Wielkanoc

Prima Aprillis

30.03-10.04.2020

1 kwietnia obchodzimy Prima Aprillis. Poniżej krótkie wyjaśnienie, co znaczy ten zwyczaj i 3 pomysły na zrobienie komuś żartu :)

Prima Aprilis to dzień, w którym trzeba szczególnie uważać. Zapewne czekają nas dziś psikusy ze strony rodziny, znajomych, a nawet nieprawdziwe informacje podawane w mediach. Prima Aprillis oznacza po łacinie po prostu "1 kwietnia". Sam zwyczaj pochodzi najprawdopodobniej od rzymskich świąt - Cerealiów, podczas których proszono boginię urodzaju - Cererę - o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień.

Oczywiście żartować w Prima Aprilis można na wiele sposobów. Starajmy się więc uruchomić naszą wyobraźnię i pomysłowość – im sprytniej i wymyślniej kogoś nabierzemy tym satysfakcja większa. Ale pamiętajmy przy tym, że Prima Aprilis powinien być radosnym dniem, dlatego wszelkie dowcipy, „wkręcanie” czy żartowanie z innych nie powinno nikogo obrażać. Zdarza, że primaaprilisowy dowcip wymyka się spod kontroli i ktoś może płakać z powodu „niewinnego” psikusa. A przecież nie o to chodzi, by komuś zrobić przykrość, ale by się dobrze bawić :)

Fałszywe jajko sadzone

Żeby zrobić ten dowcip na Prima Aprilis będziesz potrzebować:
– moreli w syropie
– bitej śmietany w sprayu

Połówkę morelki z syropu jeszcze odrobinę ścinasz tak by położona była bardziej płaska – zupełnie jak jajko sadzone. Potem delikatnie wyciskasz dookoła niej „białko jajka” w postaci śmietany w sprayu

Żart gotowy!

Jajka z niespodzianką

Co powiecie na taki żart: Mama robi nam rano jajecznicę. Otwiera opakowanie z jajkami i ….. o rany!!!

W pudełku z jajkami siedzą bardzo dziwni panowie i panie! Buźki z dziwnymi minami.

Czy wiecie jak przygotować taki żart? To bardzo proste!

Wystarczy tylko wodoodpornym pisakiem domalować jajkom dziwne miny.

Robak w cukierniczce

Kroimy rodzynkę na pół i rolujemy połówkę palcami tak, by przypominała robaka. Następnie umieszczamy ją w cukierniczce.


Prima Aprillis w innych krajach

W Wielkiej Brytanii 1 kwietnia jest nazywany „Dniem Głupców” (April Fools’ Day). Wzajemne, żartobliwe oszukiwanie się może trwać tylko do południa.

We Francji prima aprilis jest określany jako „Dzień kwietniowej ryby” (Jour du poisson d’avril) a pierwszokwietniowe żarty nazywane są „kwietniowa ryba”. Francuzi, kiedy uda im się kogoś nabrać, przypinają mu do pleców kartkę z narysowaną rybą.

W Szkocji 1 kwietnia znany jest jako „polowanie na głupca” (Hunt the gowk Day).

Na Litwie jest to „Dzień kłamcy” (Melagio diena).

W Portugalii to „Dzień kłamstwa” (Dia da mentira).

– A w Rosji jest to „Dzień śmiechu” (Dień smiecha).

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. To święto ruchome - może wypadać pomiędzy 21 marca a 25 kwietnia.

Wielkanoc obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca

Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post. Trwa on 40 dni - od Środy Popielcowej.

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Zwana kiedyś kwietniową lub wierzbną symbolizuje uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Tradycyjne palmy wielkanocne są robione z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Ostatnie trzy dni Wielkiego Postu - Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania (poranek) znane są jako Triduum Paschalne, kiedy to w kościele chrześcijańskim odbywają się najważniejsze uroczystości w ciągu całego roku.

Wielki Czwartek w Kościele katolickim jest obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Tego dnia dorośli obchodzą ścisły post.

Wielka Sobota, to ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. W Kościele Katolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę dokonywany jest obrzęd poświęcenia pokarmów spożywanych następnie podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Pokarmy przynoszone są najczęściej w wiklinowych koszykach nierzadko przyozdobionych wstążkami, kwiatami i białymi, koronkowymi serwetkami.

W Wielką Niedzielę o świcie dźwięk dzwonów obwieszcza, że rozpoczęły się obchody dnia, w których Chrystus zmartwychwstał. Po porannej mszy zwanej rezurekcją katolicy zasiadają do uroczystego śniadania wielkanocnego. Składają sobie życzenia i dzielą się święconką. Na stole znajduje się wszystko, co zostało dzień wcześniej poświęcone.

Zwyczaje wielkanocne

Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Śmigus - dyngus

Poniedziałek wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem – dyngusem) – drugi dzień świąt Wielkanocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome

Malowanie jajek

Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest pisanka. Do dziś cieszy się wielką popularnością wśród dzieci. Pisanka to najczęściej kurze jajko, które ozdobione jest rożnymi technikami.

Walatka

Walatka (zwana też na wybitki) to zabawa wielkanocna. Dwie osoby stukają się jajkami trzymanymi w dłoni – wygrywa ten, którego jajko nie pękło. Zamiast uderzania jajkami o siebie można je toczyć po stole.

Kraszanka

powstaje przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych.


Baranek

Symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią.

Sól i pieprz

Jest symbolem oczyszczenia, oznacza ochronę przed zepsuciem

Wędlina

symbolizuje bogactwo i zdrowie

Chleb

oznacza Ciało Chrystusa, symbolizuje pomyślność i dobrobyt

Chrzan

symbolizuje krzepę i siłę

Jajko

symbol nowego życia

Babka

symbol ludzkich umiejętności

Bukszpan

symbolizują zmartwychwstanie i odrodzenie


A na koniec....quiz wiedzy :)