DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to święto wszystkich, którym bliska jest natura i ekologia. Ma na celu przypomnienie, że należy dbać o czystość naszej planety. W pierwszym Dniu Ziemi obchodzonym 22 kwietnia 1970 roku prawie 20 milionów Amerykanów wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej, tak narodził się ruch ekologiczny.

W Panamie posadzono sto zagrożonych gatunków storczyków, by zapobiec ich wyginięciu, w 2011 roku w Afganistanie posadzono prawie 30 milionów drzew. W Dniu Ziemi ponad sto tysięcy osób w Chinach jeździło rowerami, w celu ograniczenia emisji CO2 i zaoszczędzenia paliwa.

A w Polsce? Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku. Obchodom w Warszawie towarzyszyły spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest w naszym kraju co roku.

Czym zajmuje się ekologia?

Ekologia jest jedną z nauk która zajmuje się przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko.

Jak być eko i chronić środowisko?

  1. Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

2. Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię!

3. Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!

4. Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!

5. Zacznij segregować odpady w domu. Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.

6. Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!

7. Jeśli nie korzystasz już ze swoich zabawek, gier, książek – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność! Przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego!

8. Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!

Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth Song - czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych

Czy wiesz, że.....

  • Około 2mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.

  • Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

  • Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko 100 ciężarówek z odpadami.

  • Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody.

Segregacja odpadów

Dlaczego warto segregować śmieci?

Piękno ziemskiej planety

Pora na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy. Dzisiaj gra - escape room. Powodzenia!