Dzień Matki

26 maja - Dzień Matki

Słowo „mama” jest przeważnie pierwszym słowem wypowiadanym przez dzieci. To mama tuli do snu, czyta pierwsze bajki, walczy z katarem i gorączką, prowadzi za rękę do przedszkola, trzyma kciuki podczas sprawdzianów i cały czas martwi się o nas. I choć o tym, jak ważna jest mama, wiemy każdego dnia, to w Dzień Matki możemy oficjalnie za wszystko podziękować.

Dzień Matki to wyjątkowe święto, którego celem jest uhonorowanie wszystkich mam. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami, słodyczami, prezentami czy laurkami.

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Matki w 1914 roku w Krakowie i już wtedy był to 26. maja.

Pamiętajcie, najważniejsza jest pamięć o naszej mamie i docenianie jej każdego dnia, nie tylko od święta. Zastanawiacie się, co kupić? Najbardziej cieszą prezenty, w które włożymy dużo serca i własnej pracy - możecie własnoręcznie zrobić kolorowe laurki, piękne rysunki czy też wyrecytować wierszyk :)

Czy wiesz, że Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 państwach na świecie!

Zobacz jakie zwyczaje panują w innych krajach!

Włochy

Włosi Dzień Matki świętują w drugą niedzielę maja. To naród silnie kojarzony z rodziną i tradycją, gdzie matka jest bardzo ważną postacią. Tego dnia dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe - zastępują je we wszystkich obowiązkach. Uroczysty obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjny jest też deser - kawa i włoski sernik w kształcie serca.

USA

Druga niedziela maja to także święto matek mieszkających w USA. Amerykanie tego dnia wydają bardzo duże kwoty na prezenty dla ukochanych rodzicielek. Najczęstszymi podarunkami są: biżuteria, zaproszenie do restauracji lub kawiarni, elektronika (tablety i smartfony) oraz kwiaty.

Tajlandia

W Tajlandii Dzień Matki obchodzi się 12 sierpnia. Na ten dzień przypadają urodziny Królowej Sirikit, którą uważa się tam za Matkę Całego Narodu Tajlandii. Obchody mają charakter niemal święta narodowego. Strzelają fajerwerki, organizuje się procesję dziękczynną do pałacu Królowej gdzie składa się kwiaty i śpiewa wspólnie pieśń „Matka Królestwa”. Dzieci, zgodnie z tradycją klękają również przed swoimi matkami i w podziękowaniu przekazują mamie bukiet z jaśminem.

Wielka Brytania

Wielka Brytania na początku obchodziła Dzień Matki w obrządku religijnym. Cała rodzina spotykała się w niedzielę u matki, szła wspólnie do kościoła. Dzieci obdarowywały mamę różnego typu prezentami, a w zamian otrzymywały błogosławieństwo. Od II wojny światowej w Wielkiej Brytanii Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę Wielkiego Postu i wypada zazwyczaj w marcu. Święto straciło również kontekst religijny.

Australia i Kanada

W Australii i Kanadzie, gdzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja, utrwalił się zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Znaczenie ma ich kolor. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła. W Kanadzie Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych świąt, zaraz po Bożym Narodzeniu i Walentynkach

Niemcy

Muttertag, bo tak nazywa się Dzień Matki w Niemczech w 2020 roku przypada na 10 maja. Matki w tym dniu otrzymują kwiaty, przede wszystkim goździki - symbol tego święta.

W niektórych krajach np. w Rosji, Białorusi, Armenii czy Wietnamie Dzień Matki jest powiązany z Dniem Kobiet, natomiast w Korei Południowej obchodzony jest Dzień Rodziców (8 maja)