Dzień Dziecka

Historia Dnia Dziecka

Dzień dziecka, który wydaje się towarzyszyć nam od niepamiętnych czasów, tak naprawdę obchodzimy od zaledwie 70 lat.

Prekursorem dzisiejszego Dnia Dziecka, było wydarzenie mające miejsce w Genewie w roku 1925. Odbyła się tam wówczas Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.

W roku 1954 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Jednak pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta. Powinny one być historycznie lub kulturowo związane z dziećmi.

Dzień Dziecka w innych krajach

1 czerwca jest najpopularniejszą datą Dnia Dziecka. Tego dnia swój dzień obchodzą między innymi dzieci z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Czech, Ekwadoru, Estonii, Gruzji, Łotwy, Litwy, Portugalii, Rosji, Słowacji czy Ukrainy.

Drugim najbardziej popularnym dniem obchodów Dnia Dziecka jest 20 listopada. Wówczas swoje święto mają najmłodsi między innymi z Chorwacji, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Serbii czy Hiszpanii. Jednocześnie dzień ten jest Powszechnym Dniem Dziecka, ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W innych krajach Dzień Dziecka przyjmuje nieco inne nazwy. 23 kwietnia w Turcji obchodzony jest Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dzieci, 10 września w Hondurasie ma miejsce święto Día del niño, natomiast w Japonii Dzień Dziecka w rocznym kalendarzu występuje dwa razy - 3 marca (Hinamatsuri) i 5 maja (Kodomo-no Hi).

Polska

W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Polskie dzieci w swoje święto otrzymują prezenty, słodycze i upominki, a na wiele obowiązków, które zobowiązane są wykonywać na co dzień, przymyka się oko. Dotyczy to między innymi godzin lekcyjnych. Zamiast tradycyjnej, klasowej nauki zabiera się dzieci na wycieczki, do kina lub organizuje zabawy i gry w plenerze.

Turcja

Najbardziej barwnym Dniem Dziecka, jest ten obchodzony w Turcji. 23 kwietnia Turcy ubierają swoje dzieci w narodowe stroje, odbywają się uroczyste tańce i pieśni, a niebo wypełniają kolorowe latawce – puszczane oczywiście przez dzieci. Co ciekawe, tego samego dnia Turcy obchodzą Święto Niepodległości, w rocznicę utworzenia w 1920 roku niezależnej Republiki Tureckiej. Jej twórca, Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu.

Japonia

Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta - osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja - jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 3 marca. 5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin szyją także karpie, każdy z nich ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori. Ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna. Liczba karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła tych ryb kojarzona jest z chłopcami. 3 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Lalek.

Francja i Włochy

Włosi i Francuzi obchodzą święto dzieci najwcześniej bo już 6 stycznia. Bardziej popularną nazwą tego święta w tych państwach jest Dzień Rodziny. Tradycją jest wspólna, uroczysta kolacja, po której dzieci otrzymują prezenty i słodycze. Zakłada im się na głowy papierowe korony i spełnia wszystkie zachcianki.

W tym dniu we Włoszech i południowej części Francji, popularne jest ciasto z wróżbą. Zapieczone w cieście karteczki z wróżbami mają powiedzieć dzieciom co czeka ich w nadchodzącym roku. Wróżby przeważnie dotyczą szkoły i spraw ze szkołą związanych.

QUIZY - PRAWA DZIECKA