"Інклюзивно-ресурсний центр"

м. Вугледар

Вітаємо Вас на сайті

"Інклюзивно - ресурсний центр"

Вугледарської міської ради

Наш сайт присвячено проблемам навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами та реалізації актуальних для вас питань. На сторінках сайту знаходиться багато корисного для турботливих батьків, небайдужих вчителів, фахівців, які працюють з особливими дітьми.


Добро починається з тебе!

Будьте самі і людиною і немовлям, щоб вчити дитину.

Вашими словами ви не обдурите дитини

не слова ваші буде вона слухати,

а ваш погляд, ваш дух, який володіє вами.

В. Ф. Одоєвський


ХТО МОЖЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНОГО ЦЕНТРУ?

Звернутися за консультацією або для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини можуть батьки (законні представники дитини), які відчувають занепокоєння щодо розвитку дитини, а саме:

  • важко засвоює програму у садочку або школі;

  • дуже довго адаптується в колективі;

  • не може більше кількох хвилин всидіти на місці;

  • погано розуміє, що їй кажуть, не виконує словесні інструкції;

  • погано розмовляє на свій вік, порушена звуковимова або мовлення відсутнє взагалі;

  • має особливість, за якої потребує організації інклюзивного навчання ( порушення: зору, слуху, мовлення, опорно-рухового апарату, інтелектуального розвитку або емоційно-вольової сфери тощо);

  • проблеми з увагою, пам'яттю.

Що це за ресурсні центри і чим ще вони займатимуться?

Це установи, в які зможуть звернутись батьки дітей віком від 2 до 18 років для здійснення комплексної оцінки дитини, визначення її особливих освітніх потреб та розробки індивідуальної програми розвитку (із зазначенням усіх рекомендацій щодо особливостей навчання) та отримання корекційних та реабілітаційних послуг.

Центри створюються за рішеннями органів місцевого врядування з урахуванням потреб дітей громади із розрахунку 1 центр на 7 тисяч дітей, які проживають в об’єднаній територіальні громаді чи районі, та не більш як на 12 тисяч дітей, які проживають у місті чи районі міста.

Водночас йдеться про всіх дітей, які проживають на певній території, а не тільки про дітей з порушенням розвитку чи з інвалідністю.


Чим це відрізняється від ПМПК?

На відміну від консультантів психолого-медико-педагогічних комісій, працівники інклюзивно-ресурсних центрів зможуть більше часу приділяти саме роботі з дітьми, наданню психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг.

Фахівці центрів співпрацюватимуть із закладами освіти, допомогаючи в організації інклюзивного навчання, облаштуванні освітнього середовища. Саме ресурсні центри надаватимуть рекомендації школі щодо особливих освітніх потреб учня, корегуватимуть його індивідуальні програми розвитку протягом періоду навчання та проводитимуть корекційні заняття.


Комплексну оцінку дитини фахівці інклюзивно-ресурсних центрів проводитимуть тільки за бажанням батьків і тільки щодо визначення її особливих освітніх потреб (тобто формування індивідуальної програми розвитку, розроблення корекційних занять тощо), які можуть бути не пов’язані із діагнозом або інвалідністю дитини.

Також на центри покладатиметься завдання просвітництва. Наприклад, пояснювати суспільству важливість впровадження інклюзивної освіти, тлумачити, що це таке, поширювати ідею толерантності тощо.

Чому слід звертатися до ІРЦ?

Діти з порушеннями психофізичного розвитку мають отримувати якісну освіту та соціальну адаптацію в умовах інклюзивної освіти. Для цього слід об’єднати зусилля різних державних і громадських структур, батьків та інших зацікавлених сторін. Саме інклюзивно-ресурсні центри (ІРЦ) спрямовані забезпечити права на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти дітей, які мають особливі освітні потреби (далі — діти з ООП). Адже для них слід адекватно змінити та адаптувати умови навчання. Під час навчання таких дітей треба враховувати їхні психофізіологічні можливості.

Як і коли батькам слід звертатися до ІРЦ?

Батьки можуть прийти на консультацію до фахівців ІРЦ за власним бажанням, якщо непокояться за свою дитину. Також батьки приходять на консультацію за рекомендацією лікаря або ж дослухаються до думки соціального працівника, психолога чи педагога

Спершу батьки можуть проконсультуватися з приводу своїх тривог. У разі потреби фахівці ІРЦ проведуть комплексну багатопрофільну оцінку розвитку дитини.

Якщо дитина має тяжкі порушення психофізичного розвитку і їй встановлено медичний діагноз, педагоги закладу освіти, який вона відвідує, так само, як і фахівці ІРЦ, мають роз’яснити батькам важливість такої багатопрофільної оцінки в ІРЦ. Це допоможе надати якісну психолого-педагічну допомогу дитині, адекватно організувати супровід її розвитку, а також забезпечити підтримку батькам.

Чи потрібне направлення до ІРЦ?

Ні. Кожен з батьків, що має дитину з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років, може звернутися по допомогу до ІРЦ за місцем проживання, маючи при собі документи, для проходження комплексної психолого – педагогічної оцінки розвитку дитини.

Хто допоможе батькам зорієнтуватися?

Нині батьки дітей з ООП, зокрема з інвалідністю, мають доволі широкий вибір закладів та спеціалістів, які надають медичні, психологічні, психолого-педагогічні та освітні послуги таким дітям. Допомогти батькам зорієнтуватися у цьому розмаїтті та зробити правильний вибір найліпше можуть фахівці ІРЦ, а також педагоги закладів освіти, забезпечив відвідування «Інклюзивно–ресурсного центру» дітьми, які навчаються за індивідуальною програмою розвитку з психофізичним захворюванням та повинні мати висновок ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини вчителів-логопедів, вчителя-дефектолога, практичного психолога, вчителя – реабілітолога для подальшого навчання, попередньо повідомив дату та час відвідування.

Чи може педагог звернутися до ІРЦ?

Фахівці ІРЦ надають консультації та інформують педагогів закладів освіти, у яких навчаються та виховуються діти з ООП. Тож якщо педагог дезорієнтований і не знає, як спілкуватися з дитиною, як організувати свою роботу відповідно до її потреб і можливостей, він може звернутися до ІРЦ. Фахівці ІРЦ, зокрема, проконсультують щодо того, як адаптувати й модифікувати навчання та освітній простір, які методи роботи слід обирати відповідно до освітніх потреб конкретної дитини, співпрацюють з командою психолого – педагогічного супроводу:

  • участь фахівців ІРЦ у підготовці ІПР та моніторингу її виконання з метою коригування та визначення динаміки розвитку дитини;

  • надання методичної допомоги команді супроводу.