JAKÉ BUDE F12

20.5.2019

Ve vaší anketě "Hledáme detektivy amatéry", která probíhala v uplynulých měsících, bylo mnoho připomínek, týkající se materiálního zabezpečení jak po stránce kvantity, tak také vhodného konstrukčního řešení. Naše cyklistika trpěla uplynulých letech velkým nedostatkem jak materiálu, tak také drobných kol, vhodných k závodění. Jeden takový problém – vhodné závodní kolo – jsme řešili v roce 1963 tím, že bylo započato s výrobou kola F 12. I když se vyskytly nedostatky, jako např. poruchovost rychlouupínacích nábojů (není přímo náš výrobek – kooperujeme od Velamos Skuteč), přece jenom je to pro naší cyklistiku přínos. Dnes mohou všichni dorostenci...


Z časopisu "Cyklista 1964", přepsal Jan Hájek Ⓒ

Letošní sezona na naší dráhové cyklistiky

20.5.2019

sice ještě neskončila, ale největší událostí roku i významnější zahraniční starty již máme za sebou. Požádali jsme proto jednoho z odborníků i nejzkušenějších dráhařů, mistra sportu a trenéra Slávie Praha VŠ. Jaroslava Cihláře, o zhodnocení sezóny a názor na některé další problémy. Jeho odpovědi na naše tři otázky rozebírají současný stav čs. dráhové cyklistiky, jsou jistě zajímavé a pro radu dobrovolných pracovníků a trenérů cyklistiky i podnětné:

1. V čem vidíte úspěch či neúspěch letošní sezóny čs. dráhové cyklistiky? Letos stejně jako loni dokázala naše dráhová cyklistika dobrou úroveň i z hlediska světového. Ovšem stejně jako loni nebyla tato úroveň žel prokázána na jediném mezinárodním uznávaném foru – na Mistrovství světa. A do třetice - stejnějkao loni měli i letos tuto úroveň dokazovat stíhači. Mám však zato...


Z časopisu "Cyklista 1964", přepsal Jan Hájek Ⓒ

Lékaři o závodu Praha - Varšava

18.4.2019

Účastnili jsme se již loňského závodu, a to jeho větve z Prahy do Varšavy. Své zkušenosti jsme za čerstvé paměti shrnuli v článku, který byl otištěn v čas. "Cyklista 1948 č. 9, str. 132".

Příprava letošního závodu po stránce zdravotnické nerespektovala některé naše připomínky, takže jsme se opět setkali s některými loňskými nedostatky. Lékař nebyl vůbec přizván do přípravného výboru, pouze jsme byli písemně přizváni, k revisi jídelního lístku pro závodníky. Nicméně jsme své požadavky a návrhy na zařízení lékařské služby podali přípravnému výboru písemně.

1. Přípravný tréning našich závodníků

Před odjezdem do tréningového tábora v Lázních Sedmihorkách u Turnova přišlo všech 28 vybraných závodníků 2. dubna t.r. do ústavu tělovýchovy v Praze, kde byli podrobeni důkladnému vyšetření. Po obvyklé prohlídce vniřních ústrojí a roentgenu byli všichni závodníci vyšetřeni elektrokariografem. u některých pořízeny rtg. snímky srdce, u některých stanoveny krevní hodnoty a konečně všichni vyšetřeni MUDr. V. Seligerem ve fisiologickém oddělení ústavu (vliv vegetativního nervstva na srdeční frekvenci). Ve směs stav všech závodníků byl uznám za způsobilý k tak namáhanému treningu.

Při jejich pobytu provedli jsme ....


Z časopisu "Cyklista 1949", přepsal Jan Hájek Ⓒ

Bicyclettes

2.4.2019

v překladu jízdní kola. Jak vypadala jednotlivá kola, modely, jaké součástky se používaly v roce 1960. Modely Favorit, Stadion, Tourist... silniční, turistické, sportovní, i závodní. Je to jasné, přesto není od věci připomenout, že katalog je tvořen bez pomoci počítače; na řadě jsou rýsovací prkna, pravítka, měřítka, pera a šikovné ruce. Vytvořit podrobný katalog bylo pracné dřív, stejně jako dnes. Katalog tištěn pro oblasti, kde se mluví francouzsky.

Favority pro silniční závody a Závod míru

25.3.2019

Rokycanský podnik vděčí velkou měrou za svůj výrobní program Závodu míru. Jeho iniciátory se nestaly ani noviny Rudé právo ani noviny Glos ludu, jak se létá tvrdilo. Na podzim 1947 se při příležitosti závodu na dráze v Polsku zmínil na závěrečném večírku Miroslav Jung (záhy komunisty proskribovaný), že by bylo hezké uskutečnit závod mezi Varšavou a Prahou. Polští funkcionáři se toho chytily a obrátili se na náš cyklistický svaz. Ten odpověděl, že na takový podnik není připraven. Pak ale přišel komunistický převrat, situace se změnila a nápad dostal ideologický náboj. Až teď to "napadlo" redakce komunistických novin obou stránkách, dozajista příkazem shora. V květnu 1948 se jel první ročník. Roku 1952 přistoupil k pořadatelům orgán východoněmecký komunistů Neues Deutschland. Škoda je do logického nánosu. Závod míru se stal největším amaterským etapovým podnikem na světě vysoké sportovní i pořadatelské úrovně. V průběhu let v něm startovala řada později slavných profesionálů. Pro domácí milovníky cyklistiky měl závod jedinečný význam – díky němu se začla vyrábět silniční kola favorit, o nichž mnozí (často marně) toužili.

přepsal Jan Hájek Ⓒ

1. máje 1948

16.3.2019

odstartoval 1. ročník cyklistického Závod míru dvěma samostatnými soutěžemi. Z Prahy do Varšavy jelo 53 jezdců, ze 7 zemí. Jelo se v 8 etapách celkem 1180 km. Pořadí: 1. Zorič Jugoslávie, 2. Krejčů ČSR, 3. Kapiak Polsko. Z Varšavy do Prahy jelo 65 jezdců, 10 zemí, 5 etap, 872 km. Pořadí: 1. Prosenik Jugoslávie, 2. Siemiňski Polsko, 3. Wójcik Pol., 4. Cibula ČSR, 5. Veselý ČSR. Tím se začaly psát první kapitoly jedné z legend naší cyklistiky. Absolutním vítězem závodu Varšava - Praha 1948 se stal Jugolsávec Prosinek. Každý ročník ZM provázela originální propagace a tak je možné sledovat nejen módu kol, dresů, součástek, ale i módu grafického designu. Autorem plakátů byl např. akademický malíř Vilém Cihelka. Bezpochyby zajímavé.Eska Favorit Velamos - Katalog součástek k jízdním kolům

14.3.2019

Katalog obsahuje přehled náhradních dílů a součástek k běžným tipům jízdních kol československé výroby. Katalog je sestaven tak, aby umožnil rychlou a přesnou orientaci a zjednodušil vypracování objednávky

Velká Británie, rok 1982 a mistrovství světa v dráhové cyklistice.

17.2.2019

Na dráze obhájci mistrů světa Pavel Martínek a Ivan Kučírek, jejich soupeři jsou Terry Tinsley a Paul Sydenham. Ani není nutné koukat na dresy. Díky počátečnímu snad až anglickému vtipu, kterými si naši okamžitě získali obecenstvo hned víte, který tandem jsou ti soutěživí a práskaní Češi :-). Ten malý podivný národ, který se dokáže prosadit po celém světě právě touto vlastností.

Další zajímavostí je image

15.2.2019

Image je něco neměřitelného, neuchopitelného. První výraz ve slovníku nám říká obraz, ale v tomto případě vidím vhodnější druhý a třetí, tj. dojem, nebo reputace. Je to mimo jiné ochota lidí utratit X násobek za něco, co není třeba o moc lepší. Má ale za sebou příběh, story, legendu. Se slovem příběh se na těchto stránkách setkáváme poměrně často. Ve skutečnosti je to odměna za trápení, nápad, vývoj, práci, preciznost, i prvenství, které ti druzí nemají. Ne každému se toto povede, ale pokud se tak stane, je legendou navždy. A to i v případě, že krachne. Jsou paradoxní případy, že po bankrotu a nějakém čase vylétla díla do takových cenový výšek, že kdyby by se tak stalo před krachem, společnost by nikdy nezanikla.

V historickém katalogu je vidět, o kolik jsou dražší výrobky Campagnolo a naopak, jakou chybu udělala velmi inovativní společnost Suntour, když podsekla své vynikající výrobky a soutěžila jen s nízkou cenou. Ačkoli byly výrobky opravdu výborné, cena byla poloviční a to zařadilo součástky mezi průměrné.


Jan Hájek Ⓒ

Columbus představuje první super zeslabované trubky

12.2.2019

SLX – výjimečné zvýšení tuhosti při minimálním zvýšení hmotnosti. Rozšířením “superbutted” konceptu (dodatečná výztuž pomocí pěti žeber, které již byly testovány Columbusem, s vynikajícími výsledky na sloupku řízení) na čtyři trubky, které podstupují největší namáhání, jsme docílili nemožného – zvýšením tloušťky trubek v zesílených zónách z 0,9 mm na 1,25 mm bez významného zvýšení hmotnosti. Výhoda ? Větší pevnost pouzdra středového složení, společně s větší tuhostí absorbující sílu šlapání a dále vytvoření vyztužené oblasti ideální pro navařování nejnovějších typů upevňovacích prvků přesmykače. Jinými slovy, zvýšení tuhosti rámu znamená snížení energetické náročnosti cyklisty a přeměnu veškeré svalové síly na pohyb vpřed. SLX sada rámových trubek je vyráběna v omezeném množství pro profesionální cyklistiku. Nová SLX super zeslabovaná (super zpevněná) sada trubek obsahuje skupinu žeber 0,35 mm silných (v nezbytné délce), které se nacházení uvnitř spodní rámové, sedlové a spodních trubek zadní stavby v oblasti přilehlé ke středovému složení. SLX sedlová trubka má vyztuženou oblast v místě návarky pro přesmykač.

Časové období letáku 80. léta, překlad Milan Moravec


Jan Hájek Ⓒ

Kolo značky favorit, jednou vzít a zahodit.

10.2.2019

Tak takovou říkankou se bavily děti v dobách rozvinutého socialismu. Rozhodně ale neodrážela to, co si lidé o kole vyráběném v západočeských Rokycanech mysleli. Naopak. Vlastnit Favorita býval sen mnoha kluků a na kolo s berany se stály v tehdejších prodejnách dlouhé fronty. Ostatně na Favoritu jezdily všechny naše tehdejší cyklistické hvězdy. Výroba kol v Rokycanech se datuje od roku 1922 a spojená je s chebskými Němci Swetlikem a Kastrupem a Františkem Heringem. Pozdější dlouholetý ředitel rokycanského Favoritu František Pelikán, který v podniku montoval kola už v roce 1935, vzpomíná, jak se kdysi začínalo. František Pelikán: Tehdy to byly ale cestovní kola. Firma se jmenovala Tripol – Hering. A bylo to spojení s Němcema - Kastrup a Swetlik z Chebu. To byli majitelé Esky v Chebu. Chtěli obsadit česky mluvící země v tehdejší Československé republice. Jenomže se ta jejich společnost v roce 34 rozpadla, tak oni postavili ty Němci v Rokycanech novou výrobnu a o tu firmu se rozdělili tak, že Hering si udělal novou značku Tudor a používal to TH. A tu původní značku Tripol si nechali Němci a od tý doby v Rokycanech byly dvě továrny na kola.


Obr. 1 Prodejna kol, obr. 2 František Pelikán, obr. 3 miliontý favorit

Život na kole - Pavel Vršecký

10.2.2019

Pavel Vršecký, legenda československé cyklistiky. Na kole projel celý svů život. Karieru začal v cyklistickém oddíle Tesla Žiškov. Dost brzy se ze závodníka stal trenérem. Trenérská práce ho brzy chytla a zůstal u ní na trvalo. Z malých oddílů se vypracoval do cyklistického ráje té doby, do Dukly Praha.

Československo získalo svou jedinou olympijskou medaili

8.2.2019

v silniční cyklistice. V Moskvě si pro bronz v časovce dojelo družstvo ve složení Klasa, Kostadinov, Škoda a Konečný. Více v pěkném pětiminutovém příspěvku Petra Svěceného s Michalem Klasou.

Franta Babický v rozhovoru pro časopis Motorjournal

30.1.2019

Legenda F1. Na počátku 50. let, tedy v době, kdy jsem ještě ve Favoritu nepracoval, bylo každé závodní kolo originál. Stavěli je z toho, co bylo zrovna po ruce, osazovali tím, co právě přišlo, snad žádná dvě kola nebyla stejná. Trubky Vitus, spojky české, jednou přehazovačka Huret, jednou Versol, jindy Union. Na kvalitu se dbalo, ale nedalo se hovořit o tom, že by se vyrobila byť třeba malá jednotná série. Kola ani nebyla nijak značená, byl to prostě závodní Favorit.

Skrytá a nejen květnová tajemství Závodu míru až po padesáti letech

30.1.2019

Motto:

„Byla to chyba, že jsme museli jezdit Závod míru po prvním máji, když bylo tak nejisté počasí. Nikomu se to nelíbilo, hlavně zápaďákům... Poručily to ale tenkrát strana a vláda! ”, poznamenal jednou u piva Rudla – Čudla, a tak začal vznikat „po etapách“ nakonec i tento rozhovor...

„Rudlo, už je to tak dávno, že tu musíme pro mlaďochy předsadit informační rámečky. Ten kdo ale ví, tak je může vynechat! Byla to prý totalitní monstrance...“

Bodejť, vždyť silniční cyklistický Závod míru byl založený hlavními komunistickými tiskovými deníky tří středoevropských zemí – zhruba dnes před šedesáti léty.

V letech 1948-1986 to byl největší etapový závod cyklistů amatérů na světě. Trasa závodu měřila 2200 km, na území každého státu se jely 4 etapy. Prologem závodu byla časovka. Původní klasická trasa vedla z Prahy do Berlína a do Varšavy.


zdroj: https://blisty.cz/

Z Prahy odstartovalo

29.1.2019

k první etapě Závodu míru čtyřiaosmdesát nejlepších cyklistů amatérům z celé Evropy. Mnohé závodníky překvapilo rychlé tempo, které hned od začátku nasadili Angličane, Poláci a reprezentanti Sovětského svazu. Mezi těmi, kteří zůstali zpět byly bohužel i naši reprezentanti. Nachtigal, Novák a Křivka nestačili svými silami a naše největší naděje Veslý a Kubr byli postiženi nehodami.

Krachem firmy Favorit, absencí muzea

23.1.2019

asi ztrátou dokladů, dokumentů a v poslední době nebývalým zájmem stalo se to, že se kolem této značky tvoří pohádky a skazky. Cílem mé práce je udělat v rámci možností základní pořádek o značce, která patří mezi legendy československého sportu a oddělit zrno od plev. Jak nevypadá rám efjednička už víme, jak vypadá taky, ale jak je to s komponenty, kde je pravda? Ptáte se, jaký komponent patří na toto kolo a jaký ne. Odpověď je potřeba rozdělit do dvou rovin. Jednou jsou sériová kola, druhou závodní.

Upínat se 100% k nějakému přesnému pořádku moc nelze. Zeptáme-li se hokejisty, s jakými hokejkami se hrálo vr. 1975? No, vyráběly se sulovky, artisky a lionky, tak asi jednou z těchto. Kdo měl příbuzného někde “venku”, mohl hrát s kohovkou, nebo titankou. V dobách centrálního plánování byla o součástky nouze a tak se mohly nahrazovat těmi, které zrovna byly. Je klidně možné, že na jednom kole, ve stejném roce může být součástka starší, i novější. Je však těžko představitelné, že by se kolo sestavovalo velmi starými součástkami, nebo takovými, které ještě nebyly vyrobené. Když se ocitne na sériovém rámu z roku 1970 komponent, který se přestal vyrábět v roce 1960, nebo opačně, na rámu vyrobeném v roce 1960 najdeme součástku z roku 1970, je to pochopitelně špatně. Při rekonstrukci neúplného veterána by měla platit základní pravidla popsaná výše a neplácat páté přes deváté. Za á, vystavujeme se posměchu těch, co jsou o krůček dál a za bé také, že kolo znehodnotíme.

Druhá rovina jsou komponenty závodní a zde platí trochu jiná pravidla. Je pravdou, že rekonstruujeme-li závoďáka, také bychom neměli dávat na rám komponenty, které se v tu dobu nevyráběly ještě, nebo už, ale existuje X případů, kdy měl závodník oblíbený komponent; představec, pedály, řidítka, sedlo atd a to si klidně mohl přenést na nové kolo. Příklad, Lance Armstrong si nechal vyrobit několik sedel, která mu vyhovovala, aby si jeho zadek nemusel stále zvykat na jiný a jiný model.

Ať tak, či tak zapamatujeme si, že nejvyšší hodnotu má kolo v originálním stavu a se správnými součástkami, kde správnost dokládá katalog, nebo dobová fotka. Dobu kdy se jednotlivé součástky vyráběly zjistíte zde.


Jan Hájek Ⓒ

Abeceda kolem rámů

21.1.2019

Rám je nejdůležitějším faktorem pro celkovou kvalitu a bezpečnost jízdního kola. Velmi důležitý je trojúhelník řidítka, sedlo a kliky. Konstrukce by měla mít dostatečnou tuhost a pevnost, aby součástky pracovaly bezpečně, i při plném zatížení. Na rám by měly jít uchytit všechny důležité komponenty. Špatný rám můžete osadit super kvalitními komponenty, nikdy však nedosáhnete rychlého, zábavného a pohodlného kola. Podstatné je též pokud je rám lehký a pochopitelně i pěkný.

Materiály, ze kterých se staví cyklistické rámy: Karbon, v současné době nejlepší, ovšem není karbon, jako karbon. ➕ Nejlehčí, pohodlný a pružný. Velmi trvanlivý, lepením opravitelný, libovolně tvarovatelný. Nejdelší únavová křivka. ➖ Velmi křehký, dražší. 🔎 Karbon je pětkrát lehčí a šestkrát pevnější než ocel

Alu slitina, její sláva saha na přelom milénia. ➕ Pevný, lehký, opravitelný, dobře tvarovatelný, levnější. ➖ Velmi nepružný, méně pohodlný, křehký, nejkratší únavová křivka, odborně řečeno podléhá cyklickému stresu. 🔎 Al je 3x lehčí, než ocel, 1dcm3 Al váží 2,7kg, titan 4,5kg a ocel 7,9kg. Pokud se ale chceme pevností Al slitiny vyrovnat např. oceli, je nutné materiál ztrojnásobit.

Titan, na světě není mnoho výrobců, jeden byl i u nás, značka se jmenovala Morati, patřila pod zbrojovku Mora Aerospace. ➕ Velmi odolný, houževnatý, pružný, lehký, dlouhá únavová křivka. ➖ Těžko vyrobitelný, těžko tvarovatelný, těžko opravitelný, velmi drahý. 🔎 Vyrobí-li se rám křivý, nedá se dorovnat. Charakter materiálu to nedovolí.

Ocel, nejprobádanější, nejstarší materiál. ➕ Pružný, snadněji opravitelný, dlouhá únavová křivka. ➖ Ocel podléhá korozi, fyzikálně těžší, o 100% než karbon. To vypadá hrozně, ale kvalitní ocelový rám má váhu kolem 2kg, karbonový kolem 1kg. 🔎 Ocel nepodceňovat! Na těchto stánkách ani jinak nelze.

Jak ocel charakterizují Italské železárny Columbus: Proč zvolit ocel? Ocel poskytuje záruku špičkového výkonu a hmotnosti. Nové slitiny, zejména Thermacrom, umožňují váhově se přiblížit hliníkovým slitinám. Dokonale vyvážená pružnost, se cení zejména na dlouhých tratích. Ocel, na rozdíl hliníku, je stabilní v čase a nevyžaduje nákladné údržby. Pokud je za normálních podmínek vhodně ošetřena a chráněna před korozí, má únavovou pevnost prakticky neomezenou. Rámy mají optimální výkon, tuhost, navíc jsou pohodlné a vhodné pro všechny typy použití. Ocel, rám na celý život platí stále :).

Závěrem je dobré připomenout, zda rám přežije léta vašeho sportování nezáleží na materiálu, ale na designu :)

Značková ocel: Reynolds UK, Columbus Italy, Oria Italy (Mannesmann?), Vitus France, Tange Japan, Ishiwata Japan, Mannesmann Germany...


Jan Hájek Ⓒ

Filozofie, investice a zážitky

18.1.2019

Úvodem trochu filozofie :). Žijeme v době, kdy se během chvíle dá za pomoci peněz řada věcí koupit, či vlastnit, nic se nemusí shánět, na nic se nemusí stát fronty. A to se stává, nevím jak to správně popsat, ale snad psychickou nudou, vyhořením. Kde je to těšení, napětí, čekání na výsledek, i následná pochvala, následný obdiv od známých? Radost přeci dělá ta cesta a čím více obtížná, trnitá, těžká, tím je výsledek vzácnější, protože paradoxně o něj jde “až” v druhé řadě. Při tvorbě starého stroje je třeba více trpělivosti, pokory, protože jde často jen o jeden pokus, na který se navíc musí někdy dlouho čekat. V tom je ve skutečnosti skrytá ona mocná energe a možná také proto je to taková vášeň.

Ten, kdo si kolo, torzo vzácného zajímavého kola, nebo součástku koupí, uloží, či zavěsí je jako salám, neznehodnotí a raduje se jak mu hodnota věci stoupá má pravdu. Odhadem každou dekádu o 100%. Ano, pokud správně nakoupíte hodnotnou sběratelskou věc, její úrok je kolem 10% ročně. Věděli to už naši předci za první republiky, dnes to moc dobře vědí také investiční společnosti, které se účastní aukcí. To jsem ale trochu odbočil.

Investoři, či překupníci však přichází o něco nepopsatelného. O pocit sednout na stroj, který je z období jeho dětství, někdy i starší, než je sám. Ještě větší karmu má stroj, o kterém jsem psal v předchozím článku, to je stroj s příběhem, historií. Pokud nejste suchar a takovou věc si dokážete uvědomit, musí to ve vás zanechat pocity velmi příjemné. Pocity z toho, že jste dal něco zajímavého dohromady, co mohlo zaniknout, něco neměřitelného, neuchopitelného, co má smysl, duši, barvu, zvuk, energii, i hodnotu. Stroj, který možná závodil, vyhrával, nebo mohl závodit, či vyhrávat anebo na něm jezdil otec, děda, známý a tak dále. Pod 11 trubkama je podepsána ruční práce, konstruktérova trpělivost, design, umění, či, řemeslo. Věci, které jsou v dnešní zrychlené době vzácné. Opakuji, že se to těžko popisuje, ale tyto pocity, zážitky alespoň ve mě staré stroje, mechaniky a konstrukce vzbuzují.

Howgh


Jan Hájek Ⓒ

Za císaře!

15.1.2019

Krásný dokument o nejznámějším pražském pekři :). Pořad je nejen o houskách, chlebu, vajíčkách, či vstávání, ale také o velmi drsném sportu a legendě československé cyklistiky Janu Veselém.

Kolem dokola okolo kola

12.1.2019

V pořadu o jízdních kolech, velocipédech a bicyklech, což je pouze různé pojmenování pro stejnou věc, uvidíte nejprve výrobu jízdních kol v rakovnické továrně Stadion (rok 1927). Následovat budou různé šoty ze starých filmových týdeníků, ve kterých jsou zachycena všelijaká podivná a neobyčejná kola, ale také kola zcela obyčejná, používaná jen neobvyklým způsobem. Více se dozvíte v samotném pořadu.

Letní olympijské hry

10.1.2019

v kanadském Montrealu, rok 1976. Finále 1km sprintu, krásný souboj kde nerozhoduje nic než síla. Antonín Tkáč a Daniel Merlon, komentuje Robert Bakalář. Hádejte kdo získá zlatou medaili?

Má smysl renovovat běžného Favorita?

7.1.2019

Obecně, investujeme čas a prostředky do čehokoliv co, nám přináší uspokojení. Někdy s úspěchem, jindy bez, ale takový už je svět. Aneb, život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr. A tímto by mohl být článek ukončen.

Tedy vážněji. Dle mého, ještě jednou, dle mého(!), když už do čehokoli vložíte spoustu svého času a peněz, mělo by to dávat smysl. Stojí-li za úsilím příběh, posouvá danou věc na druhou, někdy na třetí. Příklad? Osobně mi nic neříká dámská Liberta, tiše visí netknuta u otce na půdě. Pakliže se k vám dostane kus, na kterém prokazatelně jezdil jako malý Karel IV, jistě chápete.

Dobrý rám je z kvalitních trubek, to je základ. Je nutno poznamenat, že běžné rámy Favorit opravdu za moc nestály. Čím mladší, tím je kvalita horší. Domnívám se, že v tuto chvíli jsou hodnotné rámy, či kola závodní, velmi kvalitní, vyrobené mimo masovou výrobu a staré, čím hlouběji do historie, tím hodnotnější. Okamžitě vyvstává otázka kolik takový rám stojí, jakou tedy má hodnotu. U sběratelských věcí žádné žebříčky, či tabulky nenajdeme, cenu tak nelze přesně určit. Ve světě známek, obrazů a třeba starých součástek se cena určuje aukcí. Navrhne se cena lehce podhodnocená a čeká se na šílence :). O tom někdy příště. Zde je to podobné. Nejhodnotnější je kolo, rám, nebo součástka nová, zabalená v originálním balení. Jetá pak v nezničeném a nálezovém, původním, správně autentickém stavu. Často je to tak, že čím více si myslíte, že věc vylepšíte, tím více ji jaxi dohoršíte, znehodnotíte a napadají mě ještě další výrazy. Pakliže je věc stará, vzácná, opravdu v původním stavu je dobré na nic nesahat a ptát se. Pokud je stroj např. přetřen a “vylepšil” ho již někdo před vámi, hodnota se pochopitelně snižuje. V tuto chvíli neznám technologii, která by znehodnocené věci vrátila původní hodnotu.

Na kolik ty srandičky vyjdou? Pokud kolo renovujete pro sebe a nepočítáte čas, je zásadní, kolik si toho dovedete udělat sami. Krátký realistický příklad. Známý vás obdaroval hezkým závoďákem, který někdo vylepšil a vy mu chválihodně chcete vrátit původní vzhled a funkce. Jste z Plzně a známý z Jablonce. Kolo jste si dovezl, padla na to celá sobota a nádrž. Je nutné ho rozebrat, odborně odstrojit. Na střed chybí správné nářadí. Sedlovka je zarostlá. Pomůže odborník. Zdarma? Rozebráno, odstrojeno. Odstranit x vrstev barev znamená zajet do nejbližší pískovačky a za pár dní si pro rám dojet. Nestojí to moc, ale... Rám je dále potřeba nalakovat, pomůže opět odborník, třeba autolakovna. Po opískování dobrousit, nastříkat plničem, znovu odborně obrousit a nalakovat správným odstínem. U favoritu má každá dekáda odstín jiný. Sehnat polepy a polepit tak, aby to sedělo správně historicky a také tak, aby pod etiketou nezůstaly bubliny. A také, aby si za hodinu samo oko neřeklo: “Doprčic (a ještě dál), je to nízko a křivě.” Ať zvedne ruku, komu se to nestalo. Ano, vidím mnoho rukou. Jste hotov s rámem. Jak si ceníte svou práci a čas teď? Za kolik jste ochotni prodat tento rám? Za dva, tři, čtyři tisíce? Pozor, stejné peníze vložíte jak do hodnotného, tak běžného rámu a tak dobře vybírejte.

A to vás čekají další finesy, ovšem také odměna, o které v tuto chvíli nevíte. O tom příště.


Jan Hájek Ⓒ

Už jste někdy vyplétali kolo?

5.1.2018

A také se vám stalo, že jste zjistili, jak důležitá je mmj. i délka drátů? Kola rozhodně nepodceňovat, po rámu jsou nejdůležitějším komponentem. Nízká nába, vyšší ráfek, zadní levá, zadní pravá, přední vysoká... Drát by neměl být ani utopený, chycený za část závitu, ani by se neměl dotýkat pásky pod duší, či galusky. Každé kolo, pokud ho chceme mít správně zapletené a vycentrované, potřebuje dráty jinak dlouhé. Zde je KALKULAČKA (obr. 1), do které, když zadáte správné údaje, získáte přesnou délku drátů pro vaše kolo.

Pro zajímavost, na obr. 2 je válcovačka, ta umožňuje na zkráceném drátu vytočit, správně vyválcovat závit nový. Obr. 3 je nejdůležitější prvek, samotná hlava. Ta je potřeba správně nastavit podle průměru drátu. Není to složité, ale to zabere opravdu hodně času.


Jan Hájek Ⓒ

Jak bezpečně poznám, že rám NENÍ F1?

2.1.2019

Ptáte se: ”Mám tento hezký rám, je to eFjednička? Jakou má cenu?”

Tak tedy odpovídám, co F1 nikdy bezpečně neměla. Na vidlici navařený držák dynama, obr 1. Nabodovaný plech pro zadní brzdu, obr 2. Nabodovaný plech pro stojánek. Svařenou spodní mufnu, obr 3. Přední vidlici ze stočeného plechu. Zadní stavbu ze stočeného plechu. Návarky pro krátkou pumpičku pod "štanglí", obr 4. Až na vyjímky z 50. let neměla plechové patky, obr 5. Rámy f1 nejsou pro sedlovku s průměrem 25,7. Ef jedničky neměly zasazenou zadní stavbu do mufen, obr 6. Neměly dlouhé přední mufny obr. 7. A asi poslední charakteristika, F1 nikdy nebyla dámská :).

Má cenu investovat do takového rámu čas a peníze? O tom příště.


Jan Hájek Ⓒ

PF 2019 :)


Sběratelé, dáváte si pozor

29.12.2018

při koupi osy, hlávka, kónusů, pedálů a podobně? Materiály ze kterých se vyráběly komponenty Campa, Shimano, Miche, či Suntour... byly velmi kvalitní, ale přesto ne nesmrtelné. Zvlášť, když s nimi bylo neodborně zacházeno. Co to znamená? Dostal se tam voda, nebyla včas vyměněna vazelína, nebo byly nesprávně dotažené. Každý tento komponent vyžaduje správné zacházení, jinak se odporoučí do světa železného šrotu.

Voda a rez jsou jasné a nemá cenu to dále konetovat.

Stará vazelína? U aut je doporučená výměna oleje po x tisících km, nebo po roce. Proč by to mělo být u ložisek jinak? Vazelína vydrží déle, ale i ta by se měla po čase vyměnit. Předejde se havárii ložiska.

Nesprávné dotažení, to má dvě roviny. Nedotažení, čímž vznikne vůle, lidově vakl. Nebo přetažení, tím se zdeformují, naruší, postupně vydrolí i tvrdé kalené a cementované tenké ložiskové dráhy (uff, to byla odborná věta). Hlávko, konusy, osa jsou znehodnocené a na ježdění nepoužitelné. Obr. č.1 "chycená, načatá" ložisková dráha, obr č.2 dráha "zdravá".

Přeji dobré nákupy


Jan Hájek Ⓒ

Velmi povedená...

28.12.2018

fotka rozborky sportovního náčiní Favorit z 60. let. Při focení se nezapomělo na gumy které zesilovaly úchop řídítek, plastovou odrazku, plastové zátky... Sada s dlouhým představcem. Inspirace z lifestylových časopisů Playboy, Esquire, nebo Maxim? :) Milane pěkný!


Jan Hájek Ⓒ

Na čem se jela mistrovství světa

20.12.2018

Každý mezinárodní závod je příležitostí nejen k porovnání techniky jízdy, ale i porovnání strojů, na nichž se závody jedou. Tak tomu bylo i na loňském mistrovství světa v Holandsku. Z různých zpráv si můžeme nyní sestavit obrázek o závodních kolech a použitém materiálu. Začneme rámy, jsou každý rok o několik gramů lehčí, stejně jako ráfky a náboje. Středová i hlavová složení jsou propracovaná přesněji a hledají se nové konstrukční úpravy, které by měly i při maximálním namáhání absolutní spolehlivost. Mistrovství světa má řadu disciplín. K zajímavým patří stíhací jízda. Jede se u amatérů na 4 km, u profesionálů na 5 km. Obstojí v ní jen nelepší cyklisté, s nejlepším materiálem jízdního kola. Víme, že u závodních strojů používají slabostěnné trubky o síle stěny 0,6 mm. Síla stěny se zvětšuje v místě vteknutí do spojek. V Amsterodamu se tentokrát použilo zvlášť lehké konstrukce rámu s trubkami o síle stěny pouze 0,3 mm...


Zdroj: Časopis Cyklistika 1960

Výrobou závodních kol zahájena nová epocha naší závodní cyklistiky

17.12.2018

Byl to radostný pohled. 8 československých reprezentantů nastupovalo ve čtvrtek 14. ho dubna do varšavského rychlíků v reprezentačních oblecích a jejich ruce vedli zcela nové závodní stroje. Prvé závodní stroje Československé výroby. Zeleno modrý smált závodních kol odražel se od světel nádražních svítilen. Pečlivě obalená choulostivá místa kol před odřením svědčila o pečlivosti s jakou naši závodníci je ukládaly do vlaku, aby s nimi dojeli do Polska. Je to poprvé v historii naší cyklistiky, kdy naši závodníci odjeli do zahraničí s výrobky našeho znárodněného průmyslu. Zajeli jsme si proto do Rokycan, kde byla kola vyrobená a kde pro naše cyklisty jsou připravená samá příjemná překvapení… Každý začátek je těžký, řekl nám hned po příchodu ředitele výrobny závodních kol Bochníček. Nemáme dosud velké zkušenosti s výrobou, ale dosáhli jsme v tomto směru pozoruhodných výsledků. Kola, která odjela s našimi reprezentanty do Polska, byla většinou sestavená ještě zahraniční ho materiálu. Ale těch 100 závodních kohol, která zde vidíte rozpracovaná, jsou již zcela domácí výroby z domácích surovin a s rukou našich dělníků národních podnicích. Vycházíme ze všech zkušeností, které mohou naší výrobě prospět a doplňujeme je vlastními poznatky, Které se den ode dne množí a současně s nimi rostou nám odborníci pro stavbu závodní kol. Naš znárodněný průmysl byl si již v roce 1945 vědom toho, že je třeba zahájit vlastní výrobu závodních strojů. Bylo toho však po válce zapotřebí tolik udělat, obnovit, přebudovat, přestavět, sloučit, zjednodušit, že nebyl ještě tedy čas přikročit ke stavbě závodních kol. Zmatek ve výrobě jízdních kol se však usměrnil a odstranil a zejména po vítězném únoru 1948 jsme již dosáhli velmi podstatných úspěchů ve výrobě kol. Nyní, díky pochopení a hlavně obrovského zájmu cyklistů můžeme přistoupit ke stavbě závodních strojů. Při tom všem ani na okamžik nezapomínáme na hospodárnost v tomto odvětví výroby a ze všech sil podporujeme těžký průmysl, který je i pro naší kolařinu základním zdrojem surovin a základním kamenem další práce. Dosáhli jsme úspěchů, hovoří dále ředitel Bochníček, především proto, že máme zde v Rokycanech dobrý pracovní kolektiv. Celý závod socialisticky soutěží, zlepšovacími návrhy jsme ušetřily spoustu pracovních sil, zapracovali jsme ženy i do takové práce, kterou dříve výhradně dělali muži, zreorganizovaly jsme několikrát pracovní postup a organizaci práce a tak jsme se dostali přes nemalé překážky a potíže, které jsou potížemi růstu, přestavby a výroby nového druhu velocipédů. Ale přijdeme nyní k vlastnímu závodnímu kolu.


Zdroj: Časopis Cyklistika 1950

Praha - Berlín - Varšava (1955)

15.12.2018

Český dokumentární film o největším cyklistickém závodě Praha-Berlín-Varšava. Závod se konal od 2. do 16. května 1955 a probíhal třemi zeměmi, Československem, NDR a Polskem.

Závod míru na ČT

12.12.2018

O šest místenek na závody sváděli Českoslovenští cyklisté nemilosrdné sportovní zápasy. Nehledě na umístění jim totiž byla odměnou speciálně zkonstruovaná kola ze státního podniku Favorit. Pánové Babický, Doležel, Smolík a ostatní vám povypráví víc v pěkném dílu pořadu ČT Retro.

Historie Závodu Míru od r. 1968 (M.Čapková)

10.12.2018

Krátký sestřih historie závodu míru, rok 1968 - 1999.

Katalog Favorit 1960

7.12.2018

Základy správné jízdy cyklistů na silnici. Naučte se kolo dokonale ovládati, a udržujte je v bezvadném pořádku. Kolo musí mít dvě účinné brzdy, jasně znějící zvonek a vzdau červenou odrazku. Při špatné viditelnosti ...

Když se řekne Závod míru

2.12.2018

Dokument Otakara Černého o největším amatérském cyklistickém závodě

Poznáte je?

20.11.2018

Historické fotky, osobnosti, momentky, zajímavosti, popisky. Kousek Československé cyklistické historie skrz objektivy fotoaparátů. Sesbíráno po netu a soukromých sbírek. Pokud to šlo, přidán datum, případně dekáda. Máte-li něco zajímavého pošlete, rád zveřejním. Případně, vidíte-li nepřesnost, napište, poděkuji a opravím.


Jan Hájek Ⓒ

Favorit

24.4.2018

Fototo z výstavy Fenomén Favorit v Národním Technickém Muzeu.

Jan Hájek Ⓒ

Kokořínská Klasika 2017

9.9.2017

Foto za akce Kokořínská klasika.


Jan Hájek Ⓒ

Historie výroby jízdních kol značky Tripol, Tudor a Favorit

2017

Výroba kol v Rokycanech má velmi bohatou historii. Už v roce 1922 chebští podnikatelé Swetlík a Kastrup, majitele ES-KA Cheb, zakládají po dohodě s panem Františkem Heringem montážní závod pod názvem Tripol se značkou TH, což znamená Tripol Hering.


Favorit, závodní kolo budoucích mistrů

2017

Pádáme a hledáme, katalog Favorit z roku 1955

Cyklokrosové vybavení

2017

Oblečení: Přizpůsobuje se povětrnostním podmínkám a roční době. Používá se vlněných drestů, které udržují dobře teplo. Klesne byly vnější teplota pod - 5°C, používají závodníci vlněných chráničů, "čapí nohy". Nezbytné jsou cyklistické rukavice a přilba.

Obuv: Běžecké tretry s gumvou profilovou podešví, tretry s podložkami pro normální podmínky v terénu, tretry s hřeby, přizpůsobené jako běžecké pro zledovatělé kluzké terénní úseky.

Rám kola: Přizpůsobí se tak aby kolo nesené na rameni netlačilo. Zejména se opatří spoj sedlové a horník trubky látkou nebo prostí, aby kolo bylo při nesení pohodlné a nevadilo pří běhu.

Pedály: Přizpůsobit nejrychlejšímu navlékání tretrů. Zadní stěnu pedálu opatřit šroubkem, nebo plechem pro zachycení špičkou tretry. Při zvlášť těžkých závodech oddělat klipsny.

Převody: Převodník 44 – 46, 5 kolečko 15 – 28 zubů.

Přehazovačka: Nejvhodnější tip Campagnolo. Páčky od lanek namontované v řídítkách.


zdroj: Časopis Cyklistika 1961

Jan Králík - Na počátku bylo kolo

2017

Je nesporné, že žádný jiný vynález v historii lidstva neovlivnil vývoj tak, jako kolo. Už nejstarší civilizace je uměly využít a kresby na skalních stěnách třeba v Izraelské Timmě dokládají, že doukolé káry se využívaly jak pro dopravu zboží, tak pro válečné účely už před šesti tisíci lety. Sám král Šalamoun proslul armádou vybavenou tisíci válečnými vozy. Geniálně jednoduchý vynález nebyl zdaleka tak samozřejmý. Zdá se, že například některé vyspělé ...