Co nového? 13.2 stará neklidná koza. 9.2. F1 1950. 27.1. poštolka z roku 1935. 26.1. Favorit za 750 liber. 19.1. ploché a duté. 18.12. horem ne, jedině spodem. 24.12 nový list KOLA. 21.12. oranžové devatero a žluté desatero. 20.12. stomatologický kufřík a kuriozita jménem bidon. 10.12. víte, co je Camapgnolo porta catena? 23.11. zajímavosti kolem paprsků. 14.11. přidán naskenovaný kontrolní list Walter a zajímavost kolem klik. 12.11. pěkný komentář Maďarského cyklistického magazínu o kole Favorit ZDE, v listu zahraničí něco o sadě Dura Ace. 10.11. nový list "BAZAR" a komentář o polském rámu PWB. 6.11 jak vypadá rozebraný pákový přesmyk 1.G. 5.11. jak přehazka PWB. 11.10. něco málo o sponkách Favorit a Campagnolo...

JH Ⓒ

Klínky

14.2.2019

Nejprve trochu filozofie a moudra. Konstrukce čehokoliv jde udělat čtyřmi způsoby: Jednoduše a špatně. Jednoduše a dobře. Složitě a špatně. Složitě a dobře. Klínkové kliky mi přijdou, jako varianta číslo tři.

Jsem přesvědčený, že obecně, teoreticky a strojařsky je jedno, jakým směrem klínek je, pakliže je symetrická osa, obě kliky k ose dávají úhel 90', máme dva totožné správné klínky a jsou vsazeny proti sobě. Správné zaklínění má 100%!! vyplnit, vytěsnit celý otvor a je tak jedno ze které strany je klínek vsazen. Jestli se pletu, byl bych rád, kdyby mi to někdo vyvrátil.

+ Některé kliky, Acier(?), Automoto (?) měly jeden otvor o nějakou desetinku menší a tak šel klínek vložit správně jen jednou stranou. Bylo to po směru; klika nahoře, matka vpředu. Bezva!

+ Ve staré publikaci stálo: "klínky po směru". Důvodem bylo, že se klínek postupně nezarve a při demontáži jde lehce vyklepnout.

+ Sheldon Brown píše o tom, že matka nahoře navíc způsobuje roztržení nohavic :)

- Běžně je vidět i opak, klínek v proti směru. Např. na cestovních kolech Raleigh

- Všechny katalogy Favorit mají vyobrazené klínky také v protisměru. Důvod(y) neznám.

Že tento systém nemám rád už víte. Když už to jinak nejde a doba si klínky žádá, dávám je po směru, jako na obrázkách. Důležité je, zvolit nový správný klínek, neklepat jej přes ložiska (grrr), neklepat přímo do klínku, ale třeba přes druhé kladivo a také, po pár desítkách kilometrů klínek přitáhnout. Proč ale vlastně klínkové kliky vznikly, když se bezproblémový čtyřhran běžně používal je mi do dnes záhadou.

Za každý postřeh, či komentář budu rád.

Dobře nastavené sedlo

13.2.2020

je základem správné jízdy. A jestli je sedlo správně, zda není příliš vpředu nebo vzadu, se zjistí jednoduchým způsobem: svislice od kolena musí protínat chodidlo v polovině. Toto napsal časopis Cyklistika v 50. letech. Jak je to dnes? Můžete využít specializovaných prodejen, kde vás umístí na konstrukci, na ní lze hýbat s představcem, sedlem, sedlovkou, délkou pedálů atp. Výsledkem je tabulka, jak si na cm, možná na mm správně poskládat, či nastavit vlastní kolo. A nebo můžete vyukoušet 70 let starou, osvědčenou metodu s provázkem a závažíčkem :).

Je to již čtyři roky na zpět, projíždím Litoměřicemi

3.2.2020

a vidím zajímavé kolo. Je podzim, špatné počasí a než se rozkoukám, pán mizí v ulicích. Docela spěchám a tak se ani nepokouším kolo dohnat. Leží mi však v hlavě; zahlédl jsem vysoké náby, mohlo to být něco pěkného. Litoměřice byla moje pracovní destinace a tak jsem se tam vyskytoval každou chvíli. Až o rok a půl později vidím ono kolo znovu. Tentokrát mám štěstí. Je jaro, svítí slunce a tak pána zastavuji. Má montérky, pracovní boty v klipsnách a jede snad ze zahrádky 😁. Omlouvám se a vysvětluji mou diagnózu Československých sportovních kol. Pán chápe a ochotně vypráví. Kolo je dnes (2018) 49 let staré, ovšem většina součástek je původní! Je prvním majitelem. Dřív závodil, nebyl prý úplně špatný a tak dostal na kolo poukaz. Když kolo získal, radostí nespal: "Bylo lehké a oproti tomu, na čem jsem závodil doposud, prostě letělo." Rám F1, součástky Campagnolo, sedlo Brooks, krásné hlávko, ocelovo-duralový představec první generace, dlouhá duralová pumpa, na rámu jsou stále dobře vidět linky, na řídítkách gumové návleky zakončené béžovými zátkami... My podobně postižení víme. Když pán dozávodil, časem vyměnil ráfky za modernější, plášťové, přidal blatníky, světlo, dynamo a odrazky, aby ho prý nějaký blázen nesrazil. Chápu. Dnes by prý kolo potřebovalo větší údržbu, ale tak znáte to :). Ptám se, proč na něm stále jezdí, když si dnes může koupit modernější, spolehlivější. Zadívá se na mě, nadýchne, jako, že chce odpovědět, pak ale jen vydýchne a usměje 😁 To mi naprosto stačí, už se na nic neptám. Poděkuji za to, že mi věnoval chvíli, bylo vidět, že pookřál. Přeji mnoho zdraví, vitality a ještě hodně kiláků bez havárky. Pán také poděkoval, nasedl a zmizel v uličkách sídliště. Tolik krátká jarní historka :) a možnost podívat se na opravdu autentický stav závodního kola F1.

Dárek od manželky

31.1.2020

Olympijské Tokio 1964, mraky aut a lidí. Ale proplétat se na bicyklu tím mraveništěm směr volnější periferie je pro psychiku pořád lepší, než kroužit stereotypní kolečka v šedivém talíři betonové dráhy na Hačiodži. Jiří Daler vysvětluje: "Já jsem si našel takový 30 kilometrový okruh. Něco jako můj oblíbený uvozovky "Kuřimáček", po němž jsem po ránu doma jezdíval na kole do práce do Škodovky. Ale tady jsem hned zabloudil. Už se stmívalo a já jsem se motal pořád podle stejných obchodu s lampiony a nemohl se s někým domluvit. Nezbylo než zastavit u nádraží a mávat japonský napsanou kartičkou: "Jsem účastník olympiády, v případě, že se ztratím, vraťte mě tam a tam. To pomohlo, ochotně mě doručili jako balík." Na hrbolatém oválu dráhy na Hačiodži se však neztratil. Olympijské premiéře stíhačky na čtyři kilometry (10 kol) nejdřív předjel o dvě kola neznámého Libyjce, pak snadno porazil netypického stíhače, Němce Spilgelbera a byl druhý nejlepším časem ve čtvrtfinále. Tam proti Poláku Josefowiczowi si dovolil přepych vítězství téměř o sedm sekund a najednou zbyly 4: hvězda téhle disciplíny Holanďan Groen, italský rváč Ursi a dán Isakson. Právě toho dostal. Mělo ho však dobře "přečteného" z Velké ceny Brna, znal jeho rychlý závěr, věděl, že když získá náskok v první části, nedá už soupeři šanci. Tak se také stalo. "Teprve pak se to se mnou zahýbalo. Jistota stříbrné medaile. Nádhera. A co se stalo? To však měl podle expertů a tisku svými výkony předem předplacené mistr světa Grohen. Jenže pak najednou bylo všechno jinak. Temperamentní Ursi štval v semifinále bicykl tak, že Grohena v semifinále porazil. Otvírala jsem nová šance, trenér Luboš Puklický byl z toho úplně zelený. Ursi, takový hubený dlouhán, pocházel od Terstu my se spolu často domlouvali takovou "jugoslávštinou", najednou však byla mezi námi stěna velkého mlčení. Pak už jsme se domlouvali jen červeným a zeleným světlem. Ursi to nakop, po pět kol jeho světlo blikalo dřív, pak vidím po výjezdu ze zatáčky, že jsem to srovnal, vyváženým tempem jsem postupně získal náskok, vítězný závěr jsem dojel v pohodě. Bylo větrno, poprchávalo po pořádném lijáku, poloprázdný velodrom. Ludvík Uhlíř z vedení výpravy mi sdělil jmenování zasloužilým mistrem sportu. A za pět dní se od novinářů dozvěděl že má syna."

Přepsáno ze starého časopisu Stadion Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Z rodinného alba

26.1.2020

První vítězství v mém prvním závodě v životě! Závod pekařských učňům z celé Prahy se pořádal každoroční a měl velkou tradici. Jelo se na asi čtyř kilometrovém okruhu v Modřanech a mě se tam vůbec nechtělo. Měl jsem totiž hrozné kolo. Ale řekli mi: "Koukej jet, musíš obhájit prvenství firmy. Posledně to vyhrál Vašek veverka od nás z pekařství." Modřanech nás bylo asi 250 kluků. Nejdřív se jely rozjížďky, v té já byl druhý, pak semifinále, to jsem vyhrál a nakonec finále. Všechno v jednom dnu a s prázdnou pekař nůší na zádech. Ta na obrázku není, v cíli mi ji sundali, abych mohl mít na krku vavřínový věnec. Taky jsem ještě dostal stolní hodiny, pořád je mám schované. Tak začala moje cyklistická kariéra. Na jejím začátku sehrálo důležitou roli pekařská řemeslo. Jednou totiž přijel k nám do Plástovic, leží na trati Písek – České Budějovice, tatínkův kamarád Josef Vlček na hon a povídal otci: "Hele dej mi toho tvýho nejmladšího kluka do učení." A táta se ani moc nerozpakoval a řekl: "Tak si ho Pepíku vem." To stačilo a já se za nějaký čas chystal na cestu do Prahy.

Všichni fandové tandemů zpozorněte!

19.1.2020

Ač to nevypadá, přesto je tento stroj skutečně velká rarita a anomálie. Obrázek mám v počítači roky a až teď, díky panu Nakládalovi znám historii a obrázků je víc. Rám vypadá jako zahraniční, ale není. Je to Favorit postavený v r. 1963 Frantou Babickým pro Olympijské Hry do Tokya, které se konaly o rok později. Proto má tak vyladěné mufny. Původně byl banánově žlutý, jako všechna kola na olympiádu. Startoval na něm Štark s Paarem, ti byli vyřazeni hned v první rozjížďce a první opravě. Na první fotce je bývalý majitel Československý reprezentant za vodičem Brňan Vratislav Šorm. Na druhé taktizují Štark s Paarem na tomto tandemu. V současné době je majitelem sběratel v Brně a dává jej obtížně, za pomoci pana Nakládala do původního stavu. Sledujeme a těšíme se na výsledek.

Na čem jezdil Jan Kubr?

9.1.2020

Píšeme si s panem Nakládalem a rozhovor se stal tak zajímavým, že z něho musím část zveřejnit. Bořivoj Nakládal si vypráví s Janem Novákem o Haškovi, Babickém, Kubrovi, technice, Favoritu a tak dále.

Bořivoj Nakládal, je bývalý závodník na kole, dráhař, majitel a provozovatel jedné z prvních soukromých cyklodílen v České republice a také sběratel historických kol. Mistr sportu Jan Novák je bývalý úspěšný československý cyklista, startoval v letech 1955-57 na Závod míru. V roce 1955 pomohl ke druhému místu Janu Veselému, spolu s ním Josefem Křivkou, Zdeňkem Klichem, Janem Kubrem a Antonínem Švábem vyhráli soutěž družstev. Závodil za AŠ Mladá Boleslav, v roce 1956 se stal mistrem republiky.

"Právě jsem dohovořil s Janem Novákem, protože se krásně a důstojně zabýváš historií (řeč je o mně 🙂), píši Ti co jsem vyslechl, píše pan Nakládal." Vypráví Jan Novák: "V roce 1955 byl pan Hašek v továrně Favorit zařazen do kanceláře už jako reklamační technik a na výrobě rámů pro ZM se už rukama nepodílel. Měl při té funkci také na starost tým mechaniků pro reprezentaci jako jejich šéfmechanik. V továrně se rámy sériové vyráběly na progresivních poloautomatických svařovacích linkách pomocí soustavy hořáků a nejinak to bylo při stavbě závodních speciálů s tím rozdílem, že každý rám stavělo několik lidí ve specializované dílně ručně, ale za pomoci kyslíko-acetylénových svařovacích souprav. František Babický tam, jako vyučený obráběč kovu, nastoupil po ZVS v roce 1957. Jan Veselý už měl svého Periče z dřívějška a nehodlal se jej vzdát i za cenu, že bude nalakován jako všechny Favority družstva ZM, což se také stalo. Kubr žádal rám z trubek Reynolds, protože nechtěl jet na “těžkém” rámu Favorit z chomutovských trubek (poznámka, píší se 50. léta). I kdyby se našel kdokoli zkušený ve Favoritu a jistě tam byli, nemohli jeho požadavkům vyhovět, protože nákup zahraničního materiálu byl za valuty a takový nákup zajišťoval jen bolševiky kontrolovaný Podnik zahraničního obchodu, s plánováním minimálně jeden rok dopředu. I kdyby to stihli objednat, Kubr nevěřil, že by v továrně Favorit uměli švajcem (autogenem) rám postavit tak, aniž by materiál nezničili. Při vší úctě k tehdejším specialistům přece jen při pájení vzniká možnost jednak přehřátí a také následnému prudkému ochlazení spojů okolním vzduchem a tak k reálnému nebezpečí zkřehnutí trubek ve spoji. Perič rámy pájel na feldšmídě, což je dřevouhelná výheň, která garantuje konstantní teplotou v celém spoji a spoje chladil zvolna v rozpáleném popelu. To bylo hlavním důvodem, proč rám pro Kubra nestavěli v Národním Podniku závod Rokycany, ale Perič a ze svého materiálu co mu zbyl." "Něco o tom trošku vím, sám jsem rámy stavěl" dodává Nakládal. Dále Jan Novák uvádí: "Když jsme to oba naprali do hromady soupeřů, oba rozbili přední kola, měl Kubr také ohnutou vidlici a dokonce mírně poškozenou spodní trubku. To bylo důvodem proč po dojezdu ZM neusiloval jen o novou vidlici, ale žádal zcela nový rám a opět od Periče." Kdo to Peričovi platil Honza neví, ale když se chtělo, nějaká forma se našla. "Vzhledem ke skutečnosti, že po ztrátě svého žluťáku po pádu za Brnem významně pomáhá Veselému k zisku druhého místa v celkové klasifikaci a naši zvítězili v soutěži družstev, bylo v nastalé euforii Kubrovi na státní náklady beze zbytku vyhověno."

Zveřejněno se souhlasem obou pánů Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Ceny součástek v roce 1985

5.1.2020

Milan objevil seznam, který si zapisoval v roce 1985. My mu poděkujeme: "děkujeme Milane" a máme tak možnost se podívat, kolik co stálo. Ceny jsou v Korunách Československých, Kčs.

Rám 220, vidlice 45, hlavové složení 12, osa 7,50, misky 5, věnečky 3, přehazovačka a řazení 115, přesmykač 45, sedlo 94, sedlovka 15, představec 31, řídítka 25, brzdy a páky 140, kliky 29 a 24, klínky 5, převodníky 45, pedály 60, kola (náby, dráty, ráfky) 105 a 110, galusky 100, 6kolečko 94, řetěz 16, návleky 5,60 pumpa 50, nebo 80, blatníky 50, světla a dynamo 70, bowdeny 6, lanko brzdové dlouhé 3, krátké 2,50, lanko řadící dlouhé 2, krátké 1,50, pastorek 26z 7,50, šroub pod sedlo 1,50 atd.

Tak, seznam je hotový a teď již zbývá postavit se do fronty, vypadá to, že právě přišlo zboží.


K čemu je tuk a k čemu cukr?

5.1.2020

Je po svátkách a tak je toto téma velmi příznačné.

O co přesně jde? Cukr a především tuk, je u savců obecně zdrojem energie. Jako energie v baterce. Cukr je zdrojem rychlé energie. Tuk je akumulátorem dlouhodobé energie. Potřebujeme-li krátkodobou, rychlou energii, je potřeba příjem cukru. Jak? Zvýšit příjem energie, nad výdejem. Potřebujeme-li energii na delší čas, je potřeba nahromadit, naakumulovat tuk. Jak? Opět, zvýšit příjem energie, nad výdejem. Obojí je velmi jednoduchá rovnice. Opačně je to podobné. Potřebujeme-li zbavit se cukru, je potřeba zvýšit pohyb, ale tak, že tepová frekvence (TF) musí být nad hodnotou cca 130 tepů/min. Potřebujeme-li zbavit se tuku, je potřeba zvýšit pohyb, ale tak, že TF by neměla přesáhnout hodnotu 130 tepů/min. Ovšem úplně tak jednoduché to ale není.

Tepová frekvence. Hodnota 130 je individuální, ale lze ji brát za základ. Sportovec potřebuje vyšší zátěž k dosažení 130ky, nesportovci vylétne tepovka i při nižší zátěží.

Cukr. Když se to přežene s příjmem cukru, nebo tuku, uloží se. V obou případech ve formě tuku. Cukr se spaluje pohybem ve vysokém pásmu TF a to krátce po dosažení výše uvedené TF. Jakmile se TF zvýší nad 130, začneme spotřebovávat cukr, ne tuk. Cukru se zbavíme velmi rychle. Nedostatek cukru v těle se projeví náhlým vyčerpáním, někdy i kolapsem. Ale doplněním cukru se za pár minut rychle vzpamatujeme. Cyklista zná :)

Tuk. Když se tuk ukládá, ukládá se individuálně, na geneticky daných místech. Někomu na břiše, někomu na nohou, někomu na břiše i na nohou, ale vždy tam, kde nechceme :) Když se tuk spaluje, tak téměř všude stejně. Tuk se spaluje pohybem v nižším pásmu TF až po cca půl hodině pohybu a výrazně pomaleji, ale ještě půl hodiny po výkonu. V pásmu 100 - 130 TF je spalováni tuku nejrychlejší, nejefektivnější. Čím více se přibližujeme základní TF, tedy 70 tepu/min, tím je spalování tuku delší.

Jak tedy nejefektivněji zhubnout? Opět ta velmi jednoduchá rovnice. Snížit příjem energie nad výdejem, nebo zvýšit výdej nad příjmem. Ideálně hodinka ostré chůze, pomalý běh, kolo, nejíst hned po sportu. Hlídat si TF. Když půjdu na rychlých 15 min běhu, zbavím se cukru. To není špatné, ale tuku jen minimálně.

Zajímavost na konec, chcete-li shodit jeden kilogram tuku, je nutné ujet zhruba 300 km.


A to je v kostce vše. Příště o jídle.


PF 2020

31.12.2019

Jsi znám jako cyklista mladý,

rád vyjedeš si na svém kole.

Však proslýchá se věru všady,

že často z něj se octneš dole.


Jízdy bez pádů přeje JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz


Fandové Československé cyklistiky,

24.12.2019

jsem rád, že se Vánoce, naše křesťanské svátky staly opět svátky klidu, střídmosti, navštívení známých, zavzpomínání, drobným obdarováním, pohody, zkrátka šťastnými a veselými.

Mrkněte na nový list "kola".

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jan Smolík - Smutek z Mexika

15.12.2019

Kdybych vám měl tenkrát vypodobnit, jak vypadá třeba Jan neruda, asi bych vám toho moc nepověděl. Snad bych si ještě vzpomněl na to, že měl hrozně dlouhé vousy. Ale kdyby vás zajímalo něco o Janu Veselém, králi všech cyklistů, co se narodil tady u nás doma, řekl bych vám všechno: kdy se narodil, kolik váží, co jedl při závodech, na jakém kole jezdil, kolik vyhrál v Závodě míru etap… To vysvětlení není ani nic moc složitého. Jako Jan Neruda jsem nikdy psát neuměli a taky jsem si na něj nehrál. Ale na Honzu Veselého jsem si hrával každý den, když jsme s kluky doma v Hradci Králové závodili nejdřív na koloběžkách a pak dětských kolech. On totiž Veselý kousek od nás, v Pardubicích, vyhrál devětačtyřicátém roce první etapu Závodu míru a já mu pak držel palce, aby závod vyhrál celý. A on ho vyhrál. Takže za to všechno, co jsem později na kole vyváděl já, může vlastně on...

Z knihy Roberta Bakaláře Dukla s olympijskou vlajkou naskenoval JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Na jakých kolech se závodilo před vznikem značky Favorit

30.11.2019

Vezmeme to ode dneška. Dnes je nejmodernější materiál carbon. Ten má špičkové vlastnosti jak pro rámy, tak pro součástky; pevnost, váha, pružnost atd. Před dobou karbonovou se jezdilo na duralu. S prvními duralovými ráfky přišla firma Mavic již v roce 1934 a takto by to mohlo vypadat, že ve 40. letech již všichni závodili na duralu, ale není to tak. Dural byl v tu dobu strategický materiál a pracovaly s ním převážně zbrojovky. Dřevěné ráfky vydržely až do konce války a ještě pár let po. Měly několik výhod, i nevýhod. Dřevo, podobně, jako kůže potřebuje údržbu. Díky pružnosti dřeva byly oproti duralu velmi pohodlné a v tu dobu technologicky jednodušší na výrobu. Moho by se zdát, že váha dřeva oproti duralu musí být několikanásobná, ale ani toto pravda není. Dřevěný galuskový ráfek váží 440g, duralový kolem 300g. Matematicky to zní hrozně, ale před 80. lety nebyly takové možnosti. Zajímavostí je, že se dřevěné ráfky vyrábí do dnes. Tvůrci legendárních dřevěných ráfků Ghisallo, Giovanni a Antonio Cermenati, ukazují, jak se to dělá. Dřevo se do dnes ve sportu používá, v cyklistice ne, ale např. pro výrobu špičkových lyží je to nezbytný materiál.

Kola vypletena 36 paprsky, klasickým trojitým křížením, průměr drátů 2.0, délka 299/301cm, 25mm dlouhé nyple, třízávitové náby FB. Odhaduji 30. - 40. léta minulého století. Sada provozuschopná.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Speciální prodejna kol FAVORIT

29.11.2019

Razítko: Rokycany 337 01, TJ Stadion LOUNY, Oddíl cyklistiky 44001 Louny. Dodací list č. 89/II 83, 28.2.1983. Razítko: 2.3.1983. Závodní kolo F2 spec. CAMPA, 4670.- Plus 7,60 a 6.- je 13,60 a 4 kačky, to dělá 17,60 (asi pošta?).

Zajímavý doklad z roku 1983. Můj hrubý přepočet na dnešní peníze je kolem 50 000 korun. Souhlasíte?

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

František Babický ESKA n.p. Cheb.

29.11.2019

Mimořádná odměna z fondu vedoucího. Vyplaťte s. Babický František os.č. 3071, čís. střediska 371, čís. střediska vystavovatele 301, částku: Kčs 25.- (DVACET PĚTK ORUN) Zdůvodnění odměny: MIMOŘÁDNÁ PRACOVNÍ SOBOTA. Na tuto poukázku Vám vyplatí pokladna závodu vyznačenou částku po odečtení 10? daně ze mzdy ihned po předložení. Číslovaná poukázka je přísně zúčtovatelná cenina. Datum 17.4.1986. Přímý nadřízený - podpis, podpis vystavovatele.

Dnes se již asi nedozvíme, jak byl František v práci dlouho, zda hodinu, nebo celé dopoledne, ale věříme, že u Babických byla toho dne veselice.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Starou dráhovku Favorit

28.11.2019

z poloviny 50. let restauruje známý z jižních Čech. Na ukázku mi poslal zajímavou věc. Jedná se o Československé pedály, lodičky. Na tom by asi nebylo nic zvláštního, kdyby pedály nebyly přizpůsobeny na větší nohu tak, že jsou kraje ohnuty a klipsny vypodloženy kouskem dřeva :). Dnes to může vyvolávat úsměv, ale je potřeba si připomenout, že jsme 10 let po válce a kvalitních závodních součástek je jak šafránu. O tom, že by si snad bylo možné vybírat ve velikostech nemůže být ani řeč. Bystrému oku neunikne ještě jedna zajímavost, to jsou lehké duralové klipsny. Výrobce neznámý, ale zpracování výtečné. Kdo v té době vyráběl duralové klipsny? Pravděpodobně Francouzi. Pár pedálů váží 465 gramů, ložiska se hladce točí, celý set je velmi zachovalý a krásný. Časem se podíváme, jak pokračují práce na kompletní renovaci celého stroje.

Máte-li i vy něco raritního, pošlete foto a komentář, rád zveřejním.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jiří Daler - Gratulace od Merckxe

17.11.2019

Ležel na posteli s nohama vysoko opřenýma o zeď aby z nich vyplavil únavu, která se v nich za těch tolik namáhavých dnů nastřádala. Na nočním stolku stalo rádio. Nahnul se otočil knoflíkem, aby z uší vyhnal ten vtíravý šustot galusek o beton, ten mlaskavý zvuk, který mu neustále zvučil hlavou. Japonské muzice však nemohl přijít na chuť. Na chodbě uslyšel hlas a pomyslel si, že ti belgičané, se kterými bydlí na jednom patře tokijské olympijské vesnice, dokáží vždycky udělat pěkný rozruch. Hluk se blížil a zastavil se u jeho pokoje. Za dveřmi slyšel šeptání, tichý smích. Pak se ozvalo krátké zaklepání a vzápětí se dveře rozletěly. “Bon soure...” V bílém obdélníku dveří se objevily postavy v dresech belgických barev...

Z knihy Roberta Bakaláře Dukla s olympijskou vlajkou naskenoval JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

KDO TO BYL VILÉM MICHL?

11.11.2019

Dne 27.6.1893 se jim narodí syn Vilém junior. V tomto roce se Michl opět stává členem cyklistického klubu a hned je zvolený za jeho předsedu. V témže roce v říjnu se koná v hotelu U Bílého beránka 1. cyklistický ples, na který Michl osobně zve hraběte Clam Martinice. Zde přichází Michl s myšlenkou vyrábět bicykly. Od myšlenky nebylo daleko k činům a tak v dubnu 1894 začíná ve Slaném na Skalkách ve skromných podmínkách s vlastní výrobou bicyklů. Továrna se nachází přímo za železničním přejezdem směr ze Slaného na Louny. Michl zde zaměstnává tři dělníky a sám pracuje dlouho do noci. Velocipédy jsou vyráběné z kvalitního materiálu dováženého až z Anglie. Výrobky jdou velmi dobře na odbyt a Michl si pronajímá další prostory a to za 40 zlatých ročně, na dobu 8 let. Zájem o jeho velocipédy neustále roste a v roce 1895 začíná stavět novou továrnu. V roce 1901 již firma nabízí v podnikovém katalogu na výběr z 8 typů sériově vyráběných velocipédů. Jeho pravou rukou se stává vedoucí dílny Pachman, který pracuje v továrně od samého vzniku. Michl je technicky velmi nadaný a tak se v jeho dílně objevuje parní stroj vlastní konstrukce, který obsluhuje celou soustružnickou dílnu. Továrna je na svoji dobu již velmi dobře technicky vybavena, má vlastní slévárnu i tavicí pec. Vilém Michl po večerech kreslí a vymýšlí nové modely a zlepšení a tak od velocipédů je již jen krok k motocyklům.

Zdroj http://www.orionklubslany.cz/historie/

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Olympijské hry 1980. Cyklistika - časovka družstev na 100km

26.10.2019

Silniční časovka družstev na 100 km v Minsku, červenec 1980. Společně s Olegem Nikolajevičem (Logvinem), účastníkem tohoto závodu, mistrem sportu, šampionem olympijských her a naším hostem z Běloruska se chystáme na tuto krátkou reportáž. Řekni nám Olegu Nikolajeviči něco o tom závodu. No, už je to dávno, ale 30 let uteklo jako jeden den života. A co si pamatuješ z 80. let? Jak jste se jako družstvo připravovali? Co bylo tehdy nejdůležitější? Hlavní bylo vítězit, protože vítězství byly otevřené dveře na olympiádu...

Komentář Veloczechoslovakia: My víme, že družstvo ČSSR startuje na superspecialech Favorit a končí na 3. místě. Tento model znám jen z fotek, ale je tak zajímavý, že jestli se mi povede na něj někde narazit, věnuji tomu extra článek.

Vítězné družstvo SSSR startuje na kolech Colnago Mexico, výbava Campagnolo Super Record. Dobré je povšimnout si technických zajímavostí, např. přední kolo menší, vypleteno radiálně, na nábě s 36 otvory, ale ob díru, tedy jen 18 dráty. Bezkalíškové ráfky Nisi, řazení schované za hlavovou trubkou, řadící lanka vedena vnitřkem trubky, přední brzda otočená dozadu. Dále omotávky jen na spodních úchopech, elastické dresy, přilby ... Vše je podřízeno aerodynamice. Každá maličkost může znamenat pár vteřin a pár vteřin může znamenat rozdíl důležitého, třeba medailového umístění.

Je velmi zajímavé sledovat přelom 70. a 80. let. Počítače se ve sportu ještě nepoužívají, přesto je to období plné experimentů. Více se sleduje váha, aerodynamika, materiály, úročí se zkušenosti nasbírané za desítky let soutěží.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Cyklistika ČSSR - nové profesionálne vybavenie

5.10.2019

Některé svazy, jejichž sport je materiálově náročný, řeší celý problém buď dvoustrannými smlouvami, nebo půlového zajištění materiálu, což byl do nedávna příklad lyžařů. Podobnou cestou, možná ještě náročnější se vydali cyklisté. Výsledkem je dohoda s koncorciem italských výrobců Formula Euro Padria. Na jejím základě budou všechny československé reprezentační celky vybaveny špičkovým materiálem.

Více v krátkém rozhovoru Roberta Bakaláře.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Není to ani Favoritu a

2.10.2019

není to ani nic československého. Hodinu čtyřicet dlouhý, starý, nažloutlý dokumentární film, kde se moc nemluví, hodně se šlape, chvílemi hraje podivná, až indická hudba, občas prší, nebo sněží. Přesto všechno je to mistrovské dílo, plné emocí, na které je dobré udělat si čas. Věřím, že to skoukne i ten (ta?), co se o cyklistiku moc nezajímá. Jestli vás také tak vezme, napište mi. Jen se ujistím, že v tom nejsem sám :)

A, abych nezapomněl... DOKUMENT ZDE

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Snažím se ze všech sil. Tak mi do toho nekecejte

25.9.2019

Úspěšný cyklistický závodník Josef Wolf reprezentoval Československo na olympiádě i mistrovství světa. Josef Wolf z Brna býval kdysi sportovní hvězdou, legendou, miláčkem davů. Úspěšně závodil na dráze i na silnici. Reprezentoval Československo na olympiádě i mistrovství světa. Mohl být spokojený. Měl peníze, dům, auto, ženu a dítě. Když ale na přelomu 50. a 60. let poznal svobodný svět na Západě, rozhodl se zprvu přivydělávat si pašováním jako většina tehdejších československých sportovců, co měla možnost cestovat. V sedmadvaceti s celou rodinou poměrně dramaticky utekl do Švédska.

JHⒸ www.veloczechoslovakia.cz

Kokořínská klasika 2019

22.9.2019

Výborná organizace, prostředí, i značení. Letos trasa dlouhá 59km(?). Spousta známých, krásné stroje, letos zase o nějaký pěkný kousek víc. Chutné jídlo a pití, příjemná obsluha a bezva počasí. Jediné, co chybělo, byla má fizická kondice :). Zrátka letošnímu ročníku píšeme výbornou a těšíme se na příští.

a na odkazech níž

JHⒸ www.veloczechoslovakia.cz

Pozor, den "D" se blíží,

3.8.2019, aktualizováni 20.9.

není nutno s sebou brát tele, periskop, či mauserovku, nejedná se totiž o vylodění v Normandii, ani o Staligrad, nýbrž o termín srazu fandů a bláznů starých cyklistických závoďáků. Ten byl letos vybrán na 21.9. S sebou tedy zajímavý stroj, francovku a nastudovat mapu (a že o bloudění něco vím).

JHⒸ www.veloczechoslovakia.cz

Preteky mieru - príprava 1989 - cyklistika

17.6.2019

Ne, to nejsou hokejisté připravující se na Izvestije, ikdyž tohle je také reprezentace, ale cyklistická. To se patnác vybraných silničářů v Nymburce připravuje na 42. ročník Závodu míru. Jsou mezi nimi zkušení matadoři Regec, Štyks, Toman, Kozárek, Kreuziger, ale i nováčci. Tohle jsou Pekárek se Sedláčkem. Fizickou zdatnost rozvíjejí rozmanitými cestami hokeje, fotbalem, ale také posilováním, jízdou na ergometru a samozřejmě i na kole, byť to v sychravém prosincovém odpoledníi žádná příjemná vyjížďka není.

Více vám řeknou Robert Bakalář, Jiří Daler a Antonín Bartoníček.

Automobiloví redaktoři často

16.9.2019

testují vůz tak, že s ním najedou sto tisíc kilometrů, pak ho rozeberou na součástky, prozkoumají, rozborku vyfotí, okomentují a uveřejní v časopisech, nebo na webu. Čtenáři si pak mohou udělat obrázek o tom, zda je auťák opotřebovaný málo, či hodně atp. Tyto testy jsou mezi fandy velmi populární. Míla Moravec se do těchto odborníků zakoukal, oblíbil si jejich práci a provedl rozborku starých komponetů favorit. Vy čtenáři máte tu možnost podívat se, jak vypadají po 60. letech provozu. Kolik mají mechaniky najeto Míla neuvádí.

Text Jan Hájek, foto Milan Moravec, www.veloczechoslovakia.cz

Zkuste si představit, že by Šoltýsová

13.9.2019

pokořila alpské sjezdovky s lyžemi Sulov, Lendl s raketou Artis by proháněl v Paříži Borga, nebo Kratochvílová vyhrála Evropský pohár tretrách Botas. A přece všichni naši cyklističtí mistři světa od Pospíšilů přes Matouškovou, Tkáče, Vačkaře s Vymazalem, Slámu až po Fišeru dosáhli svých triumfu na kolech značky Favorit. V roce 1979 nastoupili dráhaři pražské Dukly na mistrovství ČSSR v Plzni s rámy kapkovitého tvarů, plochými nepřekříženými dráty, v černých přiléhavých kombinézách a přilbách téměř kosmických. "Kluci musí vědět, že mají to nejlepší," říkal tehdy trenér Pavel Vršecký. "Dává jim to sebevědomí, ikdyž by vyhráli na obyčejných kolech."

JHⒸ www.veloczechoslovakia.cz

Poznáte je?

12.9.2019

Historické fotky, osobnosti, momentky, zajímavosti, popisky. Kousek Československé cyklistické historie skrz objektivy fotoaparátů. Sesbíráno po netu a soukromých sbírek. Pokud to šlo, přidán datum, případně dekáda. Máte-li něco zajímavého pošlete, rád zveřejním. Případně, vidíte-li nepřesnost, napište, poděkuji a opravím.
Aktualizace 12.9. 2019, sbírá a seřazuje JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Cyklistický závod pekařských učňů

11.9.2019

a přehlídka velocypedů (1934). Reportáž Franka Výborného z léta 1934 zachytila cyklistický závod pekařských učňů na tehdejším Švehlově nábřeží, ktré se dnes jmenuje Ludvíka Svobody. Učedníci, kteří v nůších na zádech každodenně rozváželi po Praze rohlíky a housky utkali se jednou do roka o tytul nejrychlejšího z nich. Součástí tohoto závodu byla i velká přehlídka velocypédů ...

My fandové cyklistiky víme, že zde začínal jeden z nejlepších Československých závodníku Jan Veselý.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Drahý Kamile,

10.9.2019

omlouváme se za zpoždění, byli jsme na Giro D'Italia a kvůli tomu se nedozvěděli o tvém úspěchu na Race of Peace s vítězným Moravcem, my vám všem blahopřejeme k technickým dovednostem. Až skončí Giro, doufám, že vás uvidím v Ravenně, při příležitosti Dilettanti Tour, jinak se potkáme v Bratislavě. Mnoho pozdravů vaší rodině a přátelům.

Armuzzi. 5/6/72

Zdravíme Kamile:

Adorni - Pambianco - Casalini - Giganti - Paolini - Armani - Cecchini - Gimondi - Polato atd ...Za pomoci GT volně přeložil JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

"Babický sakra,

24.8.2019

kolikrát vám to mám říkat, když chcete, aby to bylo pořádně, musíte to nejdřív naměřit, to je důležitý. Raději dvakrát chlape mizerná. Pak to jen tak volíznout a znovu změřit. Víte, aby to nebylo křivé. Nemakejte mi na to a jenom se dívejte. Pak to napatlat tím boraxem. Když tam nedáte ten borax, tak to nebude držet, chápete? A pak, pak vopatrně prohřát, ale nespálit, nebo nejdejbóže upálit, člověče! Na konec pomalu ohřát. Říkám pomalu ohřát, ne modrou, ježišmarjá, hlavně ne modrou, plamen prostě nesmí bejt krátkej a modrej, rozumíte, to není traverza, to jsou tenký trubičky. Aby to pomalu chladlo, musíte to zahřát a povolit, zahřát a povolit. Pak to nebude praskat. Hele, když to bude pro někoho ze svazu, tak mosazí, chápete. Když pro někoho hogofogo, nebo vejš, tak mám ve skříňce pár stříbrných prutů ještě po Štantejským. Ale to všechno jsem vám říkal a ukazoval nejmíň dvacetkrát. Posloucháte mě vůbec Babický? Na co myslíte?" "Ano pane Hašku poslouchám." "Mě se zdá, že né. Já nevím Babický, co z vás mladejch jednou bude. To za nás nebylo tohleto, ta dnešní generace, já nevim. To já ve vašic letech..."

Autor JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

100 kilometrů na kole Favorit

12.8.2019

Plán je ujet na favoritu 100 kilometrů klidným tempem, se zastávkami na jídlo a pití. Ráno snídaně, koláč, čaj a malý puding. Nepodcenit nezbytnou hygienu. Kontrola kola, nafoukáno 6barů, sedlo posunuji asi o cm dopředu, představec o to samé výš; Mír a pohodlí vítězí nad barbarstvím a krutostí :). Vše sedí. V bidonu voda s trochou šťávy. Kolem desáté vyrážím ze Slaného směr Roudnice nad Labem. Teplo, slunečno. Míjím obec Velvary a mířím na Roudnici. Za nedlouho mám již Říp po pravé straně, sjíždím do Roudnice a ještě před polednem jsem u Labe. Pivko, gulášovka, chléb, výborné. Jedu dál, na kanál Račice. Kolo bez problémů, jedná se o závodní model Favorit, nejvyšší řady F1, rok 1988, osazen kompletní dobovou sadou Shimano Dura Ace 7400. Projíždím Račici, odbočuji do prava a mířím na Mělník. Podél Labe je krásná asfaltová cyklostezka, ideální pro silniční kola. Až si říkám, kolik potkávám cyklistů na mtb a jak málo na kolech silničních. Přes řeku je vidět kaple sv. Ducha a Božího Hrobu v Liběchově. Na Knížecí si dávám rizoto a doplňuji tekutiny. Pod restauraci je vysoký pomník hladiny řeky Labe, tak jak se kdy vylilo z břehů. Nejvýš je rok 2002. Kousek před Mělníkem převádím kolo po mostě a jsem na druhé straně řeky. Je kolem půl druhé. Mělník, vinařská oblast Karla IV a soutok Labe s Vltavou, malebná, romantická oblast. Pokračuji směrem na Kralupy. Bolí mě zadek, na tomto sedle nejzdím často a tak se mačkají partie, které nejsou zvyklé. Dobře navržená sportovní krátká konstrukce rámu zaručuje kolu hbytost. Díky oceli r531 je rám lehký a pružný. Rychlost kola je dána také plášti Continental Grand Prix Classic. Jediné, co na kolo dobově nepatří jsou pedály spd, důvod je jasný, je to obuv. Obec Lužec je zajímavá tím, že je tam přívoz. Za 20 korun se dostanete loďkou na druhou stranu. Zajímavostí je, že pouze silou toku. Těsně před čtvrtou mi v Kralupech dochází cukr a sladká limonáda je nutností. Kolem páté jsem ve Slaném, cílovém městě. Zchladím se na plovárně a jdu se pořádně najíst. Unaven, spalené ruce, ale spokojen. 30 let staré závodní kolo ujelo přes 100 v kuse bez jediného zaváhání. Tyto stroje byly stavěny pro nejvyšších mezinárodní závody a tak opak by byl spíše s podivem. Mé pocity oproti moderním strojům jsou následující: Rám r531 je velmi pohodlný a pružný. Páčky jsou na rámu a tak řadím úsporněji. 8 kolečko není ani v době 12 převodů žádnou zásadní překážkou, či ostudou. Řídítka jsou hlubší a tak je úchop častěji nahoře. Brzdy s centrálním čepem jsou méně účinné, je třeba s tím počítat. Chválím Shimano za špičkovou kvalitu a přesnost všech komponentů. Váha silničního kola je na současné karbonové poměry vyšší, ale necelých 10 kilo je i dnes velmi slušné.

Příště jedeme na 50 let staré Campě.

Autor JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Už jim to začíná

8.2019

Téhle šestce budeme držet palce: Rudolf SCHEJBAL, pětadvacetiletý zámečník z Plzně, Jiří HÁVA, nejmaldší a nejnovější člen varšavského týmu - jedenadvacetiletý voják z Dukly Brno, Ladislav HELLER, sedmadvacetiletý svářeč z Terezína, Jaroslav KVAPIL, pětadvacetiletý instruktor z Dukly Brno, Jan SMOLÍK, třiadvacetiletý instruktor ze stejného oddílu a Pavel DOLEŽEL, pětadvacetiletý zámečník z brněnského Favoritu. Trenérem družstva Jaroslav Menhart, mechanikem František Babický, masérem Ladislav Císař a vedoucím celé naší výpravy Karel Kuneš. A nebude to jednoduché ...

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Převody Anquetila a rámy R. Riviéra

3.8.2019

Hodně se nyní diskutuje o časovkách silničářů, ať již družstev nebo jednotlivců. Stále jsou různá pro a proti v otázce volby převodů, množí se dotazy, jakých rámů a převodů používají přední světoví jezdci. Proto na našich dvou nákresech přinášíme rozměr kola R. Riviéra, se kterým 18. září 1957 výkonem 48,923 km/hod. vytvořil světové rekordy v hodinovce na dráze , a doplňujeme ještě údaj o kolu Jacquese Anquetila pro časovky. Pro etapové závody používá Anquetil kolo o celkové váze 11 kg/rám 2,50 kg, ráfek 35 dkg, galusky 25 dkg, délka klik 175 mm, pro časovku má kolo o 3 kg lehčí. Používá rámu o výšce pouze 57 cm a v roce 1963 používal pro časovky při Tour de France dvou převodníků 42-52 zubů a pětikolečko po zubu od 13 do 17. Pochopitelně tyto převody odpovídaly profilu tratě. Pro doplnění - popis kola Anquetila pro časovky: výška rámu 57 cm, váha rámu 1,8 kg, délka představce....

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jak vysoko brzdové páky?

2.8.2019

Samozřejmě, jak kdo chce. Jedna poloha je však univerzální jak vzhledem k spodnímu, či hornímu úchopu, tak také estetickému vzhledu. Položíme-li řídítka na stůl konce brzdových pák by se stolu měly dotýkat také. Ano, špatně se to popisuje a tak viz obrázek č. 1

U moderních řídítek je to jinak, řídítka jsou tvarovaná opačně a proto je důležitá přímka horní. Na obr. 2 horní prohnutá červená.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jezdil na černé pivo

2.8.2019

Brněnský cyklista František Hanus patří ke generaci závodníků éry Jana Veselého. Absolovoval první dva ročníky Závodu míru, ale s aktivním sportem skončil poměrně brzy, v šestadvaceti letech. Mnohem víc, než vlastní závodění ho začlo zajímat kolo jako stroj. Řadu jich zrekonstruoval a desítky let věnoval svůj um v roli mechanika takovým jezdcům, jakými byli například Jan Smolík, Miloš Hrazdíra, Rudolf Lábus a také oba Svoradové, táta i syn. František Hanus zahájil svou závodní karieru v SK Židenice v roce 1942. Byla válka...

Z kusu papíru nadepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Katalog Campagnolo Record 1973

1.8.2019

Kdo někdy skládal, či renovoval nějaký historický cyklistický závodní speciál, nemohl minout "catalogue of special bicycle products", tedy "sadu speciálních produktů pro jízdní kola" Campagnolo record. Začátek 70. let je v cyklistickém světě výjímečné období, přichází totiž něco, co se v historii součástek opakuje jen málo. Špičková inovace, perfektní kvalita a krásný design u všech sad! Ať si koupíte tu nejlepší a nejdražší, nebo tu nejnižší a nejlacinější, můžete si být jisti, že vám nebude nic vrzat, skřípat, nefungovat, nebo praskat, či odcházet. V katalogu naleznete sadu super record silniční, dráhovou, silniční, i dráhový record, gransport, valentino. Také dnes velmi velmi drahou sadu nářadí včetně kufříku. Zajímavostí jsou i extra lehká hořčíková kola pro závodní vozy GT, výroba kol pro závodní vozy Formule 1, nebo speciální díly pro letectví.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Prv než sadneš na bicykel

1.8.2019

Preteky mieru, Okolo Slovenská aj stále vzrastajúcí počet cyklistických pretěkov značne popularizujú tento šport v radoch našej mládeže. Túžbou mnohých mladých chlapcov je jazdit na ozajstnom pretěkovom bicykli a nejednému je táto túžba aj prístupná, lenže prvé kroky na pretěkovom stroji bývajú často chybné. Správný sed, spôsob šliapania a celková technika jazdy sú pre úspech nemenej dôležité ako množstvo najezdených kilometrov. Aj prispôsobenie bicykla na tělesné rozměry cyklistu je velmi dôležité, lebo snižování námahy na najmenšiu mieru ušetrý vel'a síl.

VÝŠKA A POLOHA SEDLA Výšku sedla si určí cyklista takto: skúša šliapať na pedály pätami tak dlho, až kým sa mu boky pri šliapaní nevychylujú z jednej strany na druhú. Horná plocha sedla má byť vodorovná a sedlo treba umiestnit tak, aby sa zvislá priamka dotýkala kolena a osi pedála vo chvili, keď je noha na pedáli vpredu vo vodorovnej polohe.

UMIESTENIE NÔH NA PEDÁLOCH Namáhavá práca nôh pri šliapaní je najúčelnejšia vtedy, ak noha nie je celkom napnutá. Nohy nepracujú len pri zošliapnutí pedálu, ale pomáhajú aj tahať smerom hore. Preto používajú cyklisti svorky (klipsne), avšak tretry cyklistu sa nesmú špičkami dotýkať o svorky.

VÝŠKA A POLOHA KORMIDLA je individuálna a pre jeho úpravu niet presných pravidiel. Umiestenie kormidla dráhového prerozličné u cestného pretekára, upravujú cyklisti väčšinou takto: pri držaní za spodnú časť sú ruky v laktoch mierne zohnuté a koleno sa pri šliapaní môže mierne dotknúť vnútornej časti lakča.

SPOSOBY ŠLIAPANIA Najznámejšie sú tri spôsoby šliapania: špičkami (obr. 2), pätami (obr. 3) a kombinovaný spôsob (obr. 4). Väčšina známych pretekárov používa kombinovaný spôsob, pri ktorom poloha chodidla je vodorovná v hornom bode. Kombinované šliapanie zaručuje správnu prácu v členkoch, prekonávanie mrtvych bodov, dostatočný švih a dôležitý kruhový pohyb nôh. Osvojenie si takéhoto pohybu nôh až do jeho úplného zautomatizovania je kľúčom pre zlepšenie výkonov a tvorl aj najdôležitejšiu časť prlpravy. Lahký, rýchly pohyb, dokonalá súhra svalov, ich napínanie a uvolñovanie prináša sku- točnú radosť z bicykli jazdy na

K. MÜLLNER

Z kusu papíru horkotěžko, přepsal Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Cyklistika - MČSSR v silniční cyklistice Solenice 1989

27.7.2019

Mistrovství Československa 1989. Silniční závod jednotlivců v silniční cyklistice Solenice 1989 s komentářem Roberta Bakaláře. Mistr ČSSR Miloslav Vašíček - Dukla Brno.

Zda se až do začátku 90. let jezdily nejvyšší soutěže na favoritech? Ano, v té době byla na MČSSR zastoupena již celá řada světových značek, ale domácí Favorit byl v pelotonu také. A rozhodně nezaostával. Barevně jsou vidět rozstřiky "do ztracena", což byla v té době móda. Zajímavostí jsou také doprovodné žigulíky a dvoutaktní jawy.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Mé poděkování za Vaše nové stránky !!!

22.7.2019

Ale hlavní věcí je Mé poděkování za Vaše nové stránky !!! Sedím u počítače již několik hodin a nemohu se ani za nic odtrhnout !!!

Některé články znám již z minula,ale tak obrovské množství nových odborných informací,fotek a vtipných postřehů a přirovnání - prostě jsem nadšen !!!!!

A ještě ta zrestaurovaná Vaše kola !

Doufám,že se mi podaří ještě něco od Vás koupit a nějak se Vám pak , za tu radost,co jste mi způsobil,revanšovat. Protože to je pro mě studijní materiál, a na dlouhé roky ! Vlastně na vždy !

Přeji Vám stálé zdraví a ať Vás kola stále těší !

S pozdravem Josef Fišer


*Na stránkách se podílí i řada mých známých, pochvala tak patří i jim, děkujeme. Nadšenci Hájek, Jinda, Klým, Moravec, Moudrý, Oliva...

www.veloczechoslovakia.cz

Závod míru jako výkladní skříň socialismu. Smolík: Poznal jsem rub i líc slávy

6.2019

Před 55 lety oslavovalo Československo vítězství cyklisty Jana Smolíka v Závodu míru. Dojezd největšího etapového cyklistického závodu v sovětském bloku byl 24. května 1964 v Praze a teprve jednadvacetiletý Jan Smolík se okamžitě ocitl v zajetí rozhlasových reportérů.

Zdroj: Hradecký denník www.veloczechoslovakia.cz

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Jak se správně sedí a správně šlape

5.6.2019

I. V. IPOLITOV, zasložilý mistr sportu

POSED NA KOLE SE ŘÍDÍ PODLE ZÁVODNÍKOVY TĚLESNÉ KONSTITUCE a podle druhu cyklistického závodu. Správným je takový posed, který umožní cyklistovi nejlépe využít jeho fisických vlastností k dosažení nejvyšší rachlosti.

Sprintérský posed

V tomto směru je hlavní věcí pro cyklistu, a pro sprintéra zejména poloha sedla, která umožní závodníkovi správně šlapat. Sedlo se dává tak vysoko, aby cyklista, sedí -li na něm mohl se bosou patou (cyklistické tretry mohou mít totiž různě vysoké podpatky) natažené nohy dotknot se pedálu nacházejícího se v dolním mrtvém bodě. Toto pravidlo platí pro cyklisty, kteří nosí boty čísel 41-42, Ženy, které mají menší nohu (35-36), musí snížit sedlo o 1/2cm na každé číslo pod 41. Ve všech případech však musí noha spuštěná dolů a postavená patou na pedál, být zlehka ohnutá v koleně. Jeli sedlo postaveno správně v horizontálním směru...


Z časopisu "Cyklistika 1954", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Připravují se čtyřkolečka a přehazovačka

30.5.2019

Na jaře se čtenáři "Cyklistiky" dočetli o postupu výroby v rokycanské továrně na kola ESKA. Jaká je situace dnes a co tam mají za novinky? Napsali jsme řed. BOCHNÍČKOVI a přišla nám tato odpověď:

Čtenářům "Cyklistiky" je již známo, že ESKA, národní podnik, závod Rokycany, byl pověřen výrobou závodních kol, která ponesou jméno Favorit. Jejich výroba se pilně připravuje, hotoví nástroje a výrobní přípravky, a snaha závodu je dodávat tato kola v nejkratším možném čase. Za spolupráce našich čelných cyklistů-závodníků byly vyřeešeny všechny konstrukční detaily, a po zhotovení výkresů bylo vyrobeno ve vývojové dílně několik kusů prototipů. Tato kola byla dána zkušeným závodníkům k vyzkoušení nejen jízdních vlastností, ale i použitého materiálu. Na prototipech jezdí se v každém terénu za každého počasí a zkušenosti jízdami získané jsou cennou pomůckou konstruktérům pro jejich práci. Dosavadní zkušenosti s koly Favorit jsou dobré. Kola jsou nejen dostatečně pevná, ale i dostatečně tvrdá, při váze, která se liší jen nepatrně od váhy cizozemských výrobků. Kola Favorit byla vystavována na Pražském vzorkovém veletrhu, kde si je mohli zájemci prohlédnout.Z časopisu "Cyklistika 1950", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Výroba jízdních kol v ČSSR

27.6.2019

ČSSR patří v objemu exportu jízdních kol mezi první desítku zemí na světě. Současné době se u nás vyrábí ročně téměř půl milionu jízdních kolo všech typů a polovina z nich se vyváží do 80 zemí. Mezi největší odběratele patří Kanada, Holandsko, Rakousko, Švédsko, Švýcarsko a Austrálie. Navíc vyváží čs. veloprůmysl asi 80% vyrobených velosoučástek, které v zahraničí slouží k montáži jízdních kol. Velká množství se například dodávají pro montovny na Kubě a Brazílii.

Historie výroby jízdních kol v Československu je spojená že západočeský městem Cheb. Archivní listy potvrzují, že se zde vyráběla továrním způsobem nízká jízdní kola už v roce 1875, vysoká jízdní z kola (řemeslný způsobem) dokonce ještě dřív. Cheb tedy patří mezi města s nejstarší výrobou jízdní kolo ne Evropy, ale na celém světě. Dnes reprezentují československý kolařský průmysl 3 podniky: Eska Cheb s pobočným závodem Favorit v Rokycanech, Velamos Petrov nad Desnou a Kovodružstvo Mladá Boleslav. Sortiment výroby jízdních kol je v ČSSR poměrně široký. Vyrábí se kola dětská, cestovní, sportovní i závodní, a to nejen pro silnice, ale i pro sálové sporty. Nejvíce jich vyrábí závod Eska v Chebu – 250 000 kusů za rok. Jeho pobočný závod Favorit v Rokycanech 54 000 speciálních jízdních kol, jako jsou silniční, závodní, dráhová, kráso jezdecká a pro kolovou. Rovněž tato sportovní kola se exportují do několika desítek zemí, zejména do USA a Kanady.

Výroba a prodej jízdních kol v Československu – ale i ve světě – už delší dobu roste. Lidé hledají náhradu za ztracený pohyb při jízdě automobilem. A tak na začátku šedesátých let přišlo do módy skládací kolo, které se stále častěji stává "příslušenstvím" k automobilům. Pro příští léto počítá čs. veloprůmysl s dalším zvýšení výroby a se zavedením nových typů.


Z časopisu "Československý svět", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Dálkový závod Vídeň – Berlín 1893

25.5.2019

Slavný závod, který přivedl národy Rakousko – Uherska a národ německý ke kolům. Vavříny dálkových jezdců na koních, dálkových chodců a běžců nedaly cyklistům spát. Tak byl připraven závod na trase Vídeň – Berlín, který měřil 582,5 kilometrů. Německý svaz cyklistů, Všeobecná unie a Saský svaz cyklistů se spojily a vypsaly dálkový závod Vídeň – Berlín. Na debakl cyklistů čekali Rakousko – němečtí důstojníci, kteří na stejné trase pořádali závody na koních. Při s posledním závodě uhynulo 30 koní a cyklistický časopis napsal o neuvěřitelném týrání zvířat s tím, že jejich ušlechtilí oceloví oři dokáží, že jsou rychlejší a v dopravě jim patří budoucnost. Závod startoval 29. června 1893 ráno od půl páté až do sedmi hodin od stanice Floridsdorf u Vídně. Na jezdce čekalo více než 250 stoupání a klesáním a to vše na bicyklech bez volnoběhu a měnitelných převodů. Ze 150 hlášených účastníků se objevilo na startu 117, kteří startovali ve skupinách po 10 cyklistech s odstupem 5 minut. Celá Vídeň se o závod velice zajímala a 29. června ráno se ke startu v Floridsdorfu dostavily tisíce diváků. Za německého favorita byl považován především August Lehr z Frankfurtu nad Mohanem, který ale nešťastně havaroval, svůj stroj poničil a závod Mladé Boleslavi musel vzdát. Mezi rakouskými účastníky nebyl výslovný favorit. Výbor závodu se postaral o dohled na celé trase, stravu i bezpečnost účastníků. Na kontrolních stanovištích se musel každý projíždějící cyklista zapsat načež dostal do svého jižního deníku odpovídající zápis. Kromě stravy měli cyklisté všude zajištěnou koupel, masáže a lékařskou pomoc. Dále byli v pohotovosti mechanici pro případnou opravu kol. Velké potíže působil účastníkům špatný stav silnic, které byly v Rakousku často jenom z drceného kamení, ještě více však mohutné bouřky které se strhly v Čechách. Bouře a déšť předčasně zastavily hodně cyklistů. Někteří ztratili cestu v noci a to navzdory všudypřítomnému značení. Přesto hlásil už 30. června dopoledne telegraf obdivuhodný výkon jednotlivých cyklistů, kteří se blížili k Berlínu. Mnoho přátel a kolegů jim pospíchal naproti, aby je se slávou doprovodili do cíle. U strážního domku na Tempelhofském poli stála čestná slavobrána ozdobená německými a rakousko - uherský mi prapory, vlaječkami a girlandami s nápisem Vítejte v Berlíně a Zdar a Sláva. Čekající dav nadšeně přivítal prvního projíždějícího. Byl to Josef Fischer z Mnichova na kole značky Opel Blitz Victoria s váhou 15 kg, statný osmadvacetiletý muž vyučený kovář s charakteristickým knírem a vousem. Do cíle dorazil 30. června po poledni v 1:10 a zvládl tak celou trasu v 30 hodinách, 1 minutě a 22 vteřinách, což znamenalo průměrnou rychlost 19 km/hodinu. O třičtvrtě hodiny později dorazil Georg Sorge z Kolína nad Rýnem, jako třetí následoval Franz Gerper ze Štýrského Hradce. Prvních 30 cyklistů dostalo ceny, přičemž Fischer jako první vítěz obdržel nádherný stříbrný korbel. Velkolepě přivítal vítěze i jeho Mnichovský klub Germania při návratu domů. Závod dokončilo 38 jezdců. Fischerův výkon vyniká zejména při porovnání – pro dálkovou jízdu na koni potřeboval hrabě Starhemberg 71 hodin a 40 minut. Rychlík překoná tuto trasu za 14 hodin a 10 minut, osobní vlak za 18 až 19 hodin


Ze zajímavé knihy "Jízdní kolo, vynález, který sblížil svět" , přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

JAKÉ BUDE F12

20.5.2019

Ve vaší anketě "Hledáme detektivy amatéry", která probíhala v uplynulých měsících, bylo mnoho připomínek, týkající se materiálního zabezpečení jak po stránce kvantity, tak také vhodného konstrukčního řešení. Naše cyklistika trpěla uplynulých letech velkým nedostatkem jak materiálu, tak také drobných kol, vhodných k závodění. Jeden takový problém – vhodné závodní kolo – jsme řešili v roce 1963 tím, že bylo započato s výrobou kola F 12. I když se vyskytly nedostatky, jako např. poruchovost rychlouupínacích nábojů (není přímo náš výrobek – kooperujeme od Velamos Skuteč), přece jenom je to pro naší cyklistiku přínos. Dnes mohou všichni dorostenci...


Z časopisu "Cyklista 1964", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Letošní sezona na naší dráhové cyklistiky

20.5.2019

sice ještě neskončila, ale největší událostí roku i významnější zahraniční starty již máme za sebou. Požádali jsme proto jednoho z odborníků i nejzkušenějších dráhařů, mistra sportu a trenéra Slávie Praha VŠ. Jaroslava Cihláře, o zhodnocení sezóny a názor na některé další problémy. Jeho odpovědi na naše tři otázky rozebírají současný stav čs. dráhové cyklistiky, jsou jistě zajímavé a pro radu dobrovolných pracovníků a trenérů cyklistiky i podnětné:

1. V čem vidíte úspěch či neúspěch letošní sezóny čs. dráhové cyklistiky? Letos stejně jako loni dokázala naše dráhová cyklistika dobrou úroveň i z hlediska světového. Ovšem stejně jako loni nebyla tato úroveň žel prokázána na jediném mezinárodním uznávaném foru – na Mistrovství světa. A do třetice - stejnějkao loni měli i letos tuto úroveň dokazovat stíhači. Mám však zato...


Z časopisu "Cyklista 1964", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Lékaři o závodu Praha - Varšava

18.4.2019

Účastnili jsme se již loňského závodu, a to jeho větve z Prahy do Varšavy. Své zkušenosti jsme za čerstvé paměti shrnuli v článku, který byl otištěn v čas. "Cyklista 1948 č. 9, str. 132".

Příprava letošního závodu po stránce zdravotnické nerespektovala některé naše připomínky, takže jsme se opět setkali s některými loňskými nedostatky. Lékař nebyl vůbec přizván do přípravného výboru, pouze jsme byli písemně přizváni, k revisi jídelního lístku pro závodníky. Nicméně jsme své požadavky a návrhy na zařízení lékařské služby podali přípravnému výboru písemně.

1. Přípravný tréning našich závodníků

Před odjezdem do tréningového tábora v Lázních Sedmihorkách u Turnova přišlo všech 28 vybraných závodníků 2. dubna t.r. do ústavu tělovýchovy v Praze, kde byli podrobeni důkladnému vyšetření. Po obvyklé prohlídce vniřních ústrojí a roentgenu byli všichni závodníci vyšetřeni elektrokariografem. u některých pořízeny rtg. snímky srdce, u některých stanoveny krevní hodnoty a konečně všichni vyšetřeni MUDr. V. Seligerem ve fisiologickém oddělení ústavu (vliv vegetativního nervstva na srdeční frekvenci). Ve směs stav všech závodníků byl uznám za způsobilý k tak namáhanému treningu.

Při jejich pobytu provedli jsme ....


Z časopisu "Cyklista 1949", přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Bicyclettes

2.4.2019

v překladu jízdní kola. Jak vypadala jednotlivá kola, modely, jaké součástky se používaly v roce 1960. Modely Favorit, Stadion, Tourist... silniční, turistické, sportovní, i závodní. Je to jasné, přesto není od věci připomenout, že katalog je tvořen bez pomoci počítače; na řadě jsou rýsovací prkna, pravítka, měřítka, pera a šikovné ruce. Vytvořit podrobný katalog bylo pracné dřív, stejně jako dnes. Katalog tištěn pro oblasti, kde se mluví francouzsky.

od pana Štěrby si vypůjčil JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Favority pro silniční závody a Závod míru

25.3.2019

Rokycanský podnik vděčí velkou měrou za svůj výrobní program Závodu míru. Jeho iniciátory se nestaly ani noviny Rudé právo ani noviny Glos ludu, jak se létá tvrdilo. Na podzim 1947 se při příležitosti závodu na dráze v Polsku zmínil na závěrečném večírku Miroslav Jung (záhy komunisty proskribovaný), že by bylo hezké uskutečnit závod mezi Varšavou a Prahou. Polští funkcionáři se toho chytily a obrátili se na náš cyklistický svaz. Ten odpověděl, že na takový podnik není připraven. Pak ale přišel komunistický převrat, situace se změnila a nápad dostal ideologický náboj. Až teď to "napadlo" redakce komunistických novin obou stránkách, dozajista příkazem shora. V květnu 1948 se jel první ročník. Roku 1952 přistoupil k pořadatelům orgán východoněmecký komunistů Neues Deutschland. Škoda je do logického nánosu. Závod míru se stal největším amaterským etapovým podnikem na světě vysoké sportovní i pořadatelské úrovně. V průběhu let v něm startovala řada později slavných profesionálů. Pro domácí milovníky cyklistiky měl závod jedinečný význam – díky němu se začla vyrábět silniční kola favorit, o nichž mnozí (často marně) toužili.

přepsal JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

1. máje 1948

16.3.2019

odstartoval 1. ročník cyklistického Závod míru dvěma samostatnými soutěžemi. Z Prahy do Varšavy jelo 53 jezdců, ze 7 zemí. Jelo se v 8 etapách celkem 1180 km. Pořadí: 1. Zorič Jugoslávie, 2. Krejčů ČSR, 3. Kapiak Polsko. Z Varšavy do Prahy jelo 65 jezdců, 10 zemí, 5 etap, 872 km. Pořadí: 1. Prosenik Jugoslávie, 2. Siemiňski Polsko, 3. Wójcik Pol., 4. Cibula ČSR, 5. Veselý ČSR. Tím se začaly psát první kapitoly jedné z legend naší cyklistiky. Absolutním vítězem závodu Varšava - Praha 1948 se stal Jugolsávec Prosinek. Každý ročník ZM provázela originální propagace a tak je možné sledovat nejen módu kol, dresů, součástek, ale i módu grafického designu. Autorem plakátů byl např. akademický malíř Vilém Cihelka. Bezpochyby zajímavé.


JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Eska Favorit Velamos - Katalog součástek k jízdním kolům

14.3.2019

Katalog obsahuje přehled náhradních dílů a součástek k běžným tipům jízdních kol československé výroby. Katalog je sestaven tak, aby umožnil rychlou a přesnou orientaci a zjednodušil vypracování objednávky

naskenoval JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Velká Británie, rok 1982 a mistrovství světa v dráhové cyklistice.

17.2.2019

Na dráze obhájci mistrů světa Pavel Martínek a Ivan Kučírek, jejich soupeři jsou Terry Tinsley a Paul Sydenham. Ani není nutné koukat na dresy. Díky počátečnímu snad až anglickému vtipu, kterými si naši okamžitě získali obecenstvo hned víte, který tandem jsou ti soutěživí a práskaní Češi :-). Ten malý podivný národ, který se dokáže prosadit po celém světě právě touto vlastností.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Další zajímavostí je image

15.2.2019

Image je něco neměřitelného, neuchopitelného. První výraz ve slovníku nám říká obraz, ale v tomto případě vidím vhodnější druhý a třetí, tj. dojem, nebo reputace. Je to mimo jiné ochota lidí utratit X násobek za něco, co není třeba o moc lepší. Má ale za sebou příběh, story, legendu. Se slovem příběh se na těchto stránkách setkáváme poměrně často. Ve skutečnosti je to odměna za trápení, nápad, vývoj, práci, preciznost, i prvenství, které ti druzí nemají. Ne každému se toto povede, ale pokud se tak stane, je legendou navždy. A to i v případě, že krachne. Jsou paradoxní případy, že po bankrotu a nějakém čase vylétla díla do takových cenový výšek, že kdyby by se tak stalo před krachem, společnost by nikdy nezanikla.

V historickém katalogu je vidět, o kolik jsou dražší výrobky Campagnolo a naopak, jakou chybu udělala velmi inovativní společnost Suntour, když podsekla své vynikající výrobky a soutěžila jen s nízkou cenou. Ačkoli byly výrobky opravdu výborné, cena byla poloviční a to zařadilo součástky mezi průměrné.


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Columbus představuje první super zeslabované trubky

12.2.2019

SLX – výjimečné zvýšení tuhosti při minimálním zvýšení hmotnosti. Rozšířením “superbutted” konceptu (dodatečná výztuž pomocí pěti žeber, které již byly testovány Columbusem, s vynikajícími výsledky na sloupku řízení) na čtyři trubky, které podstupují největší namáhání, jsme docílili nemožného – zvýšením tloušťky trubek v zesílených zónách z 0,9 mm na 1,25 mm bez významného zvýšení hmotnosti. Výhoda ? Větší pevnost pouzdra středového složení, společně s větší tuhostí absorbující sílu šlapání a dále vytvoření vyztužené oblasti ideální pro navařování nejnovějších typů upevňovacích prvků přesmykače. Jinými slovy, zvýšení tuhosti rámu znamená snížení energetické náročnosti cyklisty a přeměnu veškeré svalové síly na pohyb vpřed. SLX sada rámových trubek je vyráběna v omezeném množství pro profesionální cyklistiku. Nová SLX super zeslabovaná (super zpevněná) sada trubek obsahuje skupinu žeber 0,35 mm silných (v nezbytné délce), které se nacházení uvnitř spodní rámové, sedlové a spodních trubek zadní stavby v oblasti přilehlé ke středovému složení. SLX sedlová trubka má vyztuženou oblast v místě návarky pro přesmykač.

Časové období letáku 80. léta, překlad Milan Moravec


JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Kolo značky favorit, jednou vzít a zahodit.

10.2.2019

Tak takovou říkankou se bavily děti v dobách rozvinutého socialismu. Rozhodně ale neodrážela to, co si lidé o kole vyráběném v západočeských Rokycanech mysleli. Naopak. Vlastnit Favorita býval sen mnoha kluků a na kolo s berany se stály v tehdejších prodejnách dlouhé fronty. Ostatně na Favoritu jezdily všechny naše tehdejší cyklistické hvězdy. Výroba kol v Rokycanech se datuje od roku 1922 a spojená je s chebskými Němci Swetlikem a Kastrupem a Františkem Heringem. Pozdější dlouholetý ředitel rokycanského Favoritu František Pelikán, který v podniku montoval kola už v roce 1935, vzpomíná, jak se kdysi začínalo. František Pelikán: Tehdy to byly ale cestovní kola. Firma se jmenovala Tripol – Hering. A bylo to spojení s Němcema - Kastrup a Swetlik z Chebu. To byli majitelé Esky v Chebu. Chtěli obsadit česky mluvící země v tehdejší Československé republice. Jenomže se ta jejich společnost v roce 34 rozpadla, tak oni postavili ty Němci v Rokycanech novou výrobnu a o tu firmu se rozdělili tak, že Hering si udělal novou značku Tudor a používal to TH. A tu původní značku Tripol si nechali Němci a od tý doby v Rokycanech byly dvě továrny na kola.


Obr. 1 Prodejna kol, obr. 2 František Pelikán, obr. 3 miliontý favorit

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Život na kole - Pavel Vršecký

10.2.2019

Pavel Vršecký, legenda československé cyklistiky. Na kole projel celý svů život. Karieru začal v cyklistickém oddíle Tesla Žiškov. Dost brzy se ze závodníka stal trenérem. Trenérská práce ho brzy chytla a zůstal u ní na trvalo. Z malých oddílů se vypracoval do cyklistického ráje té doby, do Dukly Praha.

JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Československo získalo svou jedinou olympijskou medaili

8.2.2019

v silniční cyklistice. V Moskvě si pro bronz v časovce dojelo družstvo ve složení Klasa, Kostadinov, Škoda a Konečný. Více v pěkném pětiminutovém příspěvku Petra Svěceného s Michalem Klasou.

www.veloczechoslovakia.cz

Franta Babický v rozhovoru pro časopis Motorjournal

30.1.2019

Legenda F1. Na počátku 50. let, tedy v době, kdy jsem ještě ve Favoritu nepracoval, bylo každé závodní kolo originál. Stavěli je z toho, co bylo zrovna po ruce, osazovali tím, co právě přišlo, snad žádná dvě kola nebyla stejná. Trubky Vitus, spojky české, jednou přehazovačka Huret, jednou Versol, jindy Union. Na kvalitu se dbalo, ale nedalo se hovořit o tom, že by se vyrobila byť třeba malá jednotná série. Kola ani nebyla nijak značená, byl to prostě závodní Favorit. Pracovní podmínky v dřevěném baráku, kam jsem v padesátém sedmém nastoupil a kde jsem v jednom koutě pracoval pod mistrem Františkem Haškem, se zlepšily výstavbou nového závodu. Tam už se počítalo se speciální dílnou, kam postupně přecházeli noví mechanici, až nás tam bylo deset. Dostali jsme nové stroje, přípravky, i ponky. Tady jsme stavěli sportovní kola. Ta byla rozdělena do tří kvalitativních kategorií: F1, F1 Speciál a F1 Super Speciál - to byla kola silniční. Kola pro dráhu se značila F2, kromě nich jsme vyráběli i kola kola pro kolovou, pro krasojízdu, tandemy, i kola pro závody za motorovými vodiči. Materiál na rámy pocházel z různých zdrojů. Dovážely se trubky Vitus, Columbus a Reynolds 531. Lišily se složením materiálu, sílou stěny, případně i průběžným zeslabením a opětným zesílením. To vyžaduje ....


JH Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Skrytá a nejen květnová tajemství Závodu míru až po padesáti letech

30.1.2019

Motto:

„Byla to chyba, že jsme museli jezdit Závod míru po prvním máji, když bylo tak nejisté počasí. Nikomu se to nelíbilo, hlavně zápaďákům... Poručily to ale tenkrát strana a vláda! ”, poznamenal jednou u piva Rudla – Čudla, a tak začal vznikat „po etapách“ nakonec i tento rozhovor...

„Rudlo, už je to tak dávno, že tu musíme pro mlaďochy předsadit informační rámečky. Ten kdo ale ví, tak je může vynechat! Byla to prý totalitní monstrance...“

Bodejť, vždyť silniční cyklistický Závod míru byl založený hlavními komunistickými tiskovými deníky tří středoevropských zemí – zhruba dnes před šedesáti léty.

V letech 1948-1986 to byl největší etapový závod cyklistů amatérů na světě. Trasa závodu měřila 2200 km, na území každého státu se jely 4 etapy. Prologem závodu byla časovka. Původní klasická trasa vedla z Prahy do Berlína a do Varšavy.


zdroj: https://blisty.cz/ www.veloczechoslovakia.cz

Z Prahy odstartovalo

29.1.2019

k první etapě Závodu míru čtyřiaosmdesát nejlepších cyklistů amatérům z celé Evropy. Mnohé závodníky překvapilo rychlé tempo, které hned od začátku nasadili Angličane, Poláci a reprezentanti Sovětského svazu. Mezi těmi, kteří zůstali zpět byly bohužel i naši reprezentanti. Nachtigal, Novák a Křivka nestačili svými silami a naše největší naděje Veslý a Kubr byli postiženi nehodami.

www.veloczechoslovakia.cz

Krachem firmy Favorit, absencí muzea

23.1.2019

asi ztrátou dokladů, dokumentů a v poslední době nebývalým zájmem stalo se to, že se kolem této značky tvoří pohádky a skazky. Cílem mé práce je udělat v rámci možností základní pořádek o značce, která patří mezi legendy československého sportu a oddělit zrno od plev. Jak nevypadá rám efjednička už víme, jak vypadá taky, ale jak je to s komponenty, kde je pravda? Ptáte se, jaký komponent patří na toto kolo a jaký ne. Odpověď je potřeba rozdělit do dvou rovin. Jednou jsou sériová kola, druhou závodní.

Upínat se 100% k nějakému přesnému pořádku moc nelze. Zeptáme-li se hokejisty, s jakými hokejkami se hrálo vr. 1975? No, vyráběly se sulovky, artisky a lionky, tak asi jednou z těchto. Kdo měl příbuzného někde “venku”, mohl hrát s kohovkou, nebo titankou. V dobách centrálního plánování byla o součástky nouze a tak se mohly nahrazovat těmi, které zrovna byly. Je klidně možné, že na jednom kole, ve stejném roce může být součástka starší, i novější. Je však těžko představitelné, že by se kolo sestavovalo velmi starými součástkami, nebo takovými, které ještě nebyly vyrobené. Když se ocitne na sériovém rámu z roku 1970 komponent, který se přestal vyrábět v roce 1960, nebo opačně, na rámu vyrobeném v roce 1960 najdeme součástku z roku 1970, je to pochopitelně špatně. Při rekonstrukci neúplného veterána by měla platit základní pravidla popsaná výše a neplácat páté přes deváté. Za á, vystavujeme se posměchu těch, co jsou o krůček dál a za bé také, že kolo znehodnotíme.

Druhá rovina jsou komponenty závodní a zde platí trochu jiná pravidla. Je pravdou, že rekonstruujeme-li závoďáka, také bychom neměli dávat na rám komponenty, které se v tu dobu nevyráběly ještě, nebo už, ale existuje X případů, kdy měl závodník oblíbený komponent; představec, pedály, řidítka, sedlo atd a to si klidně mohl přenést na nové kolo. Příklad, Lance Armstrong si nechal vyrobit několik sedel, která mu vyhovovala, aby si jeho zadek nemusel stále zvykat na jiný a jiný model.

Ať tak, či tak zapamatujeme si, že nejvyšší hodnotu má kolo v originálním stavu a se správnými součástkami, kde správnost dokládá katalog, nebo dobová fotka. Dobu kdy se jednotlivé součástky vyráběly zjistíte zde.


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Abeceda kolem rámů

21.1.2019

Rám je nejdůležitějším faktorem pro celkovou kvalitu a bezpečnost jízdního kola. Velmi důležitý je trojúhelník řidítka, sedlo a kliky. Konstrukce by měla mít dostatečnou tuhost a pevnost, aby součástky pracovaly bezpečně, i při plném zatížení. Na rám by měly jít uchytit všechny důležité komponenty. Špatný rám můžete osadit super kvalitními komponenty, nikdy však nedosáhnete rychlého, zábavného a pohodlného kola. Podstatné je též pokud je rám lehký a pochopitelně i pěkný.

Materiály, ze kterých se staví cyklistické rámy: Karbon, v současné době nejlepší, ovšem není karbon, jako karbon. ➕ Nejlehčí, pohodlný a pružný. Velmi trvanlivý, lepením opravitelný, libovolně tvarovatelný. Nejdelší únavová křivka. ➖ Velmi křehký, dražší. 🔎 Karbon je pětkrát lehčí a šestkrát pevnější než ocel

Alu slitina, její sláva saha na přelom milénia. ➕ Pevný, lehký, opravitelný, dobře tvarovatelný, levnější. ➖ Velmi nepružný, méně pohodlný, křehký, nejkratší únavová křivka, odborně řečeno rychle podléhá mechanickému stresu. 🔎 Al je 3x lehčí, než ocel, 1dcm3 Al váží 2,7kg, titan 4,5kg a ocel 7,9kg. Pokud se ale chceme pevností Al slitiny vyrovnat např. oceli, je nutné materiál ztrojnásobit.

Titan, na světě není mnoho výrobců, jeden byl i u nás, značka se jmenovala Morati, patřila pod zbrojovku Mora Aerospace. ➕ Velmi odolný, houževnatý, pružný, lehký, dlouhá únavová křivka. ➖ Těžko vyrobitelný, těžko tvarovatelný, těžko opravitelný, velmi drahý. 🔎 Vyrobí-li se rám křivý, nedá se dorovnat. Charakter materiálu to nedovolí.

Ocel, nejprobádanější, nejstarší materiál. ➕ Pružný, snadněji opravitelný, dlouhá únavová křivka. ➖ Ocel podléhá korozi, fyzikálně těžší, o 100% než karbon. To vypadá hrozně, ale kvalitní ocelový rám má váhu kolem 2kg, karbonový kolem 1kg. 🔎 Ocel nepodceňovat! Na těchto stánkách ani jinak nelze :).

Jak ocel charakterizují Italské železárny Columbus: Proč zvolit ocel? Ocel poskytuje záruku špičkového výkonu a hmotnosti. Nové slitiny, zejména Thermacrom, umožňují váhově se přiblížit hliníkovým slitinám. Dokonale vyvážená pružnost, se cení zejména na dlouhých tratích. Ocel, na rozdíl hliníku, je stabilní v čase a nevyžaduje nákladné údržby. Pokud je za normálních podmínek vhodně ošetřena a chráněna před korozí, má únavovou pevnost prakticky neomezenou. Rámy mají optimální výkon, tuhost, navíc jsou pohodlné a vhodné pro všechny typy použití. Ocel, rám na celý život platí stále :).

Závěrem je dobré připomenout, zda rám přežije léta vašeho sportování nezáleží na materiálu, ale častěji na módě, designu

Značková ocel: Reynolds UK, Columbus Italy, Oria Italy (Mannesmann?), Vitus France, Tange Japan, Ishiwata Japan, Mannesmann Germany...


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Filozofie, investice a zážitky

18.1.2019

Úvodem trochu filozofie :). Žijeme v době, kdy se během chvíle dá za pomoci peněz řada věcí koupit, či vlastnit, nic se nemusí shánět, na nic se nemusí stát fronty. A to se stává, nevím jak to správně popsat, ale snad psychickou nudou, vyhořením. Kde je to dlouhé těšení, napětí, čekání na výsledek, i následná pochvala, následný obdiv od známých? Radost přeci dělá ta cesta a čím více obtížná, trnitá, těžká, tím je výsledek vzácnější, protože paradoxně o něj jde “až” v druhé řadě. Při tvorbě starého stroje je třeba více trpělivosti, pokory, protože jde často jen o jeden pokus, na který se navíc musí někdy dlouho čekat. V tom je ve skutečnosti skrytá ona mocná energie a možná také proto je to taková vášeň.

Ten, kdo si kolo, torzo vzácného zajímavého kola, nebo součástku koupí, uloží, či zavěsí je jako salám, neznehodnotí a raduje se jak mu hodnota věci stoupá má pravdu. Odhadem každou dekádu o 100%. Ano, pokud správně nakoupíte hodnotnou sběratelskou věc, její úrok je kolem 10% ročně. Věděli to už naši předci za první republiky, dnes to moc dobře vědí také investiční společnosti, které se účastní aukcí. To jsem ale trochu odbočil.

Investoři, či překupníci však přichází o něco nepopsatelného. O pocit sednout na stroj, který je z období jeho dětství, někdy i starší, než je sám. Ještě větší karmu má stroj, o kterém jsem psal v předchozím článku, to je stroj s příběhem, historií. Pokud nejste suchar a takovou věc si dokážete uvědomit, musí to ve vás zanechat pocity velmi příjemné. Pocity z toho, že jste dal něco zajímavého dohromady, co mohlo zaniknout, něco neměřitelného, neuchopitelného, co má smysl, duši, barvu, zvuk, energii, i hodnotu. Stroj, který možná závodil, vyhrával, nebo mohl závodit, či vyhrávat anebo na něm jezdil otec, děda, známý a tak dále. Pod 11 trubkami je podepsána ruční práce, konstruktérova trpělivost, design, umění, řemeslo. Věci, které jsou v dnešní zrychlené době vzácné. Opakuji, že se to těžko popisuje, ale tyto pocity, zážitky alespoň ve mě staré stroje, mechaniky a konstrukce vzbuzují.

Howgh


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Za císaře!

15.1.2019

Krásný dokument o nejznámějším pražském pekři :). Pořad je nejen o houskách, chlebu, vajíčkách, či vstávání, ale také o velmi drsném sportu a legendě československé cyklistiky Janu Veselém.

www.veloczechoslovakia.cz

Kolem dokola okolo kola

12.1.2019

V pořadu o jízdních kolech, velocipédech a bicyklech, což je pouze různé pojmenování pro stejnou věc, uvidíte nejprve výrobu jízdních kol v rakovnické továrně Stadion (rok 1927). Následovat budou různé šoty ze starých filmových týdeníků, ve kterých jsou zachycena všelijaká podivná a neobyčejná kola, ale také kola zcela obyčejná, používaná jen neobvyklým způsobem. Více se dozvíte v samotném pořadu.

www.veloczechoslovakia.cz

Letní olympijské hry

10.1.2019

v kanadském Montrealu, rok 1976. Finále 1km sprintu, krásný souboj kde nerozhoduje nic než síla. Antonín Tkáč a Daniel Merlon, komentuje Robert Bakalář. Hádejte kdo získá zlatou medaili?

Má smysl renovovat běžného Favorita?

7.1.2019

Obecně, investujeme čas a prostředky do čehokoliv co, nám přináší uspokojení. Někdy s úspěchem, jindy bez, ale takový už je svět. Aneb, život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr. A tímto by mohl být článek ukončen.

Tedy vážněji. Dle mého, ještě jednou, DLE MÉHO(!), když už do čehokoli vložíte spoustu svého času a peněz, mělo by to (by vám to) dávat smysl. Stojí-li za úsilím příběh, posouvá danou věc na druhou, někdy na třetí. Příklad? Osobně mi nic neříká dámská Liberta, tiše visí netknuta u otce na půdě. Pakliže se k vám dostane kus, na kterém prokazatelně jezdil jako malý Karel IV, jistě chápete.

Dobrý rám je z kvalitních trubek, to je základ. Je nutno poznamenat, že běžné rámy Favorit opravdu za moc nestály. Čím mladší, tím je kvalita horší. Domnívám se, že v tuto chvíli jsou hodnotné rámy, či kola závodní, velmi kvalitní, vyrobené mimo masovou výrobu a staré, čím hlouběji do historie, tím hodnotnější. Okamžitě vyvstává otázka kolik takový rám stojí, jakou tedy má hodnotu. U sběratelských věcí žádné žebříčky, či tabulky nenajdeme, cenu tak nelze přesně určit. Ve světě známek, obrazů a třeba starých součástek se cena určuje aukcí. Navrhne se cena lehce podhodnocená a čeká se na šílence :). O tom někdy příště. Zde je to podobné. Nejhodnotnější je kolo, rám, nebo součástka nová, zabalená v originálním balení. Jetá pak v nezničeném a nálezovém, původním, správně autentickém stavu. Často je to tak, že čím více si myslíte, že věc vylepšíte, tím více ji jaxi dohoršíte, znehodnotíte a napadají mě ještě další výrazy. Pakliže je věc stará, vzácná, opravdu v původním stavu je dobré na nic nesahat a ptát se. Pokud je stroj např. přetřen a “vylepšil” ho již někdo před vámi, hodnota se pochopitelně snižuje. V tuto chvíli neznám technologii, která by znehodnocené věci vrátila původní hodnotu.

Na kolik ty srandičky vyjdou? Pokud kolo renovujete pro sebe a nepočítáte čas, je zásadní, kolik si toho dovedete udělat sami. Krátký realistický příklad. Známý vás obdaroval hezkým závoďákem, který někdo vylepšil a vy mu chválihodně chcete vrátit původní vzhled a funkce. Jste z Plzně a známý z Jablonce. Kolo jste si dovezl, padla na to celá sobota a nádrž. Je nutné ho rozebrat, odborně odstrojit. Na střed chybí správné nářadí. Sedlovka je zarostlá. Pomůže odborník. Zdarma? Rozebráno, odstrojeno. Odstranit x vrstev barev znamená zajet do nejbližší pískovačky a za pár dní si pro rám dojet. Nestojí to moc, ale... Rám je dále potřeba nalakovat, pomůže opět odborník, třeba autolakovna. Po opískování dobrousit, nastříkat plničem, znovu odborně obrousit a nalakovat správným odstínem. U favoritu má každá dekáda odstín jiný. Sehnat polepy a polepit tak, aby to sedělo správně historicky a také tak, aby pod etiketou nezůstaly bubliny. A také, aby si za hodinu samo oko neřeklo: “Doprčic (a ještě dál), polep je nízko a křivě.” Ať zvedne ruku, komu se to nestalo. Ano, vidím mnoho rukou. Jste hotov s rámem. Jak si ceníte svou práci a čas teď? Za kolik jste ochotni prodat tento rám? Za dva, tři, čtyři tisíce? Pozor, stejné peníze vložíte jak do hodnotného, tak běžného rámu a tak dobře vybírejte.

A to vás čekají další finesy, ovšem také odměna, o které v tuto chvíli nevíte. O tom příště.


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Už jste někdy vyplétali kolo?

5.1.2018

A také se vám stalo, že jste zjistili, jak důležitá je mmj. i délka drátů? Kola rozhodně nepodceňovat, po rámu jsou nejdůležitějším komponentem. Nízká nába, vyšší ráfek, zadní levá, zadní pravá, přední vysoká... Drát by neměl být ani utopený, chycený za část závitu, ani by se neměl dotýkat pásky pod duší, či galusky. Každé kolo, pokud ho chceme mít správně zapletené a vycentrované, potřebuje dráty jinak dlouhé. Zde je KALKULAČKA (obr. 1), do které, když zadáte správné údaje, získáte přesnou délku drátů pro vaše kolo.

Pro zajímavost, na obr. 2 je válcovačka, ta umožňuje na zkráceném drátu vytočit, správně vyválcovat závit nový. Obr. 3 je nejdůležitější prvek, samotná hlava. Ta je potřeba správně nastavit podle průměru drátu. Není to složité, ale to zabere opravdu hodně času.


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jak bezpečně poznám, že rám NENÍ F1?

2.1.2019

Ptáte se: ”Mám tento hezký rám, je to eFjednička? Jakou má cenu?”

Tak tedy odpovídám, co F1 nikdy bezpečně neměla. Na vidlici navařený držák dynama, obr 1. Nabodovaný plech pro zadní brzdu, obr 2. Nabodovaný plech pro stojánek. Svařenou spodní mufnu, obr 3. Přední vidlici ze stočeného plechu. Zadní stavbu ze stočeného plechu. Návarky pro krátkou pumpičku pod "štanglí", obr 4. Až na vyjímky z 50. let neměla plechové patky, obr 5. Rámy f1 nejsou pro sedlovku s průměrem 25,7. Ef jedničky neměly zasazenou zadní stavbu do mufen, obr 6. Neměly dlouhé přední mufny obr. 7. A asi poslední charakteristika, F1 nikdy nebyla dámská :).

Má cenu investovat do takového rámu čas a peníze? O tom příště.


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

PF 2019 :)


Sběratelé, dáváte si pozor

29.12.2018

při koupi osy, hlávka, kónusů, pedálů a podobně? Materiály ze kterých se vyráběly komponenty Campa, Shimano, Miche, či Suntour... byly velmi kvalitní, ale přesto ne nesmrtelné. Zvlášť, když s nimi bylo neodborně zacházeno. Co to znamená? Dostal se tam voda, nebyla včas vyměněna vazelína, nebo byly nesprávně dotažené. Každý tento komponent vyžaduje správné zacházení, jinak se odporoučí do světa železného šrotu.

Voda a rez jsou jasné a nemá cenu to dále konetovat.

Stará vazelína? U aut je doporučená výměna oleje po x tisících km, nebo po roce. Proč by to mělo být u ložisek jinak? Vazelína vydrží déle, ale i ta by se měla po čase vyměnit. Předejde se havárii ložiska.

Nesprávné dotažení, to má dvě roviny. Nedotažení, čímž vznikne vůle, lidově vakl. Nebo přetažení, tím se zdeformují, naruší, postupně vydrolí i tvrdé kalené a cementované tenké ložiskové dráhy (uff, to byla odborná věta). Hlávko, konusy, osa jsou znehodnocené a na ježdění nepoužitelné. Obr. č.1 "chycená, načatá" ložisková dráha, obr č.2 dráha "zdravá".

Přeji dobré nákupy


Autor Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Velmi povedená...

28.12.2018

fotka rozborky sportovního náčiní Favorit z 60. let. Při focení se nezapomělo na gumy které zesilovaly úchop řídítek, plastovou odrazku, plastové zátky... Sada s dlouhým představcem. Inspirace z lifestylových časopisů Playboy, Esquire, nebo Maxim? :) Milane pěkný!


Foto Milan Moravec Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Na čem se jela mistrovství světa

20.12.2018

Každý mezinárodní závod je příležitostí nejen k porovnání techniky jízdy, ale i porovnání strojů, na nichž se závody jedou. Tak tomu bylo i na loňském mistrovství světa v Holandsku. Z různých zpráv si můžeme nyní sestavit obrázek o závodních kolech a použitém materiálu. Začneme rámy, jsou každý rok o několik gramů lehčí, stejně jako ráfky a náboje. Středová i hlavová složení jsou propracovaná přesněji a hledají se nové konstrukční úpravy, které by měly i při maximálním namáhání absolutní spolehlivost. Mistrovství světa má řadu disciplín. K zajímavým patří stíhací jízda. Jede se u amatérů na 4 km, u profesionálů na 5 km. Obstojí v ní jen nelepší cyklisté, s nejlepším materiálem jízdního kola. Víme, že u závodních strojů používají slabostěnné trubky o síle stěny 0,6 mm. Síla stěny se zvětšuje v místě vteknutí do spojek. V Amsterodamu se tentokrát použilo zvlášť lehké konstrukce rámu s trubkami o síle stěny pouze 0,3 mm...


Z časopisu "Cyklistika" 1960 přepsal a naskenoval Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Výrobou závodních kol zahájena nová epocha naší závodní cyklistiky

17.12.2018

Byl to radostný pohled. 8 československých reprezentantů nastupovalo ve čtvrtek 14. ho dubna do varšavského rychlíků v reprezentačních oblecích a jejich ruce vedli zcela nové závodní stroje. Prvé závodní stroje Československé výroby. Zeleno modrý smált závodních kol odražel se od světel nádražních svítilen. Pečlivě obalená choulostivá místa kol před odřením svědčila o pečlivosti s jakou naši závodníci je ukládaly do vlaku, aby s nimi dojeli do Polska. Je to poprvé v historii naší cyklistiky, kdy naši závodníci odjeli do zahraničí s výrobky našeho znárodněného průmyslu. Zajeli jsme si proto do Rokycan, kde byla kola vyrobená a kde pro naše cyklisty jsou připravená samá příjemná překvapení… Každý začátek je těžký, řekl nám hned po příchodu ředitele výrobny závodních kol Bochníček. Nemáme dosud velké zkušenosti s výrobou, ale dosáhli jsme v tomto směru pozoruhodných výsledků. Kola, která odjela s našimi reprezentanty do Polska, byla většinou sestavená ještě zahraniční ho materiálu. Ale těch 100 závodních kohol, která zde vidíte rozpracovaná, jsou již zcela domácí výroby z domácích surovin a s rukou našich dělníků národních podnicích. Vycházíme ze všech zkušeností, které mohou naší výrobě prospět a doplňujeme je vlastními poznatky, Které se den ode dne množí a současně s nimi rostou nám odborníci pro stavbu závodní kol. Naš znárodněný průmysl byl si již v roce 1945 vědom toho, že je třeba zahájit vlastní výrobu závodních strojů. Bylo toho však po válce zapotřebí tolik udělat, obnovit, přebudovat, přestavět, sloučit, zjednodušit, že nebyl ještě tedy čas přikročit ke stavbě závodních kol. Zmatek ve výrobě jízdních kol se však usměrnil a odstranil a zejména po vítězném únoru 1948 jsme již dosáhli velmi podstatných úspěchů ve výrobě kol. Nyní, díky pochopení a hlavně obrovského zájmu cyklistů můžeme přistoupit ke stavbě závodních strojů. Při tom všem ani na okamžik nezapomínáme na hospodárnost v tomto odvětví výroby a ze všech sil podporujeme těžký průmysl, který je i pro naší kolařinu základním zdrojem surovin a základním kamenem další práce. Dosáhli jsme úspěchů, hovoří dále ředitel Bochníček, především proto, že máme zde v Rokycanech dobrý pracovní kolektiv. Celý závod socialisticky soutěží, zlepšovacími návrhy jsme ušetřily spoustu pracovních sil, zapracovali jsme ženy i do takové práce, kterou dříve výhradně dělali muži, zreorganizovaly jsme několikrát pracovní postup a organizaci práce a tak jsme se dostali přes nemalé překážky a potíže, které jsou potížemi růstu, přestavby a výroby nového druhu velocipédů. Ale přijdeme nyní k vlastnímu závodnímu kolu.


Z časopisu "Cyklistika" 1950 přepsal a naskenoval Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Praha - Berlín - Varšava (1955)

15.12.2018

Český dokumentární film o největším cyklistickém závodě Praha-Berlín-Varšava. Závod se konal od 2. do 16. května 1955 a probíhal třemi zeměmi, Československem, NDR a Polskem.

www.veloczechoslovakia.cz

Závod míru na ČT

12.12.2018

O šest místenek na závody sváděli Českoslovenští cyklisté nemilosrdné sportovní zápasy. Nehledě na umístění jim totiž byla odměnou speciálně zkonstruovaná kola ze státního podniku Favorit. Pánové Babický, Doležel, Smolík a ostatní vám povypráví víc v pěkném dílu pořadu ČT Retro.

www.veloczechoslovakia.cz

Historie Závodu Míru od r. 1968 (M.Čapková)

10.12.2018

Krátký sestřih historie závodu míru, rok 1968 - 1999.

www.veloczechoslovakia.cz

Katalog Favorit 1960

7.12.2018

Základy správné jízdy cyklistů na silnici. Naučte se kolo dokonale ovládati, a udržujte je v bezvadném pořádku. Kolo musí mít dvě účinné brzdy, jasně znějící zvonek a vzdau červenou odrazku. Při špatné viditelnosti ...

Naskenoval Milan Moravec www.veloczechoslovakia.cz

Když se řekne Závod míru

2.12.2018

Dokument Otakara Černého o největším amatérském cyklistickém závodě

www.veloczechoslovakia.cz

Favorit

24.4.2018

Fototo z výstavy Fenomén Favorit v Národním Technickém Muzeu.

foto Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Kokořínská Klasika 2017

9.9.2017

Foto za akce Kokořínská klasika.


foto Jan Hájek Ⓒ a spol. www.veloczechoslovakia.cz

Historie výroby jízdních kol značky Tripol, Tudor a Favorit

2017

Výroba kol v Rokycanech má velmi bohatou historii. Už v roce 1922 chebští podnikatelé Swetlík a Kastrup, majitele ES-KA Cheb, zakládají po dohodě s panem Františkem Heringem montážní závod pod názvem Tripol se značkou TH, což znamená Tripol Hering.

přepsal Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Favorit, závodní kolo budoucích mistrů

2017

Bádáme a hledáme, katalog Favorit z roku 1955

naskenoval Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Cyklokrosové vybavení

2017

Oblečení: Přizpůsobuje se povětrnostním podmínkám a roční době. Používá se vlněných drestů, které udržují dobře teplo. Klesne byly vnější teplota pod - 5°C, používají závodníci vlněných chráničů, "čapí nohy". Nezbytné jsou cyklistické rukavice a přilba.

Obuv: Běžecké tretry s gumvou profilovou podešví, tretry s podložkami pro normální podmínky v terénu, tretry s hřeby, přizpůsobené jako běžecké pro zledovatělé kluzké terénní úseky.

Rám kola: Přizpůsobí se tak aby kolo nesené na rameni netlačilo. Zejména se opatří spoj sedlové a horník trubky látkou nebo prostí, aby kolo bylo při nesení pohodlné a nevadilo pří běhu.

Pedály: Přizpůsobit nejrychlejšímu navlékání tretrů. Zadní stěnu pedálu opatřit šroubkem, nebo plechem pro zachycení špičkou tretry. Při zvlášť těžkých závodech oddělat klipsny.

Převody: Převodník 44 – 46, 5 kolečko 15 – 28 zubů.

Přehazovačka: Nejvhodnější tip Campagnolo. Páčky od lanek namontované v řídítkách.


Z časopisu "Cyklistika 1961" přepsal Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz

Jan Králík - Na počátku bylo kolo

2017

Je nesporné, že žádný jiný vynález v historii lidstva neovlivnil vývoj tak, jako kolo. Už nejstarší civilizace je uměly využít a kresby na skalních stěnách třeba v Izraelské Timmě dokládají, že doukolé káry se využívaly jak pro dopravu zboží, tak pro válečné účely už před šesti tisíci lety. Sám král Šalamoun proslul armádou vybavenou tisíci válečnými vozy. Geniálně jednoduchý vynález nebyl zdaleka tak samozřejmý. Zdá se, že například některé vyspělé ...

Z časopisu ... už nevím(?), přepsal Jan Hájek Ⓒ www.veloczechoslovakia.cz