Fenomén Favorit v Národním Technickém Muzeu (2018)

13.4.2020

Jízdní kolo značky Favorit patřilo v letech socialismu mezi tzv. podpultové zboží. Dnešní mladší generace už asi naštěstí neví, co to znamenalo, ale my starší si dobře pamatujeme, jak nesnadné bylo sehnat takové kolo. Pro děti rodičů, kteří v tom "neuměli chodit", byl sportovní Favorit nedosažitelným snem. Velkým úspěchem bylo získat vůbec nějaké jízdní kolo, snad jedině s výjimkou pověstných sovětských kol Ukrajina, kterých bylo pro malý zájem kupujících, stále dost. Kola Favorit však nebyla vrcholem nabídky našeho cyklistického trhu. Tato značka totiž proslula jako úspěšný výrobce jízdních kol pro všechny druhy cyklistického sportu, od kolové, přes krasojízdu, cyklokros, dráhové závody, až po kola reprezentující naši zemi na olympiádách, či slavném Závodu míru. Speciální závodní kola byla vždy prvotřídní úrovně a zahraniční konkurenti se často pozastavovali na tím, jak to pěkná kola mají ti Čechoslováci. Tato slavná československá značka... 


www.veloczechoslovakia.cz 

Favorit, návod

23.3.2020

k obsluze jízdních kol. Obsah: několik rad, údržba a servis, přehled o technických údajích, seznam záručních opraven. Toto všechno se dočtete v katalogu z roku 1993. 

Knížka byla ke kolu vydána přesně dne 30.4.1993, pěkné :).   


Za naskenování a zaslání děkujeme panu Janu Sugrovi 

www.veloczechoslovakia.cz

Přehled o technických údajích 

1.2.2022

vyráběných jízdních kol E S K A - F A V O R I T technické osvědčení dle vyhlášky fmd 41/1984 sb. č. 1788.

Počet článků řetězu, vzdálenost sedlo - šlapátko v mm, velikostní skupina, užitečná hmotnost kg, pohotovostní hmotnost atd

 

Vícerychlostní kola

Typu 200, 300, 400, 500, 600. 

Návod k obsluze jízdních kol Favorit, Eska, rok 1968


www.veloczechoslovakia.cz

Pravidla rychlostní cyklistiky 

platná od 1. ledna 1974






www.veloczechoslovakia.cz

Favorit Motokov

Katalog kol Favorit pro PZO, podnik zahraničního obchodu, vydáno kolem roku 1970(?)


www.veloczechoslovakia.cz

Favorit, závodní kolo budoucích mistrů

Bádáme a hledáme, katalog Favorit z roku 1955

www.veloczechoslovakia.cz

Jak montovat a ošetřovat galusky

Přepsáno z oranžového devatera a žlutého desatera :)

Galuska jako speciální pneumatika určena pro závodní kola má pro lehkost jízdy závodníka velký význam a to pro malou, váhu malou styčnou plochu a malý valivý odpor splní i náročné požadavky jezdce za předpokladu, že je řádně namontována očištěna. Předkládáme spotřebiteli několik důležitých rád, jak si počínat aby galuska, kterou považujeme za jednu z nejdůležitějších součástek kola, nejen dobře a bezpečně sloužila, ale i dlouho vydržela. 

1. Před montáži galusky natři řádně očištěný ráfek a galusku lepidlem, které je ne rozpustné ve vodě a nevysychá – např. Chemoprén 50, Chemoprén 140 (1+2)

2. Montáž prováděj tak, že na suneš do otvoru v ráfku ventil mírně nahuštěné galusky a pod ventilem směrem dolů stejnoměrně natahuj galusku po obvodu ráfku (obr. 3). 

3. Po nasazení galusky na ráfek ji nahusti na rovnoměrný tlak a narovnej tak, aby okraji ochranného tkalounu byl stejnoměrně vyrovnám s hranou ráfku a vzorek dezénu pootočení kolem běžel rovnoměrně (obr. 4). Používej jen galuskových ráfků. Pologaluskové ráfky jsou určeny pro samostatný plášť s drátem a galusku zničí!

4. Galusku husti raději více, než méně. Dbej, aby bylo při plném zatížení minimální namáhání v boku

5. Provádíš.li opravu defektu sám, dbej, aby byla galuska uvedena do takového stavu jako před opravou (řádně sešita křížovým stehem a dodatečně nalepen tkaloun).

6. Dbej na toho, aby tkaloun byl řádně nalepen po celém obvodu galusky, aby nedošlo k prodření stehů nebo kordů a tím jejímu znehodnocení. 

7. Máš-li tkaloun silně prosycen lepidlem, nebo poškozen ráfkem a ten již na galusce nedrží opatři galusku novým ochranným tkalounem. 

8. Potřebuje galuska větší opravy (průraz, mechanické poškození prodření a pod.) předej i odbornému závodu MěstNV. opravna galusek 696 42 Vracov, (okres Hodonín) tel. 944 45. Obnova Vracov U Kyjova (obr. 9). Tím si zajistíš bezpečnou jízdu a galusce tak prodloužíš životnost. 

9. Pamatuj, že galuska je vyrobena z dvou částí, a to duše a vlastního pláště - dbej proto, aby obě části byly řádně ošetřovány a odborně opravovány. 

10. Pamatuj že galuska je vyrobená z dovezených surovin proto s ní zachází tak, aby ti zajistila dobrý sport bezpečnou jízdu a našemu hospodářství cenné suroviny

www.veloczechoslovakia.cz

Návod k obsluze a montáži 


Měnič převodů FAVORIT SPECIÁL lze použít pro závodní, sportovní a ostatní běžná kola s pevným zadním nábojem, opatřená tří, čtyř, pěti a event. i šestistupňovým volnoběžným pastorkem.

Při montáži měniče zasuňte držák měniče do pravé koncovky rámu a pevně utáhněte šroub držáku. (Při montáži měniče SUPER zašroubujte čep horního závěsu do oka pravé koncovky rámu a přiměřeně dotáhněte). Dbejte, aby objímka páčky měniče byla vždy pevně přitažena k rámové trubce, aby při změně převodu nedocházelo k jejímu posouvání nebo otáčení. Páčka nesmí mít příliš volný chod, jinak měnič tlačený pružinou přesunuje řetěz samovolně na menší pastorek. Seřízení chodu páčky se provádí otáčením šroubu prostřednictvím krytky z plastické hmoty; nebo šroubovákem. Lanko měniče v místech styku s bowdenem nebo smykem řádně naolejované provlékněte otvorem ve svorníku horního závěsu a pod podložkou svorníku v dolním závěsu, lehce vypněte a dotáhněte šroubkem ve svorníku v dolním závěsu. 


www.veloczechoslovakia.cz

Návod k obsluze a montáži

Měnič převodu FAVORIT, vzor P-W-B lze použít pro závodní, sportovní a ostatní běžná kola s pevným zadním nábojem, opatřena 3, 4, nebo 5 stupňovým volnoběžným pastorkem. Především přezkoušejte, zda obě kladky měniče jsou volně otočné, aby se při probíhání řetězu nezastavovaly. Seřizují se povolením kuželové matice po vyjmutí šroubu kladky. Při montáži měniče zasuňte držák měniče do pravé zadní koncovky rámu a pevně dotáhněte šroub držáku. Dbejte, aby objímka páčky měniče byla vždy pevně přitažená k rámové trubce, aby se při přehazování neposouvala dolů po trubce. Páčka míče nesmí při přehazování mít příliš volný chod, jinak měnič, tlačený pružinou, přesunuje řetěz samovolně na menší pastorkové kolečko. Lanko měniče, řádně naolejované, provlékněte bowdenovou spirálou i vodítky a sevřete šroubkem se svorníku na dolním závěsu měniče. Seřizování chodu měniče děje se při nepatrně povoleném lanku, s polohou páčky měniče až k hornímu dorazu (směrem vpřed). V této poloze je řetěz provlečený vodítkem na nejmenším kolečku volnoběžného pastorku. Pamatujte, že řetěz musí být dostatečně dlouhý a vždy spojen nýtováním, nikdy ne spojkou řetězu, jinak by neprocházel volně vodítkem. Nejsou-li při pohledu zezadu obě kladky měniče rovnoběžné s nejmenším kolečkem, upravte správnou polohu otáčením dorazového šroubu. Případná nerovnost namontovaného měniče při ohnutí rámové koncovky s držákem měniče vyrovná se páčením vloženého imbusového klíče do šroubu horního závěsu měniče. Koncovou polohu pro největší kolečko se řídíte pak otáčením páčky míče do krajní polohy (směrem vzad), lanko je pak nejvíce napjaté. Rovnoběžnost kladek s největším kolečkem vyrovnáte šroubováním dolního dorazového šroubu (při č. 8). I při úplně napjatém lanku měniče musí vždy být vodítko s kladkami dostatečně vzdáleno od paprsků (drátů) kola. Nedostačuje-li při správném chodu vzdálenost vodítka od paprsků kola (alespoň 5 mm), nutno se po sejmutí volnoběžného kolečka vložit na přírubu náboje zadního kola vymezovací tenkou podložku (nejlépe v odborné dílně). K správnému napnutí a seřízení lanka měniče slouží šroubovací napínač lanka, o něž se opírá bowdenová spirála. Aby se ramena měniče volně pohybovala, kápněte občas řídký stolní olej na jejich čepy. Pružina napínací kladky je uložena uvnitř na šroubu dolního závěsu měniče, pružina ramen je držená šroubkem rovněž v dolním závěsu měniče a že jí snadno vyjmout. Při vyjímání zadní ho kola vychilte měnič směrem vzadu, aby volnoběžný pastorek nezachycoval o vodítko. Menu převodu provádějte za jízdy při nenásilné šlapání posunováním páčky měniče.



www.veloczechoslovakia.cz


Katalog Favorit 

Základy správné jízdy cyklistů na silnici. Naučte se kolo dokonale ovládati, a udržujte je v bezvadném pořádku. Kolo musí mít dvě účinné brzdy, jasně znějící zvonek a vzdau červenou odrazku. Při špatné viditelnosti ... Rok 1960, v tisku min. od roku 1957. 

Naskenoval Milan Moravec

www.veloczechoslovakia.cz

Bicyclettes

v překladu jízdní kola. Jak vypadala jednotlivá kola, modely, jaké součástky se používaly v roce 1960. Modely Favorit, Stadion, Tourist... silniční, turistické, sportovní, i závodní. Je to jasné, přesto není od věci připomenout, že katalog je tvořen bez pomoci počítače; na řadě jsou rýsovací prkna, pravítka, měřítka, pera a šikovné ruce. Vytvořit podrobný katalog bylo pracné dřív, stejně jako dnes. Katalog tištěn pro oblasti, kde se mluví francouzsky. 


Vypůjčeno od pana Štěrby 

Eska Favorit Velamos 

Katalog součástek jízdním kolům výrobních značek Eska, Favorit, Velamos. 

Katalog obsahuje přehled náhradních dílů a součástek k běžným typům jízdních kol československé výroby. 

Katalog je sestaven tak, aby umožnil rychlou a přesnou orientaci a zjednodušil pracovní objednávky. Díly, které lze objednávat jsou označeny číselnými znaky (číslem jednotné klasifikace výrobků - ČJK a číslem výkresů součásti) a znakem výrobního podniku. Díly neoznačené číselnými znaky nelze objednávat, v katalogu jsou uvedeny pouze pro orientaci při montáži demontáží součásti. 

Díly jízdních kol, které se v uvedených výrobních podnicích nevyrábí, nejsou v katalogu zahrnuty



Velmi pracně naskenováno a sestaveno pro www.veloczechoslovakia.cz


Catalogue of Parts for Bicycle, Ersatztielkatalog fur Fahrrader

Obsáhlý katalog všeho možného. V roce 1968 vydává podnik Motokov. 




www.veloczechoslovakia.cz

Návod k obsluze a údržba jízdního kola

Hned v úvodu se píše: "Aby se vám dobře jezdilo na kole naší výroby." Ve kterém roce byl návod vydán jsem nezjistil, víte-li, pošlete, rád zveřejním. 


www.veloczechoslovakia.cz

Eska Favorit

Správná údržba kol Favorit a Eska Sport. Rok 1967


www.veloczechoslovakia.cz

Eska Favorit

Eska favorit, návod k obsluze jízdních kol. Rok 1975



www.veloczechoslovakia.cz

ESKA favorit

Návod k obsluze jízdních kol, vydává obchodně technická služba Eska n. p. Cheb, Vladivostocká 16, 350 71 Cheb

 



FAVORIT P-W-B

Pokyny k montáži. Tento řadicí stupeň FAVORIT lze použít pro všechna sportovní a závodní kola i pro všechna kola s pevnými náboji zadních kol a trojitým, čtyřnásobným nebo pětinásobným volnoběhem. Tento obvod však není vhodný pro náboje s dynamem. Při montáži nasaďte montážní rameno (2159) na pravý konec rámu a zajistěte jej utažením upínacího kusu (šroub 2159/1). Zašroubujte řadicí páku pevně na rám... 

Volně přeloženo

www.veloczechoslovakia.cz

Favorit, měnič převodů a přesmykač

Nastavení krajních poloh: páčka měniče je v přední krajní poloze, lanko je nastaveno tak, aby kladky měniče byly v rovině nejmenší ho pastorku. Spolu zajistěte stavěcím šroubem 2. Tahem na páčku při současném otáčení klikami přesuňte řetěz na vnější pastorek a tuto polohu zajistěte stavěcím šroubem 1. Vodítko 3 se v této poloze nesmí dotýkat paprsků zadní ho kola nebo krytu paprsků. Opětovně zkontrolujte seřízení v krajních polohách, případně dále se seřiďte, aby řetěz nabíhal okamžitě a ne ručně.

Přesmykač je upevněn na trubce rámu objímkou a šroubem 1 tak, že vodítko 5 je rovnoběžně s převodníky a dolní okraj vodítka je vzdálen 5 mm od hrotu zubů většího převodníku. 

Nastavení krajních poloh: Ovládací páčku přesmykače nastavte do přední krajní polohy, v této poloze je vodítko nad menším převodníkem a řetěz musí procházet středem vodítka. Není-li tomu tak, povolte šroub 3 a vodítko 5 seřiďte, utáhněte šroub 3. Při otáčení klikami a tahem za páčku přesmykněte řetěz na větší převodník a tuto polohu zafixujete šroubem 2. Opětovně zkontrolujte seřízení v krajních polohách, případně znovu se řiďte. Napnutí lanka se seřizuje šroubem 4.

www.veloczechoslovakia.cz

B. Kubrycht, Ludvík Štantejský a J. Szekuj

1936

Časopis Cyklista, ročník XVII, rok 1936


Karel Štásek

asi 1935

Kola RST 

kvalitní

český výrobek

KAREL ŠTÁSEK

továrna na kola

TÝNIŠTĚ N. ORL.


Josef Krizek - Velo Special

Katalog a ceník závodních potřeb pro cyklisty od pana Křížka z Prahy II, Peterské náměstí číslo 4.  


Rok odhaduji 1935

www.veloczechoslovakia.cz

VELOKATALOG  

Příručka pro obchodníky velocypédy a mechaniky. Katalog pro rok 1931 vydala firma Josef Jaňour, Praha II., Havlíčkovo nám. 34, telefon 280-76. 

Vybírat a objednávat telefonicky, nebo osobně můžete zde:


www.veloczechoslovakia.cz

Velo-Katalog

1934

B. KUBRYCHT 

Praha-Michle

Táborská 130n.

Výhraní zastoupení pro ČSR velotováren:

AUTOMOTO, St. Etienne, Francie,

The SUN CYCLE Co., Birmingham, Anglie. 


Ceník velo-pneu 15. prosince 1930

O. Englebert & spol. Společnost s ručením obmezeným v Praze. Praha-Karlín, Vinohradská 9, telefon 37165, 33469. Telegramy Englecord, Praha. 

👉Můžete zkusit zavolat, ale asi vám to nevezmou :)

PLÁŠTĚ se záhybem "CORD". PLÁŠTĚ BALON se záhybem "CORD". PLÁŠTĚ BALON s drátem "CORD". PLÁŠTĚ s drátem pro dodávková vozidla "CORD". DUŠE. DUŠE BALON, GALUSKY atd.

👉Více najdete v 90 let starém veloceníku číslo 4.


Díky panu Moudrému 

www.veloczechoslovakia.cz


CENÍK VELOCIPEDŮ (1927)

PNEUMATIK A SOUČÁSTÍ 

fy B. KUBRYCHT

odborné dílny pro výrobu velocipedů 

Praha-Michle, Havlíčkova tř. 307 

(vedle pošty) 

Kon. stan. el. dráhy č. 3 a 21

Telefon 514-75  

Výhradní zast. pro ČSR. The "SUN" Cycle Co., Birmingham. 


SPECIALITA: Kolo pro děti od 5 let orig. SUN,

poslední novinka angl. výstavy Olymp. ... Kč 700,-

Kolo pro děti od 3 roků ... 290,-

Běhokolky ocelové la. Kč ... 185,-


AUTOMOTO

CYKLISTÉ, ZÁVODNÍCI! Vaše vítězství závisí jedině na spolehlivém velocipedu. Jezděte tedy výhradně na AUTOMOTO, které jest nejdokonalejším výrobkem přítomné doby. Váš úspěch jest zaručen. 


Rok 1927

www.veloczechoslovakia.cz