Campagnolo Headset Record

Díky této součástce nám rám drží s vidlicí a kolo zatáčí. Přitom taková blbost, že? :) Zleva, ocelový chromovaný Record, zhruba o třetinu lehčí odvrtaný titanový Super Record  a ocelový dráhový, tedy Pista record. Vše v rozmezí 60.-80. let. Technická poznámka, dva věnečky, 2x 20 kuliček. 

Campagnolo Bottom Bracket Record, Record Track (Pista)

Osy Record se vyznačovaly velmi kvalitním zpracováním. Pokud je nenačatá, dobře namazaná a správně zapouzdřená, není přetažená, či povolená, je nesmrtelná. První foto Super Record, osa dutá rozměr 1.370 x 24 včetně plastového pouzdra. Zavedením tohoto pouzdra mohli rámaři na spodních mufnách kreativně odvrtávat spodky rámů. Také se tím snížilo riziko vyreznutí os a rámů jaxi odspoda. Rozmezí 60.-80. let. Technická poznámka, v ose record je 2x 11 kuliček. 

Obrázek č. 3, skutečná rarita, titanová osa Campagnolo Super Record. Osa není dutá, na koncích má závity, kliky jsou jištěny matkami. Na ose jsou ocelové prstýnky pro ložiska. Misky jsou duralové, v každé misce je vlisovaná ocelová dráha. Kuličky jsou menší a v kleci je jich 14. Připočítáme-li k ocelovým osám váhu šroubů rozdíl bude kolem 100 gramů. A cena? Závratná. 

Prachovku hledáme pod názvem Sleeve a Conne

Obr. 3 jak se vyznat v isech, závitech ←↑→ Ø ... 

Trochu pořádku ve velikosti ložisek

3/32″ Shimano pedály 7410, 6500, M747, M535, M737, M735, M650, A525, M323

1/8″ Shimano pedály 7401, 6402, 6401, 1056, M731, M525, Campagnolo pedály s trojitým ložiskem

5/32″ Campagnolo pedály a dráhové hlavové složení. Shimano hlavové složení 6400, 1055, M7300, MT60

3/16″ Campagnolo hlavové složení, Campagnolo přední náboj, CD, Chorus, Athena. Shimano přední náboj a hlavové složení 7400, 6207, M900, M901   

7/23″ Campagnolo přední náboj, C-Record, S.U. Record, Campagnolo středové složení, Campagnolo C-Record středové složení. Shimano hlavové složení M737

1/4″ Campagnolo zadní náboj a středové složení, Shimano zadní náboj a středové složení, Hlavové složení M737, M736 M650, M651

Technická zajímavost. Profíci dávali samotné kuličky. Bez klece. Klec drží kuličky v optimální vzdálenosti, ale vejde se jich tam méně. Příklad? 11 kuliček v kleci, vs. 12 bez. +1 kulička znamená cca o 10% větší pevnost a trvanlivost ložiska. 


Campagnolo Derailleur Gran Sport 

Začátkem 50. let přichází řada Gran Sport. Vedle řetízkových Siplexu a Huretu pokrok, ale o lehkém duralu si můžeme zatím nechat zdát. Tuto řadu střídá koncem 50. let Record. 

Campagnolo Derailleur Record 1. generacion

A to je ona, první Recordmanka. Bronzová, pochromovaná, 330 gramů vážící chvalitebně a poměrně lehce řadící přehazovačka. S touto designově krásnou pochromovanou mechanikou se mění převody, vyhrávají se etapy a sklízejí vavříny po celá 60. léta. Dnes vyhledávaný, poměrně drahý sběratelský kousek. 

Campagnolo Derailleur Nuovo Record

Koncem 60. let přichází do cyklistického světa asi nejznámější přehazka všech dob. Zdobená krasavice, klasika mezi paralelogrami. První fotka je bez háku 193g, druhá s hákem 229g. 

Campagnolo Derailleur Super Record 1.g

V polovině 70. let nám špičková řada Record již nestačí. Číslem  jedna se stává Campagnolo Super Record! Přehazka pochází ze stejné formy, její tělo je černo stříbrné, místo Nuovo má nápis Super a o 100 gramů lehčí váhu. Důvodem je titanový čep. Né, že by to mělo velký vliv, ale Tullio ostatním výrobcům dokazuje, že campa ovládá z těch kosmických materiálů ty nejkosmičtější a je stále inovativní jedničkou v celém cyklistickém světě: "Jsme zase krok před nimi!" Dnes je tato přehazovačka asi tak 5x dražší, než její starší sestřenice Nuovo Record. Moc se jich nevyrobilo a patří na ty nejexotičtější stroje. Zajímavostí je, že ji lze spatřit i na pár nejlepších Favoritech F1 Super Speciál. Kdo měl možnost s tímto drahým klenotem řadit? Třeba Michal Klasa. 

Campagnolo Derailleur Super Record

Koncem 70. let odhazujeme pár gramů. Zdobený design střídá design moderní, hladký a jednoduchý. Šikmé uchycení, které si v polovině 60. let nechal patentovat velmi pokrokový Sutour však Super Record nemá. Zajímavostí je použití čepu z houževnatého, lehkého a velmi drahého titanu. Na obr. č. 2 uprostřed. Ikona pokračuje a začátkem 80. let přichází i campa sr g2. Jenže, my víme, že nám někdo z východu drze klepe na dveře

Campagnolo Front Changers

Jestli jste tuto součástku nikdy neviděli, tak si ji pořádně si prohlédněte, protože už ji asi neuvidíte :) A ještě období, začátek 50.let. 

Campagnolo Derailleur Record

Konec 50. let a přichází první Record. Též zvaný krabičkový. Moc to neřadí, ale za to je to drahé :) 

Campagnolo Derailleur Record

První bezkrabičkový Record, vpravo druhá generace. Už nám to vpředu řadí. 


Campagnolo Derailleur Super Record

Zde je váhový rozdíl mezi duralem a titanem minimální (jestli zde opravdu titan je?). Vlevo s objímkou, vpravo mechanika na rámovou návarku. 

Tip: Udělejte si čas na nastavení přesmykače tak, aby nepoškrábal vnitřek kliky, když je v nejvzdálenější vnější poloze. Stačí se podívat na všechny použité kliky, téměř všechny jsou odřeny právě nesprávně nastaveným přesmykačem. 

Campagnolo Down Tube Cable Guide

Vítáme manžele Lankovi, tudy prosím. Pán Dlouhý Lanko pokračuje dozadu po šavli, kde tahá za přehazku a paní Kratší Lanková nahoru, kde obsluhuje přesmyk :). Nasazujeme opatrně a přes kus kartonu, abychom si nepoškrábali lak. 

Existují také jiné cesty, campou horem a časově dříve obr. 2, nebo skrze cinelli dolem a o pár let později obr. 3. V obou případech je nutný dobře nastavený hořák a pár kapek mosazi. 

Campagnolo top tube cable clip

Ďábel (nebo genius, ono je to podobné) se skrývá v detailu. Zde to platí zcela. Tři prstýnky vážící jako lehce ošizená proce kávy, ale zato fantasticky zpracované. Zalisovaná matička do konce prstýnku zabrání známé věci: "Teď mi to spadlo přímo pod nohy, klečím, prohledávám všechno kolem, svítím, i magnet používám, nikde nic."  

Campagnolo Hubs Super Record

60. léta a klasika, která nastavuje nové standardy v cyklistice! Ocel a dural střídají náboje v kovaném celoduralovém provedení. Vypráví se o nich legendy, desetitisícové nájezdy a podobně. Faktem je, že i po XX letech vytáhnete kolo ze sklepa a kola s těmito náboji se bez problémů hladce točí. Pozor, hladký chod je pochopitelně o superkvalitních konusech, miskách a kuličkách, které se v případě havárie dají rozebrat a vyměnit! Shimano se jednoduché konusové technologie nevzdává ani v 21. století. Všechny focené náby s 36 otvory. 

Rozměr předního náboje 

Ka 15, K 100, Kb 15, D 40  

Rozměr zadního náboje 

Ka 25, K 120-124, Kb 35-39, D 45 


Campagnolo Hubs Super Record 

60. léta, přichází móda Hippie, nízkých plavek a vysokých nábojů. Jsou o něco těžší, ale kdo chce jít s módou, překousne pár gramů. Pravým důvodem má být kratší trojúhelník; levá-pravá-ráfek, o 2mm kratší dráty, tím o 5% vyšší tuhost a snadnější výměna drátů na straně vícekolečka. I já se přikláním, že zde paní móda byla silnější, než matematika. Náby nejprve s nápisem Campagnolo, později Record. Koncem 60. let se na nízké i vysoké náby vejde také 6 kolečko. 

Rozměr předního náboje 36ky

Ka 15, K 100, Kb 15, D 67

Rozměr zadního náboje 36ky

Ka 25, K 120-124, Kb 35-39, D 67

Campagnolo 1253 Hubs Nuovo Tipo (GS)

Bez možnosti mazání zvenku, tedy bez prstýnku, nové logo, váhově o pár gramů lehčí a opět krásný design. To je novinka řady Gransport v katalogu uvedená poprvé roku 1967 a nazvaná Nuovo Tipo. Připomínají mi design kol Alfa Romeo 

Campagnolo Hubs Record Track (Pista)

Na těchto dráhových nábojích po celém světě padají rekordy, jak podzimní hrušky. Flanšny, tedy vysoké příruby se na dráze drží a nízké mezi sebe nepouští. Přednost před pár gramy dostává tuhost a přenos wattů na beton, nebo prkna oválů. 

Někdy se mrkněte na stehna dráhaře a bude vám jasno. 

Campagnolo Brake Super Record

Kdo brzdí, nevítězí. To si asi Campa inženýři řekli, když konstruovali tyto brzdy. První modely se objevují na jaře roku 1968. Pokud budete stavět vintage kolo na sadě Campagnolo Record, paradoxně nejvíce zaplatíte právě za brzdy a páky. Na reprezentačních favoritech jsou tyto brzdy oficiálně prvně vidět v roce 1972 při Závodu Míru, obstaral je tehdy vlivný trenér Kamil Haťapka. Od roku 1973 jsou již běžnou výbavou, ale stále pouze repre družstev. Na klubová kola se dostávají o rok později (zdroj Petr Kocek). Do té doby nelepší závodníci brzdí brzdami mafac, ti lepší speciálkami :)

Pozor na dva rozměry, viz obr., 53-73 a 43-57 mm, hledejte hlubší, ty vlevo. Jak je správně změřit vidíte na obr. 4. 

Campagnolo Brake Delta

Až tyto Delty začly brzdit. Speciální a lehký X mechanismus, centrální ovládání a vše zavřené poličkou. Krásné, aerodynamické a šíleně drahé. Ale i mechanismus delta brzd měl svůj vývoj, obr. 3. 

Campagnolo Brake Victory

Victorky, polovina 80. let. O řadu níž, než record neznamená, že je něco špatně. Naopak, o pár gramů méně a opět krásný design. 

Campagnolo Brake Chorus Monoplaner

90. léta. Nejúčinější brzdy s centrálním šroubem jaké jsme sestrojili. Takto o těchto brzdách mluví konstruktéři Campagnolo. Váha 196g a 199g. 

Campagnolo Brake Lever Super Record

Dnes velmi drahé, zároveň stále velmi krásné. Vpravo s původní gumou. Až budete navlékat gumy nové, nezapomeňte je hodit do horké vody, jinak vám prasknou, jako mně :(

Ročníky a modely pák třeba ZDE

Campagnolo Brake Lever Chorus

Druhá nejvyšší řada se v 80. letech probouzí a přináší svůj model brzdových pák s možností vedení lanka jak vrchem, tak spodem. Proč vrchem je mi záhada, neboť opratím zvoní snad i Vatikán. Obrázek v pravo: "Žáku žáku Cartere, vložíme li nerezový plíšek do brzdových pák, můžeme co? Můžeme táhnout bowdeny spodem. A vršek nezapomeneme co? Ano, zašpuntovat." Jak funguje mechanika, je vidět na spodních obrázcích. Šikovné udělátko, které se hýbe společně s pákou, zabraňuje prodření lanka, patentováno Campagnolem. 


Campagnolo Seatpost Super Record & Nuovo Record

Obrázek č. 1 sedlovka Campagnolo Super Record 206g, výroba 1985-87, č. 2 Nuovo Record 260g, obě v rozměrech 26,4 určeny mmj. pro rámy F1 superspecial. Č. 3 dvacetšestdvojka 254g, klasika známá s favoušů f1. Snad jen jedno doporučení, campa sedlovky jsou konstruovány do 80kg. Fandové z lecycleur.com si řekli, že v sedlovkách Campa SR udělají pořádek a tak více se dozvíte třeba ZDE. Při instalaci sedla je nutné Nuovo Record rozhodit. Všímaví nadšenci jistě ví, že horní svorky jsou každá jiná a spodní jsou asimetrické. Jak se sedlovka správně sestaví? Širší svorka je vpředu a vpředu je taktéž vybrání spodní lyžiny, víc na obr. č4.  

   

Campagnolo Crankset Strada Record & Super Record

Údajně nejdéle vyráběná profesionální cyklistická součiastka na světě. Říkám si, komu se povede vyrobit něco, co není potřeba upravovat každých pár let. A zároveň odpovídám, že dnes již nikomu. 


Obrázek č.1, klasika Campagnolo Strada Record 170mm 456g 


Obrázek č.2 strady Record, polovina 80. let, plochý design (no flute) a laserované logo 172,5mm 476g


Obrázek č.3 cyklokrosové strady Record 172,5mm, s jednou pilou a límcem, zabraňující padání řetězu v terénu, váha 600g. 


Obrázek č.4  origo pětice šroubků, matiček 22g a č.5 pár krytek 8g

Obrázek č.6, než nasadíme pily, je dobré vědět jaký mají naše strády průměr Bolt Circle Diameter; BCD 151 = 44z, 144 = 41z, 135 = 39z, 130 = 38z, 110 = 34z, 94 = 29z...

Rozdíl mezi recordem a super recordem není v klikách, nýbrž v pilách.. 

Obrázek č.7 velký převodník Nuovo record 53z 119g

Obrázek č.8 a 9 malé převodníky Nuovo Record 46/42z 82/54g

Obrázek č.10 velký převodník Super record 50z 69g



Campagnolo Stráda Record jsou standardní výbavou československého reprezentačního týmu od roku 1963. 

Campagnolo Shifters Record & Super Record

Řadíme, řadíme, ale moc nám to nejde. Pořádné přesné řazení přichází až koncem 80. let. A modří již vědí, že to není Campagnolo, kdo přichází s indexací. 

Na obrázku č.3 cyklokrosové řazení Campagnolo, řadíme bez indexu a v řídítkách, váha jedné páčky 55g. 

Pokud nemáme návarky, objímku nasazujeme stejně jako smyk na rám, opatrně přes kus kartonu. 

V roce 1987 přichází s indexovým systémem řazení také Campagnolo, který inženýři nazývají Syncro, obr. 3. Téměř dvojnásobná gramáž vyvažuje velmi dobré fungování. Malou páčkou přepínáme z indexu na neindex (češtinářka by mě zabila), zkrátka na do té doby běžné řazení. V roce 1989 aktualizuje Tulio na „Syncro 2“, který mění uspořádání pružin a je možné řadit více koleček. 

Campagnolo Pedals Record, Super Record, Track (Pista)

Výměna těchto pedálů přichází až po havárii. Tak mluví o kvalitě závodníci. Ocel + dural je známka řady Record. Váha pedálu No. 1037 1. generace 220g, váha Nuovo Record 178g. Ocel, dural + titan je řada Super Record a Pista, váhy 130, 125g. Pro ilustraci, deset deka vlašáku a rohlík. 

Obr. 5 a 6, 256g vs. 144g "Váhový rozdíl patrný, cenový značný." Upravený slogan z filmu Vrchní prchni opravdu sedí. Co bude téměř poloviční váha ve prospěch pedálů a klipsen Super Record znamenat na výsledku 50km časovky? Půl vteřiny? Možná. Každopádně je to známka špičkové technologie 80. let. 


Pedály nasazujeme dle označení „D“, destra - vpravo a „S“, sinistro - vlevo. 

Modely, typy a modifikace třeba ZDE


Campagnolo Super Record Alu pedal toe clips 

Tak dlouho ležely Tulliovi christophky v žaludku, až si v 80. letech řekl, že to takhle dál nejde a vyrobil 29 gramový duralový pár klipsen pro sadu Campagnolo Super Record. Váženo bez šroubků, podložek a řemínků. Klipsny jsou krásné, opravdu lehké, ale domnívám se, že oproti křehkému duralu je chromovaný pérový plech nesmrtelný. 

Campagnolo Freewheel Super Record 6& 7sp. 

6kolečko 14-20 a 7kolečko 12-23, Campagnolo Super Record! Necelých dvěstě gramů vážící duralové klenoty. Blíží se doba, kdy toto harampádí bude v klenotnictví pod sklem na hedvábném polštáři. Myslíte že přeháním? Vůbec ne. 

Campagnolo Dropouts

Značkové patky jsou znakem kvaltních rámů.  Zde je sada Campagnolo, vč. distančních šroubků. Váha 193g. 

Campagnolo Portacatena

Dlouho jsme si lámali hlavu, proč má patka Campagnolo dva malé otvory. Na blatníky? Ne, jsou jen na jedné straně. Musí to být na šroubek, otvor má závit. Až se Milan dopídil odpovědi. Jedná se o zajímavou věc, která se ale moc nechytla. Pravá páčka má dvě polohy, jedna nepustí řetěz pod nejmenší kolečko. Odjistí-li se na polohu druhou, řetěz sklouzne na holder a lze demontovat kolo bez ušpinění rukou. Vtipné, že?

Campagnolo Tool Case

"A čistíte si zuby pravidelně? No ano, šestka vlevo nahoře, je tam malý kaz. Sestro podejte mi Tool Box, podíváme se pánovi na zoubek." Brrr. Když vidím tyto nástroje, vzbuzuje to ve mě pocit, že sedím v křesle, mám otevřená ústa, do nich mi svítí duhová lampa a já si nepřeji nic jiného, než aby to bylo za mnou. Ale kdepak, kufřík obsahuje téměř všechny nástroje, potřebné k sestavení rámů; závitníky, stahováky hlavového složení, co vypadá, jako luk je měrka správně vycentrovaného kola, speciální klíče na dotahování sedlovky atd. A ještě drobnost, pokud chcete kufřík vlastnit, zapomeňte na nové zuby. 

Huret TDF shifting & derailleur

Není to Simplex, ale Huret. Huret se stává vzorem pro československé unionky. Mezi námi, ono je to teda vidět. Tato speciální pérovo-řetízková mechanika je pojmenovaná jako model „Tour De France“. Kolečka a pérka drží na bronzovém ramenu. Stejně jako přesmyk, i řazení nejsou chromované, ale pokovené kadmiem. Na patky rámů ji konstruktéři upínají od koce roku 1950 a svou práci tam odvádí jen pár let. V druhé polovině 5. dekády ji střídá přehazka modernější, již na principu parallelogramu. Ještě nějaká čísla, váha řazení vč. objímky 74g a váha přehazky 248 gramů

V polovině 50. let naše unionka mění název na Favorit a drží se na kolech až do začátku 60. let. 

Brooks Saddle

John Boultbee Brooks založil v roce 1866 Birminghamu firmu pro výrobu koňských sardel a postrojů. Po 12 letech si místo nového koně na cestě do práce pořídil bicykl. Byl nespokojený s posezem a tak roku 1882 přihlásil svůj první patent na cyklistické sedlo. Nový výrobek si pro své pohodlí a dokonale zpracování získal oblibu, výroba se zvyšovala a věhlas výborných sedadel se rychle šířil. Přicházely nové modely, přidala se výroba kožených brašen a doplňků. Sedlo Brooks získalo světový věhlas a stalo se nejuznávanějším sedlářským výrobkem cyklistiky. Brooksovo nejslavnějších sedlo B17 přišlo na trh v roce 1896(!) a od té doby se vyrábí nepřetržitě. Je to zřejmě nejstarší stále vyrábění model jakéhokoliv komponentů v dějinách bicyklu. Téměř 50 let, do sedmdesátých let minulého století bylo B17 sedlem většiny profesionálních závodníků. Oblíbený model B60 se vyrábí od roku 1927, modely B72 a B73 od roku 1935, B33 od roku 1938. Kůže nasedla Brooks dodnes pochází z britského a skotského dobytka, tradiční technika výroby se stále předává z generace na generaci mezi řemeslníky, kteří ctí a chrání firemní tradici. Kožené sedlo je snad jediný produkt, který se užíváním zlepšuje, zpočátku tvrdé sedlo je potřeba doslova vysedět. Firma doporučuje vydržet alespoň 1000 kilometrů a poté může být sedlo Brooks při svědomité údržbě na celý život. Stará cyklistická moudrost praví: kola měnit, sedlo neměnit.

Brooks B17 580g, Brooks Professional s malými nýty 542g, Brooks Professional s velkými nýty 554g, Brooks B15 492g, Kdo má ušetřené peníze, může se plácnout přes kapsu a pořídit si sedlo Brooks s titanovou konstrukcí, sedlo je lehčí asi o 10 deka.

veloczechoslovakia.cz: Jistě, má i své nevýhody, musíte se starat, udržovat... Ovšem obecně vzato, na výrobu sedel a bot do dnes neexistuje dokonalejší materiál, než je pravá kvalitní kůže. 

Weinmann Brake, Brake Lever & Rims

Roku 1933 v Schaffhausenu zakládá Otto Weinmann firmu na výrobu cyklistických brzd. Následně vyrábí také brzdové páky a ráfky. Brzy vidíme různé modely Weinmann jako běžnou součástku sportovních, i cestovních kol po celém světě. Ještě před tím, než se začnou na závodní kola používat brzdy Mafac, nebo Campa, osazují se v Československu brzdy a páky tohoto Švýcarského výrobce. Spolupráce Weinamnnu a českých výrobců kol sahá daleko před začátek výroby Favoritů. 

Obrázek č. 1 duralové páky se ladícím šroubem označované Winmann WBL 12, váha páru 244g 

Obrázek č. 2, 3 brzdy model switzerland 

Obrázek č. 4, 5 brzdy model supersport 

Oba páry brzd společnost vyrábí od 30. let 

Obr. 6 ráfky firma vyrábí ve své pobočce v Belgii od roku 1946 


Mílova tradiční ARTOVÁ tvořivost. Téměř symetrická rozborka duralových brzdových pák a brzd Weinmann z 50. let. Krása 

Cinelli Stem

Když jsem před lety poprvé slyšel název Cinelli, hlavou mi prolétlo, že jde asi o firmu s hudebními nástroji :). Vida, ani 3ttt, Pivo, Atax, či ITM se nepovedlo v Československu vybudovat takovou popularitu, jako právě této značce. Na obr. 1, 2, 3 jsou představce, kterými se osazovaly Favority F1. Na fotkách Cinelli A1 90mm 270g, 110mm 295g a XA 90mm 270g. 

A že to Cineli s duralem opravdu umí dokazuje i poslední obrázek, krásný pár alu klipsen, váha stejná jako Campa, tedy pouhých 30g. 

Cinelli Handlebar

Na obr. č. 1 řídítka Cinelli Campione Del Mondo se starým logem, váha 295g. Obr. č. 2 Cinelli Giro D'Italia 64/43 s novým logem. Na třetím všechny Milánské špagety pěkně pohromadě. 

A jak se v tom vyznat? Obr. č4 

Model 63 Campione del Mondo hluboké 

Model 64 Giro d'Italia mělké 

Model 65 Criterium 

Model 66 Campione del Mondo hluboké (nové logo?)

Model 67 Pista 

Model 68 Tour 

Zajímavost, do roku 1978 nebyly modely širší než 40 cm, až na model 66. Ten mohl mít šířku až 42 cm 


Cinelli Unicanitor

V 60. letech Cinelli vyvíjí první plastové cyklistické sedlo na světě, Unicanitor. Brzy budou kožená sedla zastaralá a plastová štika se stane základem všech moderních závodních sedel. Používají ho všichni skvělí šampióni, včetně Eddyho Merckxe, Jirky Škody, Michala Klasy... Vyberete si vypolstrováné a potažené pravou kůží, můžete si být jisti, že vás smečka vlků lapí o poznání později. Váha 418g

Christophe Toe Clips

Kousek pérového plechu a kožený řemínek. Podobně, jako strády se klipsny Christophe vyrábějí neuvěřitelně dlouho v nezměněné tvaru. Již ve 20. letech závodníci padali s upnutými nohami do výmyslů této značky. Později se jen upravily velikosti na tři. Tyto krátké váží 60g, vč. orig. řemínku. Obr, 2 a 3, pár krátkých 62g a pár delších 66g. 

Mafac Brake & Brake Lever

Obr. č. 1 legendární Mafac Course 121 Professional, výroba od konce 50. let, použití na profi závodních kolech, častěji pochopitelně francouzských. Váha 115g vč. malé gumy.  

Obrázky č. 2 a 3, jsou topky. Centrální tah, zajímavá konstrukce nastavení hloubky upevňovacím šroubem a zakončení elegantní kuličkou z každé strany. Velmi vzácné legendy, s kterými v 60. letech brzdí třeba Jan Smolík. Váha pření 203, zadní 177 gramů. 

Na obrázku č. 4 vidíme rozsypané malé duralové plocháče. Jsou to legendární cantileverové brzdy Mafac Criterium. Vyrábí se od roku 1946! Díky páce 50/50 mají solidní účinnost a tak je vídáme třeba na tandemech. Jednoduchost, váha pírka, absence oblouku a jejich umístění mimo vidlici znamená, že se nezanášejí bahnem. To je předurčuje jako vhodné a oblíbené brzdy pro cyklokrosová kola. Podobné vyrábí i třeba spol. Weinmann. Na šavlích je nutné mít čepy, jinak si moc nezabrzdíme. To ale přece každý ví :). Váha páru s úchyty, bez čepů 254g.

Obr. č.5  Mafac Course 419/429 Competion, ementálové duralové páky stejné jako pětsetdevatenáctky. Řada 5 označuje zlato, řada 4 stříbro. Plast, který je kolem jak zlatých, tak stříbrných se časem lehce trhá v místech, kde se páka a plast dotýkají. Žádné drama to není, je to zkrátka daň za zub času. Váha páru 254g

Obr. č 6, krásné zlaté páky Mafac Course 519 & 529, Competition, designem se hodí k brzdám 2000, váha 127 gramů. 

Připomíná vám obr. č 7 a 8 něco? Ano podoba s našimi speciálkami tam je. Nutno si více pohrát s nastavením, ale pak máte na kole krásný a účinný prvek. To jsou brzdy Mafac 2000. Přední brzda 198, zadní 181g. 

Jak se vlastně správně Mafac France čte? Francouzsky Mefek Fróns, anglicky eMejefejsí Fróns. Máte to za domácí úkol :)

Modolo Kronos Brake & Brake Lever

Klasa mezi brzdami. Tato slovní hříčka znamená to, že vyfocené ultralehké brzdy používal na svém kole např. právě Michal Klasa. Z fotek to možná nevypadá, ale ve skutečnosti jsou velmi malé a opravdu lehké. Přední brzda 109g, zadní 106, brzdová páka 90g. 

F.B. Fratelli Brivio Hubs

Můžete se domníva, že za italskou cyklistickou ofenzívou stál jen Tulio Campagnolo. Masově ano, ale před ním byla celá řada dalších, např. Magistroni, Fiamme, Ambrosio, Universal a také bratři Briviové. Zde je vidět jak vysoko byla jejich technologie. Ocelovoduralové náby patentované vr. 1932 mají špičkovou váhu, přitom jsou velmi pevné. První třídílné náboje Campagnolo Gran Sport jsou prakticky totožné a vzájemně zaměnitelné, vedou tak k mylnému závěru, že spol. FB dodávala součástky pro Campagnolo v raných letech předtím, než měl Campa vlastní výrobu.  

Na fotkách ocelovoduralové náby. Zadní v té době běžná, 3 závitová. Strana s jedním závitem je na vícekolečko, strana druhá na dráhový pastorek s možností utažení pojistnou matkou. Kolo se pouze otočí a ze silničního máme dráhové. 

Renak Hubs

Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu? Velmi povedené duralové náby od východoněmeckého výrobce. Náboje byly vidět na Diamantech, ale také na Favoritch, přesněji na f1v, tedy kolech prodávaných např. v Tuzexu, nebo na exportních modelech. Na úroveň Campy nedosáhly, ale kvalitou, designem, ani váhou ostudu endérákům rozhodně nedělaly.

Spécialités T.A. Criterium bottle cage

Bez pití daleko nedojedeme, to víme. Tekutiny nám zajistí bidon a ten nám drží třeba krásný farancouzský košík T.A., model Criterium. Váha 111g. Nejprve se používaly sponky, či objímky, později košík drží naletovaná matička přímo na rámu. 

Universal brake lever

Díky i těmto brzdovým pákám spousty československých závodníků v 50. letech dojíždějí do cíle bez ujmy na zdraví. Československá kopie brzdových pák Weinmann je tak nepovedená, že se na řídítkách našich reprezentatů objevují všechny možné modely, jen né ty domácí. V tomto případě italské Universal mod. 61, váha 80g. 

Stronglight P3

Inženýři ze společnosti Stronglight koukají na svět cyklistiky jiným okem. Cokoli opouští jejich fabriku je trochu jiné, ovšem vždy velmi koumácky vymyšlené. Třeba jejich hlávkka P3 a V4 Competition Marque Deposee. Ty od 50. letech spojují velké množství profi rámů a vidlic. Tým ze Saint-Étienne vtipně navrhuje zámek proti povolení dvěma zubatými kroužky. Instalaci provádíme takto: rukou, nebo rukavicí utáhneme horní kroužek, uzamkneme duralovou zubatou podložkou, čímž odpadá nechtěný pohyb a nutnost přidržování spodního kroužku. Nakonec jen dotáhneme pojistnou kontramatku klíčem. Jednoduché, dokonalé. Všechny kroužky jsou signovány razítkem Stronglight. Šest prstýnků a hromádka 50ti kuliček váží kolem 130 gramů. 

Mám za to, že na obrázku je P3 s matkou V4C, sundáno s historického kola  

Stronglight A9


Kuličkové ložisko výrazně snižuje tření mezi vidlicí a rámem. To je jasné. Avšak, každý náraz jde přímo po vidlici a přenáší vibraci právě přes hlávko. Ložiska kuličková mají velmi malou styčnou plochu a to znamená, že jsou síly soustředěny do mnohem menšího místa. Časem se mohou ložiskové dráhy zvlnit a vidlice pak drží přímý směr, jako když má slabou aretaci. Havárie při puštění řídítek je víc než pravděpodobná. Prásk! Proto třeba Stronglight přichází v 80. letech s ložiskem válečkovým. Odpůrci tvrdí, že se vidlice neotáčí tak hladce, příznivci jásají, protože se v hlávku nedělají důlky. Obojí je pravda. Při jízdě se ale vidlice tolik nepohybuje a tak klady jsou větší, než zápory. Navíc je hlávko Stroglight hezké a opravdu lehké. 

Stronglight Competition No. 55

Stroglight, tedy silnýalehký (správně prý silné světlo?). Klínkové kliky odsuzuji, ovšem... Ovšem toto je jiná káva. 50. léta minulého století a francouzská legenda mezi klikami. Kované, tenké, lehké, krásně gravírované. Tři packy a klika v kuse. V sadě jsou ještě misky, pojistné matice, ložiska, dutá osa. A špičkové dílo je dokonáno. Nahoře s jedním talířem 48zubů, váha 682g určeno na modely bez přesmyku. Dole již převodníky dva, Simplex  51/47, váha 918g. K vidění samozřejmě i na prvních efjedničkách. Příchodem duralu je váhová úspora znatelných 200g. 

Lyotard Marcel Berthet & Infesto

Pierre Lyotard zakládá svou společnost na výrobu pedálů ve 20. letech minulého století. Jedny z jeho prvních modelů, jsou jednostranné 182 gramů vážící pedály Marcel Berthet, pojmenované po slavném závodník počátku 20. století. Pedály jsou pohodlné a design tak povedený, že jej Pierre vyrábí až do 80. let. Zajímavý je integrovaný jazýček pro jednodušší nazouvání. Řada společností, jako MKS, SR, vytváří jeho kopie. 

Na obr. č. 2 jsou Infesta vyráběná v Drážďanech. Východoněmecké pedály jsou opticky velmi podobné, váhově však skoro o deset deka těžší. Úspěšně se vyvážejí třeba do Jižní Ameriky a tu a tam je možné spatřit i na našich ef jedničkách.

Regina Freewheel  5 & 6sp.

Drahá Regino, píši vám, neboť vypadáte, že máte o kolečko víc. Jste sice trochu těžší, ale máte takové zlaté srdce. Italská klasika mezi výrobci vícekoleček. Reginu značí vysoká kvalita a trvanlivost. První obrázek je Regina Corsa pětikolečko, s rozsahem 14/24 a váhou 353g. Druhý Regina Oro, šesti kolečko 14/23, 395g. Tyto zlomky dnes cyklistům nahánějí pěknou hrůzu, není ale to z matematické neznalosti. 

Obrázek č. 3 je rozborka: "To máte mechaniku, kolečka, praporky, kuličky, podložky..."

Podoba s našimi Velamoskami, je jako Ctrl-C a CTRL-V. Kdo od koho opisoval, co myslíte? 

Mavic Rims

26.9.2019

Co nám chce firma Mavic sdělit? 

Už nevyrábíme běžné ráfky, ale pouze ráfky sportovní speciální. Ušetřené feniky za laciné ráfky se vám nemusí vyplatit. V posledních letech je možno spatřit závodníky, kteří jezdí na ráfcích s počtem paprsků 28, nebo 32. Někdy dokonce 24. Umožňují to velmi stabilní technická řešení. Na takových výpletech nejezdí jen časovkáři, ale i silniční závodníci. Proč je toto řešení dobré: "Méně paprsků znamená menší váhu." To je ale jen částečný důvod. Hlavním protivníkem rychlosti je odpor vzduchu. Měření ve větrném tunelu ukázala, že kola s menším počtem paprsků kladou podstatně nižší odpor vzduchu. TOTO JE HLAVNÍ DŮVOD PRO MÉNĚ PAPRSKŮ. Je samozřejmé, že je třeba zvážit případ od případu, zavodník od závodníka. Robustní závodník s 90kg a neklidným stylem jízdy samozřejmě nemůže soutěžit v horských etapách s 24 paprsky. To je třeba vzít v úvahu při koupi.   


Co se ukrývá za zkratkou MAVIC? Manufacture d'Articles Vélocipédiques Idoux et Chanel - Výroby cyklistického příslušenství Idoux a Chanel 

Stránka z katalogu Brugelmann Radsport Shop 1984. Volný překlad Radim Klým

www.veloczechoslovakia.cz

Nisi Rims

26.9.2019

A co na to inženýři od NISI?

Na těcho ráfcích budu mít často osmičku.  Takové to a podobné komentáře slýcháme často. Náš komentář je následující. Každý ráfek je vhodný pro jiný účel. Tyto ráfky (200, 230 gramů, poz. autora) nikdy nejzděte nové, tím myslíme, bez toho, aniž byste je dříve zajeli.  


Stránka z katalogu Brugelmann Radsport Shop 1984. 

Volný překlad Radim Klým

www.veloczechoslovakia.cz

Mavic GP 4 (Red Label)

Co vlastně sledujeme na kolech, v tomto případě na ráfcích? Jsou to tři veličiny. Ano hmotnost, ta je podstatná. Na těžkých kolech se dobře sjíždí, ale velmi, velmi těžce stoupá. Roztáčíme těžký, nebo lehký setrvačník. Vím o čem píši, vyzkoušeno. Druhá je tuhost, s velmi lehkým, ale slabým, měkkým ráfkem nepřeneseme do pedálů dostatek výkonu. A veličina číslo tři je aerodynamika. Podle odborníků se ta stává v rychlostech nad 30km/h nejdůležitějším faktorem. Čím rychleji jedeme, tím strměji křivka stoupá a odpor vzduchu se tak stává nejtěžším soupeřem. Ačkoli největší odpor klade sám závodník, tak i na součástkách se sleduje každý gram a každá možnost lepšího využití rozrážení, obtékání a odvodu vzduchu. Víme, že na kolech samotných více, než kde jinde. Pár uspořených vteřin může ve výsledku znamenat rozdíl zlaté, nebo taky žádné medaile. 

Na obrázku jsou dva ráfky které jezdila v 70. a 80. letech třeba Československá reprezentace. Nástupce modelů Monthlery Pro. Byly vybrány ne, jako nejlehčí, ne jako nejtužší, ani ne jako nejaerodynamičtější, ale součtem tří faktorů, jako nejlepší, nejuniversálnější ve své době. Váha 36 děr 402 gramů a 32 děr 424 gramů, vnitřní Ø 610mm. Pro úplnost existuje ještě varianta s 28 dírami, až ji potkám, přidám :) 

Do dnes (2022) se většina špičkových alu(?) ráfků Mavic stále vyrábí v nenápadné budově v Saint-Trivier-sur-Moignans, zastrčené na francouzském venkově, asi 180 km od hlavního výzkumného a vývojového závodu společnosti. Hezké :) 

Shimano Headset Dura Ace

Příběh nazvaný Dura Ace začíná v roce 1973, ve stejném roce, kdy je představena skupina Campagnolo Super Record. První Dura je vyrobena z hliníku. První pokus Shimana o sadu specializovaných silničních závodních komponentů v profesionální kvalitě, které do té doby ovládal Campagnolo, o čemž nikdo nepochybuje

Na obrázku hlávko z konce 80. let, sada DA 7400


Shimano Bottom Bracket Dura Ace

Kvalita vynikající, váha téměř stejná, jako Campa Super Record. Nechybí prachovka. Prach, nečistoty, či vlhkost se nedostanou k ložiskům. Nezapomínat na tuto maličkost. Komplet 279g

Sada DA 7400


Simano Derailleur Dura Ace Front

Přední přesmykač ze sady DA 7400, 8 rychlostí. Krásný design, přesnost znamenitá, váha o dvě deka vyšší, než Super Record na který DA cílí. Zde, snad krom ceny není nic zvláštního, z čeho by měli inženýři od Campy těžké spaní. 

Sada DA 7400

Simano Derailleur Dura Ace

Avšak zde ano. Tímto momentem přebírají řadící iniciativu výrobky Made in Japan. Tvar přehazovačky do písmene "L" lépe kopíruje vícekolečko, index funguje bezchybně, zpracování špičkové, váha 208 gramů, cena nižší. Už i Tullio ví, že je třeba něco dělat, než ho rybáři z Osaky převálcují.  

Sada DA 7400, 8 rychlostí. 


Shimano Dura Ace Shifters 8sp. 

Tyto dvě 76 gramů vážící páčky zahýbaly cyklistickým světem, jako meteorit s dinosaury. Řazení se nově stává naprosto přesné, rychlé, spolehlivé a bezpečné. Díky němu se vyhrávají soutěže, díky němu přichází více koleček a větší rozsah. Je nutné dodat, že přesnost nezaručují jen páčky, ale ucelený systém HG, tedy hyperglide (rychlá klouzačka). Jedná se o speciálně a přesně frézované vícekolečko, zmíněné páčky s indexací a přesný řetěz. Celé toto trio perfektně funguje dodnes. Co víc si přát? 


SIS - Shimano Indexing System. Sada DA 7400, 8 rychlostí. 

Shimano Brake Dura Ace

I zde se nachází technická a sběratelská zajímavost. Druhá polovina 80. let, nejvyšší sada s číslem 7400. Brzdy, poslední dura na jednom čepu, aero tvar, kvalitní elox, povedený design, váha 182/177g. Podobně páky, bowden samozřejmě spodem, schovaný pod omotávkou, elegantní šedé eloxovaní, aero tvar, ozdobný chrom, mechanismus s větší pákou na snažší brzdění a integrované pérko na vracení, váha 124 gramy. Vše made in Japan. Přímá a těžká konkurence Super Recordu. 

☝️🙂 řazení, brzdy a páky, celkem 694 gramy 

Shimano Crankset Dura Ace

Jsme z východu, takové ploché, lesklé, duté, je nám kolem třiceti a rády bychom připomínaly ty Italky (tohle napsat do seznamky, tak si děvčata ani nevrznou). Vidíte, je o nás zájem a pánové přihazují. Přelom 80. a 90. let. jsme stále upnuté na čtyřhranné ose, drží nás dva šrouby a po výstřelku s názvem AX se do nás dají opět zatočit běžné pedály. Další díl puzzle skládačky Dura Ace 7400. Něco pro vyznavače kódů: 627g, 170mm, 53/39. Povrch chrom, na klikách lehce duhovatí, na převodníkách nedrží, loupe se. Do celé sestavy chybí ještě pár komponentů, o těch zase příště.  


Shimano Brake Dura Ace SLR

A je tu příště. Zamysleli jste se někdy na tím, kolik metrů, minut, či % na trati brzdíme? Docela málo. Mnohem častěji přehazujeme, násobně šlapeme. Pokud nejste z horských oblastí, je klidně možné, že vám na silničce brzdy, lépe brzdové špalíky (dnes i destičky) vydrží léta. Víme tedy, že brzdy používáme zřídka, ale když už jich je třeba, často jde o důležitý moment. První silniční brzdy, které nemají centrální tah a dobře brzdí, představuje Shimano na podzim roku 1990. Proč brzdí tak dobře? Protože F1 × L1 = F2 × L. Správně, páka. Inženýři z Japonska se zamýšlejí a osu páky zde posouvají hodně mimo střed a tak není nutná taková síla. Je to tak vtipné, až je to geniální. Jako každé speciální řešení, i toto se musí nějak jmenovat. To proto, aby zákazník, co za novinku vysolí obří peníze věděl, že to není jen tak něco obyčejného, bezejmenného. Konec legrace, toto je opravdu povedené. Prohlížíme si revoluční období, vrchol cyklistických komponentů z přelomu 80. a 90. let. Součástka je dnes přes 30 let stará, ale i na současné poměry velmi přesná, dobře zpracovaná, vysoce funkční. Navíc vzhledově hezká. Ještě trochu numerologie, předek 212 obr. č.1, zadek 208gé obr. č.2, rozsah od 39 do 49 mm

Shimano Linear Response, brzdy ze sady DA 740

Shimano Dura Ace Cassette 13/26

Tento 8 rychlostní orloj Made in Ósaka Japan, je dalším nutným kolečkem do hodinek typu HG 740x. Toto speciálně navržené, velmi precizně vyrobené, fungující soukolí, přináší cyklistice revoluci v rychlosti a přesnosti řazení. Starší Shimano Uniglide střídá Hyperglide, tedy "nad míru klouzavé, hladké", je jako doba před Kristem a po Kristu. 

Teď mi napadá, které tři země před 70 lety prohrály světovou válku? A které dnes opět patří k vrcholům technologického světa? 

Shimano Dura Ace STI 8sp 7400 


Při jednom listopadovém závodě Valentinu Campagnolovi mrznou ruce a prohlašuje: "Tam vzadu se musí něco změnit." To samé si po 54 letech zřejmě říká německý inženýr Christian Smolík s tím rozdílem, že se něco musí změnit vpředu. Bádá, bádá a v roce 1981 navrhuje první fungující řazení v brzdových páčkách. Jenže Sachsu se asi líbí řadit na rámu a bez indexu, takže nabídku na výrobu od Smolíka nevyužívá. Po pár letech němec s českým jménem patent pouští

V roce 1989 se nápadu chopí Japonci a, jak to tak bývá, přichází s asi největší revolucí v součástkách v době moderní cyklistiky. Ofiko tento velmi přesně, rychle a bez poruchově fungující systém představují koncem roku 1990 pod názvem STI, Shimano Total Integration. První je nasazuje tým Panasonic na závodech Paris Paris-Roubaix. Řadíme, i brzdíme v jednom, hurá! Složitě poskládaná, 515 gramů vážící kolečka, osičky a páčky fungují tak dobře, že si až říkám, jestli ósačtí nekoukají přes rameno hodinářům z Citizenu, Casia, nebo Seika. 

"Každá součástka musí fungovat společně s celým systémem, který zlepšuje celkový výkon kola." To je filozofie Shimana, podle které se v Osace pracuje do dnes. 


Zajímavostí je také cena, která na začátku 90. let dělá v přepočtu kolem 10 tisíc korun. Myslím, že budete souhlasit, že dnes by to bylo asi 10x tolik. 

☝️😑 řazení, brzdy a páky, celkem 935 gramů, v tu dobu rozdíl 1/4 kila 


O pár dnů později, 7.10.2022... Mám možnost projet se na zánovních pákách. Závěr roku 1991 musel být ve světě cyklistiky skutečně šok. Precizně přesné, obě lehce řadí nahoru, i dolu. Na obrázku vypadají páky velké, ve skutečnosti jsou malé a výborně se drží. Žádné komplikace, žádné hluché místo, žádné kurvítko, velká poklona! Konec 20. století je zajímavým a rychlým obdobím technologického pokroku nejen v cyklistice. 

Spoke 

Jestli si myslíte, že paprsky nejsou důležité, jste na velkém omylu. Ty zaručují kolům pružnost, tuhost, mohou mít nemalý vliv na váhu rotačních částí a aerodynamiku, což jsou veledůležité veličiny třeba při časovce. Ke správnému vycentrování se dříve používala ladička. Kola se zapletla a každý drát musel znít stejně, tónem G (neplést si tón a bod G). Dnes se profesionální centrování provádí použitím speciálního měřáku, tenziometru. Ten zaručuje, že paprsky nejsou povolené, či přetažené. Povolené znamená, že přenos síly bude mít ztráty. Přetažené, že to nevydrží paprsky, ráfek, či nába. Trik pro vytvoření silnějšího zadního kola je použití silnějších paprsků na pravé straně. Např. paprsky s průměrem 2mm vpravo, 1,8ky vlevo. Obě strany pak nesou optimální napětí.

Na fotkách se můžete podívat, co se stane s váhou, ubereme-li trochu materiálu na drátech. Desítka drátů Berg Union (čtyřlístky, vyráběné od roku 1885) 10x295mm rozdílného průměru. 

obr. č.1 - 2,0mm 76 gramů (sada 274g)

obr. č.2 - 1,8mm 61 gramů (sada 220g)

obr. č.3 -2,0-1,5-2,0mm 47 gramů (sada 169g)

Campagnolo special grease 

Velkou firmu poznáme tak, že nezapomíná na detaily. Proč vlastně používáme vazelínu, když se ložisko bez točí mnohem lépe, i déle? A proč v ložisku není třeba olej, když by mělo menší tření? Vazelína plní několik funkcí. Maže, to asi každého napadlo. Je tužší než olej, z dobře krytého ložiska nevyteče, kuličky vazelínu jen tak nevytlačí. Také brání vodě, tedy korozi. A pak také chladí. Bez maziva by se ocelové ložisko při zátěži přehřálo, spálilo, zničilo. 

Jedna zajímavost, Eddy Merckx měl při svém hodinovém rekordu ložiska nalitá právě olejem. Ložiska měla menší tření, točila se snáze. To, že po hodině v pouzdrech žádný olej nebyl a na konci rekordu byla jistě na vyhození, bylo v tu chvíli jedno. Rekord padl, radujme se! 

Historie Campagnola od roku 1901 do roku 1987

26. srpna 1901 se Valentinu Campagnolovi a Elise Paiusco ve Vicenze narodil syn Gentullio (Tullio) Campagnolo. 1922 Tullio Campagnolo začíná svou amatérskou závodní kariéru v klubu Veloce Vicenza na Cicli Aliprandi, která trvá až do roku 1930. 11. listopadu 1927, během závodu Gran Premio della Vittoria, přes zasněžený průsmyk Croce d'Aune, nemohou zmrzlé ruce Tullia Campagnola povolit motýlky jeho kola a přehodit řetěz na jiné kolečko: „Bisogna cambià qualcossa de drio!„Vzadu se musí něco změnit!“ Přísahá, že sestrojí mechaniku, která tento problém vyřeší. Vytvoří galletti automatici, my víme, že se jedná o rychloupínák. 8. února 1930 je rychloupínák patentován. Jedná se o první z více než 135 patentů Tullia Campagnola...

Katalog Campagnolo Record 1973

Kdo někdy skládal, či renovoval nějaký historický cyklistický závodní speciál, nemohl minout "catalogue of special bicycle products", tedy "sadu speciálních produktů pro jízdní kola" Campagnolo record. Začátek 70. let je v cyklistickém světě výjímečné období, přichází totiž něco, co se v historii součástek opakuje jen málo. Špičková inovace, perfektní kvalita a krásný design u všech sad! Ať si koupíte tu nejlepší a nejdražší, nebo tu nejnižší a nejlacinější, můžete si být jisti, že vám nebude nic vrzat, skřípat, nefungovat, nebo praskat, či odcházet. V katalogu naleznete sadu super record silniční, dráhovou, silniční, i dráhový record, gransport, valentino. Také dnes velmi velmi drahou sadu nářadí včetně kufříku. Zajímavostí jsou i extra lehká hořčíková kola pro závodní vozy GT, výroba kol pro závodní vozy Formule 1, nebo speciální díly pro letectví. 


Campagnolo Super Record 1984

Rok 1927 a Tullio Campagnolo, výborný cyklista, píchne během závodu na průsmyku Croce d'Aune. Zima, sníh a zmrzlé ruce mu nedovolují uvolnit šrouby, které upevňují kolo k rámu. Tullio Campagnolo ztratí závod, ale tato událost se řadí mezi šťastné intuice, které za několik let radikálně změní kolo i cyklistický sport. Tyto časy jsou nyní daleko. Dnes cyklistické komponenty vyrábí vůdčí společnost, která svěřuje své výkony špičkovému manažerskému týmu, zkušenostem svých techniků, kvalifikovaným zaměstnanců, schopnostem měnit se a aktualizovat sortiment.

Volně přeloženo z katalogu. 

Katalog Campagnolo Super Record 1986

Slovo „Group“ se nepoužívá pouze jako termín, kterým se identifikuje řada komponent;  „Skupina“ se také používá k označení filosofie - filosofie, kterou zavedl Campagnolo v roce 1968 na základě moderní cyklistiky. První složka budoucí skupiny RECORD se zrodila v roce 1965. První složkou byl náboj, plynulejší běh než předchozí, s klasickým a stále nepřekonatelným systémem rychloupínání Campagnolo. V roce 1986 byla celá řada připravena na trh.  Silný a efektivní převodový systém s výrazně sníženou velikostí a hmotností, extrémně dobré brzdy, elegantní a stylové kolečko, plus hlavové složení, sedlovka a sada nábojů Jednotlivé díly jsou vyrobeny z tepelně kované, vysoce odolné hliníkové slitiny.  Geometrické linie součástek mají tendenci vytvářet stejnou estetiku. Zrodil se koncept „Group Record“.  Od roku 1968 je RECORD názvem profesionální skupiny Campagnolo, která vytvořila neuvěřitelnou řadu vítězství. 

Volně přeloženo z katalogu. 

Katalog Campagnolo rok 1987

O řadě record se v katalogu se píše: "Napodobenin mnoho, ale nikdy nebyl úspěšně zkopírován. Record zůstává v přední linii Campagnolo. Je to řada pro profesionální závodníky, specialisty na výrobu rámů a dobře informované jezdce." 


Volně přeloženo z katalogu. 

Quaderni Eroici: série publikací o historických italských řemeslnících závodních kol

Manuela Dall'Olio znám již několik let. Spoluzakladatel kreativního studia Dina & Solomon spolu se svou partnerkou a životní partnerkou Mirit Wissotzky, jsem se s ním poprvé setkal díky té úžasné znovuobjevovací iniciativě jednoho z otců typografie, kterou byl multidisciplinární projekt Griffo, velký svátek dopisů, vytvořený Manuelem a Mirit a věnovaný boloňskému typografovi a návrháři postav Francescu Griffovi, oslavil dlouhou řadou workshopů, konferencí, publikací a výstav. Po dokončení této pozoruhodné cesty, která trvala šest let, duo opustilo Bolognu a přestěhovalo se do Chianti. Právě odtud mě Manuel před několika dny kontaktoval, aby mi řekl o svém novém projektu, který má co do činění s jeho stránkou, kterou jsem ani v nejmenším neznal, a to je stránka vášnivého a znalce vintage. závodní kola. Právě v těchto podobách ve skutečnosti, stejně jako jako grafik, zahájil redakční iniciativu Quaderni Eroici, vytvořenou s cílem prozkoumat a vynést na světlo postavy nejlepších italských řemeslníků, kteří stavěli závodní kola. Série Quaderni Eroici, která vznikla společně s kolegou (a spolunadšencem ) Pierem Antoniem Zaninim z milánského studia GTower, zahrnuje 20 čísel, z nichž první čtyři – zaměřená na postavy Galmozziho, Pogliaghiho, Marastoniho a Alpiho – jsou protagonisty crowdfunding nedávno přistál na Kickstarteru. Abych zjistil více, zavolal jsem Manuelovi po telefonu a zeptal jsem se ho na pár otázek. Nevěděl jsem o vašem velkém zájmu o závodní kola. Jak se to zrodilo? Je to vášeň, která se zrodila asi před deseti lety, když mi můj otec dal závodní kolo. Byla krásná a samozřejmě mě jako grafika design velmi zaujal a začal jsem hledat další. Pak jsem začal přemýšlet, kdo je postavil, kdo jsou zde jména, která se objevila na rámech, a zjistil jsem, že až do osmdesátých let minulého století byla většina závodních kol vyráběna na míru, jako oblek, řemeslníky, kteří je stavěli z oceli s naprostou přesností na cyklistech, kteří musel je použít. A byli to velmi dobří řemeslníci, kteří museli mít rozsáhlé know-how, včetně fyziky a chemie, aby dokázali zvládnout geometrii rámu a jemné fáze svařování trubek a spojů. Technicky byli na špici. Byla mezi nimi taková konkurence, že investovali spoustu času, úsilí a vynalézavosti, aby se neustále zlepšovali, nacházeli technická a technologická řešení, která byla poté kopírována a stala se standardem, v neustálém posunu nahoru. Byli to oni, kdo během čtyřiceti let vlastně vytvořil moderní kolo. ... 

https://www.frizzifrizzi.it/2021/05/24/quaderni-eroici/

Volně přeloženo GT

Campagnolo, Brooks, Cinelli, Mafac...

Správně, součástky Campagnolo Cilelli, Brooks... samozřejmě nepatří mezi Československé, ale naši reprezentanti na nich historicky závodili a vítězili. Jedna stránka tak patří i těmto kultovním komponentům. Pro lepší hledání na zahraničních serverech uvádím správný popis v angličtině.