Увага! Надзвичайна ситуація!

Що робити при виявленні вибухонебезпечних предметів? Виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених вибухами, несе значну загрозу життю та здоров’ю людей, а також системам життєзабезпечення населення.

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

· вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.

· боєприпаси, до яких відносяться:

– бойові частки ракет;

– авіаційні бомби;

– артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

– інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

– ручні гранати;

– стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо).

· піротехнічні засоби:

– патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);

– вибухові пакети;

– петарди.

· ракети (освітлювальні, сигнальні);

– гранати;

– димові шашки.

· саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:

– саморобні міни-пастки;

– міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ТА ПІДОЗРІЛИХ МЕТАЛЕВИХ ПРЕДМЕТІВ, НЕОБХІДНО:

негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);

вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;

позначити небезпечне місце добре видимим орієнтиром, де знаходиться цей предметта огородити його від сторонніх осіб в тому числі дітей; Для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо.

повідомити про знахідку службу порятункуза номером «101». Повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);

очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета на приїзд фахівців ДСНС та МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця, де знаходиться вибухонебезпечний предмет або предмет схожий на нього;

піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;

переносити ці предмети в місця перебування людей.

ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНОК В ЛІСІ АБО В ТУРИСТИЧНОМУ ПОХОДІ

1. Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.

2. Перед розведенням багаття в радіусі п’яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів (обережно зніміть лопатою верхній шар грунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см або за допомогою щупу).

3. Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї»або такі, що не вибухнули.

4. У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.

Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце

Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.


Рекомендациї розмістити на видному місці.docx

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ

 

        В Україні діє воєнний стан та тривають бойові дії, тож кожен учень закладу загальної середньої освіти повинен знати основні правила поведінки та дій під час повітряної тривоги, обстрілів, комендантської години.

Повітряна тривога

Якщо ви почули гудки сирен, переривчасті гудки підприємств або звуки гучномовця, що тривають протягом декількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал «Увага всім». Про алгоритм дій неодноразово повідомляли в Державній службі надзвичайних ситуацій  України, він такий:

Як поводитися під час обстрілу

Якщо ваше житло розташоване в зоні регулярних збройних дій, перш за все потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою). Так ви уникнете розльоту уламків скла. Проте краще закрити вікна мішками з піском або масивними меблями.

Обстріл стрілецькою зброєю

Якщо ж ви потрапили під обстріл стрілецькою зброєю, тобто з пістолетів, автоматів, гвинтівок, кулеметів, Службв безпеки України радить діяти так:

Артобстріл, мінометний обстріл чи авіаналіт

Як що ви почули гучний свист, залп запуску та вибух снаряда може означати, що ви потрапили в зону артобстрілу, мінометного обстрілу або авіанальоту.

Якщо ви вдома:

– обирайте місце в кутку та недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі влучення снаряду. Ховайтесь у підвалі або іншому заглибленому укритті, між несучими стінами.

Якщо ви в транспорті чи на вулиці, то негайно дійте так:

Після закінчення обстрілу (бомбардування):

Не поспішайте покидати укриття. Можливі поодинокі постріли. Залишаючи місце укриття, не поспішайте розслаблятися. 

 

Правила поведінки під час комендантської години

Під час комендантської години, період дії якої встановлює місцева влада кожного регіону, заборонено перебувати на вулицях та в інших громадських місцях, якщо ви не є працівниками об’єктів критичної інфраструктури (для цього у вас має бути спеціальна перепустка.

Особи, які перебувають на вулицях в заборонений час, можуть вважатися членами диверсійно-розвідувальних груп.

Правило не поширюється на переміщення до укриттів під час сигналу тривог.

Під час комендантської години в Державній службі надзвичайних ситуацій України рекомендують дотримуватись правил світломаскування:


Рекомендації щодо безпеки персоналу та відвідувачів.docx
Правила поводження у разі виявлення ВНП.pptx
Порядок здійснення ідентифікації ВНП.pptx

Мультфільм ЮНІСЕФ Україна про мінну безпеку: лісовий скарб



Євросоюз та МОМ  розробили правила безпеки для внутрішньо переміщених осіб


Європейський Союз спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ), Міністерство соціальної поліики України та запустили всеукраїнську комунікаційну кампанію, присвячену безпеці внутрішньо переміщених осіб. Станом на кінець квітня таких було 7,7 мільйона. Очевидно, їхня кількість зростатиме.


Мета кампанії – привернути увагу людей до ймовірних ризиків,  пов’язаних  з переїздом з охоплених війною регіонів, пояснити основні правила безпеки під час пошуку житла, транспорту, роботи. Адже надзвичайна уразливість людей може призводити до різних форм шахрайства та експлуатації, і навіть до випадків торгівлі людьми.


У рамках кампанії розроблено низку інформаційних матеріалів, які допоможуть внутрішньо переміщеним особам уникати цих ризиків. Організатори закликають пам’ятати про 5 маркерів безпеки – правил, яких слід дотримуватися у різних ситуаціях.


Документи. Надавайте документи лише офіційним особам. Заздалегідь зробіть та збережіть копії найважливіших документів, у тому числі онлайн.


Транспорт. Знайте, куди їдете, та повідомте про поїздку рідних чи друзів. Не сідайте в авто до незнайомих чи підозрілих людей. Вишліть рідним чи друзям номер транспортного засобу, яким пересуваєтеся.

Допомога. Приймайте допомогу лише від людей та організацій, що заслуговують на довіру.

Спілкування. Не віддавайте нікому  мобільний телефон чи інші засоби зв’язку. Будьте обачними та обережними при спілкуванні з незнайомцями.

Зв’язок. Підтримуйте постійний зв’язок із рідними, друзями, колегами. Повідомляйте про будь-які зміни  свого маршруту, місця проживання чи роботи. Домовтеся з ними про кодове слово або фразу, які повідомлять, що ви в небезпеці.

Кампанія має також на меті спонукати внутрішньо переміщених осіб активніше користуватися гарячою лінією з консультування мігрантів 527. На неї можна зателефонувати анонімно та безкоштовно з мобільного телефону в Україні. Гаряча лінія працює щодня з 8:00 до 20:00.


Довідкова інформація


Протягом травня інформаційні матеріали кампанії у вигляді відеороликів, постерів та інфографіки буде розповсюджено в національних медіа, соціальних мережах, а також на носіях зовнішньої реклами.


Завантажити матеріали кампанії можна тут 


Всю важливу інформацію про активності в межах комунікаційної кампанії буде зібрано на платформі сайту TSN.ua. Стежте також за соцмережами за хештегами #StandWithUkraine, #stoptrafficking та #527передусім.

Про небезпеку екстремальних вуличних ігор та розваг

Шановні учасники освітнього процесу, батьки !

У гонитві за  лайками  під   топовим світлинами  та пошуку «гострих» відчуттів найчастіше молодь піддається спокусі  взяти участь у  екстремальних вуличних іграх та розвагах .  За статистикою    останнім часом  кількість жертв «екстремальних» селфі зростає . Так за останні кілька місяців відомі факти летальних випадків серед  підлітків у гонитві за якісним крутим фото  в екстремальних умовах ( на даху будинку, на ззовні потяга чи на його даху, від уражень електричним струмом  через перебуванні на даху потягу і т.і.).

Найпоширенішим видом таких  небезпечних вуличних ігор є зачепінг  (спосіб переміщення на  автозачепах вагонів, поручнях та підніжках, гальмівних майданчиках у відкритих кузовах вантажних вагонів, дахах потягів, проїзд на ззовні потяга тощо) Часто такі види розваг призводять до загрози життю та здоров’я їх учасників. 

Не останнє місце серед  вуличних розваг в учнівської молоді займає «24 години челендж». Суть даного челенджу полягає  у раптовому зникненні підлітка  у нічний час або у громадському місці, а фото  та відео своїх пригод  учасник викладає у соцмережах. 

Причини таких вчинків звичайно різні, але наслідки завжди  мають однакові ознаки. 

З огляду на  широкий розмах розваг  екстремального характеру за участі дітей шкільного віку наголошуємо на необхідності посилення батьківського контролю за дозвіллям власних чад та їх перебуванням у позаурочний час, з метою запобігання та профілактики  участі учнів закладу у небезпечних видах сучасних вуличних розваг.

Як поводитися в надзвичайних ситуаціях

Family Guide_UA.pdf

Загальні відомості про надзвичайні ситуації


Оповіщення про НС


Надзвичайна ситуація - це є порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об`єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела, або може призвести до загибелі людей та значних матеріальних втрат.

Надзвичайні ситуації в залежності від типів і видів надзвичайних подій, що лежать у їх основі, класифікуються:

1.Надзвичайні ситуації техногенного характеру . - транспортні аварії (катастрофи), пожежі, неспроваковані вибухи чи їх загроза, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, гідродинамічні аварії на греблях, дамбах.

2.Надзвичайні ситуації природного характеру це:

- геологічно небезпечні явища, такі як зсуви, обвали та осипи, просадки земної поверхні різного походження та інші.

- метеорологічні небезпечні явища, такі як зливи, урагани, сильна спека, снігопади, град, ожеледь, суховії, посуха.

- гідрогеологічні небезпечні явища, такі як повені, паводки, підвищення рівня ґрунтових вод та інші.

- природні пожежі лісових та хлібних масивів

- масові інфекції та хвороби людей, тварин і рослин, зміни стану водяних ресурсів і біосфери.

3.Надзвичайні ситуації соціально - політичного характеру пов`язані з протиправними діями терористичного й антиконституційного напрямку, здійснення чи реальна загроза терористичного акту, установлення вибухових пристроїв у громадських місцях, розкрадання зброї, боєприпасів, радіоактивних і сильнодіючих речовин, наркотичних речовин.

4. Надзвичайні ситуації воєнного характеру пов`язані з наслідками застосування зброї масового ураження або сучасних засобів ураження населення в результаті руйнування атомних і гідроелектростанцій, складів і сховищ радіоактивних та токсичних речовин і відходів нафтопродуктів, вибухових речовин, сильнодіючих отруйних речовин, токсичних відходів.

Враховуючи особливу важливість забезпечення захисту і життєдіяльності населення в надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу застосовуються такі способи захисту і засоби їх забезпечення:

- оповіщення про надзвичайну ситуацію яка виникла або може виникнути на території міста, району тощо;

- укриття в захисних спорудах;

- евакуція населення ( екстренне та тимчасове відселення);

- засоби індивідуального захисту;

- медичні засоби захисту.


Головний спосіб оповіщення населення про події при виникненні надзвичайних ситуацій - це передача повідомлення по мережі провідного мовлення ( через квартири і зовнішні гучномовці),а , також через місцеві радіомовні станції і телебачення.

Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації вмикаються сирени та інші сигнальні засоби.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! Сирени і переривисті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільної оборони «УВАГА ВСІМ!»

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення управління (відділу, штабу ІДО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом, штабом ІДО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення підготовлені приблизні варіанти повідомлень, які потім з урахуванням конкретних подій корегуються.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки та інш.). Вислухавши це повідомлення кожен повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими вказівками. 

Оповіщення про надзвичайні ситуації

“УВАГА ВСІМ!”– це головний сигнал цивільного захисту. Подається включенням сирен, а також інших сигнальних засобів, для привернення уваги населення в екстремальних випадках. Почувши цей сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення штабу цивільного захисту населення. На кожний випадок надзвичайних ситуацій готуються варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.). Вислухавши це повідомлення кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.Повідомлення включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (райони, масиви, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях; інша інформація. 

Знаки та плакати безпеки

Встановлено 4 групи знаків безпеки, до яких належать і знаки пожежної безпеки.

1. Заборонні знаки 

2. Попереджувальні знаки 

3. Приписуючі знаки 

4. Вказівні знаки 

 


3.

ЗАБОРОННІ ЗНАКИ

1.1. Користуватись відкритим вогнем заборонено

1.2. Палити заборонено

1.3. Працювати несправним інструментом

    заборонено

1.4. Працювати без заземлення заборонено

1.5. Використовувати несправні чалочні 

    пристрої заборонено

1.6. Використовувати випадкові предмети як підставки для вивішування транспортних засобів заборонено

1.7. Пуск двигуна заборонено

1.8. Вживати їжу заборонено

1.9. Буксирування рухомого складу на

    гнучкому зчепленні заборонене

1.10. Виконання робіт під кузовом без

     установлення упору, стопорних пальців

     заборонено

1.11. Накачування шин без захисного

      пристрою заборонено

1.12. Ліквідування положення на диску стопорних (замкових) кілець при наявності

      тиску в шині забороняється

1.13. Поставлення та стоянка транспортного

      засобу без упорних колодок заборонені

1.14. Користуватись приставною драбиною при ТО та ПР заборонено

1.15. Миття агрегатів, вузлів і деталей легко  займистою рідиною заборонено

1.16. Вхід (прохід) заборонено

1.17. Обмеження швидкості

1.18.Заливати бензин у карбюратор недозволеними прийомами заборонено

1.19. Відпочивати, спати в кабіні транспортного засобу із двигуном, що працює заборонено

1.20. Проїзд без зупинки заборонено

1.21. Працювати на верстатному обладнанні без засобів колективного захисту

       заборонено

1.22. Ремонт (зварювання, паяння) паливних баків без попереднього миття та

      пропарювання заборонено

1.23. Забороняється гасити водою

1.24. Перевищувати робочий тиск

       заборонено

1.25.Забороняється користуватися електро-нагрівальними приладами

1.26. Миття машин заборонено приладами

 

ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНІ ЗНАКИ

 

2.1. Обережно! Легкозаймиста речовина

2.2. Обережно! Їдкі речовини

2.3. Обережно! Отруйна речовина

2.4. Обережно! Електрична напруга

2.5. Обережно! Працює кран

2.6. Обережно! Цеховий транспорт

2.7. Обережно! Інші небезпеки

2.8. Обережно! Небезпека вибуху

2.9. Обережно! Випромінювання лазера

2.10. Обережно! Можливе падіння

2.11. Обережно! Радіаційна небезпека

 

НАКАЗОВІ  ЗНАКИ

 

3.1. Працювати в захисних рукавицях

3.2. Працювати в захисному одязі

3.3. Працювати із застосуванням засобів

     захисту органів дихання

3.4. Правильно складай деталі, запчастини,

    агрегати

3.5. Подай сигнал

3.6. Правильно зберігай та перенось

    розчинники, кислоти, луг

3.7. Правильно готуй електроліт

3.8. При ремонті гідропідйомника кузова підстав додатковий упор (штангу)

3.9. При накачуванні шин використовуй

    захисний пристрій

3.10. Нейтралізуй та прибери пролиту

      небезпечну рідину

 3.11. При запуску двигуна надінь на вихлопну  трубу повітрозабірник (газоприймач)

3.12. Працювати із застосуванням засобів

      захисту органів слуху

3.13. Працювати із застосуванням засобів

      захисту органів зору (очей)

3.14. Застосовувати переносні світильники з ковпаком та захисною металевою сіткою (вибухопожежним виконанням)

3.15. Роботи проводити із увімкненою вентиляцією

3.16. Працювати в касці

3.17. Працювати в запобіжному поясі

3.18. Працювати тут

3.19. Двері тримати закритими

3.20. Прохід тримати вільним

 

ВКАЗІВНІ ЗНАКИ

 

4.1.     Пункт оповіщення про пожежу

4.2.     Вогнегасник

4.3.     Пожежний щит

4.4.     Пісок для гасіння пожежі

4.5.     Пожежне вододжерело

4.6.     Пожежний кран

4.7.     Медпункт

4.8.     Місце для паління (куріння)

4.9.     Вода для пиття

4.10. Дозволяється користуватись електронагрівальними приладами

4.11. Виходити тут (ліворуч)

4.12. Виходити тут (праворуч)

4.13. Пожежний сухотрубний стояк

4.14. Органи керування систем димо- та

тепловидалення

4.15. Місце розкриття конструкції

4.16.   Прохід тут

4.17. Місце знаходження телефону

4.18.  Їдальня

 

ЗНАКИ І ПЛАКАТИ

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ

 

5.1.     Стій. Напруга

5.2.     Випробування. Небезпечно для життя

5.3.     Не вилазь. Уб’є!

5.4.     Не  вмикати. Працюють люди

5.5.     Не  вмикати. Робота на лінії

5.6.     Не відкривати. Працюють люди

5.7.     Працювати тут

5.8.     Вилазити тут

5.9.   Заземлено