Безпечний інтернет

листівка-буклет.pdf

ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ

7 лютого 2023 року у світі відзначається День безпечного Інтернету

(Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”. Це

буде вже 20 День безпечного Інтернету.

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та

INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного

та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й

молоддю. Центр кращого Інтернету представляє Національний комітет

Дня безпечного Інтернету в Україні.

БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ (Сайт МОН України)

Сьогодні, 18 травня, учні 9-11 класів Щербанівського ліцею взяли участь у профілактичний онлайн-годині «Безпечний Інтернет», яка була організована і проведена кандидаткою юридичних наук Донецького державного університету внутрішніх справ Ольгою Ковалевою разом із курсантом Миколою Гусейновим. Година спілкування була спрямована на підвищення рівня обізнаності ліцеїстів із  питань безпечного та раціонального  користування мережею Інтернет, попередження проблеми фішингу, кібербулінгу та інших негативних проявів мережевої  злочинності, протидії інформаційній війні, безпеки життєдіяльності та правової відповідальності неповнолітніх. Під час онлайн-години учні дізналися багато нової та корисної інформації. Ми вдячні організатором заходу та сподіваємося на подальшу тісну співпрацю.

media literacy lessons_3_0.pdf

Сьогодні, 9 лютого, класними керівниками Щербанівського ліцею були проведені виховні години до Дня безпечного Інтернету (Safer Internet Day), під час яких учні переглянули навчальний ролик «Основні правила безпеки в Інтернеті»; пройшли онлайн-квест «Безпечний Інтернет»; виконали цікаві завдання. У 2022 році цей день відзначається під гаслом «Разом до найкращого Інтернету» і має на меті розширити знання юних користувачів  про безпечне та відповідальне використання цифрових технологій. 

У другий вівторок лютого у світі відзначається День безпечного інтернету. Цього року подія припадає на 8 лютого. Особлива дата зявилася з ініціативи Європейської комісії у 2004 році. Загалом День безпечного інтернету відзначають більш ніж у 200 країнах.

На годині спілкування десятикласники Щербанівського ліцею долучилися до цієї події також. 

Говорили про потенційні загрози від онлайн-ресурсів, соціальних мереж, торгових майданчиків ,сайтів для дорослих  та про те, як розпізнавати фейкову інформацію, правильно реагувати на спроби маніпулювання та аб‘юзу.

Так як цього року гаслом свята є «Разом за найкращий інтернет», особливу увагу звернули на культуру спілкування в мережі, взаємоповагу між усіма учасниками кіберпростору.

За даними ООН, сьогодні інтернетом користується більше половини населення землі, у тому числі 360 млн представників молоді. Діти ж становлять 30 % користувачів інтернету, але при цьому тільки в 21 країні світу є закони, які захищають юних користувачів від загроз у мережі.

Сьогодні, 8 лютого, учителі Щербанівського ліцею взяли участь у  Всеукраїнському онлайн-флешмобі «Разом для найкращого Інтернету!». Флешмоб проводився до Дня безпечного Інтернету в межах співпраці Google Україна та Міністерства освіти і науки України. У межах заходу, що відбувався з 14:00 до 15:00, був зареєстрований рекорд України щодо виконання освітянами цифрових вправ у віртуальних класах Google for Education. Під час заходу були презентовані можливості цифрових інструментів Google Workspace for Education та «Посібник із безпеки дітей в Інтернеті». Також педагоги виконали вправи у віртуальних кімнатах та  дізналися про те, як використовувати готові методичні рішення для формування навичок інформаційної безпеки, а також отримали підготовлений кейс для впровадження в освітній діяльності. 

8 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету». Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів.

Сьогодні учні 2-А класу дізналися про правила поведінки  в Інтернеті та отримали буклети  "Безпека в Інтернеті".

Ювенальна Поліція України нагадує

Важко уявити сучасний світ без інтернету. Крім того, що Інтернет дозволяє тобі знайти потрібну інформацію, мережа значно розширює коло твого спілкування. Діти все частіше спілкуються через соціальні мережі, де щодня наражають себе на небезпеку.

Тому, нагадаємо декілька важливих правил під час користування інтернетом:

·        не розголошуйте свої персональні дані та дані інших людей – їх можуть використати зловмисники;

·        будьте обережні під час спілкування з незнайомцями – співрозмовник може видавати себе за іншу людину;

·        не заходьте на аморальні сайти;

·        не публікуйте і не надсилайте іншим фото чи відео або іншу інформацію, якщо не хочете її розголосу;

·        нікому не давайте свій пароль від сторінок в соцмережах чи пошти;

·        отримавши інформацію, яка змусить почуватися некомфортно, припиняйте розмову, дітям необхідно повідомити про це батьків;

·        будьте пильними при відвідуванні додатків;

·        зроби свою сторінку або обліковий запис у соцмережах закритими для невідомих.

 

Vasyl Bohdan Національна поліція України МВС України 

Безпека в цифровому середовищі

Безпека в цифровому середовищі


Цифрове середовище, зокрема мережа Інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але і способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять все більше часу в Інтернеті.

Право дитини на безпеку та захист є базовим та поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Діти мають право отримувати знання та підтримку у використанні цифрового середовища. Надавати таку підтримку є спільною відповідальністю батьків, педагогічних працівників, громади загалом. 

    Одними з видів розваг серед підлітків в соціальних мережах стали Інтернет-челенджі та «групи смерті».

Челендж (англ. Challenge) – жанр інтернет-роликів, в яких блогер виконує завдання на відеокамеру і розміщує його в мережі, а потім пропонує повторити завдання своєму знайомому або необмеженому колу користувачів. Саме слово челендж зазвичай перекладається як «виклик» у контексті словосполучення

«кинути виклик».

Вірусний характер поширення цих челенджів дозволяє їм швидко розповсюджуватись та продовжувати існувати, незважаючи на смертельну небезпеку. Служби технічного обслуговування та контролю за контентом популярних соціальних мереж не завжди вчасно виявляють та блокують контент, що закликає до небезпечних дій. Однак кожен користувач, помітивши контент, який може загрожувати життю та безпеці інших, може звернутися до адміністрації сайту зі скаргою, і врятувати комусь життя.

Позитивне спілкування між родиною та закладом освіти сприяє попередженню потрапляння дітей в небезпечні ситуації, в тому числі в цифровому середовищі, та вчасному виявленню таких ситуацій і реагуванню. Таке спілкування позитивно впливає на всіх учасників освітнього процесу. Зокрема, залучення батьків до освітнього процесу сприяє їхній обізнаності щодо необхідної допомоги та підтримки їхній дитині, цінності своєї участі в освітньому процесі, а також впливає на ступінь і якість участі батьків в навчанні своїх дітей вдома. Таке залучення позитивно впливає на академічну успішність, рівень мотивації дітей до навчання, поведінку, ставлення до домашніх завдань та закладу освіти в цілому. А також сприяє обізнаності педагогічних працівників щодо потреб дитини та особливостей родинного середовища, що є цінною інформацією для організації освітнього процесу у найкращий для дитини спосіб.

Позитивне спілкування між батьками та педагогічними працівниками необхідне для побудови партнерських взаємовідносин між закладом освіти та родиною. Таке спілкування є основою для всіх інших форм участі родини в освітньому процесі. Повідомлення батькам переважно поганих новини про успішність дітей та їх поведінку, ніж про успіхи та визнання їх досягнень,

перешкоджає залученню батьків, змушуючи їх відчувати свою неефективність та неспроможність допомогти своїм дітям.

Для залучення батьків та їх інформування заклад освіти може використовувати дошки оголошень для батьків, оголошення на вході в заклад освіти, телефонний зв’язок, електронну пошту, сайт закладу освіти, месенджери тощо.

Для комунікації з батьками щодо безпечної поведінки дитини в цифровому середовищі важливо зосередити увагу на таких рекомендаціях:

говорити з дитиною про безпеку в Інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати. Проста заборона використання ґаджетів може призвести до втрати довіри дитини до дорослого та приховування нею своїх захоплень. Найперше варто говорити, пояснювати, формувати культуру використання Інтернету в повсякденному житті;

будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною щодо використання технологій: підтримувати спілкування, давати поради. Дитина має знати, що дорослий поруч і готовий допомогти;

разом з дитиною переглядати матеріали на її улюблених веб-сайтах та грати в її улюблені Інтернет-ігри. Це допоможе краще зрозуміти інтереси дитини, її захоплення та причини такого вибору. Також це може стати приводом для невимушеного початку розмови про безпеку в Інтернеті;

формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища, розвивати цифрові, соціальні й емоційні навички, такі як: повага, емпатія, критичне мислення, відповідальна поведінка та психологічна стійкість; підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір

і бути відповідальним за нього, вчити моделям поведінки із негативним досвідом в Інтернеті;

заохочувати користуватись ґаджетами в зонах видимості дорослих. Це допоможе тримати під контролем, з ким ваша дитина контактує в Інтернеті через телефон, планшет, смарт-телевізор, ігрову приставку та інші пристрої, підключені до Інтернету;

встановлювати часові межі користування ґаджетами, щоб балансувати час, проведений в режимі онлайн та флайн;

контролювати додатки, ігри, веб-сайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;

вчитись встановлювати на ґаджети дитини батьківський контроль, вимикати можливість спілкування або обміну повідомленнями в онлайн-чатах та функцію

«поділитися розташуванням» у налаштуваннях додатків чи ігор, оскільки це може наразити дитину на небезпеку у вигляді небажаного контакту чи розкрити її фізичне місце розташування;

перевіряти налаштування приватності в іграх та соціальних мережах, якими користується дитина, наявності в її профілі ввімкнених налаштувань приватності. Обмежити коло осіб, які можуть контактувати з дитиною та просити дитину радитись, перш ніж додавати нових друзів;

використовувати доступні технології для налаштування батьківського контролю на пристроях, які можуть обмежувати шкідливий контент, контролювати дії дитини та обмежувати чи блокувати час користування підключеними до Інтернету пристроями або окремі функції (наприклад, камери, покупки через мобільні додатки);

бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту. Спостерігати, як дитина будує контакти зі світом: якщо більше сидить у ґаджетах, замкнута й не може описати свій стан; не знаходить слова, щоби розповісти про свої почуття та проведений день; якщо наживо не спілкується, не ходить у гості, не ходять в гості до неї; слухає депресивну, параноїдальну музику; має відсторонений погляд, апатію, дитина млява, має поганий апетит, не має інтересу в очах – у такому разі треба звертатися до фахівців і знати, куди звернутися за додатковою порадою та підтримкою, а також повідомляти дитині, куди вона може у разі потреби звернутись по допомогу. Важливо рахуватися з почуттями підлітка і не заперечувати їх, треба легалізувати ці почуття і дати дитині зрозуміти, що її приймають і про це можна говорити у родині.

У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства чи експлуатації, вербування чи маніпуляцій в цифровому просторі, варто одразу звернутись до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:

Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитин (Пн – Пт з 12:00 до 16:00):

0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних);

16 111 (безкоштовно з мобільних).

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв із операційною системою Windows 10 можна за такою послідовністю дій:

Важливо: операційна система не дозволить активувати «батьківський контроль» для локального облікового запису. Створіть новий профіль для кожного користувача, якого належить контролювати.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв з операційною системою Android можна за такою послідовністю дій:

«Установки» – «Батьківський контроль».

Важливо: «батьківський контроль» діє тільки на тому пристрої, де ви його налаштували. При необхідності ввімкніть його на іншому пристрої, знову виконавши наведені вище інструкції.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв «iPhone», «iPad», «iPod touch» можна за такою послідовністю дій:

Крім того, на сайтах підтримки від виробників можна отримати додаткову інформацію щодо принципів роботи та точного налаштування функції

«батьківського контролю». 

Конкурс "Основи кібербезпеки"

Щороку в 2-ий день 2-го тижня 2-го місяця у світі та Україні відзначається День безпечного Інтернету. Мільйони людей об’єднуються, щоб надихнутися для позитивних змін онлайн, підвищити освіченість з питань безпеки в мережі та взяти участь у заходах, що проходять у всьому світі. Так і наші ліцеїсти разом із соціальним педагогом Балабухою О.В. взяли участь у конкурсі "Основи кібербезпеки" та посіли друге місце.

Ризики спілкування в мережі Інтернет і як їх уникнути

12 лютого учні 4 класу разом із практичним психологом Щербанівського ліцею Д.Є. Гордієвським обговорювали ризики спілкування в мережі Інтернет і як їх уникнути. За даними світового огляду впливу пандемії коронавірусу на дітей в онлайн в період карантину діти стали проводити на 80 % більше часу онлайн, разом з цим зросла кількість звернень щодо випадків булінгу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Щоб захистити дітей від ризиків в Інтернеті надзвичайно важливим є просвітницька робота, а саме: надання якомога більше інформації дітям, батькам та особам, які їх замінюють, а також вчителям про особливості вчинення подібних злочинів. Під час уроку діти допомогли Гуглику уникнути всіх пасток і почуватися у безпеці та щасливим.

Безпечне користування Інтернетом

10 лютого учні 9 класу разом із практичним психологом Щербанівського ліцею обговорювали як убезпечити себе під час користування Інтернетом, як запобігти кібербулінгу та протистояти секстингу.

Тиждень безпечного Інтернету у Щербанівському ліцеї.

Сучасні діти часто зловживають можливостями, які відкриває світ Інтернету. Замість того, щоб дивитися корисні відео та вивчати іноземні мови, вони нерідко «зависають» у соціальних мережах, грають в онлайн-ігри або користуються забороненим контентом. Але не варто думати, що така ситуація існує лише в Україні! Наразі проблема правильного та безпечного використання Інтернету постала дуже гостро в усьому світі.

9 лютого 2021 року вже вкотре світ відзначає День безпечного Інтернету. Гасло 2021 року – «Разом для найкращого Інтернету». Одне з головних завдань – залучити кожного з нас (насамперед, молодь) до формування позитивного досвіду цифрового користування. Цього дня та  протягом усього Тижня безпечного Інтернету у більше ніж 140 країнах світу  проводитимуться різноманітні тематичні заходи, спрямовані на запобігання Інтернет-загрозам.

Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більш того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.

9 -11 лютого учні Щербанівського ліцею разом зі своїм вчителем Андрієць М.М. долучилися до участі у таких заходах як перегляд та обговорення "Казки про золоті правила безпечного Інтернету" - для учнів 3-5 класів; для учнів 7-8 класів проведено дискусію та анкетування про кіберзалежність, її шкоду та прояви. Учні переглянули відеоролики "Не будь рабом гаджетів", "Обережно: кібербулінг!". З учнями 9 та 10 класів проведено заняття у формі "Мозкового штурму" на тему "Твоє право. Відповідальність учня за булінг та кібербулінг"

Під час бесіди діти мали можливість проаналізувати інформацію,  подумати  та сформулювати відповіді на запитання:

Всеукраїнський онлайн-урок до Дня безпечного Інтернету

10 лютого 2021 року учні 11 класу долучились до заходу “Онлайн-синергії для найкращого Інтернету”, присвяченого Дню безпечного Інтернету. Було проведено відкритий онлайн-урок із трансляцією через прямий ефір YouTube для закладів освіти України. Під час заходу старшокласники виконали вправи у віртуальних кімнатах, розглянули ключові принципи мережевого етикету й безпечної поведінки, отримаюли рекомендації щодо обережності і відповідальності під час роботи в Інтернеті. За підсумками онлайн-синергії учні 11 класу отримали цифровий іменний бейдж. 

Безпечний інтернет

У зв'язку з високими темпами розвитку інформаційних технологій надзвичайно гостро постала проблема захисту дітей та молоді від негативної інформації, яка становить загрозу їхньому фізичному й інтелектуальному розвитку та морально-психологічному стану.Інтернет-технології - це природна складова життя дітей та сучасної молоді. Комп'ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості.

Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє зробити значно ширшим коло інтересів дитини і сприяє збагаченню її духовного світу , спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв'язання задач та значно підвищує інтелектуальний рівень.

Всесвітня мережа досить часто задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Діти, які добре знають комп’ютер та Інтернет, є більш реалістичними в оцінці своїх здібностей та можливостей,їм притаманна цілеспрямованість та кмітливість . Дитина постійно вчиться структурувати великі потоки інформації, адже саме це дозволяє їй повноцінно орієнтуватися у просторі, дотримуючись основних правил безпеки в мережі. Але спілкування в Інтернеті приховує небезпеку, яка проявляється в тому, що ти не бачиш свого віртуального знайомого, а тому не можеш бути впевнений у тому, що ця людина безпечна для тебе. Ти можеш вважати, що спілкуєшся зі своїм однолітком, а він або вона насправді може виявитися дорослим чоловіком або жінкою, а ще гірше – злочинцем. Загальнодоступність та поширення Інтернету призвели до появи категорії користувачів, які завдають шкоди іншим. Саме тому важливо розуміти, як убезпечити себе під час роботи в Інтернеті. 

Всеукраїнське соціологічне дослідження, проведене Інститутом соціології НАН України в 2009 році, виявило тривожні тенденції: понад 28% опитуваних дітей готові надіслати свої фотокартки незнайомцям у Мережі; 17% без коливань діляться інформацією про себе і свою родину (адреса, професія, графік роботи батьків, наявність цінних речей у домі тощо); 22% дітей періодично потрапляють на сайти для дорослих; 28% дітей, побачивши в Інтернеті рекламу алкоголю або куріння, хоча б один раз спробували їх купити, а 11% − спробували купувати наркотики; близько 14% опитуваних час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість послуги. Лише у 18% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідує дитина, тільки 11% батьків знають про такі онлайн-загрози, як "дорослий” контент, азартні ігри, онлайн-насилля, кіберзлочинність.

З метою надання батькам і педагогам допомоги з питань захисту дітей від впливу шкідливої інформації розроблено ряд посібників і складено перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів. Зазначені матеріали допоможуть відкрити дітям цікавий, корисний і, головне, безпечний Інтернет.  

Посібники, які Міністерство пропонує використовувати батькам і педагогам для навчання дітей безпечному користуванню Інтернетом:


Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків / І. Литовченко, С. Максименко, С Болтівець [та ін.]. – К.: ТОВ "Видавничий будинок «Аванпост-Прим»”, 2010. – 48 с. (https://rescentre.org.ua/images/Uploads/Files/internet_safety_dl/children_internet.pdf).


Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній иховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник: навчально-методичний посібник / А. Кочарян, Н. Гущина. – К., 2011. – 100 с. (http://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/1547/1/Internet.pdf).


Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с. (http://xn--d1acjtrgde.kiev.ua/wp-content/uploads/2019/01/Posib.-Bezpechne-koristuvannya-inform-2018.pdf)


Пам’ятка для батьків "Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок”, розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі (https://docs.google.com/document/edit?id=1VPI-SYy7vHLxvJg_l01IHeZr4NMimK1tCyojwL8807U&hl=uk).


Перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів, затверджений на засіданні Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі (рішення N 2 від 20.04.2010). 

10 правил безпечного користування інтернетом

1. Використовуйте надійний пароль - комбінуйте букви, цифри та інші символи.


2. Не вірте всьому, що читаєте - завжди перевіряйте достовірність джерела.

3. Не викладайте особисту інформацію про себе, своїх рідних, друзів і знайомих в Інтернеті.

4. Не ховайтеся за анонімністю екрану комп'ютера. Не кажіть того, що не могли б сказати людині в обличчя.

5. Подумайте двічі, перш ніж поширити будь-яку інформацію. Як і в житті, потрібно думати про наслідки того, що говориш.

6. Не поширюйте в Інтернеті контент незаконного або непристойного змісту.

7. Переконайтеся, що ваш профіль у соціальній мережі закритий від сторонніх (перевірте налаштування безпеки).

8. Додавайте "у друзі" тільки тих, кого дійсно знаєте: навіть якщо це друзі ваших друзів, але особисто ви не знайомі, краще зайвий раз перестрахуватися.

9. Вашим друзям слід питати вашого дозволу, перш ніж завантажувати фотографії з вами або позначати вас на фотографіях в соціальних мережах. Не бійтеся сказати їм про це, і самі теж дотримуйтесь цього правила.

10. Не переходьте за посиланнями, прикріпленим в імейл-повідомленнях – безпечніше вводити адресу в рядок браузера самому.

безпека в інтернеті - просто!