Інклюзивне навчання

22 січня ми святкуємо День Соборності України - день, що символізує нашу єдність. З цієї нагоди для учнів з ООП був проведений захід "Навіки вільна і єдина". 

Нехай кожен з нас збереже силу духу, бадьорість та оптимізм. Нехай у кожній родині буде мир і спокій, любов і взаєморозуміння. Віримо в майбутнє рідної країни! 


Участь у заході "Нам все під силу" 

Учениця 8 класу Телюкова Олександра взяла участь в обласному заході "Нам все під силу", організованому Полтавським ОЦЕВУМом. Учениця представила відеоматеріал з виготовлення скандинавських гномів. Бажаємо Олександрі подальших творчих здобутків! 

21 грудня 2023 року для учнів з особливими освітніми потребами був проведений захід "Новий рік іде до нас, зустрічати його час" (асистенти учителів Шульга А.О., Солод І.Л., Гречка З.І., Маркіна М.О.).

Діти відгадували загадки, виконували різні завдання та власноруч виготовляли смаколики, що принесло їм неабияке задоволення.

Щербанівський ліцей виносить щиру вдячність благодійному фонду "Фундація Допомоги Захисникам України " які завітали до нас на захід "Осінні фантазії" для дітей з особливими освітніми потребами, із солодкими подарунками та принтером для ресурсної кімнати.

Програма була насиченою та цікавою. Діти з радістю приймали участь у заході та активно себе проявляли в іграх, отримавши масу позитивних емоцій.

Колектив ліцею та діти дуже вдячні благодійному фонду за подарунки , які принесли масу задоволення.

26 жовтня 2022 року в онлайн режимі відбулося методичне засідання асистентів вчителя Щербанівського ліцею. На засіданні  методичного об’єднання була присутня директор Новосанжарського ІРЦ Черненко Оксана Вадимівна та спеціалісти ІРЦ, які ознайомили присутніх зі змінами  в  нормативних документах та методичними рекомендаціями щодо організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти в період воєнного стану. Всі учасники були активні, задавали питання, брали участь у обговоренні. 

Голуб миру. 

   Традиційно 21 вересня в усьому світі  відзначають Міжнародний день миру. Сьогодні мир в Україні  – це щоденна праця кожного громадянина задля вдосконалення, розвитку і спокою в країні.  Це свято покликане змусити кожного не тільки задуматись, але й зробити що-небудь дієве заради спокою на Землі. Адже найбільше у світі щастя – це мир. 

   Наші учні з особливими освітніми потребами приєдналися до проведення Всеукраїнської акції "Голуб миру", де переглянули мультфільм про "Мир на землі" та власноруч виготовили паперових голубів як символ миру та духовного розвитку нації. І побажали усім людям миру, здоров'я і спокою в Україні, бо хочуть зростати здоровими і щасливими під мирним небом. 

Сьогодні, 31 серпня 2022 року в онлайн режимі було проведено методичне об'єднання асистентів вчителя Щербанівського ліцею.   На засіданні  методичного об’єднання  розглядалося багато питань, зокрема, опрацювання нормативної бази,  методичних рекомендацій  з питань інклюзивного навчання, ведення ділової документації, створення команди супроводу, розроблення та реалізація  індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами.  

Сьогодні, 21 червня 2022 року асистенти вчителя Щербанівського ліцею взяли участь у онлайн-вебінарі 

 «Ефективна комунікація педагогічних працівників в кризових ситуаціях», під час якого обговорювали дитячі втрати, посттравматичний стрес, реакції горя та методи реагування на спеціальні реакції дитини.  

30 травня 2022 року асистенти вчителя Щербанівського ліцею взяли участь в науково-практичному онлайн семінарі "Обдарованість: методи діагностики та специфіка моніторингу" 


    На семінарі обговорювались актуальні наукові і практичні проблеми ідентифікації обдарованих учнів в освітньому середовищі та соціумі, обмінювались досвідом практичної роботи з діагностики та моніторингу обдарованості. 

26 травня 2022 року асистенти вчителя Щербанівського ліцею взяли участь в онлайн Всеукраїнському семінарі-практикумі «Дитина з особливими освітніми потребами на уроці фізичної культури», організаторами якого є Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Комітет з фізичного виховання та спорту МОН України, ГО «ЮкрейнЕктів». 

   Спікери ділилися своїм досвідом про види ресурсів для інклюзії та продемонстрували різні методики, які впроваджують на своїх уроках. А також спілкувалися про емоції та поведінку дітей з особливими освітніми потребами на уроках фізичної культури. 

Корекційно-розвиткова робота у військовий час. 

Стрес від війни безумно впливає на наше ментальне здоров'я. Ми не можемо ігнорувати стресову ситуацію (адже біль війни впливає на всіх нас), тому надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами у Щербанівському ліцеї проводяться шляхом використання дистанційних технологій.

Під час проведення таких занять - враховуються індивідуальні потреби та потенційні можливості дитини з особливими освітніми потребами. На заняттях використовуються арттерапія, музикотерапія, казкотерапія, техніки для зняття стресів та страхів, вправ для стабілізації внутрішнього стану. 

17 травня 2022 року асистенти вчителя Щербанівського ліцею взяли участь в онлайн семінарі-практикумі "Організація дистанційного навчання дітей з особливими освітніми потребами молодшого шкільного віку в ЗЗСО в умовах воєнного стану" на базі Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського. 

   Разом з педагогами обговорили мету, завдання, нові технології та сервіси для організації дистанціного навчання дітей з ООП,  матеріали для здійснення психологічної підтримки дітей у військовий час. 

   Спікери семінару надали корисні матеріали та дієві поради для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану. 

Головною метою інклюзивного навчання і виховання є створення умов для особистісного розвитку, творчої самореалізації та утвердження людської гідності дітей з особливими потребами. 

20 січня 2022 року учні Щербанівського ліцею взяли участь у Обласному фестивалі майстер-класів для дітей з особливими освітніми потребами за участі Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді. 

  Це сприяло соціально-психологічній реабілітації та адаптації дітей з особливими освітніми потребами, популяризації та розкриттю їх творчого потенціалу.

Діти активно працювали та  раділи своїм власним поробкам. 

Бажаємо подальших творчих звершень! 

Засідання Команд психолого-педагогічного супроводу 

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року №609 «Про затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти», 13 січня 2022 року в Щербанівському ліцеї відбулося засідання Команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП. Відповідно до порядку денного, були розглянуті питання щодо організації навчання, виконання індивідуальних програм розвитку та пріоритетні напрямки роботи. 

Бажаємо результативної роботи усій команді спеціалістів!

9 грудня відбувся фінальний етап ІV Обласного конкурсу творчих робіт для школярів і юнацтва «Громада моєї мрії». Організатори конкурсу -  Полтавська державна аграрна академія та Полтавська обласна асоціація місцевого самоврядування. Цей конкурс заохочує дітей до творчості, формує громадянську компетентність та активність.

Вітаємо учня 8-го класу Крижановського Владислава, що презентував свою творчу роботу у категорії «Індивідуальна діяльність» та посів І місце. Бажаємо  й надалі бути активним та творчим, не зупинятись на досягнутому!!!

Через малюнок діти виражають свої емоції і пізнають навколишній світ, у малюнках можна розгледіти світосприйняття людини.

02.12.2021р. відбудеться обласний захід ,,Нам все під силу!”, що організовує Полтавський обласний центр естетичного виховання учнівської молоді. Конкурс відбудеться у форматі відеовиставки.

Учениця 6 класу Телюкова Олександра презентує свої малюнки.

Якість освітнього процесу значною мірою визначається тим, наскільки враховуються та реалізовуються потенційні можливості навчання й розвитку кожної дитини, її індивідуальні особливості. Якими б не були фізичні чи психічні обмеження, у дитини завжди є резерви для розвитку, використання яких може суттєво поліпшити якість її життя. У Щербанівському ліцеї  створено доброзичливу, невимушену атмосферу, бо тут визнають унікальність кожного учня та підтримують його, це суттєво підвищує ефективність навчання. Педагоги підтримують один одного у застосуванні найефективніших стратегій навчання. Ми працюємо над тим, щоб школа, клас стали рідними для учнів та їхніх родин! 

Громадська організація «Сонячні діти Херсонщини» провела конкурс «Кращі інклюзивні практики – 2021» та Фестиваль кращих інклюзивних практик «Україна без кордонів». 

Сенсорна кімната 

Соціальним педагогом Балабухою О.В. та вчителем початкових класів Писаренко О.О. було прикрашено сенсорну кімнату улюбленими персонажами з мультфільмів. Яскраві зображення героїв на стінах стануть гарними помічниками у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Вони створюватимуть позитивну психологічну та емоційну атмосферу, максимально сприятимуть психо-корекційній роботі психолога та педагога з дітьми.  

Рівний доступ до повноцінної освіти

У Щербанівському ліцеї дбають про кожного учня. Тут створено комфортні умови для їхнього навчання та перебування. Тут кожна дитина має рівний доступ до повноцінної освіти.

Цікавим та результативним 4 березня був урок інформатики для учнів 3-Б класу, де навчається Кулак Данилко. Хлопчикові дуже подобається виконувати завдання на комп’ютері. За час навчання у ліцеї він успішно опанував уже кілька програмних засобів. Сьогодні разом зі своїми однокласниками він із великим задоволенням навчався створювати комп’ютерні презентації. Результат діяльності  порадував і вчителя, і самого Данилка. 

3 березня у Щербанівському ліцеї для дітей з особливими освітніми потребами відбулося свято до Дня 8 березня. Програма свята була насиченою та цікавою. Учні отримали величезне задоволення від перегляду казки лялькового театру, виготовлення святкових листівок та букетів для мам. Це сприяє розвитку різноманітних життєвих пізнавальних навичок, підвищенню самооцінки особистості, можливості творчого самовираження. Крім того, свято - це завжди можливість об‘єднати дітей та наповнити їхнє життя радісними моментами спілкування! 

У Щербанівському ліцеї є сенсорна кімната в якій дитина може усамітнитися та відпочити, відновити психоемоційний стан та заспокоїти нервову систему. У цій кімнаті розміщена сенсорна штора, яка розвиває більш легке сприйняття світу через сенсорні відчуття дитини. За рахунок великої кількості незвичайних світлових елементів створюється відчуття чарівного світу і повної безпеки в ньому і комфорту.

Щербанівський ліцей приймає участь у обласному конкурсі "Кращий заклад освіти з інклюзивним навчанням" 

Метою конкурсу є підтримка діяльності сучасних закладів освіти з інклюзивним навчанням, вивчення, узагальнення та поширення досвіду з інклюзивної освіти Полтавської області.

Готуємо інформаційні матеріали, які розкривають здобутки нашого закладу освіти в організації та супроводі інклюзивного навчання.

Бізіборд та бізікуб - "розумні" іграшки. 

Сьогодні наша ресурсна кімнана доповнилася новими розвиваючими засобами для корекційно-розвивальної роботи. Бізіборд – це повноцінний розважальний і розвиваючий центр, здатний утримувати увагу дитини рекордно довгий час. У міру зростання, проходячи різні етапи свого розвитку, дитина буде знову і знову повертатися до нього, відчуваючи радість нових відкриттів.

   Величезним плюсом бізікуба є його адаптованість до потреб, віку, навичок і навіть настрою дітей. 

Учні Щербанівського ліцею на заняттях музичного мистецтва розвивають творчі здібності у співі та інструментальному музикуванні.

Музичне вітання від учня 7 класу Крижановського Владислава з Новим роком та Різдвом Христовим! 

Вправи на розвиток  мисленнєвих процесів

Закінчи  речення 

Мета: розвиток словесно – логічного мислення.

Дорослий кидає м’яч дитині і пропонує початок речення. Дитина лове м’яч і закінчує речення.

Наприклад,

Ускладнення: використовувати геометричні фігури, форми, кольори, розміри та матеріали  навчальних предметів, які зараз дитина вивчає (наприклад, для закріплення вивчення домашнього завдання з біології чи з математики).

 

Кажи протилежне

Мета: розвиток уваги, мислення.

Дитина лове м’яч і говорить протилежне за значенням слово.

Наприклад,

веселий – сумний,  швидкий – повільний,  порожній – повний,  товстий- тонкий,  легкий – важкий, лінивий – працелюбний, білий – чорний, твердий – м’який,  злий – добрий, день – ніч, перший – останній, початок – кінець, гіркий – солодкий, далеко – близько, світлий – темний, покупець – продавець та інш.

 

Цікаві слова

Придумай нове слово, що буде закінченням першого і початком другого.

Утвори нові слова

З кожного слова візьми тільки другий склад і запиши нове слово.

БОЛОТО,  КОНТОРА______________________

ОВОЧІ,  КОРОВА,  ГЛИНА________________

ПОГОДА,  МОЛОТОК,  СОВА_______________

ОСОКА,  КОРОВАЙ,  РУКА_________________

БУДИНОК,  ВИТИНАНКА, ШИНА___________

З кожного слова візьми останній склад і утвори нове слово.

НАСОС,  ГУСКА  _____________________

КУРКА,  НОРА,  ДИВАН_______________

МОЛОКО,  ВІДРО,  КАРТИНА__________

ГУМА,  ОРЛИ,  ВІКТОРИНА ____________

ХАТА,  ШУРМА,  ГОРА _________                    

 

Встановлення зав’язків

Дитині запропонувати до кожного слова підібрати логічну пару:

перо - ... (куриця, подушка і т.д.)

лист - ... (дерево, книга і т.д.)

ложка - ... (виделка, тарілка і т.д.)

шишка- … (ялинка, лоб і т.д.)

Музичне вітання учнів Щербанівського ліцею з Новим роком.



Healthy Schools :заради здорових і радісних школярів. 

3 грудня-міжнародний день людей з обмеженими можливостями. 

Міжнародний день людей з обмеженими можливостями не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захистити їхні права та гідність. 

Обмежені можливості - це не вирок. 

Практика показує, що люди з особливими освітніми потребами можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями і навіть політиками , економістами, соціально активними і життєствердними людьми, які надихають багатьох, в тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства. У цей день ми приєднуємось до цієї міжнародної ініціативи і бажаємо нашим учням сил, здоров’я та успіхів у всіх їхніх починаннях. 

Ми в Вас віримо! 

У Щербанівському ліцеї дбають про кожного учня і створюють комфортні умови для їхнього навчання та перебування в цьому закладі. От сьогодні для учнів з особливими освітніми потребами було придбано дидактичні матеріали у вигляді набору музичних інструментів,карта-пазл України для вивчення областей України та державної символіки,ляльковий театр з 12 персонажами (який розвиває мовлення, увагу, пам'ять, який допомагає зняти емоційну напругу) та медичну аптечку для першої медичної допомоги. 

Ми не стоїмо на місці, ми працюємо і створюємо комфортні умови для всіх учасників освітнього процесу. Сьогодні наша ресурса кімната доповнилася біговою доріжкою та новенькою шафою з дидактичним матеріалом. Сподіваємось, що нашим ліцеїстам з особливими освітніми потребами це сподобається і вони будуть в захваті. 

Наша група асистентів вчителів збирається онлайн за графіком .

Сьогодні нас радо приймав Полтавський інклюзивно-ресурсний центр.

Спілкувалися на тему " Онлайн сервіси, платформи, засоби та інструменти у роботі асистента". Ділилися власним досвідом використання різних ресурсів. Обговорювали доцільність використання різних онлайн  сервісів. 

ЗАВДАННЯ ТА ВПРАВИ НА РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ 

Документ без назви

«НАША ЗАДАЧА – ЩОБ ВОНИ ПОЛЮБИЛИ ЦЮ ШКОЛУ І СВІЙ КЛАС» 

Всі діти отримують користь від інклюзивного навчання. Воно дозволяє їм:

  ▪  Розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти.

▪  Працювати над досягненням індивідуальної мети беручи участь в житті громади та їхнього класу.

  ▪  Розвивати культуру поваги і належності до школи. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших.

  ▪  Створювати дружні стосунки з іншими дітьми

Інклюзивна кімната нашого музею постійно доповнюється матеріально - технічним забезпеченням, з кожним днем в ній все краще і краще. Зараз - вже є навіть тренажер!

Сподіваємось, що нашим учасникам освітнього процесу це сподобається.

Ми - не стоїмо на місці!!! Ми - розваваємось і змінюємося на краще!


РОЛЬ БАТЬКІВ В ІНКЛЮЗИВНІЙ ОСВІТІ

Батьки – важлива частина навчальної команди дитини. Для досягнення якнайкращого результату надзвичайно важливо сформувати позитивні стосунки між членами цієї команди.

Роль батьків у команді:

🔹брати участь у прийнятті рішень, що впливають на освіту та розвиток дитини;

🔹 надавати свій дозвіл на проведення комплексного оцінювання розвитку дитини в ІРЦ;

🔹 мати повну інформацію про умови навчання дитини;

🔹надавати необхідну інформацію, що може вплинути на навчання та поведінку дитини у школі;

🔹 брати участь у розробленні Індивідуальної програми розвитку (ІПР) дитини;

🔹 отримувати від учителів та інших спеціалістів інформацію про розвиток, навчання та успішність дитини, зокрема про реалізацію ІПР;

🔹 мати доступ до інформації про навчання дитини в школі, включаючи результати оцінювання та звіти;

🔹 отримувати консультації фахівців, що працюють з дитиною;

🔹 регулярно отримувати звіти про успіхи дитини протягом

навчального року;

🔹 надавати дозвіл на додаткові послуги, що їх може потребувати дитина;

🔹 оскаржувати рішення, що, на думку батьків, не найкращим чином задовольнятимуть освітні потреби дитини та працювати з командою над пошуком кращих рішень.

❗Обмін важливою інформацією з батьками дає змогу вчителям адаптувати можливості навчання та зі знанням справи вирішувати делікатні проблеми. Активна участь батьків дітей з особливими освітніми потребами в освітньому процесі є однією з важливих передумов інклюзивної освіти.



Поради батькам щодо виховання дітей із затримкою психічного розвитку

Причини затримки психічного розвитку у дітей.

Причин, які зумовлюють затримку психічного розвитку у дітей, багато. Це можуть бути:

-  несприятливі умови виховання;

-  спадкова схильність;

-  довготривалі хронічні захворювання у ранньому дитинстві;

-  порушення функціонування мозку, що виникають ще під час внутрішньоутробного розвитку;

-  ускладнені пологи.

Затримку психічного розвитку можуть спричинити різноманітні чинники. Час виникнення, глибина, особливості прояву цього відхилення у психічному розвитку дитини різні. Батькам дуже важливо вчасно помітити та докласти зусиль для їх усунення упродовж перших 6-ти років життя, оскільки цей час – визначальний для майбутнього успішного навчання дитини у школі та й усього її подальшого життя.

Якщо ви помітили, що ваша дитина відстає у розвитку, проконсультуйтеся із психологом, дитячим лікарем-психіатром, проте пам’ятайте, подальший розвиток вашої дитини найбільше залежить від вас.

Не сподівайтеся, що затримка психічного розвитку (ЗПР) мине сама по собі, або що ви, доклавши зусиль, зможете швидко подолати це відставання. Важливо не забувати: кожна дитина, хвора чи здорова, - індивідуальність, яка потребує особливого підходу, має притаманний лише їй темп та специфіку розвитку, свої можливості.

Розвиваючи дитину із ЗПР: рекомендуэмо скористатися такими порадами:

-     Усуваючи відставання у розвитку дитини, звертайте увагу на всю

її психічну сферу. Роботу з дитиною слід починати зі збагачення чуттєвого пізнання навколишнього світу, тобто набуття тих знань, уявлень, вражень, які свого часу дитина не отримала під час безпосереднього знайомства з предметами.

-     Пам’ятайте про підвищену схильність дитини втрачати увагу.

Під час занять з малюком потурбуйтеся, аби навколо не було нічого, що могло б відволікти увагу: зайвих речей, увімкненого телевізора чи приймача.

  - Пам’ятайте про згубний вплив на головний мозок дитини електромагнітного випромінювання, яке виникає під час роботи комп’ютера, мобільного телефону, мікрохвильових печей тощо.

- Тривалий час дитина із ЗПР потребує допомоги дорослого. Спочатку це може бути дія, яку дорослий виконує рукою малюка, а потім зразок, який він демонструє дитині. Дуже часто потреба у застосуванні зразка може бути досить тривалою.

Формуванню в дітей із ЗПР пізнавальної сфери, початок якого припадає на дошкільний вік дитини, батьки часто не надають значення.Можливо тому, що не завжди знають, чого саме слід навчити дитину. Вище зазначені науковці пропонують ряд рекомендацій, як формувати пізнавальну сферу дитини із ЗПР.

Як формувати мовлення.

Частіше спонукайте дитину розповідати про побачене на прогулянці, в парку, на вулиці, дорогою у дитячий садок, тим швидше розвивається її зв’язне мовлення.

Дуже важливо вчити говорити дитину виразно, дослухатися, як говорять дорослі. Тому під час читання оповідання або казки важливо створювати перед маленьким слухачем яскраву й правдиву картину зимового лісу, переживання дівчинки, яка заблукала в лісі, радість зайчика, котрий знайшов свою маму. Це викликатиме у дитини відповідні почуття, що безпосередньо впливатимуть на її мовленнєвий та емоційний розвиток.

Вчимося розглядати сюжетні малюнки.

Розширюватиме знання про навколишній світ, збагачуватиме словник і розвиток мовлення дитини систематичне розглядання сюжетних малюнків. Дитину із ЗПР потрібно вчити розповідати за малюнками. Для цього можна використати ілюстрації з художніх книжок, дитячих журналів. Під час розглядання малюнка дорослому слід скеровувати сприймання дитини, ставлячи запитання, наприклад, такі: «Хто зображений на малюнку?», «Що роблять звірі?», «Звідки видно, що зайчик плаче?», «Як ти думаєш, лисичці шкода зайчика?». Необхідно привертати увагу до деталей, які важко помітити, пояснювати їх значення, якщо вони малозрозумілі, активізувати висловлювання дитини. З часом, разом із дитиною можна придумувати назви до малюнків, складати розповідь про одного з персонажів.

Як формувати знання про довкілля.

Предмети, які сприймаються, мають позначатися словом, водночас слово завжди має підкріплюватися чуттєвим досвідом. Формуючи у малюка знання про навколишній світ, батькам слід обов’язково домогтися зв’язку між відчуттям і словом, сприйманням і словом, уявленням і словом.

Розвиток пізнавальної діяльності.

У дітей із ЗПР розумові дії формуються з відставанням і недостатньо продуктивно, до того ж процеси пізнавальної діяльності недосконалі: звужене й обмежене сприймання, недостатня пам'ять та увага. Тому дітей потрібно спеціально вчити розрізняти та називати колір, форму, розмір предметів, їх розташування у просторі, вміти застосовувати ці знання практично. Заняття проводити у вигляді гри.

Варто пам’ятати, що під час виконання всіх видів діяльності малюк має розповідати про те, що він робить, називати кожну форму, що вивчається, відповідним словом.

Важливо вчити дитину виділяти та вміти пояснювати просторові відношення між предметами, використовувати їх у практичній діяльності.

Неабияку увагу слід приділяти виробленню вміння орієнтуватися в сторонах предмету, який знаходиться перед дитиною – визначати орієнтири на аркуші паперу, в альбомі; вміти знаходити верх і низ, правий і лівий бік тощо. З цією метою можна застосовувати такі вправи: позначати лівий верхній кут аркуша однією умовною позначкою, нижній – другою, середину – третьою; поділити аркуш на певну кількість частин і виконати за словесною інструкцією малюнок у кожній із цих частин. З цією ж метою даються завдання на штрихування зображень предметів або геометричних фігур, малювання смужок: зліва – направо, знизу – вгору, похило. Розуміння просторових відношень впливає і на мовленнєвий розвиток дитини. Мовлення збагачується прийменниками, прислівниками, стає розгорнутішим.

Важливо вчити дитину аналізувати предмет у певній послідовності, запитуючи: «Як це називається?», «З чого зроблений?», «Для чого потрібний?»

Притаманне дітям із ЗПР відставання в інтелектуальному розвитку, складність вироблення навичок – все це гальмує формування вміння працювати за інструкцією, послідовно виконувати завдання. Ще до школи слід почати навчати дитину працювати за зразком, інструкцією. Таку роботу можна проводити під час конструювання, малювання. Разом з дитиною слід аналізувати зразок, визначити послідовність складання конструкції, здійснення окремих дій малювання.

Для розвитку дитини із ЗПР корисні заняття ліпленням.

Виготовлення навіть простих фігурок з пластиліну чи глини потребує узгоджених рухів і актів сприймання, аналізу зразка за різними ознаками та відтворення цих ознак у виробі. Отже, активно тренуються саме ті функції, які в дітей даного контингенту відстають і потребують уважної корекції. Крім того, робота з пластичним матеріалом розвиває дрібні рухи кисті руки, що позитивно впливає не тільки на вдосконалення рухових функцій, які в дітей із ЗПР дещо недосконалі, незграбні, а й на інші функції, зокрема, мовлення. Відомо, що між розвитком функцій руки та механізмами мовлення існує зв'язок, і через це розвиток одного сприятливо позначається на розвиток іншого.

Батьки повинні підтримувати дитину, формувати у неї позитивну мотивацію. Тому, поки можливості такої дитини зміцніють, доцільно пропонувати їй лише ті завдання, які вона змогла б виконати, тобто заслужити похвалу.

Матеріально - технічне забезпечення ресурсної кімнати:


1.       Гра «15» – 1 шт

2.       Дошка магнітна – 1 шт

3.       Дошка шахово-шашкова – 2 шт

4.       Килимок 1100х1500х8 мм – 1 шт

5.       Килимок масажний – 2 шт

6.       Комплект спортивний дитячий Inter Atletika – 1 шт

7.       Крісло-мішок Happy Bean M – 1 шт

8.       Крісло-мішок Happy Bean S – 1 шт

9.       Мат гімнастичний – 2 шт

10.  М’яч для фітнесу – 1 шт

11.  Обруч пластмасовий – 5 шт

12.  Пісок кінетичний 2,5 кг – 1 шт

13.  Пісочниця з підсвічуванням для малювання піском – 1 шт

14.  Стіл учнівський 2-х місний з полицею 1200*500*640*760 – 2 шт

15.  Стілець полозковий 380*350*380-460 – 4 шт

16.  Стільці м'які для вчителів – 2 шт

17.  Шашки – 2 шт


ТЕ, ЩО УЧЕНЬ З АУТИЗМОМ ХОТІВ АБИ ВИ ЗНАЛИ ПРО НЬОГО

Станьте голосом свого учня

Часто у вчителів, які працюють в інклюзивних класах, виникає питання – як достукатись до учнів з аутизмом? Аутизм – досить поширений діагноз у світі. Що стосується статистики в Україні, то змогли знайти приблизні дані озвучені аж у 2015 році: «Згідно досліджень Інституту вивчення аутизму, у 2007 році співвідношення було: 1 випадок на 150 дітей, у 2013 – вже 1 випадок на 55. В Україні діагностованих хворих дітей зростає на 30% щороку».

У межах переходу до системи інклюзивної освіти, ймовірно, що у практиці багатьох вчителів в Україні буде хоча б один учень з аутизмом. Такі діти інакше сприймають світ, їм важко дається соціалізація, суспільство часто не готове прийняти їх. Але важливо допомогти такій дитині, а не відвернутися. 

Тепер ми підготували 7 тверджень про аутизм. Ваші учні хотіли б, щоб ви знали про них. Вони допоможуть вам по-іншому подивитися на учнів з аутизмом.

1. Всі ми унікальні

На перший погляд це очевидно. Аутисти так само різняться між собою, як і люди без аутизму. Будьте готовими вивчати унікальність особистостей кожного з учнів, не залежно від того, є в нього аутизм, чи ні. Ви будете здивованими, коли пізнаєте їх ближче. Більш того, ви дізнаєтесь щось нове про себе.

2. Візуалізація допомагає мені краще розуміти матеріал

У більшості дітей з аутизмом є одна спільна проблема – ускладнене сприйняття тексту. Навіть якщо учень може читати, корисно включати до уроків візуальні ефекти, презентації, демонстративні картки. Загалом, для всіх учнів без винятку буде корисною така тактика.

3. Я не дивлюся на вас, але це не значить, що не чую

Як правило, люди з аутизмом прекрасні слухачі. Вони можуть бути надзвичайно проникливі та сприйнятливі до слова. Але вчителю може здатися, що школяр «відсутній» на уроці, десь у своїх думках. Розмовляючи з ним один на один, ви можете відчути певне розчарування через відсутність зорового контакту. Будь ласка, опирайтесь бажанню попросити подивитись на вас.

4. Зрозумійте мене та підтримайте

Ваш учень не може сидіти спокійно? Попросіть організувати для нього особливе місце для роботи – гойдалку, стіл для роботи стоячи, подушку для сидіння. Його руки постійно рухаються та не знаходять собі місця? Щотижня пропонуйте іграшку для рук (кубик Рубика, спінер, головоломки тощо), це допоможе дитині зосередитись. Аби не відволікати інших учнів, запропонуйте іграшку, яка не має купу рухомих деталей чи шумить.

5. Я хочу, аби в мене були друзі

Перші діагности аутизму дотримувались ідеї, що аутичні люди одержимі собою. Діти з аутизмом, так само як і інші, хочуть, аби їх приймали, оцінювали та сприймали. Звісно, дружні стосунки у цьому контексті можуть мати особливий характер. Бо їх соціальна витримка може бути нижче, ніж у решти класу. У цьому плані інтернет, соціальні медіа дозволяють швидше потоваришувати з кимось, ніж безпосередній контакт на перерві.

6. Спитайте, як я хочу, аби мене називали

На жаль, сучасні вчителі не звикли говорити про дітей з аутизмом (та загалом про учнів з обмеженими можливостями). Одна з проблем – як називати учня з огляду на його діагноз. Суперечки точаться і досі. Аутизм – це не лайка, не образливе слово, і діагноз «аутизм» не робить людину менш гідною.

7. Допоможіть мені знайти безпечне місце

Люди з аутизмом та порушенням сенсорної обробки можуть сприймати буденні для вас речі як щось жахливе. Але, на жаль, вони не завжди можуть описати свій тривожний стан та захиститися від нього. Школа може стати жахливим місцем для особливого учня. Допоможіть йому відчути себе в безпеці. Хваліть, коли робить успіхи. Те, що для більшості буденність, для дитини з аутизмом – величезний успіх. Станьте її голосом, коли немає слів. Поговоріть з батьками, психологами, знайдіть спосіб з’ясувати, що тривожить та що дарує відчуття спокою дитині. І зробіть все, аби учневі були доступні ці допоміжні захисні речі.


Так, діти з аутизмом мають проблеми з соціалізацією. Вони можуть не говорити з вами, не дивитись, нетипово реагувати на звичайні речі, але є одна річ, яка діє безвідмовно. Це мова любові. І цією мовою мають спілкуватися з дитиною батьки, вчителі, однолітки суспільство.

Існує безліч прикладів, коли аутистів вважали взагалі нездатними навчатись, натомість правильний підхід дозволив виявити небуденні таланти – математичний хист, спроможність вивчати мови, музика, відтворення візуальних образів. І коли ви дізнаєтесь, що у вашому класі буде навчатися учень з аутизмом, не поспішайте хапатися за голову та шукати способів уникнути цього. У ваших силах зробити складне шкільне життя простішим саме для цієї дитини.

Усі діти рівні та по-своєму талановиті.  Це довів учень 6 класу з особливими освітніми потребами Крижановський Владислав, який прийняв участь у конкурсі "Ліцей має талант" у номінації - вокал, та здобув  І місце.      Вітаємо Владислава та бажаємо йому невичерпної енергії й творчого натхнення до нових досягнень.  

Інтернет конкурси та олімпіади від "Всеосвіта" - це чудова можливість перевірити свої знання та можливості. Тому учень 6 класу  з особливими освітніми потребами Крижановський Владислав під керівництвом асистента вчителя Поставной А.Ф. спробував свої сили з народознавства та української мови.Учень із задоволенням взяв участь у конкурсах та олімпадах та щиро радіє  нагородам. 

Допомога асистента вчителя у розкритті творчого потенціалу та фантазії дітей з особливими освітніми потребами.

Ось і запрацювала ресурсна кімната у нашому навчальному закладі, яка створює позитивну психологічну і емоційну атмосферу для дітей з особливими освітніми потребами. Кімната поділена на спортивну зону, ігрову та зону відпочинку. Всі ці зони слугують для розвитку творчого потенціалу, фантазії, уяви, а також розвантаженню нервової системи. 

"Нам все під силу!"

Учні Щербанівського ліцею та Горянської філії приняли участь у заході до Міжнародного дня людей з обмеженими можливостями "Нам все під силу!", у м.Полтаві, ОЦЕВУМ. Діти виступали, співали, хвалилися своїми талантами та отримали безліч незабутніх вражень від заходу.

Ресурсна кімната - крок для пізнання себе і гармонізації свого «я».

Педагогічні працівники та учні Щербанівського ліцею активно працюють над створенням та оформленням ресурсної кімнати для дітей з особливими  освітніми потребами. Кожен вносить свою часточку доброти та милосердя.Учні 6 класу створили проект "Від серця до серця" в якому йдеться про створення гіпсокартонної стіни для ресурсної кімнати. Асистенти вчителів працюють над оформленням даної кімнати. Петро Петрович працює над встановленням шведської стінки.

Документ 1до №449 Поорядок забезпечення Microsoft Word.docx
Додаток2 Перелік реабілітаційних установ.docx
Додаток 3 до №449 Метод рекомендації.docx
Лист_Проект_№_49452-2-19.pdf