Медичний вісник

Nabuta-invalidnist-dytyny.pdf
Purple and Blue Corporate Clean Safety and Direction General Health Poster.pdf
небезпека переривання вакцинації.docx
Перша допомога при кровотечах інформація для учнів.docx

Головне управління ДСНС України у Полтавській області повідомляє, що у м. Полтава та Полтавській області можуть тимчасово не працювати лінії 101 та 112.

Для інформування підрозділів про пожежі та надзвичайні ситуації використовуйте наступні номери телефонів:

0666173607

0666173755

0666173549

0666219184.

Також Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф повідомляє, що в Полтаві та області можуть тимчасово не працювати лінії 103.

Для звернень про надання медичної допомоги тимчасово використовуйте наступні номери телефонів:

0503097130

0503097124

0503097120

0674026267

0675033271

0675033254.

Головне управління Національної поліції в Полтавській області повідомляє, що  можуть тимчасово не працювати лінії «102».

У разі необхідності допомоги поліції громадяни можуть звертатися за такими резервними номерами call-центру:

 0503216028

 0503216031

 0500700942

 0505300736

 0993900689

 0993900695

 0993900698

 0500701102

 0500701127.

Памятка для батьків та учнів під час осінніх канікул! 


Шановні батьки не допускайте дітей до зруйнованих будинків, яру, криниці тощо. 

Слідкуйте за гігієнічними вимогами щодо харчування дитини (особливо це стосується грибів). 

Памятайте про правила поведінки під час пандемії Covid-19.

Дотримуйтесь соціальної дистанції. 

Не забувайте про часте миття рук з милом, обробку рук антисептиком та перебування в громадських місцях у масках. 

Наголошуйте на тому, щоб Ваша дитина уникала зустрічі, розмови з незнайомими людьми та уникала контакту з бездомними тваринами. 


  Любий учень, дбай про своє здоров'я та життя! 

Домедична допомога - це комплекс заходів, спрямованих на поновлення або збереження життя/здоровя потерпілого, що здійснюється до прибуття медиків. Аби працівники Щербанівського ліцею вміли та були готові за потреби надати домедичну допомогу, в рамках "Тижня БЖД" 21.09.2021 р. медичними сестрами ліцею був проведений тренінг з надання першої домедичної допомоги.  

Договір на медичне обслуговування.PDF

матеріали про вакцинацію

Керівникам__матеріали_про_вакцинацію.doc
3125_03.02-18.pdf

Як вберегтися від кліщів

Настали теплі дні і, звичайно ж, нам хочеться побути на свіжому повітрі, поніжитися під теплими променями сонця. Садівництво, кемпінг, піший туризм, просто ігри на відкритому повітрі - все це прекрасна і корисна для здоров'я діяльність. Та не забувайте про кліщів, які живуть у тому ж середовищі. Їхні укуси не тільки неприємні, вони переносять багато небезпечних захворювань, зокрема, хворобу Лайма.

Коли і де варто остерігатися укусу кліща

Знайте, де можна очікувати кліщів. Кліщі живуть у сирих і вологих місцях, зокрема, в межах або поблизу лісистої або трав'янистої місцевості, тому що для виживання кліщів необхідна висока вологість повітря.  Часто кліщі живуть на прогрітих сонцем схилах, порослих травою і кущами. Важливо знати, що кліщі концентруються близько стежок і лісових доріг. У сухих соснових борах, де немає трави, кліщі зустрічаються рідко.

Діяльність людини не зменшує кількість кліщів, якщо залишаються зарості трави, купи гілок і листя, тому кліщі живуть і в містах. Останнім часом зросла кількість міських жителів, що постраждали від укусів кліщів. Оскільки кліщам потрібна висока трава, то на стрижених газонах вони, зазвичай, не зустрічаються. 

Активність кліщів починається у теплі сонячні дні квітня, травня та червня. Надалі активність кліщів знижується, а другий менший пік активності припадає на кінець серпня - початок вересня. (Другий пік характерний для собачих кліщів.)


Ви можете вступити в контакт з кліщами під час активного відпочинку в лісі або при ходьбі через рослинність, таку як сміття або листя чагарників. Завжди йдіть по центру стежки або дороги, щоб уникнути кліщів.

Профілактика укусу кліщем

Одягайте світлий одяг (на ньому краще видно кліщів) з довгими рукавами і капюшоном, штани заправляйте в шкарпетки. Якщо капюшона немає, надіньте головний убір. Користуйтеся репелентами. Найчастіше оглядайте свій одяг і періодично проводьте ретельну перевірку, звертаючи особливу увагу на наступні частини тіла: шию, пахви, пахову область, вушні раковини - у цих місцях шкіра особливо ніжна і тонка, й кліщ найчастіше присмоктується саме там.

Використовуйте репеленти з ДЕТА (diethyltoluamide) на шкіру (крім обличчя) або одяг, або перметрін (на одяг). Продукти, що містять перметрін, можуть бути використані для знезараження черевик, одягу і предметів для кемпінгу. Вони залишаться захищеними навіть після того, як ви кілька разів виперете їх.  Репеленти, що містять 20% або більше DEET (N, N-diethyl-m-toluamide) можна наносити на шкіру, і вони можуть захистити до декількох годин. Завжди дотримуйтесь інструкцій, зазначеним на продукті! Батьки повинні застосовувати цей продукт для своїх дітей, уникаючи попадання на руки, очі і рот.

Перевірка тіла після прогулянки

Перевірте своє тіло, а, особливо, тіло дітей на наявність кліщів після того, як ви були на вулиці, навіть у власному дворі. За допомогою ручного дзеркала або дзеркала в повний зріст перегляньте всі частини свого тіла. Особливо уважно перевірте ці частини свого тіла і тіла дитини:

Під пахвами.

У вухах та біля вух, на шиї.

Усередині пупка.

На вигинах колін і ліктів.

У волоссі і біля них.

Між ніг.

Навколо талії.

Прийміть душ незабаром після того, як були на відкритому повітрі. Душ протягом найближчих двох годин знижує ризик укусу кліща. Пам'ятайте, що кліщ присмоктується до тіла протягом приблизно двох годин.

Перевірте дітей на наявність кліщів, особливо у волоссі, коли вони повертаються з потенційно заражених кліщами місць.

Перевірте одяг на кліщів. Кліщі можуть потрапляти в будинок на одязі. Якщо були виявлені кліщі, помістіть одяг у сушарку на високу температуру, принаймні, на годину - це ефективно вбиває кліщів.

Що робити, якщо вкусив кліщ

Якщо присмоктування кліща все ж сталося, первинну консультацію завжди можна отримати за телефоном 103. Якщо ж у вас немає можливості звернутися за допомогою до медустанови, то кліща доведеться видаляти самостійно.

Кліщів зручно видаляти зігнутим пінцетом або хірургічним затискачем, в принципі підійде і будь-який інший пінцет. При цьому кліща потрібно захопити якомога ближче до хоботка, потім його акуратно підтягують, при цьому обертаючи навколо своєї осі в зручну сторону. Зазвичай через 1-3 обороти кліщ витягується цілком разом з хоботком. Якщо ж паразита спробувати висмикнути, то велика ймовірність його розриву.

Видалення кліща необхідно проводити з обережністю, не здавлюючи його тіло, оскільки при цьому можливе видавлювання вмісту кліща разом із збудниками хвороб в ранку. Важливо не розірвати кліща при видаленні - залишена в шкірі частина може викликати запалення і нагноєння. При цьому варто врахувати, що при відриві головки кліща процес інфікування може продовжуватися, оскільки в слинних залозах і протоках присутня значна концентрація вірусу кліщового енцефаліту.

Якщо при витяганні кліща відірвалася його головка, яка має вигляд чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють головку стерильною голкою (попередньо простерилізованої на вогні) так, як ви видаляєте звичайну скалку.

Не мають під собою жодних підстав деякі надумані поради про те, що для кращого видалення слід накладати на кліща, що присмоктався, мазеві пов'язки або використовувати масляні розчини. Масло може закупорити дихальні отвори кліща і він помре, так і залишившись в шкірі. Після видалення кліща, шкіру в місці його присмоктування обробляють йодом або спиртом. Накладення пов'язки, як правило, не потрібно.

Джерело: ditvora.com.ua


Правила безпеки для дітей під час весняних канікул


Правила для дітей щодо запобігання інфікування на COVID-19, ГРВІ та інші вірусні захворювання.

Школярам рекомендується:

Щоб під час весняних канікул прогулянки на повітрі були безпечними, учням потрібно знати правила дорожнього руху та обов’язково їх дотримуватись:

Правила щодо запобігання правопорушень та насильства над дітьми під час весняних канікул.

Школярам заборонено:

Правила пожежної безпеки для школярів під час весняних канікул:


профілактика стоматологічних захворювань

ПРОФІЛАКТИКА СТОМАТОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.docx

профілактика педикульозу

З метою запобігання появи вошей і їх поширенню серед учнів Щербанівського ліцею, медичними сестрами проводяться профілактичні(гігієнічні) заходи та щотижневий огляд дітей на випадок виникнення педикульозу в дитячому колективі.

 Що ж таке педикульоз? 

 Як передається педикульоз у дітей. 

     Педикульоз – заразне захворювання, що передається побутовим шляхом. У дітей зазвичай зустрічаються головні і платтяні воші. Передаються вони при прямому контакті з носієм захворювання. Педикульоз у дітей може переходити від одного до іншого при використанні загальних гребінців, шпильок для волосся, одягу та постільних речей. 

    Нерідко зараження відбувається під час гри, коли діти близько стикаються головами. До речі, педикульоз – це захворювання, до якого не схильні тварини, тому людина не може «підчепити» його, граючи з кішкою або собакою. 

Симптоми педикульозу в дітей 

     Діагностувати головний педикульоз у дітей досить просто, це батьки легко можуть зробити самостійно. Основним симптомом є поява волосяних вошей на голові дитини, а також гнид, які закріпилися на волоссі. Побачити вошей дуже легко, якщо розчесати волосся малюка над полотнищем світлої тканини або аркушем білого паперу.    

Лікування педикульозу в дітей 

     Вилікувати педикульоз у дітей досить

складно, потрібно позбавити дитину від

дорослих вошей і від їх яєць. Це клопіткий

процес, який вимагає терпіння, і ефективний

тільки в тих випадках, коли доведений до кінця. В іншому випадку хвороба поновлюється. 

    В залежності від виду педикульозу у дитини різняться методи його лікування. 

    Волосяні воші видаляють шляхом щоденного розчісування волосся густим гребінцем. Гниди знімаються вручну. Волосся обробляють спеціальними антипедикульозними засобами, які продаються в аптеках. Також потрібне кип’ятіння постільних речей, одягу. 

    Процедура вичісування померлих вошей і видалення гнид повинна повторюватися щодня до тих пір, поки батьки не переконаються в тому, що голова дитини повністю очищена від паразитів. Щоб спростити процедуру, рекомендується підрізати довге волосся у дівчаток хоча б до плечей. 

    До речі, в старовину дитячий головний педикульоз легко усували, повністю збриваючи волосся на голові дитини. 

    Для перемоги над платтяною вошшю потрібно профілактично прокип’ятити або обшпарити паром одяг і постільні приналежності дитини, потім просушити їх на сонці або морозі в добре провітрюваному місці. 

    Також рекомендується обробити їх інсектицидним засобом (продається в аптеках), після чого доведеться їх випрати і провітрити на протязі протягом декількох днів. 

Профілактика педикульозу в дітей 

     Кращою профілактикою педикульозу в дітей є дотримання санітарно-гігієнічних норм. Особливо важливо дотримуватися цього правила в місцях масового перебування дітей: у ліцеях, школах, інтернатах, таборах. 

    Також дуже корисно привчити дитину користуватися тільки своїм гребінцем, не надягати чужий одяг (особливо головні убори). Старшій дитині потрібно розповісти про педикульоз і про методи його профілактики. 


Із настанням холодної пори року в більшості з нас виникає запитання, як підвищити імунітет, щоб не хворіти

опубліковано 3 лют. 2021 р., 13:05 Щербанівський ліцей

    Імунітет - це здатність організму людини захищатися від несприятливого впливу навколишнього середовища: морозу, вітру, забрудненого повітря, стресу, недосипання, неправильного харчування і так далі.Щоб втома, нездужання і хвороби не здолали вас у найбільш невідповідний момент, дуже важливо подбати про зміцнення імунітету. Для того, щоб підвищити імунітет, існує безліч способів. Але які з них найбільш ефективні: вітаміни, препарати або ж народні засоби?

    Що робити для підвищення імунітету

    Правильне харчування

    Шкідлива їжа, яка містить надмірну кількість консервантів, стабілізаторів, барвників, розпушувачів, цукру та інших небезпечних добавок, руйнує імунітет. До зниження стійкості організму до несприятливих умов зовнішнього середовища призводить часте вживання смаженої та копченої їжі, консервованих продуктів, алкоголю, шипучих напоїв, борошняних виробів.

    Щоб підвищити імунітет без жодних ліків, внесіть зміни у свій щоденний раціон. Виключіть шкідливу їжу, не ходіть по ресторанах швидкого харчування, не пропускайте прийомів їжі. Відчувайте міру: і не переїдайте, і не недоїдайте. Внесіть до раціону більше овочів і фруктів, морепродуктів, виключіть жирне м'ясо і замініть його пісними сортами (куряче м'ясо, кролятина, індичатина, телятина, яловичина), пийте просту чисту воду або трав'яний чай.

        До послаблення захисних сил організму призводить дефіцит вітамінів і мікроелементів. Якщо ви відчули якийсь збій у роботі організму, можливо, вам не вистачає певних вітамінів.

    Наприклад, якщо у вас погіршився зір, слід заповнити нестачу вітаміну А. Вітамін А міститься в моркві, печінці, калині, сметані та вершковому маслі, сирі, брокколі, морській капусті.

    Щоб зміцнити нервову систему, застерегти себе від стресу, а значить - підвищити імунітет, варто приймати вітаміни групи В. Крім того, вітаміни групи В допомагають виробляти антитіла, знищують віруси і ракові клітини, очищають кров, зміцнюють серцево-судинну систему, позитивно впливають на волосся, нігті та шкіру.

    Вітамін В9, або фолієва кислота, дуже важливий для нормального функціонування кісткового мозку. А оскільки кістковий мозок виробляє клітини імунної системи, то В9 - це запорука міцного імунітету і здорового життя. Фолієва кислота міститься в горіхах, печінці, квасолі, шпинаті, борошні грубого помелу, яйцях, брокколі.

    Ще одним важливим вітаміном для підвищення імунітету є вітамін С. Вітамін С бореться з інфекціями, патогенними бактеріями і вірусами, бере участь у процесах клітинного дихання. Цей вітамін міститься в ківі, калині, шипшині, смородині, обліписі, цитрусових.

    Для профілактики різних захворювань, з якими багато хто з нас стикається з настанням пізньої осені і зими, лікарі рекомендують приймати вітамінні комплекси. Звичайно, краще черпати вітаміни з натуральних продуктів, але, коли до деяких овочів і фруктів доступу немає, а підняти імунітет необхідно швидко, вам допоможуть вітамінні комплекси.

Ї    х можна придбати і дітям, і дорослим в аптеці у формах драже, таблеток або капсул. Дітям особливо подобаються вітаміни в формі жувальних цукерок. Якщо ви відчуваєте слабкість і втому, проконсультуйтеся з лікарем про доцільність прийому вітамінно-мінеральних комплексів.Щоб підвищити імунітет, важливо навчитися протистояти стресам. Стреси і постійне нервове напруження знижують захисні сили організму, провокують застуди, головний біль, душевні розлади і навіть можуть призводити до раку

    Пам'ятайте про те, що ваше здоров'я і душевний спокій важливіші за всі робочі проблеми. Приходячи додому після важкого робочого дня, приляжте на диван і подумайте про хороше, прийміть теплу ванну із заспокійливими ефірними оліями (наприклад, лаванда, жасмин, шавлія, ромашка, іланг-іланг), увімкніть улюблену музику. Приділяйте собі більше часу, ходіть на шопінг і в салони краси, займіться своїм хобі, зустрічайтеся з друзями. Добре висипайтеся, сон дуже важливий для відновлення сил. Не дозволяйте стресу перемогти ваш імунітет.

    Активний спосіб життя

    Щоб швидко підвищити імунітет, корисні різні фізичні вправи, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, походи в гори або ліс. Не забувайте виходити на перерву на роботі, намагайтеся за час перерви хоча б 5-10 хвилин прогулятися біля офісу. Запишіться у спортзал, на танці, плавання, аеробіку або будь-який інший вид фізичної активності.

    Якщо тренажерний зал не по кишені, то можна бігати на вулицях міста або стадіоні, робити зарядку в домашніх умовах. Після навантажень приймайте контрастний душ, після чого енергійно розтирайте тіло грубим рушником. Душ буде діяти як загартовування і підвищувати ваш імунітет.

    Деякі ефективні способи зміцнення імунітету принесла нам не тільки наука, але й тисячолітній народний досвід. Як же підвищити імунітет організму народними засобами? Пропонуємо кілька рецептів.

    Вітамінний компот. Змішайте по одній столовій ложці трави іван-чаю, м'яти, меліси і квіток каштана. Залийте суміш літром окропу і кілька хвилин проваріть на слабкому вогні. Відвар повинен настоятися протягом двох годин. Потім цілющий напій варто процідити і додати до нього ароматний ягідний компот без цукру. В основі ягідного компоту можуть бути вишня, смородина, калина, малина, полуниця. Пийте по кілька чашок ягідно-трав'яного компоту на день.

    Часниково-медова суміш. Натріть на дрібній тертці кілька зубчиків часнику і змішайте з медом у пропорції 1: 1. Приймайте по чайній ложці кілька разів на день, запиваючи теплою водою.

    Цибулево-медова суміш. Нехай смак цього народного засобу і не найкращий, але в якості профілактики застуди та інших захворювань можна і потерпіти. Подрібніть 2-3 великих цибулини і змішайте зі 150-200 г цукру, додайте півлітра води і варіть на слабкому вогні протягом 1,5 годин. Дайте відвару настоятися, процідіть його і додайте дві столові ложки меду. Перемішайте, ще раз процідіть і вилийте в баночку або пляшку. Приймайте по одній столовій ложці кілька разів на день.

    Імуностимулюючий бальзам. Видавіть сік з чотирьох лимонів, додайте 100 мл соку алое, 300 г меду і 500 г подрібнених волоських горіхів. Залийте всі інгредієнти склянкою горілки, добре перемішайте і залиште на добу в темному місці. Коли засіб настоїться, приймайте по одній столовій ложці за півгодини до їжі.

    Медово-трав'яний засіб. Підвищити імунітет народними засобами можна і так: розтопіть 600 г меду на водяній бані, змішайте з 300 г м'якого вершкового масла, додайте подрібнені траву деревію і квітки звіробою, також всипте мелені сухі ягоди шипшини. Довго і ретельно розмішуйте інгредієнти ложкою. Для профілактики застуди, грипу або ГРВІ приймайте суміш по чайній ложці кілька разів на день. Якщо ви, на жаль, захворіли, приймайте суміш щогодини


Увага! Будьте обережні з електрострумом!

Увага! 

Шановні батьки і діти будьте обережні з електрострумом! 

Електротра́вма— травма, що виникає при доторканні неізольованих електродротів, увімкнених у мережу внаслідок чого в організмі людини відбуваються важкі місцеві та загальні зміни, які часто та швидко закінчуються смертю.

Проблема електричної травми, стала актуальною порівняно недавно. На сьогодні постійне збільшення кількості джерел електроенергії, пов'язане з розвитком науково-технічного прогресу, безумовно, підвищує рівень комфортності життя, але в той же час обумовлює стабільність частоти виникнення електротравм і електроопіків.

Класифікація:

1. легка електротравма— судомне скорочення м'язів без втрати свідомості;

2. електротравма середньої важкості— судомне скорочення м'язів і втрата свідомості, ЕКГ в нормі;

3. важка електротравма— втрата свідомості і порушення серцевої і дихальної діяльності;

4. украй важка електротравма— клінічна смерть.

Симптоми

Хворий миттєво втрачає свідомість, відмічається судомне скорочення м'язів, зупинка дихання, різкий розлад серцевої діяльності.

Якщо ураження не призвело до моментальної загибелі та через деякий час свідомість постраждалого відновилася, то в нього визначається головний біль, сонливість, загальна млявість. Місцево відмічаються сліди опіку у вигляді жовтувато-бурих плям та смуг.

Електричні травми являють собою чітко виражені місцеві пошкодження тканин організму, викликані впливом електричного струму або електричної дуги. Зазвичай це ураження шкіри, рідше— інших м'яких тканин, а також зв'язок і кісток. У більшості випадків електротравми виліковуються і працездатність потерпілого відновлюється повністю або частково. В окремих випадках, зазвичай при важких опіках, травми можуть призвести до загибелі людини.

Розрізняють такі електричні травми: електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, електроофтальмія.

Перша допомога: необхідно швидко відімкнути струм та негайно розпочати штучне дихання, яке слід проводити упродовж тривалого часу (декілька хвилин), до повного відновлення самостійних та глибоких дихальних рухів грудної клітки.

Будьте обережні та здорові. 


обережно! грип!

Коронавірус: що повинні знати батьки та учні

Короновірус. Що повинні знати діти та батьки.docx

карантин можна провести з користю!

Шановні батьки!

Пропонуємо вам  декілька порад, як провести вільний через карантин час разом із дитиною корисно.

Заняття для дитини

   - Прогулянки на свіжому повітрі завжди цікаві  та необхідні для здоров’я. За умови гарної погоди, саме час побувати в лісі.   Таку  прогулянку  можна легко перетворити в пізнавальний процес. Використовуючи ігри та вправи, розміщені на нашому сайті в рубриці «Рекомендації для батьків дітей з особливими освітніми потребами на період карантину», ви зможете не тільки чудово провести час, а й порахувати з дитиною (дерева, листочки, кущики та інш.), повторити кольори, назви дерев, рослин,  розвинути пам'ять та увагу,  зайнятися лікувальною фізкультурою та безліччю приємних і корисних справ.

  - Настільні ігри: знайдіть час пограти з дитиною в його улюблені настільні ігри, додаючи пізнавальний акцент.

  - Вправи з лікувальної фізкультури, яким можна зайнятися біля дому: м’яч, ракетки для тенісу, обручи чи інше — і дитині вже буде цікавіше проводити час. При цьому  можна також рахувати, називати кольори та будь-що складніше.

  - Навчити готувати прості страви. Коли ви готуєте щось вдома — залучайте дитину також вчитися кулінарній справі. Можна приготувати разом печиво чи прості канапки, які вона потім може зробити самостійно. Заняття цікаве й у житті знадобиться.

  - Перегляд фільмів та мультфільмів.

  Пошукайте в інтернеті фільми, та мультфільми, які можна дивитися з дітьми. Зверніть увагу на посилання, розміщені на нашому сайті в рубриці «Безпека життєдіяльності», «Рекомендації батькам дітей з ООП на період карантину» за допомогою яких ви знайдете корисні мультфільми.  Але не дивіться більше одного фільму в день з дитиною дорослішого віку, для молодшого школяра досить 30-40 хвилин.

  - Заняття творчістю. В інтернеті можна знайти різноманітні майстер-класи з хенд-мейду: аплікації, вишивки, виготовлення ляльок - мотанок, декупаж, вироби з паперу, тканини, глини та інших матеріалів, виготовлення домашнього мила, музичний інструмент і т. д — тут уже треба радитися особисто з дитиною. І памятайте, що така діяльність розвиває, дарує впевненість, задоволення від отриманого результату, а значить, підвищує імунітет.

 - Розвиток дітей. 

Не забувайте, що це карантин, а не канікули. Діти втрачають здобуті навички, якщо їх не підкріплюють. Переглядайте матеріали нашого сайту, отримуйте відповіді на питання з допомогою нашої поштової скриньки, отримуйте рекомендації електронною поштою, телефоном чи Вайбером.

 

 Домовтеся з дитиною, що за час карантину вона чи Ви прочитає книгу, яку вона сама обере.

 

І пам’ятайте про  те, як знизити ризик інфікування коронавірусом:

Насолоджуйтесь можливістю побути разом із родиною!


Правила безпечної поведінки під час зимових канікул

Правила безпечної поведінки під час зимового відпочинку.

Для зимового відпочинку слід правильно підбирати одяг та взуття. Одяг повинен бути легким, зручним та багатошаровим. Повітряні прошарки захистять від вітру та збережуть тепло тіла. Якщо взуття тісне, можна обморозити ноги, коли ж занадто просторе - натерти їх. На прогулянку слід вдягти вовняні шкарпетки. Синтетичні гріють гірше і натирають шкіру.

Чимало радості приносить катання на ковзанах. Щоб уникнути травми, слід бути обачливими. З перших кроків на льоду треба навчитись правильно падати: на бік, пригинаючи голову до грудей, або вперед - "рибкою" - прослизнути по льоду на животі, витягнувши руки. Не можна опиратися на руки, щоб їх не зламати. Можна падати в найближчу кучугуру снігу.

Якщо ти впадеш і через деякий час відчуєш біль у голові й суглобах, нудоту - терміново звернися до лікаря.

 

Обережно: бурульки!

Нестійкі погодні умови — відлига вдень і заморозки вночі — сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків із похилим дахом) та великих деревах.

Будь особливо уважним, проходячи повз будинки або високі дерева. Спершу впевнись у відсутності загрози падіння льодових наростів.

Якщо це можливо, тримайся на відстані від будинків та інших споруд, обираючи найбільш безпечний маршрут руху.

У жодному разі не заходь за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.

 

Правила поведінки під час ожеледиці

Ходи не поспішаючи, ноги злегка розслаб у колінах, ступай на всю підошву. Руки мають бути вільні. Пам'ятай, що поспіх збільшує небезпеку під час ожеледиці, тому виходь із будинку заздалегідь.

У разі порушення рівноваги швидко присядь — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

Падай із мінімальною шкодою для свого здоров'я. Відразу присядь, щоб знизити висоту. У момент падіння зберись, напруж м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотися - удар, спрямований на тебе, зменшиться.

Не тримай руки в кишенях: це збільшує можливість не тільки падіння, а й важких травм, особливо переломів.

Обходь люки: як правило, вони вкриті льодом. Крім того, люки можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.

Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч.

Ідучи тротуаром, не проходь близько до проїжджої частини дороги. Це небезпечно, адже є ризик підсковзнутися та впасти під колеса автомобіля, що проїжджає.

При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися.

Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно.

На залізниці взимку також небезпечно, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію - будьте уважні.

Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля.

Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса.

Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим.

Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість.

У темну пору доби переходьте проїжджу частину тільки у разі відсутності небезпеки у спеціально відведених місцях та із світлоповертальними елементами на одязі.

        Пам'ятай! Через ожеледицю значно збільшується відстань гальмівного шляху транспортного засобу.

 

Правила поведінки на водоймах, вкритих кригою

Не можна з'їжджати на лижах із крутого берега на кригу: у разі різкого навантаження він може провалитися.

Категорично забороняється дітям грати на тонкій кризі.

Небезпечно бути біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.

На льоду  краще  мати при  собі  знаряддя  безпеки  (лижі,  мотузку, палицю).

Обходь місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.

Переходь річку тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути не менше за 15—20 см.

Катайся на ковзанах лише в перевірених та обладнаних для цього місцях.

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини, негайно повертайся на берег. Не біжи, відходь повільно, не відриваючи ніг від льоду.

 

Що треба робити, якщо Ви провалилися під лід?

- розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні і не піти під лід;

- кликати на допомогу;

- старатися зберігати спокій, не борсатися у воді;

- намагайтеся не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води, повзучи грудьми та почергово витягуючи на поверхню ноги;

- вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (де міцність льоду перевірена).

Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба бути обережним до самого берега. Ну а там вже можна не зупинятись поки не опинитесь у теплому приміщенні. Якщо на ваших очах провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму .

Пам'ятай! Твоє життя – у твоїх руках, намагайся зробити все, щоб зберегти його.

Правила пожежної безпеки під час святкування Нового року:

- не грайся із сірниками та запальничками;

- не запалюй свічки та бенгальські вогні без нагляду;

- не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів;

- не суши речі над газовою плитою;

- не пали багать у сараях, підвалах, на горищах;

- не вмикай багато електроприладів одночасно: електромережа може згоріти;

- обов'язково вимикай електроприлади, коли виходиш із дому. Не тягни за дріт руками, обережно вийми штепсель із розетки;

- при виявленні несправності святкової ілюмінації (блимання лампочок, іскріння) слід одразу її вимкнути.

     Категорично забороняється зривати петарди та запускати салюти без нагляду батьків!

        Пам'ятай! Щороку збільшується кількість людей, які отримали травми через недотримання правил користування піротехнікою.

Правила поведiнки під час користування електричними приладами

Під час користування електричними приладами не можна:

- залишати без догляду ввімкнені прилади;

- ставити поблизу розетки електронагрівальні прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися;

- вмикати у розетку декілька приладів одночасно;

- торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;

- вмикати несправні електричні праски, самовари тощо;

- стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами


Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади.

Забороняється:

- користуватися газовими колонками при відсутності тяги;

- відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити;

- стукати по кранах, пальниках твердими предметами;

- сушити речі над газовою плитою.

 

Якщо ви відчули запах газу в приміщенні, дотримуйтесь наступних правил:

- не вмикайте електрику;

- не запалюйте сірники;

- провітріть приміщення;

- перекрийте крани газоподачі;

- викличте аварійну бригаду за номером 104.

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху!

Свято запам'ятається надовго, якщо воно пройде без проблем.

А подбати про це повинні Ви самі.


Джерело: http://pokrov-school2.edukit.dp.ua/


Коронавірус з Китаю – що це таке, симптоми, профілактика.


Що таке коронавірус

Є ціла сім'я коронавірусів. Вони викликають захворювання і в тварин, і птахів. SARS, приміром, також був коронавірусом. Коронавірус— це взагалі цікава річ, і він містить усобі як живі, так і неживі частинки. Всі віруси створені з клітин, які також мають здатність відтворюватись, просто інакше, ніж інші організми.

Щоб підхопити коронавірус, спочатку ми маємо ввійти вконтакт з ним. Вірус може передаватись повітряно-крапельним шляхом— через кашель та чхання, а також фізичний контакт із зараженими людьми, або ж торкаючись поверхні, де перебувають віруси, якщо перш ніж помиєте руки, потягнете їх до носа чи рота. Як тільки вірус потрапляє у ваше тіло, він починає працювати, встромляє у неї свої рецептори. Ви можете уявити собі ці рецептори увигляді ніжок, кожна з яких є клітиною-ключем, а ваша клітина— замком. Як тільки вірус підбирає «ключ», що підходить до вашого«замка», він входить уклітину. І так отримає доступ до усього механізму роботи клітини. Оскільки клітини руйнуються та відмирають, у тілі виникає імунна реакція. Все це разом створює симптоми, які ви починаєте відчувати. У випадку з коронавірусом це головний біль, нежить, кашель, озноб, біль у горлі та гарячка, через що і так складно відслідкувати і зрозуміти цю хворобу— всі ці симптоми дуже поширені, ми відчуваємо їх весь час під час сезону грипу чи при звичайній застуді. Аби зрозуміти, що це ні що інше, як уханський коронавірус, необхідно пройти професійний тест у лабораторії, де дослідять склад вашого слизу та крові.. Ви можете відчувати слабкість і втому, оскільки ваше тіло ставить собі в пріоритет боротьбу з вірусами, замість займатись рутинною роботою. Водночас виможете відчувати біль у кістках, адже вони виробляють більше лейкоцитів.

Отже, наша головна лінія захисту це імунна система. Та ось хитрість у тому, що імунна система невиявляє вірус одразу. Ось чому в тіла йде так багато часу на те, щоб побороти вірус, якого доти стає дуже багато. Тож коли люди підхоплюють коронавірус, ваша здорова імунна система має тижні на те, щоб його побороти. Проблеми у тих, у кого імунітет знижений, а саме в літніх чи дуже юних людей. Уханський коронавірус особливо вражає старших людей, тому що з віком імунна система стає менш ефективною і уповільнюється. Оскільки вірус продовжує поширюватись, а клітини— вмирати, ваша імунна система може здати.Тож найбільші ризики влюдей з ослабленою імунною системою. Та навіть при цьому варто сказати, що рівень смертності коронавірусу порівняно невисокий.

Як захиститись від коронавірусу

Аби захиститися, медики рекомендують:

- часто та ретельно мити руки милом та водою;

- не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;

- одягати захисну маску у громадських місцях;

- уникати тісного контакту з хворими людьми.

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:

- залишайтеся вдома, якщо захворіли;

- уникайте тісного контакту з іншими людьми;

- прикривайте рот і ніс тканиною під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки;

- провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні;

Людям, які зараз перебувають поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

- підтримувати гігієну рук;

- уникати відвідування ринків, торгових центрів та ін.;

- уникати відвідування хворих;

- звернутися до лікаря у разі появи симптомів – кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням;

- телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні. 

Джерело: http://manchenky.edu.kh.ua/


Річний план просвітницької роботи щодо здорового способу життя та здорового харчування

просвітницька робота щодо здорового способу життя та здорового харчування.docx

користь води для дитячого організму

Вода-це джерело життя і функціонування для здорового дитячого організму. 

Сьогодні з ліцеїстами Щербанівського ліцею розмовляли про користь води для дитячого організму. Водночас , дітям слід нагадувати про пиття, тому що вони погано розрізняють сигнали тіла про спрагу, і більш ризикують наразитися на зневоднення. Дітям радимо споживати воду впродовж всього дня і особливо під час активних ігор чи занять спортом. 


кожен повинен знати

Сьогодні медичними сестрами Щербанівського ліцею для ліцеїстів було проведено розяснюючі бесіди та інструктажі з гігієнічної обробки рук, правельність використання захисної маски (вдягання, зняття її та утилізації), правельність використання антисептиків (їх користь та небезпека). 

Антисептик для рук – це дезінфікуючий засіб, який використовується з метою запобігання передачі патогенних мікробів, а також для дотримання елементарних правил гігієни рук в місцях, в яких умивальник і мило не доступні.

Антисептики для рук розподіляють на:

Необхідно зауважити, що найнадійнішим способом запобігання розповсюдженню патогенних мікробів вважається миття рук водою з милом.

Увага! Потрібно знати кожному учаснику освітнього процесу!

Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширенню коронавірусу (рекомендації Міністерства охорони здоров’я України)

 

·          Відповідальне ставлення працівників та роботодавців до власного здоров’я та здоров’я оточуючих!

·          Основна теза: Захворів – сиди вдома.

Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям інших.

·          У разі погіршення стану – потрібно звернутись до свого сімейного лікаря

·          Керівнику потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з країн, в яких були зареєстровані випадки COVID-19.

·

Діагностика. Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

 

·          На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

·          Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон’юнктивіт.

·          Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека.

·          Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря.

·          Якщо ви протягом останніх 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі - лікар має алгоритм дій, що робити.

 

Хто є групою ризику?

 

·          Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.

·          Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19. Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання)

·          Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)

·          Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

·          Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для переговорів, зал очікування лікарні тощо) з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

·          Пасажири літака, які сиділи на відстані двох місць (у будь-якому напрямку) від хворого на COVID-19, супутники або особи, які надають догляд та члени екіпажу, що обслуговують в тій частині літака, де розміщений індексний випадок (якщо тяжкість симптомів або пересування хворого вказують на більш велику експозицію, контактними можуть вважатися всі пасажири секції або всі пасажири)

 

Як можна заразитися, Як передається вірус?

 

·          Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

·          Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м).

·          На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д.

·          Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

·          Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

 

Як довго вірус живе на поверхнях?

 

·          За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

 

Рекомендації як убезпечити себе від зараження:

 

1. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Миття рук з милом:

·          тривалість процедури – 20–40 с;

·          вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;

·          обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;

Обробка рук спиртовмісним антисептиком:

·          спиртовмісний антисептик для рук – розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);

·          антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);

·          тривалість обробки – близько 30 с;

·          особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);

·          обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;

·          у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;

·          контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).

2. Уникайте скупчення людей.

3. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.

4. Використовуйте захисну маску:

·          обов’язково – якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);

·          якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей – з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

·          вона має покривати ніс і рот;

·          вона має щільно прилягати, без відступів по краях;

·          заміняйте маску, щойно вона стала вологою;

·          не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;

·          заміняйте маску щочотири години;

·          не використовуйте маску повторно.

 

Додаткові рекомендації працівникам на об’єктах харчування

 

·          По термообробці необхідно суворо дотримуватись існуючих вимог до приготування страв.

·          Миття посуду повинно проводитись строго по інструкції:

o    видалення залишків їжі.

o    миття щіткою за температури води 50 градусів з миючими засобами.

o    миття з додаванням дез. розчину у іншій ємності (ванні).

o    ополіскування під проточною водою температурою не менше 65 градусів – це також в окремій ємності.

o    просушування на спеціальних полицях.

Детальніше переходьте за посиланням: просвiтня_робота_коронавiрус_МОЗ


Профілактика коронавірусу

11 березня 2020 року в Щербанівському ліцеї медичними сестрами Поставною А.Ф. та Солод І.Л. для учнів 8-го класу з метою профілактики та недопущення розповсюдження серед дітей захворювань спричинених новим коронавірусом було проведено бесіду та розповсюджено листівки з пам'ятками на тему:  " Як знизити ризик інфікування коронавірусом. 

7 корисних порад". 

Учні пізнали багато нової інформації, отримали пам’ятки профілактики:

           

Що представляє собою новий коронавірус?

Новий коронавірус (Ков) - це новий штам коронавируса. Вірус COVID-19 – це вірус, пов'язаний з тим же сімейством вірусів, до якого також належать і віруси, що викликають важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС) і деякі типи ГРВІ.

        

Як поширюється новий коронавірус?

Вірус передається через прямий контакт, повітряно-крапельним шляхом при кашлі та чханні, а також через дотик до поверхонь, забрудненим вірусом. Поки невідомо, як довго вірус здатний виживати на поверхнях предметах, але прості дезінфікуючі засоби можуть вбити його.

     

Які у нового коронавируса симптоми?

Висока температура, кашель і задишка. У більш важких випадках інфекція може викликати запалення легенів або утруднення дихання. У більш рідкісних випадках захворювання може призводити до летального результату. Важливо пам'ятати про те, що основні профілактичні заходи аналогічні - часте миття рук і респіраторна гігієна.

  

Як можна уникнути ризику інфікування?

 

• Часто мити руки, використовуючи мило з водою або спиртовмісні засоби для обробки рук.

• Прикривати рот і ніс при кашлі або чханні зігнутим ліктем або паперовою хусткою, а потім викидати паперову хустку в закриту урну.

• Уникати тісного контакту з будь-ким, хто має симптоми, характерні для ГРВІ або грипу.

• Якомога швидше звернутися за медичною допомогою при появі у вас або у вашої дитини жар, кашель або утруднення дихання.

Бережіть себе та своїх близьких!


Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширенню коронавірусу

•              Відповідальне ставлення працівників та роботодавців до власного здоров'я та здоров'я оточуючих!

•              Основна теза: Захворів – сиди вдома. 

          Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям інших. 

•              У разі погіршення стану – потрібно звернутись до свого сімейного лікаря.

•              Керівнику потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та  особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з країн, в яких були зареєстровані випадки COVID-19.

 

Діагностика. Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

•              На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести. 

•              Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт. 

•              Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека. 

•              Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останні 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі - лікар має алгоритм дій, що робити.

 

Хто є групою ризику?

•              Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники. 

•              Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19. 

          Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19

          (наприклад, через рукостискання)

•              Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)

•              Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

•              Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для переговорів, зал очікування лікарні тощо) з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин

•              Пасажири літака, які сиділи на відстані двох місць (у будь-якому напрямку) від хворого на COVID-19, супутники або особи, які надають догляд та члени екіпажу, що обслуговують в тій частині літака, де розміщений індексний випадок (якщо тяжкість симптомів або пересування хворого вказують на більш велику експозицію, контактними можуть вважатися всі пасажири секції або всі пасажири.

 

Як можна заразитися, Як передається вірус?

•              Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

•              Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м). 

•              На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д. 

•              Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

•              Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

 

Як довго вірус живе на поверхнях?

•              За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

 

Рекомендації як убезпечити себе від зараження: 

1.          Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Миття рук з милом:

•              тривалість процедури — 20–40 с;

•              вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;

•              обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;

Обробка рук спиртовмісним антисептиком:

•              спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);

•              антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);

•              тривалість обробки — близько 30 с;

•              особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);

•              обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;

•              у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;

•              контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).

2.          Уникайте скупчення людей.

3.          Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.

4.          Використовуйте захисну маску:

•              обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);

•              якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

•              вона має покривати ніс і рот;

•              вона має щільно прилягати, без відступів по краях;

•              заміняйте маску, щойно вона стала вологою;

•              не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком; заміняйте маску щочотири години;       не використовуйте маску повторно.

 

Додаткові рекомендації працівникам на об’єктах харчування 

•              По термообробці необхідно суворо дотримуватись існуючих вимог до приготування страв. 

•              Миття посуду повинно проводитись строго по інструкції: 

o   видалення залишків їжі.

o   миття щіткою за температури води 50 градусів з миючими засобами.

o   миття з додаванням дез. розчину у іншій ємності (ванні).

·        ополіскування під проточною водою температурою не менше 65      градусів - це також в окремій ємності та просушування на спеціальних полицях.


педикульоз

кір!

ГРИП!

КОНСУЛЬТАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ

ЯКІ  ПРОДУКТИ ВЖИВАТИ  ЩОБ  ЗДОРОВУ  УСМІШКУ  МАТИ

   ВІТАМІН  Д  Стимулює засвоєння кальцію з відкладанням його у кістках, зокрема в зубах. Виробляється в організмі під впливом ультрафіолетових променів і міститься в трісці, палтусі, пшениці, яєчному жовтку, авокадо, олії.

    ВІТАМІН  С Поліпшує здатність організму засвоювати кальцій, має протизапальну дію. За тривалої недостатності цього вітаміну в організмі виникає цинга – захворювання, за якого кровоточать ясна та випадають зуби. Міститься в шипшині, чорній смородині, червоному перцю, солодкому перцю, хроні, цитрусових, щавлі, суниці, редисці, агрусі, капусті білокачанній, помідорах, картоплі, броколі, манго, петрушці, яблуках, абрикосах, шпинаті.

    ВІТАМІН  В6  Сприяє зміцнинню структури зубів та ясен, бере участь в обмінних процесах. Міститься в пророщеному зерні, горіхах волоських, фундуці, шпинаті, картоплі, моркві, капусті білокачанній, помідорах, полуниці, черешні, апельсинах, лимонах, м’ясі, молочних продуктах, яйцях курячих, бобах.

    КАЛЬЦІЙ   Ca  Основний будівельний матеріал для зубів. Міститься  в молочних продуктах, м’ясі, рибі, та морепродуктах, горіхах, зелені, капусті білокачанній, бобових, зелених овочах

    ФОСФОР  Р   Сприяє зміцненню зубів. Продукти харчування, у яких він міститься: м’ясо, риба, зокрема лосось, сардини, печінка тріски, креветки, горіхи волоські, вівсяна каша, житній хліб, сочевиця, соя, пророщена пшениця, зелень, груші, молочні продукти.

    ФТОР  F  Бере участь у процесах формування зубної емалі та дентину – міцної кісткоподібної тканини, яка лежить в основі зуба. Міститься в питній воді, кухонній солі, морській рибі, хлібі з борошна грубого помелу, чорному чаю, горіхах, цибулі ріпчастій, картоплі, яблуках, грейфруті, рисі, шпинаті, курятині, молоці, яйцях курячих.

     ЦИНК  Zn  Сприяє загоєнню ран, а також запобігає інфекціям, які викликають запалення ясен. Продукти харчування, у яких він міститься: омари, мідії, лосось, свинина, яловичина, індичка, курятина, арахіс, бобові, коричневий рис, хліб із цільної пшениці. 


організація медичного обслуговування

Медичне обслуговування дітей Щербанівського ліцею забезпечують медичні сестри – Поставна Алла Федорівна та Солод Інна Леонідівна.      У Щербанівському ліцеї організована робота медичного кабінету.  В тому числі проведення  обов’язкових медичних оглядів, контроль за станом здоров’я, фізичним розвитком дитини, організацією фізичного виховання, загартуванням, дотриманням санітарно – гігієнічних норм та правил, режимом та якістю харчування. Приміщення відповідає санітарно-гігієнічним вимогам, оснащене та забезпечене необхідним обладнанням та лікарськими засобами, виробами медичного призначення.

 Кабінет медичної сестри обладнаний: шафа для документації -1, шафа для одягу -1, стіл письмовий -1, стільці -2, кушетка -1, газоаналізатор (алкотестер) Алкофор 105 -1, шафа для медикаментів з невідкладної допомоги-1, ваги медичні -1, ростомір напольний -1, кушетка медична оглядова -1, тонометр -1 .

     Перев’язувальним матеріалом та медикаментами для надання першої невідкладної допомоги забезпечені в достатній кількості. Придбаних ліків вистачає для невідкладного лікування дітей. Постійно поновлюються медикаменти у шафі невідкладної медичної допомоги згідно наказу МОЗ України від 31.08.2004 р. №437 “Про затвердження клінічних Протоколів надання медичної допомоги при невідкладних станах у дітей на шпитальному і до шпитальному етапах”.

    Планування роботи здійснюється в установленому порядку, що визначається відповідними нормативними документами:

                 Основні нормативні документи:

·         Стаття 22 Закону України « Про загальну середню освіту»;

·         Державні санітарні правила і норми  по устаткуванню, утриманню загальноосвітніх навчальних закладів та організації  навчально-виховного процесу.  ДСанПіН 5.5.2-008-01;

·         Наказ № 242/178 від 21.04.2005 р. “ Про посилення роботи щодо профілактики захворюваності дітей у навчальних закладах та формування здорового способу життя учнівської та студентської молоді”;

·         Наказ МОН України і МОЗ України №01.06.2005 №242/329 „ Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах”

Накази МОЗ України:

·         Наказ МОЗ України від 04.04.2003 р. №155 „ Про удосконалення медико-санітарного забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування”.

·         Наказ МОЗ України від 29.11.2002 р. №434 “Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні”.

·         Наказ МОЗ України від 12.12.2002 р. №465 “Про удосконалення медичної допомоги дітям підліткового віку”.

·         Наказ МОЗ України від 23.05.2012 року №382 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 16 серпня 2010 року №682» (введення ф.86-2/о)

·         Наказ МОЗ України від 31.08.2004 року № 437 «Про затвердження клінічних Протоколів надання медичної допомоги при невідкладних станах у дітей на шпитальному і до шпитальному етапах»

·         Наказ МОЗ України від 07.10.2013 року № 1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків , що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах»

·         Наказ МОЗ України від 11.08.2014 №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні »

·         Наказ МОЗ України від 16.08.2010 №682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів»

·         Наказ МОЗ України від 05.11.2013 р. №955 „ Про затвердження нормативно-правових актів щодо захисту від зараження ВІЛ-інфекцією при виконанні професійних обов’язків ”.

·         Наказ МОЗ України від 23.07.02 р. №280 “Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких може призвести до поширення інфекційних хвороб”.

·         Наказ МОЗ України від 18.11.1999 р. №272 “Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії”.

·         Наказ МОЗ України від 16.08.2013 року №731 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 21.08.2012 року №1091 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при туберкульозі»

·         Наказ МОЗ України від 14.04.1995р. №66 "Про затвердження інструкції про порядок внесення подання про відсторонення осіб від роботи або іншої діяльності"

·         Наказ МОЗ України від 28.03.1994 р. № 38 «Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом»


Пам'ятка «Обережно: грип!»

Якщо ви виявили у себе наступні симптоми:

температура 37,5 - 39 ° С,

головний біль,

біль у м'язах,

суглобах, озноб, кашель, нежить або закладений ніс, біль (першіння) в горлі.

Що робити при виникненні симптомів грипу:

1. Залишіться вдома, не заражайте оточуючих.

2. Батьки! Не відправляйте хворих дітей до  ліцею, на культурно-масові заходи.

3. При температурі 38 - 39 ° С викличте дільничного лікаря додому або бригаду «швидкої допомоги».

4. Вживайте рідини частіше, ніж звичайно (чаї, морси, компоти, соки).

5. При кашлі і чханні прикривайте рот і ніс хусткою або серветкою.

Важливо! не рекомендується переносити грип «на ногах»; своєчасне звернення до лікаря і ранній початок лікування (перші 48 годин захворювання) знизять ризик розвитку ускладнень грипу: бронхіту, пневмонії, отиту, менінгіту, енцефаліту, ураження серця, нирок та інших внутрішніх органів і систем.

Що потрібно робити для профілактики:

1. Найбільш ефективна міра профілактики проти грипу - щорічна вакцинація проти грипу до початку епідсезону.

2. Користуйтеся маскою в місцях скупчення людей. Скоротіть час перебування в місцях масових скупчень людей.

3. Уникайте тісних контактів з людьми, які чхають, кашляють.

4. Не торкайтеся до очей, носа, рота.

5. Ретельно мийте руки з милом, промивайте порожнину носа. Можна протирати руки бактерицидними серветками.

6. Регулярно провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте, і робіть вологе прибирання.

7. Уникайте обіймів, поцілунків, рукостискань.

8. Вживайте в їжу продукти, що містять вітамін С (журавлина, брусниця, лимон та ін), а також страви з додаванням часнику, цибулі.

9. У разі появи хворих на грип в сім'ї або робочому колективі рекомендується почати прийом противірусних препаратів з профілактичною метою (з урахуванням протипоказань і згідно з інструкцією із застосування препарату).