Історія 7 клас

Історія України

Галицько-Волинська держава за наступників Данила Галицького

План

1. Політика наступників Данила Романовича.

2. Правління останніх Романовичів.

3. Припинення існування Галицько-Волинської держави.

4. Історичне значення Галицько-Волинської держави.

1264 р. - помер Данило Галицький

Брат Василько Син Лев I Син Шварно Син Мстислав

(1238-1270рр.) (1264-1301рр. ) (1264 – 1269р.) (1264-1289рр.)

Волинь Галичина Холм Требовль

Домашнє завдання

Прочитати параграф 20 підручника.

Завдання на випередження. Підготувати повідомлення або презентацію на одну із тем:

«Освіта Галицько-Волинського князівства»,

«Архітектура та образотворче мистецтво Галицько-Волинського князівства»,

«Література і літописання Галицько-Волинського князівства».


Історія України Власов 7 клас.pdf

Всеесвітня історія

ТЕМА. Християнська церква в ХІ – ХV ст..Середньовічні школи та університети. Книгодрукування (13.03) Конспектувати виділене червоним

Мета:

  • актуалізувати знання учнів про релігію, її роль в житті суспільства;
  • розглянути процес християнізації Європи та діяльність церкви у Європі в Середньому і Пізньому Середньовіччі;
  • охарактеризувати діяльність чернечих та духовно-рицарських орденів;
  • продовжити формування вмінь учнів порівнювати історичні події, явища та соціальні інститути на прикладі діяльності рицарських і чернечих орденів, а також християнської церкви на різних етапах епохи Середніх віків;
  • продовжити формування уміння встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, висказувати думки на ґрунті отриманої інформації; удосконалення навичок групової роботи;
  • розвивати навички учнів по застосуванню технології критичного читання, вмінню аргументувати власну думку, наводячи приклади.

Основні поняття: Папа Римський, понтифікат, єпископ, Патріарх, християнізація, симонія, анафема, інтердикт, церковний розкол (схизма), клюнійський рух, кардинал, інвеститура, конклав, чернечі ордени, ченці-жебраки, францисканці, домініканці, духовно-рицарські ордени, іоанніти (госпітальєри), тамплієри (храмовники), єретик, вальденси, катари (альбігойці), інквізиція, аутодафе, Авіньйонський полон пап.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Давайте згадаємо, що про християнство нам вже відомо (фронтальне опитування):

1) Коли і де виникло християнство? (У перші століття нашої ери воно поширилося по всій території Римської імперії)

2) Яким спочатку було ставлення в Римській імперії до християнства? (Піддавали гонінням.)

3) Коли і ким було дозволено вільне сповідання християнства? (313 р., імператором Костянтином)

4) Де розв`язувалися головні питання церковного життя? (На церковних соборах.)

5) Яка книга була головною у християн? (Біблія)

IІI. Вивчення нового матеріалу

  1. Християнська церква в ранньому Середньовіччі. Християнізація Європи

Учитель. Затвердившись ще в 313 році як державна релігія у Римській імперії,християнство пережило її загибель та перетворилося на фундамент середньовічної європейської цивілізації. Єдине, що об’єднувало ворогуючі між собою держави на території Європи під час Великого переселення народів, - це приналежність до християнської церкви. Ще одним об’єднуючим фактором була мова церкви - в усіх країнах вона була однаковою - латина, на основі якої почала формуватися нова середньовічна культура.

Робота з історичною картою

Більше десяти століть християнство поширювалося Європою. Як відбувався цей процес, ми можемо простежити, вивчивши карту історичного атласу.

Так, наприкінці IV ст. – імператори Константин І і Феодосій І навернули до християнства Римську імперію; наприкінці V ст. – до християнства приєдналися франки, вестготи, племена Піренейського півострова, лангобарди, частина саксів і англів; у 988 р. – Володимир Великий охрестив Київську Русь; останніми ж у Європі у ХІІ - ХІV ст. християнство почали сповідувати полабські слов`яни, прусси і литовці.

Християнізація істотно обновила життя в Європі. Вона сприяла об’єднанню народів (робила їх одновірцями), розвитку феодальних відносин та культури, а під час хрестових походів розпочала процес колонізації інших територій та країн.

Тож християнізація Європи була довгою і затяжною. Навернення у нову віру відбувалося як силою слова, так і силою зброї. Проте безперечним було те, що європейці-християни ставали добрішими і культурнішими.

Работа в парах.

Учні діляться на «Хмарки» і «Сонечки». "Хмарки" впродовж 2 хвилин намагаються знайти аргументи і факти, що свідчать про негативну роль церкви, а «Сонечки» в цей час намагаються знайти докази того, що релігія і церква зробили багато корисного для суспільства. Протягом наступних 2 хвилин учні в парах обмінюються отриманою інформацією і формулюють загальний висновок з обговорюваного питання.

Учитель допомагає учням зробити загальний висновок про те, що християнська церква хоч і була зіткана з протиріч грала все більш істотну роль в житті середньовічних держав; вона зробила багато корисного для суспільства, але не менше заподіяла і шкоди.

Церковний розкол 1054 р.

Із середини ІV ст. спостерігається відмінність у відносинах церкви і держави на Сході та на Заході імперії: на Сході зберігалася сильна імператорська влада, а на Заході міжусобиці та постійні напади варварів послабили державну владу, внаслідок чого зріс вплив римських єпископів. Намісником Ісуса Христа на Землі християнська церква вважала апостола Петра - першого римського єпископа, тому обіймання саме римського єпископства було дуже почесним.

Уже в V ст. римські єпископи присвоїли собі титул глави церкви і їх почали називати папами (з грец. - батько) - "батьками церкви". Поступово церковна влада на Заході замінювала відсутню світську владу. Особлива роль тут належить Папі Римському Григорію І Великому, який займав найвищу в Римі адміністративну посаду - префекта, а в 590 р. був обраний ще й Папою Римським. Йому вдалося встановити мир з лангобардами, які нападали на Італію і дипломатичні стосунки з багатьма європейськими правителями. Так формувалася світська влада пап.

У 756 році за підтримки Карла Великого було засновано Папську державу, що збереглася донині (Ватикан); так папа римський став світським правителем.

На Заході християнську церкву очолив Папа Римський, а на Сході - Патріарх Константинопольський. Між ними не вщухали суперечки щодо першості та значимості у християнському світі. Згодом між ними почали виникати розбіжності щодо церковного устрою, віровчення, обрядів.

У 1054 році через суперечку за підпорядкування церкви в Південній Італії, (яка належала Візантії, але папа вважав її своїм володінням) представники Риму і Константинополя розірвали відносини своїх церков й обмінялися церковними прокляттями - анафемами.

В історії християнства події 1054 р. були витлумачені як церковний розкол (схизма). З того часу західну церкву стали називати римо-католицькою ("вселенською"), а східну - православною ("істинною"). Неодноразові спроби об`єднання церков - унії впродовж Середньовіччя були безуспішні.

  1. Чернечі та духовно-рицарські ордени

Учитель. На території Центральної та Західної Європи поширився католицизм. Церковні обряди в католицькій та православній церкві виконувало духовенство. Воно поділялося на біле та чорне.

До білого духовенства належали священики, що відправляли богослужіння та жили в миру, серед людей. Чорне духовенство становили ченці - священики, що усамітнювалися від світського життя в монастирях. Церква, як і суспільство, мала свою ієрархію, передбачаючи підпорядкування нижчих священиків вищім.

Прагнучи до вдосконалення життя монахи присвячували його служінню Богу, цілком віддаючись молитві та покаянню. Ченці вели стриманий спосіб життя, приймаючи обітницю бідності, покори і безшлюбності (целібату), допомагали ближнім, виконуючи діла милосердя.

В Х - ХV ст, щоб відокремиться від старих чернечих об'єднань, які стали вмістилищем людських пороків, виникли нові чернечі об'єднання, так звані ордени.

Спочатку їх основною метою був догляд за хворими та пораненими паломниками і хрестоносцями, їх духовна підтримка і захист від збройних нападів.

Пізніше (завдяки хрестовим походам) з'явилася нова форма організації орденів - духовно-рицарські ордени, члени яких намагалися суміщати рицарський і чернечий спосіб життя.

Ченці-жебраки вдихнули нове життя в католицьку церкву. Завдяки своїй активній діяльності вони схилили на свій бік значну частину людей, які втратили віру в офіційну церкву. Без них інквізиції навряд чи б вдалося винищити єретиків. Учитель зазначає, що відродити ідею євангельської бідності старалися францисканський і домініканський жебручі чернечі ордени.

  1. Піднесення ролі папства в епоху розвинутого Середньовіччя (ХІ-ХІІІ ст.)

Х ст. - німецькі імператори підкорили пап і єпископів своєму впливу, присвоївши собі інвеституру - право призначати й затверджувати єпископів. Церковні посади або духовний сан тепер можна було купити чи продати (симонія). Церковна дисципліна дуже послабла, а це шкодило авторитету і впливу церкви на віруючих.

Робота з історичним документом «З історії моїх бідувань». П’єр Абеляр

В абатстві, до якого я вступив, вели цілковито мирське життя, й до того ж, вельми негоже; сам абат, що стояв вище за інших за саном, був нижчим від них за способом свого життя й ще більше — за своєю поганою славою...

Є деякі священики, які не лише через помилки обманюють прихожан, запевняючи їх, що за грошові приношення скасовують або послаблюють покарання, накладені у спокуту, думають вони не стільки про те, щоб догодити Богові, скільки про те, аби найбільше отримати грошей. І не тільки священики, а й начальників священиків, тобто єпископів, як нам відомо, охопило користолюбство, і коли при освяченні церков, вівтарів чи благословенні цвинтарів або будь-яких інших свят збирається простий люд, від якого вони сподіваються (отримати) багаті дарунки, то вони суттєво пом’якшують покарання: дарують їм то четверту, то третю частину покарання, зрозуміло, під приводом якоїсь милості, насправді ж — безмежної жадібності.

Запитання до тексту

1) Чому, на ваш погляд, падав авторитет церкви? Свою відповідь обґрунтуйте.

2) Які риси духовенства піддає критиці автор?

3) Як дії таких священиків могли впливати на мораль суспільства?

Рух за оновлення церкви в середині Х ст. очолив французький монастир Клюні (знайдіть це містечко на карті атласу "Християнська церква в Європі в VI-XІVст.), який підлягав безпосередньо папі. Лідером "Клюнійського руху" став папа Григорій VІІ, який скасував світську інвеституру, вивів монастирі з під впливу сеньорів, засудив симонію й заборонив духовенству брати шлюб. Німецький король Генріх ІV проігнорував заборони папи Григорія VІІ, за що був відлучений від церкви і вимушений вимолювати у папи прощення - узимку, в лохміттях, босоніж. Цей випадок ввійшов і історію як "шлях до Каносси" (1077 р.)

У 1122 р. у Вормсі духовна і світська влада, уклавши договір, дійшли згоди - єпископів обирали вільно, а затверджували імператори разом із папами.

Найвищої могутності папство досягло за понтифікату (періоду правління) папи Інокентія ІІІ (1198-1216). Він відновив усі папські володіння в Італії. Якщо його попередники називали себе "намісниками св. Петра", то Інокентій ІІІ проголосив себе "намісником Бога на землі", "найвищим володарем церкви і світу". За нього церква почала домінувати над державою. Він навіть мав контроль над Візантійською імперією. Ніколи в історії чоловік ще не мав стільки влади в руках. Він організував два хрестових походи і розпорядився знищити "усіх єретиків і повсюди", установив інквізицію.

В 1274 р. за понтифікату Григорія Х було прийнято новий порядок обрання пап - відтепер їх мали обирати лише кардинали без втручання імператорів чи інших світських государів. Для цього зібрання кардиналів замикали в залі, доки не закінчаться вибори нового папи. Відтоді зібрання кардиналів з обрання папи почали називати конклавом (у перекладі з латинської - «під ключ»). Якщо через три дні кардинали не доходили згоди, їхнє харчування обмежували, а ще через п’ять днів, щоб прискорити вибори, переводили на хліб і воду.

Церква проголошувалася вищою за світську владу. Правом церкви було прощати гріхи всім бажаючим - треба було лише придбати грамоту про відпущення гріхів - індульгенцію. Папська влада проголошувалася вищою за владу королів та імператорів.

Робота з історичним документом

Учитель пропонує учням прочитати документ та довести, що Папа Римський дістав віщу владу.

«Із Диктату папи» (1075 р.)

Тільки римський єпископ по праву називається вселенським. Тільки він сам може усувати єпископів і призначати їх... Один він має право розпоряджатися знаками імператорської влади. Тільки папі всі князі цілують ноги... Один він у світі іменується папою. Він може усувати імператорів... Ніхто не може скасувати його (папи) рішення, а він сам скасовує будь-чиє. Ніхто йому не суддя...

Посилення могутності церкви супроводжувалося зростанням церковного багатства. Використовуючи метод "Мозкового штурму", учитель пропонує дати відповідь на запитання: якими були джерела збагачення католицької церкви?

Орієнтовні відповіді учнів фіксуються на дошці.

1) Доходи від володіння землею і селянами.

2) Продаж індульгенцій.

3) Платня за церковні обряди.

Доповнення вчителя

1) Церковна десятина.

2) Продаж церковних посад.

  1. Єресі та інквізиція

У ч и т е л ь. Церква збагачувалася, вище католицьке духовенство купалося в розкоші, тоді як мирян вони закликали жити у бідності та праведності. Не тільки серед мирян, але й у деяких представників духовенства це викликало невдоволення. Вони почали відкрито виступати з осудом збагачення церкви. Цей рух проти церкви в Європі дістав назву єресі.

Єретик (з грец. – “супротивник”) – противник пануючого віровчення церкви. Єретики вважали:

1) церква “зіпсована”;

2) Папа – намісник Диявола, а не Бога.

Єретики відкидали дорогі церковні обряди, пишні богослужіння; вимагали скасування церковної десятини, відмови духовенства від земельних володінь і багатств. Джерела віри єретиків – Євангеліє, ідея “ангельської бідності”.

Найвищого розквіту єретичні рухи досягли в другій половині ХІІ-ХІІІ ст. Їхнім центром стала Південна Франція, де зародилися єретичні вчення катарів (чистих) і вальденсів. Звідти вони поширилися в інші європейські країни.

Учні заслуховують виступ доповідача щодо появи єретичних рухів в середньовічній Європі та про реакцію католицької церкви на їх появу.

У ХІІІ ст. для розшуку, суду і розправи над єретиками папою Інокентієм III було створено (а наступним папою Григорієм IX вдосконалено і поширено) - інквізицію (з лат. - розшук, розслідування) - судово-слідчу організацію - «Святу установу».

Згідно із законом цього суду, кожний громадянин мав доносити на єретиків. І кожна особа, яку підозрювали в єресі, підлягала тортурам. Суд був таємним, і підсудному не викривали ім’я донощика. Інквізитор оголошував свій вирок і передавав жертву світській владі, яка кидала звинуваченого до тюрми на все життя або найчастіше спалювала. Адже, за християнськими віруваннями, нечисту силу можна знищити лише вогнем. Майно жертви конфісковувалося: половину забирала церква, а половину — держава.

Нерідко влаштовували церемонію проголошення та виконання вироку інквізиції над групою єретиків - аутодафе (з ісп. - "акт віри") на головній площі міста при великому скупчені народу, у присутності духовної та світської знаті.

В Іспанії каральна діяльність набула найбільшого розмаху під керівництвом великого інквізитора Томаса Торквемади (1420-1498).

Церква у ХІV-ХV ст.

На початку Х ІV ст. розгорнулася жорстока боротьба між папою Боніфацієм VІІІ і французьким королем Філіппом ІV Красивим. Король заборонив вивозити з королів-ства до Риму кошти, зібрані як церковна десятина - податок на користь церкви. Боніфацій VІІІ готувався відлучити Філіппа ІV від церкви, але той його випередив і взяв папу під варту. Не витримавши такого приниження Боніфацій VІІІ невдовзі помер.

З 1309 по 1377 рр. резиденція пап знаходилася не в Римі, який за цей час істотно занепав, а у французькому містечку Авіньон, що не було підвладне Філіппові, але знаходилося у сфері його впливу -"Авіньонський полон пап". Так почався занепад папства.

У 1378 почалася Велика схізма західної церкви, яка тривала до 1417 року - на чолі католицької церкви було відразу двоє пап і кожен з них вважав себе законним.

Розколові поклав край Констанцький собор. На ньому 1417 р. папою був обраний Мартін V. Так з Великою схізмою нарешті було покінчено.

IV. Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів

ІСТОРИЧНИЙ ДИКТАНТ

А. Розташування службових звань у порядку їх підпорядкування.

Б. Суд католицької церкви у справах єретиків.

В. Релігійне вчення, що заперечує основи та організаційні норми панівної церкви

Г. Розкол християнської церкви на католицьку і православну.

Д. Військово-чернечі організації західноєвропейських лицарів, що боролися проти «ворогів християнської віри»

Є. Купівля і продаж церковних посад.

Ж. Духовна особа в католицькій церкві, наступна після Папи.

З. Глава католицької церкви.

І. Зібрання кардиналів для обрання Папи Римського.

К. Масове прилюдне спалення єретиків за вироком інквізиції.

Л. Орден лицарів (храмовників).

М. Грамота про відпущення гріхів.

Поняття:

1. Симонія; 2. Схизма; 3. Тамплієри; 4. Рицарські ордени; 5. Папа Римський; 6. Кардинал; 7. Індульгенція; 8. Інквізиція; 9. Конклав; 10. Ієрархія; 11. Аутодафе; 12. Єресь

V. Підсумки уроку

Підводячи підсумки уроку давайте спробуємо відповісти на питання:

  • Яким чином проходили процеси християнізації Європи?
  • Які зміни відбулися у християнській церкві у V – XI ст.?
  • Що вам відомо про Папську державу?
  • Яку роль відігравала християнська церква у житті середньовічного суспільства?
  • Чому відбувся церковний розкол у 1054 році?
  • Яким було відношення християн до інших релігій?
  • Чому християнська релігія стала панівною у Європі?

Метод «Мікрофон».

Бесіда продовжуєтся за методом уявного мікрофону: «Сьогодні на уроці...»:

  • Я навчився (лася)... .
  • Мені сподобалось
  • Я узнав (ла) ....

VI. Домашнє завдання

1) Опрацювати зміст § 20-21 відповісти (усно) на питання зі

2) Використавши набуті впродовж уроку знання та опрацювавши матеріал параграфу, складіть таблицю: Творче завдання (для бажаючих):

3) Написати невелику розповідь-роздум за темою «Роль релігії і церкви в житті середньовічної Європи" (питання 7 зі с. 85)

4) Підготувати повідомлення (на вибір кожен учень): «Культура раннього Середньовіччя»; «Школи і університети в епоху Середньовіччя»; «Зародження дослідницьких знань. Алхімія »

1472597351_caa05e576fce7cd8a3b06d9cd33c0d2e.pdf
Вплив церкви на середньовічне суспільство.pptx


Архітектура Середньовіччя. Раннє Відродження.pptx

П'ятниця, 20.03.2020, Всесвітня історія

Тема. Архітектура і мистецтво. Раннє Відродження.

Завдання. Переглянути презентацію, записати в робочий зошит виділене червоним шрифтом. Результати домашнього завдання (пункти 2 і 3 надсилаєте через вайбер або на e-mail ugrakviktor2709@gmail.com

Понеділок, 30.03.2020 р., Історія України

Тема. Культура Галицьк-Волинської держави у другій половині ХІ - ХІІІ століть

Завдання. Переглянути запропоноване відео та опрацювати параграф 21 підручника, виконати завдання 5 письмово. Виконане домашнє завдання надіслати через вайбер або на e-mail ugrakviktor2709@gmail.com

П'ятниця, 03.04.2020 р., Всесвітня історія

Практичне заняття. "Середньовічні замки та собори: візитна картка туристичної Європи"

Використовуючи джерела інтернет підготувати опис архітектурної памятки однієї європейської країни (Франція, Англія, Іспанія, Італія, Польща). Представлення здійснюєте за планом:

- рік створення

- країна, місто

- характерні риси, стиль

-історичні події, пов'язані з цією архітектурною памяткою.

Вам пропонуються зображення найбільш відомих замків Європи, обираєте один і виконуєте роботу. Виконане завдання завантажуєте в класрум

Понеділок, 06.04.2020 р., Історія України,

Тема. Узагальнення з теми "Королівство Руське (Галицько-Волинська держава"

Виконати запропоноване тематичне оцінювання. Варіант І - Андрейчук, Литвинова, Угорчук, Іванищук, Івасютин, Матковський, Семенюк; варіант ІІ - Заграновський, Микитюк, Бугаєв, Сенюк, Яськів, Андріяшко. Для допомоги додаються опорні схеми до теми "Королівство Руське (Галицько-Волинська держава" . Результати завантажити в класрум.

Опорні схеми до теми Королівство Руське.docx
ТО Галицько-Волинська держава.docx

П'ятниця, 10.04.2020 р., Всесвітня історія,

Тема.Велике князівство Литовське та Польське королівство.

Переглянути навчальне відео та текстову шпаргалку, виконати тестове завдання використовуючи отриманий матеріал. Скинути отримані результати у формі скріншоту

Велике князівство Литовське та Польське королівство

Понеділок, 13.04.2020 р.,

Тема.Українські землі у складі Великого князівства Литовського

Переглянути запропоноване навчальне відео та опрацювати параграф підручника 22, виписати дати пов'язані із входженням українських земель до складу ВКЛ та Польського королівства (виконати завдання таблицю №2 (ст.163).

П'ятниця, 17.04.2020 Всесвітня історія

Тема Угорське королівство. Гуситські війни в Чехії. Ян Гус.

Прочитати матеріал підручника (ст.178-180, 202-206) та шпаргалку "Угорщина та Чехія", перегляньте відео (до 7.00 хв.) та презентації, виписати дату приходу угорців в Паннонію, хрещення угорців, дату прийняття "Золотої булли", роки правління Матьяша Корвіна, хто такий Ян Гус, таборити та чашники, перші держави західних слов'ян, хто охрестив західних слов'ян і винайшов слов'янську абетку

ян гус.ppt
Угорське королівство.ppt
Угорщина та Чехія

П'ятниця, 24.04.2020 р. Всесвітня історія

Тема. Новгородська боярська республіка. Велике князівство Московське.

Переглянути запропоновані відеоматеріали з теми, прочитати параграфи підручника 25-26 та виконати тести за посиланням http://join.naurok.ua, код доступу 271482 або за посиланням. Результати тестування завантажити в класрум.

Новгородська республіка та Велике князівство Московське
Новгородська боярська республіка.ppt

Понеділок, 27.04.2020 Історія України

Тема. Українські землі у складі іноземних держав (Угорщини, Молдавії, Московії, Османської імперії). Кримське ханство.

Переглянути навчальне відео та прочитати параграф підручника 23, продовжити таблицю попереднього заняття (Українські землі у складі іноземних держав). Виконайти тести за посиланням, результат завантажити у формі скріншоту.

Понеділок, 04.05.2020 Історія України

Тема. Соціальна структура та господарський розвиток українських земель в XIV - XV століттях.

Перегляньте навчальне відео та прочитайте параграф 24 підручника, дайте письмову відповідь на завдання 2,3,4 (ст.176). Виконайте тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=608412

П'ятниця, 08.05.2020 р. Всесвітня історія

Тема. Утворення Османської імперії.

Перегляньте навчальне відео та прочитайте параграф підручника 30. Виконайте запропоновані тести. Дайте письмову відповідь на такі питання:

- проглянувши відео "Битва на Косовому полі" скажіть чому для сербів ця битва стала національною трагедією?

- переглянувши відео Завоювання Константинополя османами" запишіть чи вважають сучасні турки цю подію святом?

П'ятниця, 15.05.2020 р. Всесвітня історія

Тема. Країни середньовічного Сходу (Індія та Китай)

Перегляньте навчальне відео та прочитайте параграф 29 підручника, виконайте завдання 1-9 після параграфа в робочому зошиті. Відповіді завантажте в класрум до 22 травня 2020р.