Хто такий міколог?

Міколог – це вчений, який спеціалізується на вивченні грибів.

Ця область біології включає вивчення всіх аспектів життя і біології грибів, включаючи їх класифікацію, поширення, біохімію, екологію, генетику, і взаємодія з іншими організмами. Мікологи проводять наукові дослідження з таксономії, екології, фізіології та генетики грибів.

Їхня робота може бути пов'язана з ідентифікацією та класифікацією грибів, вивченням їх ролі в екосистемах, дослідженням грибних хвороб рослин та іншими аспектами мікології.

Мікологи проводять наукові дослідження, які можуть мати прикладне значення у сільському господарстві, медицині, фармацевтиці та харчовій промисловості, наприклад, у розробці антибіотиків, ферментів, а також у виявленні та вивченні видів грибів, придатних для їжі або мають лікарське значення. Робота міколога може включати польові дослідження, лабораторну роботу та, в деяких випадках, викладання та науково-популярну діяльність.

Ось приклад роботи вчених-мікологів: виявляється, з грибів можна виготовляти "екошкіру", яка не потребує страждань ні худоби, ні довкілля.

Матеріал абсолютно такий же, як шкіра, за якісними характеристиками, але при цьому він біорозкладаний, екологічно безпечний, еластичний і міцний. Готову мікошкіру можна пофарбувати в будь-який колір. Але головна фішка матеріалу в тому, що він росте сам по собі. Тобто йому можна задати будь-яке лекало – наприклад, для майбутньої сумочки – і міцелій гриба, «заросте» рівно за вашою міркою.

Можна також виготовляти пакувальний матеріал – типу пінопласту, але значно "зеленіший". І навіть – будівельні матеріали типу ДВП, ДСП. Щодо медицини, то навіть якби у світі не існували "психоактивних" грибів, ми повік мали б дякувати грибам за пеніцилін та інші речовини, які успішно борються зі смертельними бактеріями в наших організмах.

Мікологи роблять значний внесок у науку і практику в багатьох областях, де гриби відіграють ключову роль.

Лікар-міколог: Це медичний фахівець, який займається діагностикою, лікуванням та дослідженням хвороб, спричинених грибковими інфекціями.

Лікарі-мікологи спеціалізуються на мікозах – захворюваннях, спричинених патогенними грибами, які можуть вражати шкіру, нігті, волосся чи інші органи.

Екошкіра - винахід мікологів

Створювати шкіряний одяг не з тварин, а з грибів!

Марта Кондрин

Таку ідею вперше в Україні запропонувала дослідниця Марта Кондрин з Івано  - Франківська.

Марта Кондрин  дуже багато подорожувала південно-східною Азією, навіть 8 років прожила в Малайзії. В одну з таких подорожей до Індонезії  познайомилась із засновниками стартапу, який робив речі з міцелію грибів. Вони починали з вирощування грибів і постачання їх в ресторани Індонезії, 10 років цим займались, а потім вже почали робити з грибів матеріали. Тож у світі практика створення шкіри з міцелію є, і навіть всесвітньо відомі бренди, такі як Adidas, Stella McCartney та Gucci мали починання у цьому напрямку.

Виробництво натуральної шкіри – не лише жорстокий, але і небезпечний процес. Під час циклу обробки атмосфера та стічні води забруднюються кислотами та сульфатами, працівники шкіряних фабрик мають підвищений ризик захворювання на рак. Натомість шкіра з міцелію (коріння грибів) є повністю екологічною альтернативою не тільки шкідливому виробництву натуральної шкіри, але й синтетичним замінникам.

Що таке «мікошкіра» та чим вона відрізняється від справжньої?

Це шкіра з грибного міцелію – коріння грибів, які мають мережеву структуру. Якщо подивитись під мікроскопом, білі павутинки кореня гриба дуже схожі на волокна натуральної шкіри. За своїми характеристиками міцелій більше схожий на натуральну шкіру, ніж звичайна синтетична екошкіра. Але міцність матеріалу – це те, над чим ще треба працювати, хоча перспективи тут дуже великі.

Як відбувається процес виробництва?

Така шкіра вирощується. Тож найважливіша частина виробництва полягає у створенні необхідних умов для росту грибниці, до того ж не всі гриби підходять: найчастіше ми використовуємо вид гриба Рейші (Трутовик лакований), і гриби, що ростуть на деревах та скелях. Саме тому цикл достатньо довгий – щоб отримати шматок такого матеріалу, може знадобитись один місяць. Для виготовлення не треба багато води та хімічні шкідливі речовини, які потрібні для виробництва звичайної шкіри. Натомість ми вирощуємо міцелій на різних відходах – це тирса, кавова гуща, солома.

Де у майбутньому можна буде застосовувати шкіру з грибів?

Мікошкіра це екологічний біоматеріал з дуже великим можливостями потенційного застосування. Це не лише пряма альтернатива натуральній шкірі для виробництва одягу, сумок чи взуття, але і вази, горщики, матеріал для пакування, навіть цегла – характеристики матеріалу можна буде змінювати залежно від технології виробництва. Зараз мікологи працюють над удосконаленням процесу.