4.2. Поняття і види каркасів. Основні стінові каркаси, їх маркування, властивості

Каркас являє собою плоску або просторову конструкцію з шарнірним або жорстким з’єднанням його складових елементів (балок, ригелів, стояків).

Рис. 36. Загальний вигляд каркаса перегородки

За призначенням каркаси гіпсокартонних систем поділяють на стельові, перегородкові та пристінні.

За матеріалом конструкції — на металеві та дерев’яні.

За розташуванням елементів каркаси можуть виготовлятися з їх розташуванням в одній площині (на одному рівні) або у двох площинах (на двох рівнях). У складі каркаса можуть бути відокремлені основні та тримальні елементи. Основні елементи кріплять до основи (стіна, стеля) будівлі або споруди, а тримальні елементи — до основних. До тримальних елементів кріплять елементи обшивки з ГКП. Отже, дворівневі каркаси для обшивок з ГКП являють собою конструкції, що складаються з двох рядів дерев’яних брусків або з двох рядів металевих елементів, розташованих перпендикулярно один до одного. Якщо елементи каркаса розташовані на одному рівні, то вони об’єднані в рамну конструкцію (рис. 37).

Рис. 37. Конструкції каркасів стель для гіпсокартонних систем:

а — дворівнева конструкція стелі з дерев’яних брусків; б — рамна конструкція каркаса; в — дворівнева конструкція стелі з металевих елементів 

Елементи металевих каркасів (напрямні, стоякові профілі, балкові елементи) з’єднуються між собою сталевими шурупами, заклепками, виштампуванням. Елементи дерев’яних каркасів з’єднуються за допомогою шипогніздових, шпонкових, шпунтових з’єднань, а також за допомогою цвяхів, шурупів, скоб, з використанням клею.