4.12. Технологія кріплення листових матеріалів до каркасів стін
Облицювання стін
При облицюванні стін кріплення ГКП виконують зліва направо, як і встановлення стоякових профілів при монтажі каркаса.
До початку облицювання розкладіть ГКП уздовж розмітки. На підлогу біля напрямного профілю покладіть обрізки ГКП. Це дасть змогу закріпити їх так, щоб облицювання відставало від чистої підлоги на 10-20 мм.
Почніть обшивання стін з ГКП повної ширини.
Підніміть ГКП та притисніть її до каркасу (рис. 65).
Рис. 65. Обшивання стін ГКП
5. Встановіть пристрій для монтажу ГКП до стіни (рис. 66) - опору монтажну, яка буде утримувати ГКП у вертикальному положенні під час закріплення саморізами.
Ви повинні знати, що на лицьовій стороні ГКП по вертикальній осі через кожних 250 мм зроблено позначки "к" для кріплення плити до металевого профільного каркаса шурупами.
Рис. 66. Утримання ГКП за допомогою монтажної опори
6. Кріплення ГКП шурупами до стоякового профілю виконують за допомогою шуруповерта (рис. 67). Він являє собою електричний інструмент з хрестоподібним магнітним наконечником, що обертається, завдяки якому самонарізні шурупи утримуються в робочому положенні. Наконечник має спеціальне регулювання, яке дає змогу вгвинчувати шурупи на задану глибину.
Перед вгвинчуванням шурупів відрегулюйте шуруповерт на холостому ходу.
Рис. 67. Шуруповерт для загвинчування шурупів-саморізів
Кріплення ГКП до стоякового профілю
Перед вгвинчуванням шурупів відрегулюйте шуруповерт на холостому ходу так, щоб потайна головка шурупа при його вгвинчуванні не псувала картонну оболонку ГКП. Інакше навколо шурупа утвориться картонна бахрома.
У вехньому лівому кутку на відстані 10 мм від закритої кромки ГКП на 15 мм від відкритої, лівою рукою прикладіть шуруп TN 25. Майте на увазі, якщо стояковий профіль має на поличці три повздовжні канавки, то по середній проходить стик ГКП, а у дві бокові вкручуйте шурупи відповідно до першого та другого листів ГКП.
правою рукою приставте до головки шурупа шуруповерт, натисніть і закрутіть шуруп під прямим кутом приблизно на 10 мм у стояковий профіль.
Рис. 68. Мінімальна ширина обпирання обшивки на елемент каркаса:
а ≥ 24 мм; b = 15 мм; с = 10 мм
Рис. 69. Схема кріплення ГКП до стоякового профіля
Стежте, щоб при цьому головка шурупа була занурена в ГКП на 1 мм.
Рис. 70. Положення головки шурупа
Далі вкрутіть так само другий шуруп по вертикалі з кроком 250 мм. Неправильно встановлений самонарізний шуруп обов'язково демонтуйте і, відступивши 50 мм, вкрутіть новий.
Третім вкрутіть шуруп для скріплення торцевої кромки ГКП.
Рис. 71. Схема встановлення шурупів
Далі виконуйте кріплення у двох перпендикулярних напрямках з кроком 250 мм.
Рис. 72. Схема кріплення ГВП
Після цього встановіть лист облицювання, який примикає до стіни.
Спочатку кріпіть кромку так само, як і в попередньому випадку на стояковому профілі, до якого вже закріпили перший лист.
Далі виконуйте кріплення ГКП у двох перпендикулярних напрямках із розбігом шурупів по вертикалі на 1-2 см (рис. 73).
Рис. 73. Схема встановлення шурупів
За наявності горизонтальних швів при виконанні облицювань стикування й закріплення ГКП виконуйте на горизонтальному профілі. Шви по вертикалі зміщуйте на 400 мм. Торцеві кромки ГКП зріжте під кутом 45 градусів (при подальшій обробці стиків шпаклівкою "Фугенфюллер") або 22,5 градуси (у разі подальшого зарівнювання шпаклівкою "Уніфлот") (рис. 74).
Рис. 74. Схема розташування швів
Кріплення ГКП до каркаса може здійснюватися перпендикулярно — більшою стороною до його стояків, — такий спосіб кріплення називається поперечним; у разі, коли ГКП більшою стороною розміщується паралельно до його стояків, то має місце поздовжній спосіб кріплення ГКП до каркаса (рис. 75).
Рис. 75. Поперечне (а) і поздовжнє (б) кріплення ГКП до каркаса:
1 — картонна кромка ГКП; 2 — обрізна кромка ГКП; 3 — напрямок вигину ГКП; 4 — напрямок картонної оболонки ГКП
Поперечний спосіб кріплення ГКП до тримальних елементів забезпечує сприятливіші умови роботи ГКП разом з каркасом, ніж поздовжній, оскільки в картоні облицювання ГКП виникають напруження, перпендикулярні до напрямку розташування його волокон. Це збільшує міцність кріплення, надійність облицювання і сприяє кращій роботі стикових з’єднань між ГКП та підвищенню їхньої рівності.
У всіх випадках кріплення гіпсокартону до елементів каркаса перегородок або обличкувань огороджувальних конструкцій необхідно уникати кріплення ГКП із зайвим заглибленням шурупів, оскільки надмірне стикування гіпсокартонної плити може призвести до місцевого здимання його поверхні, появи нерівностей у вигляді уступів у швах між сусідніми плитами (рис. 76).
Рис. 76. Утворення деформацій у гіпсокартонній обшивці:
а — уступ у місці утворення шва; б — здимання (жолоблення) гіпсокартонної обшивки на стику ГКП