1.1. Правила організації робочого місця відповідно до вимог охорони праці

                 Загальні положення

Робітники-монтажники гіпсокартонних конструкцій об’єднуються в бригаду. Бригада складається з окремих ланок по 2-5 осіб. Кількісний і якісний склад залежить від характеру виконуваних робіт. Приміщення, підготовлені для роботи бригади, з інструментами, матеріалами, пристосуваннями, механізмами називають фронтом робіт; робочі зони, де працює бригада протягом зміни – називають захватками. Місце, де працює ланка, називають ділянкою, а місце роботи окремих робітників – робочим місцем. Продуктивність праці монтажників значною мірою залежить від правильної організації робочого місця.

Загальні вимоги

1.         Перед монтажем гіпсокартонних конструкцій (ГКК) необхідно: завершити всі будівельні роботи, включаючи підготовку під підлогу та спеціальні роботи, які можуть викликати зволоження або забруднення робочого місця; випробувати систему гарячого і холодного водопостачання й каналізації; змонтувати в межах конструкції підлоги розводки електропостачання, автоматики, слабких струмів тощо; підготувати місце для складування матеріалів, обладнавши його устаткуванням і пристосуваннями для зберігання матеріалів, зокрема, інвентарними складами і навісами; оснастити бригаду монтажників такелажними і монтажними пристосуваннями, засобами підмощування, інвентарем й інструментом, передбаченими проектом виконання робіт; створити необхідний запас матеріалів і виробів.

2.         Матеріали та вироби для улаштування ГКК на об’єкти повинні поставлятися комп- лектно (за схемою: заводи – база – об’єкти).

3.      Для подачі матеріалів і виробів на поверхи будівлі залежно від умов будівництва можуть застосовуватися: будівельні вантажні приставні підйомники, обладнані монорейками або висувними площадками, вантажопасажирські підйомники, баштові або стрілові крани.

4.         Транспортування матеріалів на поверхах від місця їх приймання до місця улаштування ГКК проводиться за допомогою візків.

5.         Складування елементів ГКК (наприклад перегородок) на поверсі необхідно проводити поряд з місцем монтажу. Відстань від зони складування елементів перегородок до найбільш віддаленого місця виконання робіт має бути не більшою ніж 20 м. Запас матеріалів повинен повністю забезпечувати виконання робіт на захватці. Між зоною складування й місцем монтажу перегородок слід залишити прохід завширшки 1,5 м.

6.         Монтаж гіпсокартонних конструкцій слід проводити до початку інших опоряджувальних робіт (за винятком штукатурних).

Методи організації праці монтажників ГКС

Методи організації праці, кількісний склад бригади й ланок встановлюється проектом виконання робіт (ПВР) на основі розрахунку, виходячи із забезпечення заданого виробітку бригади, узгодження за часом роботи спеціалізованих ланок.

Наприклад,  улаштування  перегородок  рекомендується  виконувати  потоково-розчленованим методом на захватках зі спеціалізацією ланок бригади на виконанні однотипних робіт в межах захватки. Для організації монтажу перегородок потоково- розчленованим методом необхідно:

Для виконання монтажу перегородок рекомендується бригада, що складається з 6 спеціалізованих ланок. Склад бригади і спеціалізація ланок наведені в таблиці.

Примітка: кількість спеціалізованих ланок у бригаді може змінюватися залежно від типу перегородок.

 

В разі невеликих об’ємів монтажних робіт при розосередженому розташуванні перегородок в будівлі та відсутності необхідного фронту робіт для спеціалізованих ланок монтаж перегородок може виконуватися потоково-циклічним методом, за якого ланка виконує весь комплекс робіт без розподілу його на операції.

На рис.1. подано виконання робіт потоково-циклічним методом, на рис.2, 3 – потоково-розчленованим методом.

Рис.1. Установка напрямних: а) різання за розмірами нижніх напрямних; б) укладання нижніх напрямних по лінії розмітки; в) пристрілювання нижніх напрямних до перекриття; г) вивірення верхньої напрямної; д) пристрілювання верхньої напрямної; 1 – інвентарні стояки; 2 – виски; 3 – пересувні помости

Рис.2 Установка стояків: а) вимірювання висоти між напрямними за допомогою шаблона; б) розмічування стояка; в) обрізання металевого стояка за допомогою ручних або електричних ножиць; г) установка стояка; д) вивірення стояка за допомогою рівня; е) закріплення металевого стояка за допомогою просікача; 1 – шаблон; 2 – ручні ножиці; 3 – ножиці електричні; 4 – просікач 

Рис.3. Обшиття каркаса гіпсокартонними плитами: а) розмітка гіпсокартонної плити; б) різання плити за розміром; в) вирізування в плиті за допомогою насадки круглого отвору під розетку; г) установка шаблона під плиту; д) піднесення й установка плити; е), ж) кріплення плити до каркаса гвинтами за допомогою шуруповерта; 1 – шаблон; 2 – гіпсокартонна плита; 3 – шуруповерт

 Увага! Від правильної організації робочого місця монтажника залежить не лише безпека,а й продуктивність праці. Якщо матеріали, інструменти і пристосування будуть завжди під рукою, монтажнику не доведеться під час роботи виконувати зайві рухи.

◀  ПК 1. Здатність до організації облицювальних робіт                                                             1.2. Види комплектуючих матеріалів та їх характеристики ▶