1.2. Види комплектуючих матеріалів та їх характеристики

Елементи металевого каркаса

Металеві каркаси для облицювань з використанням ГКП виготовляють з металевих профілів і деталей. Профіль виготовляють із оцинкованої гальванічним способом м'якої нелегованої сталі методом холодної прокатки. Товщина профілів 0,56-1 мм. Елементи каркаса, що застосовують, наприклад, для обрамлення дверних прорізів, можуть виконувати з металевих профілів з товщиною стінки 2-2,5 мм.

Профілі випускають з U-подібним і С-подібним перерізом,  причому в більшості випадків твердість стінових і стельових профілів збільшують шляхом гофрування їхніх полиць і стінки в повздовжньому напрямку в процесі холодної прокатки.

Рекомендовані до використання при улаштуванні каркасів металеві профілі залежно від призначення поіляють на марки, що мають відповідні позначення (таблиця 1). 

Таблиця 1

Профілі марки UW (рис. 4) призначено для улаштування стельових (верхніх) і підлогових (нижніх) напрямних при влаштуванні облицювань. У них немає загнутих країв, для того щоб стояковий профіль щільно без (зазорів) входив у верхні й нижні напрямні. Напрямні профілі мають U-подібну форму. Їх також використовують для улаштування перемичок між стояковими профілями в каркасах облицювань. Напрямні профілі виробляють з готовими отворами діаметром 8 мм у стінці профілю. Ці отвори призначені для встановлення дюбелів, що полегшує кріплення профілю до основи. За необхідності можна просвердлити додаткові отвори для дюбелів.

Профілі стоякові CW  (рис. 4) мають загнуті  всередину краї. У їхніх стінках можуть бути Н-подібні просічки, які дають змогу шляхом відгину ділянок у межах просічок отримати отвори для кабелів, проводів. Ці просічки, однак, не повинні надмірно послабляти переріз стійки, тому відстань між сусідніми отворами становить 50 см.

CD-профілі (рис. 4) слугують як вертикальні стійки каркаса облицювань, що обшивають ГКП. Монтують стояковий профіль у парі з відповідним за розміром напрямним профілем типу UD. Розташування гофрів на полиці профілю - один у центрі й два по краях на відстані 10 мм від центрального - забезпечують необхідну жорсткість і зручність в установленні шурупів при кріпленні ГКП. Центральний гофр є орієнтиром - як при установленні каркаса, так і при його обшиванні. Стінка профілю також має три гофри - один у центрі і два ширших по краях.

Профіль напрямний стельовий UD (рис. 4) використовують для монтажу каркаса облицювань стін. При влаштуванні каркаса облицювання його кріплять до підлоги і стелі. У стінці профілю є отвори діаметром 8 мм. Їх розташовано із кроком приблизно 250 мм і призначено для кріплення профілю до стін дюбелями.

Рис. 4. Типи профілів залежно від призначення

Гіпсокартонні плити

Залежно від властивостей і сфери застосування при влаштуванні облицювань стін застосовують гіпсокартонні плити  таких типів:

Вологісний режим приміщень будинків і споруд у зимовий час залежно від відносної вологості й температури повітря всередині будинку варто встановлювати за таблицею 2.

Таблиця 2

Гіпсокартонні плити виготовляють з різними за формою повздовжніми кромками (рис. 5), що обклеєні картоном і визначають спосіб і якість обробки стиків між сусідніми ГКП. Поперечні краї ГКП, що утворюються в результаті заводського розрізання гіпсокартонної стрічки, обробляють або на заводі, або на місці їхнього використання за допомогою рубанків кромкового та обдирного.

Рис. 5.   Повздовжні кромки гіпсокартонних плит

Комплектувальні матеріали та вироби

Для улаштування облицювань стін у комплекті з елементами каркаса необхідні кріпильні вироби, самонарізні шурупи, клеєві та шпаклювальні суміші, ущільнювачі, герметизуючі засоби, звуко- і теплоізоляційні матеріали.

До кріпильних виробів належать: підвіси для каркасів, дюбелі й анкерні елементи для кріплення каркаса до несучих конструкцій, з'єднувальні елементи для елементів каркаса.

Номенклатура гвинтів (шурупів) самонарізних наведено в табл. Довжина шурупів для кріплення ГКП до каркасів залежить від виду каркаса й товщини обшивки (табл. 3). Номенклатуру дюбелів для кріплення елементів каркаса й підвісів до несучих конструкцій наведено в табл. 4

Таблиця 3

Таблиця 4

Таблиця 5

Рис. 6.  Гіпсовий клей  ПЕРЛФІКС

Область застосування

КНАУФ-Перлфікс - суха монтажна суміш на основі гіпсового в'яжучого зі спеціальними добавками. Призначена для приклеювання КНАУФ-листів (ГКП) на цегляні, бетонні, оштукатурені основи стін з нерівною поверхнею. Застосовується тільки всередині приміщень.

Приготування монтажного розчину

У пластмасовий бак залити чисту холодну воду з розрахунку 15-16 л на один мішок (30 кг), засипати суху суміш КНАУФ-Перлфікс і перемішати будівельним міксером до отримання однорідної маси без грудок. За необхідності додати води або сухої суміші і знову перемішати. Температура води для замішування сухої суміші має бути в межах від +5°C до +30°С. Тепліша вода погіршує водоутримувальну здатність клейового розчину і може знизити його клеючу здатність. Не допускається вводити в розчин інші компоненти! Тривалість роботи з розчином монтажної суміші ~30 хвилин. Забруднені ємності та інструменти сприяють скороченню тривалості застосування матеріалу.

Приклеювання

Розчин монтажної суміші КНАУФ-Перлфікс нанести порціями (одна кельма) уздовж плити в один ряд по центру з інтервалом 35 см (для КНАУФ-листів завтовшки 10 мм - у два ряди) і по периметру з мінімальним інтервалом. Плиту, що встановлюється, щільно притиснути до основи і легкими ударами, через рейку, виставити в єдиній площині облицювання. Коригувати положення КНАУФ-листа можна протягом 10 хвилин після нанесення клейового розчину. Якщо поверхня основи під облицювання має великі нерівності (понад 20 мм), то попередньо, за допомогою розчину КНАУФ-Перлфікс і смуг з КНАУФ-листів шириною близько 10 см, формують монтажну площину. У процесі нанесення розчину КНАУФ-Перлфікс на поверхню КНАУФ-листів додавати воду або суху суміш у розчин не можна! Після закінчення робіт інструменти необхідно відразу промити водою.

Шпаклівка Фугенфюллер

Шпаклівка стартова Knauf Fugenfuller - це суха монтажно-шпаклювальна суміш на основі гіпсового в'яжучого з полімерними добавками. Призначена для приклеювання ГКП при облицюванні стін.

Властивості: міцна, висока якість, зручна у використанні.

Підготовка основи:

Рекомендації щодо виконання робіт: суміш готується шляхом додавання води до сухої суміші у співвідношенні 1:1 та перемішується до отримання однорідної маси. Отримана суміш наноситься на ГКП шпателем.

Рис. 7. Шпаклівка Фугенфюллер