Річний звіт про діяльність гімназії

Освітня діяльність у Великоіловицькому НВК   функціонує в правовому полі, що ґрунтується на Конституції України, Законах України "Про освіту", "Про загальну середню освіту",  «Про дошкільну освіту», Положенні про навчально-виховний комплекс,  Статуті НВК, Указах Президента України від 25.06.2013 №344/2013 «Про національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», від 30.09.2010 №927/2010 «Про заходи щодо розвитку системи виявлення та підтримки обдарованих та талановитих дітей та молоді», Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, наказу Міністерства освіти і науки України № 641 від 16.06.2015 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді», Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах, Указу Президента України від 13.10.2015 №580 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки» Державного стандарту початкової загальної освіти, Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, Положенні про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, в яких визначено найважливіші шляхи розвитку і реформування освіти.

  У 2019/2020 навчальному році педагогічний колектив вирішував низку питань     науково-методичної  теми «Забезпечення формування особистості учня на основі розвитку його творчих можливостей і самовдосконалення в умовах особистісно орієнтованого навчання та виховання».

  Станом на 1 вересня 2019/2020 навчального року в НВК укомплектовано 8 класів з денною формою навчання, в яких навчалося 46 учнів : 

- в школі  І ступеня - 20 учнів,

- в школі ІІ ступеня - 26 учнів.

  В 2019/2020 навчальному році до наступного класу переведено 40  учнів : 

- з них нагороджені Похвальним листом 5 учнів,

- закінчили 9 клас - 6 учнів, з них нагороджені Похвальною грамотою «За особливі успіхи у вивченні окремих предметів» - 3  учня,

- отримали свідоцтво з відзнакою – 2  учня 9-го класу.

    Одним   з аспектів розвитку освітньої діяльності навчального закладу є рівень навчальних досягнень , який в свою чергу є складовою якості освіти.  Якість знань учнів  - постійно в полі зору дирекції НВК і всього педагогічного колективу. Передумовою підвищення якості знань учнів є забезпечення рівня викладання навчальних предметів.

    Рівень викладання предметів оцінюється за такими критеріями :

виконання навчальних програм;

впровадження інноваційних технологій; 

результативність учнівських досягнень;

методичне та дидактичне забезпечення викладання предметів.

оцінка учнів та батьків щодо рівня викладу.

    До основних прорахунків в організації навчальної діяльності на уроці можна віднести :

     -  недостатнє оволодіння інноваційними технологіями навчання;

     -  перевага традиційного моделювання уроків;

     -  незначний компонент самостійної роботи учнів;

     - недостатність врахування індивідуальних особливостей учнів та практичного досвіду при плануванні та організації пізнавального процесу на уроці.

-  недостатнє  сприяння  розвитку творчих здібностей учнів.

  

У  2019-2020 навчальному році педагогічний колектив НВК працював над розв’язанням завдань, поставлених у річному плані. До 12 березня 2020 року викладання навчальних предметів здійснювалося у відповідності до робочого навчального плану НВК на 2019-2020 навчальний рік, програм Міністерства освіти і науки України та згідно із розкладом, погодженим із райСЕС та профспілковим  комітетом НВК. 

    Кількість письмових та усних контрольних робіт відповідає вимогам наказу МОН України «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів» та методичним рекомендаціям МОН молоді та спорту України щодо вивчення навчальних предметів.  Матеріал з усіх предметів вивчався послідовно; кількість годин, визначених на кожну тему, відповідає календарному плануванню.

Використовуючи індивідуальні, групові та фронтальні форми опитування, здійснено поточне оцінювання знань учнів з предметів інваріантної та варіативної складового робочого навчального плану. 

В кінці І семестру проведено директорські контрольні роботи з базових дисциплін у 4–9 класах. Їхні якісні результати відображено в аналізах контрольних робіт.   

З 12 березня 2020 року навчання   організовано в умовах дистанційного навчання.  Кількість та обсяг завдань та контрольних заходів  заплановані з урахуванням принципу здоров’язбереження, запобігаючи емоційному та фізичному перевантаженню учнів. Всі учні НВК мали доступ до навчальних матеріалів та завдань шляхом використання різних засобів обміну інформацією.

      Оцінювання навчальних досягнень учнів за ІІ семестр  здійснено на основі оцінювання з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, оцінок, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку.  

      Річне оцінювання здійснювалось із врахуванням результатів оцінювання за  І та  ІІ семестри  навчального року. Річні оцінки  у класні  журнали  виставлені до 

06 червня 2020 року, при цьому  складено  графік роботи педагогічних працівників безпосередньо на робочих місцях.

 Навчальні плани та програми за 2019-2020 н.р. виконано. 

   Навчальний 2019-2020 н.р.  завершено 12 червня 2020 року відповідно до структури , визначеної  НВК на початку навчального року, а також з урахуванням виконання календарно-тематичних планів.

       Свідоцтва досягнень учнів 1-х, 2-х класів, табелі навчальних досягнень учнів 3-8-х класів  заповнені класними керівниками самостійно після проведення  семестрового та річного оцінювання. Учням, які продовжують навчання у НВК, копії вищезазначених документів  надіслані у електронному вигляді. Оригінал документа буде вручено у вересні 2020 року. Учневі 2 класу, який продовжуватиме навчання в іншому закладі освіти, видали документи з врахуванням карантинних заходів.

       Учні 4-го та 9-го класів  звільнені від проходження державної  підсумкової 

атестації згідно наказу  Міністерства  освіти  і науки  України  від  30.03.2020  № 463  «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019-2020 навчальному році». 

        Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти  завершено 12 червня 2020 року. Видача випускникам 9-го класу свідоцтв про здобуття базової середньої освіти  здійснена згідно графіка видачі  документів з урахуванням необхідності дотримання протиепідеміологічних вимог.

У  НВК  навчається 46 учнів 1-9-х класів. Учні 1-го і 2-го  класів не оцінюються ( 10учнів). Знання 36 учнів оцінено.

Якість знань учнів 3-9 класів у 2019-2020н.р. становить 72 %  (26учнів). Високий рівень навчальних досягнень  за рік мають 14% (5 учнів), достатній рівень знань мають 59%  (21 учень), середній рівень навчальних досягнень мають 27%  (10 учнів),  початковий рівень становить  0%.

В початковій школі 3-4-х класах навчається 10 учнів. Якість навчальних досягнень за підсумками 2019-2020н.р. становить 80% (8 учнів).  Високий рівень навчальних досягнень за рік  мають 30%  (3 учні), достатній рівень мають 50% 

(5 учнів), середній рівень навчальних досягнень мають 20 %  (2учні), початковий рівень мають 0%. 

В основній школі 5-9 класах навчається 26 учні. Якість навчальних досягнень за 2019-2020н.р. становить 70% (18 учнів).   На високому рівні за підсумками  2019-2020 н.р. навчається 8% (2 учні), на достатньому рівні навчаються 62%  (16 учнів), середній рівень навчальних досягнень мають  30% (8 учнів), на початковому рівні навчаються 0%.

Учні 7-9 класів брали участь у І етапі Всеукраїнських предметних  олімпіад, а переможці представляли НВК у ІІ турі Всеукраїнських предметних олімпіад з математики, біології, української мови, історії, англійської мови,  трудового навчання. В ІІ етапі Всеукраїнських предметних олімпіад  Грицюк Вікторія (9клас)  зайняв ІІ місце з математики, ІІ місце з української мови і ІІІ місце з англійської мови,  Омельчук Володимир ( 8 клас)  -   ІІ місце з математики. 

 Для вирішення науково-методичної теми методична робота була спрямована на роботу педагогічної ради. На засіданнях педради розглядалися такі питання:

     - актуальні проблеми формування навичок здорового способу життя вихованців та учнів;

обдаровані учні : підходи до навчання і виховання;

формування загальнолюдських цінностей учнів як засобу їх соціальної компетентності;

самоосвітня діяльність – важлива складова професійної майстерності вчителів;

стан викладання і рівень досягнень учнів з трудового навчання;

вивчення роботи вчителя початкових класів Сірук О. М.;

робота педагога-організатора;

організація роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу;

про  атестацію педагогічних працівників.

 Робота над вивченням цих питань була чітко спланована, був задіяний весь педагогічний колектив  

 В межах шкільної методичної роботи над реалізацією науково-методичної  теми на базі НВК було проведено 2 засідання ра методичних об’єднань Шумської ОТГ: вчителів трудового навчання та початкових класів 

 Методична робота з педагогічними працівниками в НВК реалізується в основному через колективні  та індивідуальні форми її організації. Вчителі залучаються до таких колективних форм роботи як шкільні і міжшкільні методоб’єнання, районні методоб’єднання та постійно діючі семінари, творчі групи, психолого-педагогічні семінари.

Велику допомогу в організації і проведенні методичної роботи надає рада методкабінету,  яку  очолює  заступник  директора  з  навчально - виховної  роботи Божук В.Ф. Методична рада працює над підвищенням педагогічної майстерності вчителів, активізацією творчого потенціалу педагогічного колективу, застосуванням у навчально-виховному процесі особистісно-зорієнтованих технологій, удосконаленням та пошуком нових форм навчально-виховного процесу на засадах гуманізації та демократизації, досягненням позитивних результатів.

Робота методичної ради спланована. На її засіданнях обговорювалися форми організації методичної роботи, її структура, робота з обдарованими дітьми, аналіз підсумків участі учнів у І і ІІ етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін, звіти вчителів, які атестуються, звіти вчителів про курсову перепідготовку, результати моніторингу навчальних досягнень учнів.

 Систематично ведеться контроль за підготовкою молодого вчителя до уроку. Дирекція  у бесідах з педагогами - початківцями  допомагає вчителю у розв’язанні конкретних проблем щодо методики викладання, у виробленні особистого стилю роботи,  ознайомлює його з сучасними методиками і технологіями навчання. В кінці навчального року проводимо дні молодого вчителя, де відвідуються уроки, позакласні заходи  молодих учителів,  підводиться підсумок їх роботи.

Протягом року проводились  відкриті уроки досвідчених педагогів. Вже стало традицією  проведення предметних тижнів.

В навчально-виховному комплексі працює методоб’єднання  класних керівників ( керівник  Божук В.Ф.)  і  методоб’єднання  вчителів початкових класів  ( керівник Сірук О.І.). Робота методичних об’єднань сприяє створенню умов для вдосконалення педагогічної майстерності вчителів.

Методоб’єднання, які проводяться протягом навчального року, включають в себе 4 засідання, на яких розглядаються питання вдосконалення навчально-виховного процесу, підвищення педагогічної майстерності вчителів, впровадження педагогічних інновацій, досягнення психолого-педагогічної науки, методики викладання предметів. 

 Було  проводено тиждень педагогічної майстерності вчителів : відкриті уроки, позакласні виховні заходи, виставки наочних посібників, дидактичного матеріалу, учнівських зошитів, творчих робіт учнів.

  Атестація педагогічних працівників у Великоіловицькому НВК проводиться відповідно до Закону України «Про освіту» та згідно Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 06.10.2010р. № 930 із змінами та доповненнями.

    Атестації підлягали 2 педагогічних працівники :

- Сірук О. М. на підтвердження кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічного звання «Старший вчитель»;

     В 2019/2020 навчальному році працювало 16 педагогів , із них мають кваліфікаційні категорії:

спеціаліст – 1 (6%)

спеціаліст ІІ категорії – 3 (20%)

спеціаліст І категорії – 1 (6%)

спеціаліст вищої категорії – 11 (68%)

Педагогічне звання старший вчитель – 6 педагогів. 

       Виховання – це цілеспрямована діяльність, яка здійснюється в системі освіти, орієнтована на створення умов для розвитку духовності зростаючої особистості на основі загальнолюдських і національних цінностей, надання допомоги в життєвому самовизначенні, громадянській і професійній компетентності та цілісній самореалізації.

Головну  роль  у  вихованні  громадянина,  патріота,  особистості та  інноватора   виконує  Нова  українська  школа.  Вона    не  просто реагує  на зміни, які відбуваються у суспільстві  – а є  авангардом, рушійною силою цих змін.

Сьогодні  варто  зробити  наголос  на  активне  виховання,  виховання через дію, створення ситуацій успіху, проекти, тренінги та  інші інтерактивні форми роботи.

У 2019-2020 н. р. навчально-виховний комплекс продовжить роботу над методичною темою: «Виховання здорового, національно свідомого громадянина України – складова частина основної мети національного виховання».  Виховну  діяльність   плануватимемо   відповідно  до  програми  «Нова  українська  школа»  у  поступі  до  цінностей»,  яка  розглянута  та  затверджена  Вченими  Радами  Інституту  проблем  виховання  (протокол  №  6  від  02 липня 2018 року) та Інституту модернізації змісту освіти (протокол № 7  від  26  вересня  2018  року).  а  також  обласної  програми впровадження  Української  Хартії  вільної  людини  в  навчальних закладах Тернопільської області на 2017-2020 роки.

Виховна мета  закладу має національно-патріотичний  характер, адже базуєть­ся на національно-виховних традиціях українського народу, його самобутності. Національно-патріотичне  виховання повністю відповідає інтере­сам нації і функціонує як створена впродовж віків самим народом система поглядів, переконань, ідей, ідеалів, традицій, звичаїв, покликаних формувати світоглядну свідомість та ціннісні орієнтації молоді, передавати їй соціальний досвід і кращі надбання попере­дніх поколінь. Тому виховна робота повинна ґрунтуватися на на­ціональній ідеї, що дає відчуття належності до української нації - відкритого, багатокультурного, демократичного та плюралістич­ного суспільства, яке з повагою ставиться до гідності всіх його членів, поважає етнічну, культурну, мовну та релігійну самобут­ність кожної особи і нетерпиме до виявів ксенофобії та дискримі­нації.

Нормативною базою для здійснення виховання  у закладі є: Конституція України; Конвенція про права дитини (ратифікована  Постановою ВР  від 27.02.91 № 789-XII); Законими України: «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII,  «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ,  «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 № 40-IV, «Про  Загальнодержавну  програму  адаптації  законодавства України  до  законодавства  Європейського  Союзу»  вiд  18.03.2004  № 1629-IV, «Про  внесення  змін  до  законодавчих  актів  з  питань  загальної середньої  та  дошкільної  освіти  щодо  організації  навчально-виховного процесу» від 06.07.2010 № 2442-VI, «Про  пріоритетні  напрями  інноваційної  діяльності  в  Україні» від 08.09.2011 № 3715-VI,  «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 № 3739-VI,  «Про  правовий  статус  та  вшанування  пам’яті  борців  за незалежність України у XX столітті» від 09.04.2015 № 314-VIII, «Про  увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» від 09.04.2015 № 315-VIII, «Про засудження  комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII, «Про  запобігання  та  протидію  домашньому  насильству»  від  07.12.2017 № 2229-VIII,  Концепція Нової української школи (2016), Глобальна програма  дій  з  освіти  в  інтересах  сталого  розвитку  (ЮНЕСКО, 2014), Концепція Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного  виховання  на  2016–2020  роки,  Стратегія  національно-патріотичного  виховання  дітей  та  молоді  на  2016–2020  роки,  затвердженої  Указом  Президента  України  від  13 жовтня 2015 року  № 580/2015,  Концепція  національно-патріотичного  виховання  дітей  і  учнівської  молоді;  Загальнодержавна  програма  «Національний  план  дій  щодо  реалізації  Конвенції  ООН  про  права  дитини  на  період  до  2021р.»  Концепція  формування  у  підлітків  національно-культурної  ідентичності у загальноосвітніх навчальних закладах (2017); Концепція екологічної освіти України.

Визначаючи мету, зміст, основні форми, методи виховної роботи у новому навчальному році ми ставимо такі завдання:

1.     Здійснення національно-патріотичного виховання, як один із пріоритетних напрямів діяльності, що включає в себе:

-         виховання поваги  до  Конституції  держави,  законодавства,  державних  символів  - Герба, Прапора, Гімну;

-         виховувати  в  учнівської  молоді  національну самосвідомість,  налаштованість  на  осмислення  моральних  та  культурних  цінностей,  історії,  систему  вчинків,  які  мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності;  

-         системно  здійснювати  виховання  в  учнів громадянської позиції,  вивчення та популяризацію історії українського 

козацтва,  збереження  і  пропаганду  історико-культурної  спадщини українського народу;

-         виховання  поваги  та  любові  до  державної мови; 

-         формувати  моральні  якості  особистості,  культуру поведінки,  виховувати  бережливе  ставлення  до  природи,  розвивати мотивацію до праці.

2.  Створення безпечного освітнього середовища спрямованого на  формування  системи  цінностей  школярів,  їх особистісної  життєвої  позиції як громадянина і патріота своєї держави. У  цьому  ракурсі  важливим  є  правове  виховання,  громадянська освіта, мета якої: 

-  формування  вільної  особистості,  яка  визнає  загальнолюдські  та національні  цінності  й  керується  морально-етичними  критеріями  та почуттям відповідальності у власній поведінці; 

-  виховання  правової  свідомості  особистості,  зорієнтованої  на демократичні  пріоритети  й  злагоду  в  суспільстві,  почуття приналежності  до  свого  народу,  спільних  історичних,  політичних  і культурних цінностей своєї держави;

-  формування  громадянської  компетентності  учнівської  молоді,  що забезпечує  її  активну  громадянську  позицію,  здатність  відповідально реалізовувати  свої  права  та  обов’язки  в  конкретній  ситуації, налагоджувати  соціальне  партнерство  в  розв’язанні  суспільних проблем;

-  виховання  толерантності  й  поваги  до  культурного  різноманіття, різних  поглядів,  релігій,  звичаїв  і  культур,  уміння  знаходити порозуміння  з  іншими  людьми  задля  досягнення  суспільно  значущих цілей; 

-  розвиток  політичної,  правової,  економічної,  соціальної,  культурної, медійної  грамотності  школярів,  гнучкості  й  адаптивності, комунікабельності,  готовності  до  співробітництва,  здатності розв'язувати конфлікти й запобігати дискримінації;

-  виховання  поваги  до  людської  гідності  й  дотримання  прав  людини, демократичних  цінностей,  верховенства  права,  справедливості, неупередженості, рівноправ’я.

3. Виконання Конвенції ООН про права дитини, яка вказує на те, що кожна дитина в усьому світі має право жити, рости і бути захищеною від усіх форм насильства.

4. Виконання Закону України «Про внесення змін мін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»  від  18  грудня  2018  р.  №  2657-УШ.».

5. Виконання  законодавчих  вимог  Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 7 грудня  2017  року  №  2229.

6. Впровадження виховної програми для учнів 7-9 класів з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»

7. Проведення інформаційних кампаній  до  30  липня  -  Всесвітнього  дня протидії  торгівлі  людьми; 18  жовтня  -  Європейського  дня  боротьби  з торгівлею людьми; 2 грудня - Міжнародного дня за відміну рабства; 10 грудня - Міжнародного дня захисту прав людини тощо.

8. Формування критичного, креактивного і піклувального мислення в учнів, що означає:

-  формування  нової  людини,  що  володіє  «мисленням  вищого  порядку»,  яке  має  бути  критичним  (особливий  спосіб мислення,  характерними  ознаками  якого  є  здатність  оцінювати  та аналізувати  твердження  та  факти  стосовно  будь-якого  об’єкта  чи явища;  

- робити  об’єктивні  висновки  та  приймати  обґрунтовані рішення на основі здобуття й опрацювання інформації;

 - здійснення рефлексивних дій (аналітичних, оцінних), креативним  (прагнути до постійного  саморозвитку,  генерувати  нові  ідеї  та  приймати нестандартні  рішення,  бути  здатним  до  вибору  із  численних альтернатив,  що  пропонує  сучасне  життя)  і  піклувальним (цілеспрямовано  використовувати  свій  потенціал  як  для самореалізації  в  особистісному  й  професійному  плані,  так  і  в інтересах  суспільства  й  держави,  тобто  враховувати  інтереси  й потреби оточуючих людей і перебирати на себе відповідальність за свій життєвий вибір і власну життєдіяльність).

9. Здійснення морально-духовного виховання, яке має сприяти, соціалізації  особистості,  її  духовно-моральному зростанню.

10.Організація роботи гуртків.

11.                Формування патріотичних почуттів школярів, залучення їх до участі уВсеукраїнському русі «Моя земля - земля моїх батьків», у Всеукраїнській експедиції «Моя Батьківщина – Україна ». 

12.                Продовжити проводити акції: « А ми тую славу збережемо», « Невідома могила жертв війни», « Напиши лист солдату», « Напиши лист пораненому»,  « Оберіг захиснику Вітчизни», « Турбота. Допоможемо інвалідам», брати участь у проектах: « Книга героїв Євромайдану та воїнів АТО», « Слава не загине», проводити  масові заходи, флеш-моби.

Реалізація поставлених завдань буде здійснюватись за допомогою ключових компетентностей:

1. Спілкування державною (і рідною мовою у разі відмінності) мовами  передбачає проведення виховних заходів спрямованих на розуміння української мови, послуговуватися державною мовою в різноманітних життєвих ситуаціях, дотримуватися мовного етикету, формулювати чітко думки, дискутувати, наводити аргументи, відстоювати власну думку, уміти правильно використовувати термінологічний апарат, спілкуватися в процесі навчально-пізнавальної діяльності, розв’язувати конфлікти за допомогою спілкування, популяризувати ідеї гуманізма, добра та краси, протистояти засміченості мови.

2. Спілкування іноземними мовами спрямовує на виховання особистості до готовності прийняти представників інших культур такими, якими вони є, знати і за потреби спілкуватися мовами інших народів, володіти навичками міжкультурної взаємодії,  запобігати міжетнічним і міжкультурним конфліктам,  уміти розв’язувати конфліктні ситуації та знаходити компроміси

3. Математична компетентність розвиває критичне мислення, вчить аналізувати, систематизувати і синтезувати інформацію, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, виокремлювати головні та другорядні цілі, ризики поведінки, ризиковані життєві ситуації й обирати шлях їх вирішення..

4. Компетентності у природничих  науках і технологіях повинна бути спрямована до готовності до саморозвитку і опанування сучасними технологіями, використовувати ці те технології у своїй діяльності, брати участь у дослідницькій і проектній діяльності..

5. Інформаційно-цифрова компетентність включає в себе заходи, які навчать учня умінню використовувати різні способи пошуку корисної інформації в довідникових джерелах, критично мислити в процесі збору та обробки інформації, дотримуватися етикету, критично відбирати Інтернет інформацію, дотримуватись правил безпеки в Інтернет мережі та здатність протистояти інтернет-ризикам.

 6. Уміння вчитися впродовж життя виховує уміння моделювати власний освітній розвиток, аналізувати, контролювати, корегувати й оцінювати результати освітньої діяльності, прагнути оволодіти новими знаннями та навичками, готовність удосконалювати свої моральні, морально-вольові якості та навички поведінки впродовж життя, розуміти необхідності роботи над собою.

7. Ініціативність і підприємливість передбачає проведення трудових десантів, благодійних акціях, брати активну участь у волонтерській діяльності, розвивати моральні якості для успішної професійної кар’єри, готовності брати відповідальність за себе і інших.

8. Соціальна та громадянська компетентності повинна включати заходи спрямовані на виховання готовності захищати Батьківщину, дотримання конституційних норм, поваги до державних символів, законів України , володінням навичками допомого, самодопомоги, захисту та виживанню в складних умовах, гуманного ставлення до інших людей, поважати гідність кожної людини.

9. Обізнаність та самовираження у сфері культури виражається у виховних заходах, які покликанні виховувати поціновувати культурні здобутки людства та інтерес до них, бути відкритим до культурного діалогу, потребу у творчій діяльності, яка би відповідала здібностям і нахилам.  .

 10. Екологічна грамотність і здорове життя виховує уміння виокремлювати екологічний контекст будь-якого виду діяльності, формує практичні навички екологічно безпечної поведінки, умінні застосовувати позитивні надбання народних традицій та етнічної культури у ставленні до природи й побутовій діяльності, усвідомлення значущі здорового способу життя, фізичної підготовки та фізичного розвитку для повноцінного життя людини.

 

В НВК створено патріотичний клуб «Волинські титани». Метою  клубу є  виховання сучасного громадянина-патріота Української держави, підготовки учнівської молоді до виконання ролі активних громадян, формування громадянських навичок і цінностей, необхідних для ефективної участі у житті громади. У своїй діяльності патріотичний клуб керується наступними документами: положенням про учнівський патріотичний клуб «Волинські титани», указами Президента України про День Гідності та Свободи, про День соборності України, про День захисника України, Концепцією допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді, Положенням про дитячу-юнацьку військово-спортивну патріотичну гру «Сокіл» ( «Джура» ) Українського козацтва. Члени клубу організовували акції: « А ми тую славу збережемо», «Невідома могила жертв війни», «Напиши лист солдату», «Напиши лист пораненому»,  «Оберіг захиснику Вітчизни», «Турбота. Допоможемо інвалідам»«Ветеран живе поруч», «Твори добро», акцію «Маки пам’яті»,  благодійну ярмарку «Підтримай бійців АТО», беруть участь у проектах: «Книга героїв Євромайдану та воїнів АТО», «Слава не загине», проводять інформаційно-просвітницькі та масові заходи, флеш-моби.  Так у цьому навчальному році   проведено флеш-моб «Слава героям! Слава Україні». Члени клубу організували і провели історичну бесіду «Безсмертна слава партизанам, що наближали перемогу», годину патріотичного виховання  «Прийди до серця, Україно», благослови добром мене»»,  до дня народження поета-земляка Г. М. Петрука-Попика  літературно-музичну композицію «В обіймах блискавиць», виставку-факт «Помаранчева революція та Революція Гідності -  шлях до євроінтеграції»,  книжковий вернісаж «Тарасові слова – душа народу». В НВК оформлено куток державної символіки, аналогічні куточки є в кожному класі.

У виховній роботі ми приділяли велику увагу дисципліні і порядку в класі, навчально-виховному комплексі.  Класні

керівники  при роз'яснені конкретних законів пов'язують їх з життєвими інтересами людей. На виховних годинах роз'яснюють права і обов'язки учнів. Соціальним педагогом було проведено годину відвертої розмови «Толерантність – дорога до примирення»,  класними керівниками  «Виховуємо дисципліновану дитину», розмову в дружньому колі «Все починається з родини».  

Знайомі учні із статутом навчально-виховного комплексу, вчителі слідкують за виконанням ними прав і обов'язків на основі Статуту. Починаючи з першого класу вивчають  правила для учнів.

Проводиться в НВК і робота з порушниками дисципліни і порядку. Кращих результатів домагаються ті педагоги, які навіть у порушника дисципліни знаходять позитивні якості. Така робота не призводить до озлоблення цих учнів, спонукає їх до кращої поведінки. Слід відмітити, що учнями НВК за останні п'ять років не скоєно ні адміністративних порушень, ні кримінальних злочинів.Успіх  виховання залежить від вимогливості всіх працівників НВК. Ми домагаємось виконання кожним учнем вимог шкільного режиму і встановленого порядку, контроль за їх поведінкою.

Щопонеділка в навчально-виховному комплексі відбувається лінійка, на якій слухаються питання дисципліни і порядку учнів. Часто самі учні присуджують покарання порушникам дисципліни. Це дає позитивні результати.

В основі  виховання ми  поєднуємо правове і моральне виховання. Виховуємо в учнів культуру спілкування з людьми, повагу до людей до праці. Завершили роботу над проектом «Я маю право», вчителем правознавства був проведений Всеукраїнський урок «Права людини», з учнями 5 і 6 класів бесіду «Культура поведінки молодої людини», диспут «Чи вміємо культурно поводитись?». У початкових класах  проведено гру «Казкова правознавча подорож», бесіди на такі теми: «Поважай своїх товаришів», «Будь чесним і правдивим». З учнями 5-8 класів – виховна година «Друг - це означає друге я», бесіди «Попереду ціле життя», «Твої права і обов'язки». У ході бесід  класні керівники намагаються пов'язати їх зміст з поведінкою учнів, попередити негативні вчинки з їх боку. Бесіди проходять у формі живої розмови. При цьому учні вчаться усвідомлювати явища навколишнього життя, робити правильні висновки, задумуються над власною поведінкою. У 9 класі проводяться бесіди, зміст яких опирається на наявні в учнів правові знання. Було проведено бесіду «Знати і поважати і виконувати закони - обов'язок кожної людини», «Шлюб, сім’я, закон», «Здоров'я за димом».

Використовують класні керівники  і такі форми  виховної роботи як: гра-розвага, тренінги, стріт-арти, єдині уроки, години поезії, вікторини, історичні бесіди, усні журнали, конференції, круглі столи, ранки-зустрічі, години патріотичного виховання, години спілкування, диспути, бесіди, інформаційні повідомлення, уроки мужності, відверті розмови, перегляди навчальних і документальних фільмів. Для учнів початкових класів організовано і проведено гру розвагу «Твій товариш - світлофор», «Казкова правознавча подорож», проведені єдині уроки «Правила дорожнього руху», «Права людини», «Стрітення в Україні». У минулому навальному році педагогом-організатором, класними керівниками організовано і  проведено вечір-реквієм «Слава визволителям України» (присвячений дню визволення України від німецько-фашистських загарбників)», усний журнал «Трагедія Бабиного Яру – трагедія українського народу», конференцію «Конституція України  в моєму житті», годину патріотичного виховання «Героями не народжуються, героями стають», відверту розмову «Курити чи ні?», уроки мужності: «Від проголошення Незалежності до нової України», «Зростаймо патріотами», «Що означає бути патріотом своєї держави», «Слава захисникам Вітчизни», «Наша Україна – єдина країна», «Уклонімось усім героям», «Тримайся, моя рідна Україна, борися, люба за своє життя», «Звешся величаво – Україно, земле зачарована моя», «Немеркнуче світло Великого Подвигу». Свої таланти учні НВК демонстрували на годині поезії «А найбільш я люблю Україну», поетичній свічці присвяченій активістам майдану та АТО, поетичному калейдоскопі «Віршів віночок від дитячих поетів», конкурсі виразного читання «Якби ти нас, Тарасе чув…». Учнями було переглянуто і обговорено документальні фільми «Історик та історія», «Вічний живий голос – слово Л. Українки», «Україна космічна держава».

Велика увага у навчально-виховному комплексі приділяється пропаганді здоровому способу життя.З цією метою в НВК створена агітбригада «Вимітайлик», яка виступила із такими темами «Про здоров’я дбай – біди не знай», «СНІД: подумай про майбутнє – обери життя». Класними керівниками організовано годину спілкування «Про корисні і шкідливі звички»,  бесіду за круглим столом «Як уберегтися від згубного впливу алкоголю», гру «Подорож до Країни здоров’я»., виховну годину «Здоров’я стежку сам я прокладу». Традиційними стали конкурси коміксів «Шкідливі звички»,  виставки тематичної літератури. Велике значення у цьому напрямку роботи має робота соціального педагога та практичного психолога.  Організовано  інформаційний тиждень «Зроби вибір на користь здоров’я»,  виставку фотогазет «Активний відпочинок – запорука здоров’я», конкурс проектів «Найцінніше в моєму житті» , конкурс буклетів «Як про здоров’я ти думати будеш, ніколи здоров’я ти не забудеш», годину спілкування «Що тебе турбує підліток», тематичну бесіду «Особиста гігієна школяра»

Ведеться в навчально-виховному комплексі індивідуальна виховна робота з учнями. Необхідність її викликається тим, що серед загальної маси школярів є й такі, у кого на певному етапі виховання спостерігається неправильне розуміння тих чи інших правових і моральних норм. Головною умовою досягнення успіху в індивідуальній роботі з учнями є дотримання педагогами принципу індивідуального підходу до них. Вчителі вивчають особливості кожного учня, його психічні якості. Знання індивідуальних особливостей учня має можливість намітити головні напрями, завдання, зміст і методику індивідуальної роботи з ним.

Працює в НВК стінна преса. Тут є рубрики такі як «Прочитай! Це цікаво»,  «Колючка», «З олівцем по школі». Стіннівка висвітлює питання пов'язані з навчальною діяльністю учнів, розповідає про події, учасниками яких вони є.

Велику роль відіграє в  НВК  учнівське самоврядування. Виконавчим органом є учнівський комітет, що керує навчальною, господарською, дисципліни і порядку, санітарно-гігієнічною, культурно-масовою  комісіями. Ці комісії мають своїх представників у кожному класі. Координують їх роботу вчителі. Члени комісії проводять індивідуальну виховну роботу з порушниками дисципліни, здійснюють шефство над молодшими школярами, слідкують за чергуванням учнями по НВК, в їдальні. На своїх засіданнях заслуховують окремих учнів, які допустили негативні вчинки. Підсумки роботи комісій підводять в понеділок на загальношкільній лінійці. Культурно-масова комісія організовує відпочинок учнів на перервах, проводять рухливі ігри з молодшими школярами. У минулому навчальному році учнівське самоврядування НВК стали активними учасниками  проектів:  «Дитяча громадська приймальня», «Знай наших», «Непоборні».

Створено в НВК і юнацьку добровільну пожежну дружину. Вони проводять роботу по попередженню пожеж, наданню першої медичної допомоги. Створено в НВК куток «Обережно вогонь».

Проводиться в навчально-виховному  комплексі  і природоохоронна робота. Учні допомагають лісникам у посадці лісу, у збиранні насіння деревних порід, вирощують і доглядають кімнатні рослини і квітники. Вони беруть активну участь у туристсько-краєзнавчій експедиції «Посади калину». В НВК діє екологічна агітбригада «Чисте джерело».

Проводять класні керівники роботу з батьками. Адже школяр значну частину свого часу проводить у сім’ї, він спостерігає за життям і діяльністю батьків, взаєминами між членами родини, засвоює ті морально-правові принципи, якими вони керуються в своїй поведінці, в ставленні до власних дітей, до оточуючих, до праці. Сім’я і  навчально-виховний комплекс повинні бути нероздільні. Саме це панує в нашому НВК проводяться часті зустрічі з батьками, батьківські збори, родинні свята, лекції для батьків тощо. Було прочитано в минулому році для батьків лекцію «Роль сім'ї у вихованні дітей», та « Виховання підлітка в сім’ї». На батьківських зборах батьків знайомимо з документами уряду з питань освіти і виховання. До виховної роботи з учнями часто залучаємо батьківський комітет НВК. 

  Учні 8-9 класів є членами «Молодої Просвіти».  Молоді просвітяни відроджують національні традиції села, проводять свята, зустрічі, ведуть пошукову роботу. Традиційно члени товариства допомагають у організації  заходів до Дня Гідності та Свободи, Дня пам’яті жертв голомозу та політичних репресій, Дня пам’яті Героїв Небесної сотні. Організовують привітання учасникам АТО «Вознесімося всі разом нині», свято щедрівки «Від хати до хати», новорічні посівання.

  У минулому навчальному році працювали вокальний, хореографічний, спортивна секція баскетболу. Вихованці не раз виступали на шкільних святах, святах, які були проведені в селі, на районній сцені. Часто учні ходили на екскурсії, в походи, вивчали історію рідного краю.

З 16 червня 2013 року  у НВК відкрито літературно-меморіальний музей поета Г. М. Петрука-Попика. При музеї працює Рада, музейний актив, група екскурсоводів.Радою музею, вчителями, учнями ведеться постійна дослідницька та пошукова робота: здійснено розробку народознавчої розвідки національно-патріотичної тематики « Слава України» « Шлях до Бога» 

(життя і діяльність уродженця с. М.Іловиця святого Амфілохія Почаївського) – 2013р., історико-краєзнавчої екскурсії «Визначні місця Іловицького краю» -2014р. всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина -  Україна» «І село неначе стрічка, простяглось над берегами…»  ( Г. Петук-Попик) - 2015р.,  «Подвижники землі Іловицкої», краєзнавчо-дослідницької роботи «Стежками повстанської слави» - 2017р.,  та виконали роту «Урочище Мурована – перлинна Іловицького краю». Матеріали розробки народознавчої розвідки національно-патріотичної тематики « Слава України» «Земний уклін вам, хто відстояв» ( за творчістю Г. М. Петрука-Попика )- 2010р., всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина -  Україна» «Волинь моя – краса моя » - 2011р. та краєзнавчо-народознавчої експедиції учнівської молоді «Любіть Україну вишневу свою» «Стежками повстанської слави» - 2012р. використано під час створення експозиції музею. Роботу музею було представлено на обласному семінарі з туристсько-краєзнавчої роботи. За час існування музею   проведено 25 екскурсій, його гостями стали 629 відвідувачів.

    Вважаємо, що НВК має потужний виховний потенціал, спрямований на формування у дітей любові до Батьківщини, прагнення її розбудови, піднесення іміджу України як європейської держави, дбайливого ставлення до рідної землі, мови, традицій, культури. 

  Приділяється багато уваги  в НВК створенню сприятливих санітарно- гігієнічних умов  навчання і праці. Силами адміністрації, педагогів, робітників адміністративно-господарчої частини, батьків та учнів приміщення та територія школи підтримується на належному санітарно-гігієнічному рівні, відрізняється чистотою та охайністю.

  Робота з охорони праці у закладі проводиться згідно «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу у Великоіловицькому НВК».

У навчальному закладі здійснюється відповідна робота з профілактики важких інфекційних захворювань, проводяться заходи з пропаганди здорового способу життя.

У колективному договорі між адміністрацією НВК і трудовим колективом є розділ з охорони праці.

 У закладі проводиться адміністративно - громадський контроль за станом охорони праці, ведеться журнал цього контролю.

 У навчально-виховному комплексів 2019-2020 н.р. працювали вокальний ( Солонько А. О.),  хореографічний (керівник Сірук О. М.)

              Діє у Великоіловицькому НВК батьківський комітет закладу. На його засіданнях розглядалися різні питання, це і організація гарячого харчування учнів, спонсорська допомога, стан відвідування учнями НВК, проведення новорічних свят, робота класних батьківських комітетів, рівень навчальних досягнень учнів , організація вільного часу учнів, підготовка до ДПА, організація ремонту в НВК, організація літнього відпочинку і інші.

       У навчально-виховному закладі створено належні умови для організації харчування, яким було охоплено 100% учнів. Вихованці дошкільної  групи, учні 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», діти, батьки яких є учасниками АТО, діти-інваліди  харчувалися за кошти з державного бюджету,  інші учні - за кошти батьків. Питання харчування учнів розглядалися на засіданні батьківського комітету і виносилися на загальношкільні батьківські збори, де приймались відповідні рішення. 

         В навчально-виховному комплексі ведеться чіткий облік дітей соціально-незахищених категорій. Діти кризових категорій охоплюються гуртковою роботою. 

         Адміністрацією НВК здійснювався внутрішкільний контроль. Проводились контрольні роботи і контрольні зрізи з предметів у різних класах при вивченні роботи вчителя, в кінці навчального семестру,  в кінці року. .

        На протязі навчального року систематично перевірялась документація закладу. Це ведення класних журналів, журналів з охорони праці і безпеки життєдіяльності учнів,  затвердження календарно-тематичних планів учителів,  вихователя, планів виховної роботи, особові справи учнів, плани гуртків, поурочні плани, перевірка щоденників, ведення зошитів тощо.            

        Адміністрацією  НВК  вивчався  досвід  роботи вчителів  біології та географії Грищук О.І. та фізичної культури Сірук О.І. Відвідувались  уроки, проводились контрольні роботи і зрізи, перевірялося ведення  зошитів учнями, ведення вчителями документації. Результати вивчення розглядались на педраді. 

        Перевірявся стан дотримання охорони праці і безпеки життєдіяльності учнів в кабінетах, чергування учнів, вчителів,  участь учнів у гуртках і спортивній секції, методичне забезпечення кабінетів, дотримання правил внутрішкільного розпорядку вчителями та правил для учнів, відвідування занять учнями і дошкільнятами, проходження медогляду працівниками, учнями, робота гуртків і секції, виконання навчальних програм тощо.

         Результати перевірки розглядались на нарадах при директору, при заступнику директора, педрадах, приймались рішення, видавались накази.

         Аналіз результатів роботи закладу  за минулий навчальний рік продемонстрував наступне:

-  навчально-виховний процес має тенденцію до розвитку;

- науково-методична  робота на диференційованій основі сприяє модернізації змісту навчально-виховного процесу.