трудове навчання креслення

Креслення 8 клас. Урок №3

Тема уроку. Лінії що використовуються на креслениках: лінії контуру деталі ( виробу ), лінії обриву, лінії перерізу, осьові та центрові лінії, розмірні лінії, виносної лінії, лінії згину. Співвідношення товщини ліній та їх призначення.

Виконання написів на креслениках. Види креслярських шрифтів. Співвідношення розмірів креслярського шрифту. Букви, цифри та знаки на креслениках.

Лінії креслення.

Для виконання креслень застосовують лінії різної товщини та стилю. Кожна лінія має своє призначення. Вони затверджені стандартом. Всіх ліній є 9, але використовувати переважно будемо 6 з них.

Крім вище перерахованих ліній будемо використовувати суцільну хвилясту для позначення ліній обриву.

Поняття про креслярські шрифти

1. Загальні відомості.

Всі написи на кресленнях виконують креслярським шрифтом. Це робить креслення більш чіткими й виразни­ми, полегшує їх читання.

Конструкцію літер і цифр креслярського шрифту визначено державним стандартом.

Стандарт встановлює начерки двох видів літер українського і латинського алфавітів: великих і малих арабських і римських цифр (рис 9) та деяких знаків для умов­них позначень на кресленнях.

Шрифт може бути з нахилом (близько 75°).

Написи виконують у два етапи. Спочатку тонкими лініями намічають контури літер і цифр. Пересвідчившись, що вони написані правильно, їх обводять м'яким олівцем.

Запам'ятайте, що літери і цифри стандартного шрифту ні в якому разі не викреслюють, а пишуть від руки.

2. Розміри та рисування літер.

Висота великих літер у міліметрах, виміряна перпендикулярно до основи рядка, визначає розмір шрифту. Її познача­ють h. Написи на кресленнях виконують шриф­тами таких розмірів: 2,5; 3,5; 5; 7; 10; 14; 20; 28 і 40 мм.

Висота малих літер (її позначають с) відпо­відає висоті великих літер попереднього розміру шрифту Наприклад, для шрифту розміру 14 висота малих літер дорівнює 10 мм, для розміру 10—7 мм, для розміру 7 — 5 мм і т. д.

Товщину ліній шрифту визначають залежно від висоти шрифту. Вона дорівнює 0,1 h і позначається d.

Ширина більшості великих літер має до­рівнювати 0,6h. Ширина літер А, Д, Ж, М, Ф, X, Ш, Щ, Ю 0,8h, (включаючи нижні і верхні елементи), а ширина літер Г, С, 3 — 0,5h. Ши­рина більшості малих літер дорівнює 0,5h. Ширина літер а, м, ц, ь дорівнює 0,6 h, літер ж, т, ф, ш, щ, ю — 0,7 h, з та с — 0,4 h.

Частини літер, які виступають з рядка (зверху або знизу), виконуються за рахунок відстаней між рядками.

Висота всіх цифр дорівнює висоті великих літер h. Шири­на цифр дорівнює h/2 (за винятком цифр 1(0,3 h) і 4 (0,5 h).

Відстань між літерами і цифрами в словах 0,2h, між словами і числами — 0,6h. Відстань між нижні­ми лінійками рядків — 1,7 h.

VII. Завдання додому:

Вивчити теоретичний матеріал на ст. 6 -9, 10-13 підручника.

В робочих зошитах Виконати вправу на проведення різних типів ліній.

Всі записи в робочому зошиті сфотографуйте і фото вишліть на електрону адресу olegrosenuk@gmail.com



Урок 8 класі. Технологічна картка виготовлення панно.docx
Урок у 8 класі Комбінаторика.docx
Урок з креслення Аналіз графічного складу зображень на креслинниках.docx