Микола Івасюк

ІВАСЮК МИКОЛА ІВАНОВИЧ (1865 - 1937)

Микола Іванович народився 28 квітня 1865 року на Буковині у містечку Заставна. Батько все життя пропрацював теслею, мати ж займалася господарством. Освіту хлопець здобував у місцевій школі, потім вступив до Вищої реальної школи у Чернівцях. Саме там талановитого юнака помітив художник Юстин Пігуляк, слава про якого гриміла на всю Буковину. Він давав Івасюку безкоштовні уроки з живопису, познайомив із історією культури й порадив вступити до Віденської академії мистецтв.

Микола Івасюк – український баталіст. Він створив композиції з козацьких визвольних змагань, чимало картин з боїв Українських січових стрільців, вояків Української Галицької армії, оскільки гаряче підтримував боротьбу українців за свою державу. Йому пророкували велике майбутнє в Европі, але художник вирішив повернутися на Батьківщину, де зрештою, сталінські кати позбавили його життя.

РОБОТИ  МИКОЛИ ІВАСЮКА

Творча спадщина, що залишив нам художник налічує понад 500 шедеврів мистецтва. Нині невеличка частина його робіт зберігається у Чернівцях, більшість полотен – за кордоном у приватних колекціях і музеях, зокрема Німеччини, Австрії, Румунії, Польщі й Канади. 

На жаль, про долю більшості картин нині не відомо, адже після Першої світової війни їх слід загубився.

«В’їзд Богдана Хмельницького до Києв 1649 року» (1912)

«Поцілунок» (1910)

«Запорізькі Козаки в степу» (другий варіант) 1924

«Богун на переправі» (1900)

«Селянка на відпочинку» (1925)

«Повернення додому» (1926)

«Мати» (1908)

«Богун під Берестечком» (1924)

«Козак з дівчиною біля криниці»  (1901)

«Кубанський козак у Львові» (1914)

Він народився і працював в Україні, а в своїх роботах висвітлював її історію, побут, пейзажі… Його творчістю захоплювались такі відомі митці того часу як Юзеф Брандт та Ілля Рєпін. 

Йому пропонували залишатись на теренах інших держав, та він повернувся. Його застерігали не їхати в Київ, бо там радянська влада, репресії, – та він наважився… 

За Україну, за любов до неї, за найцінніший внесок, який він тільки міг зробити – розвивати українську культуру, – його розстріляли.

ЧИ ПОДОБАЄТЬСЯ ВАМ СТОРІНКА?