Ковальчук Анна Сергіївна
асистент вчителя

LinkLinkYouTubeFacebookInstagram

Немає вчителя, який би не стикався із запитанням "як зробити так, щоб навчання дитини у школі було більш ефективнішим та зберегти при цьому постійні інтереси та ентузіазм до навчання?"

Відповідь на це запитання криється в теорії множинного інтелекту американського психолога Говарда Гарднера, а саме в його книзі "Рамки розуму: теорія множинного інтелекту  розкриває один з можливих способів індивідуалізації освітнього процесу".  Саме ця книга розкриває новаторські теорії пізнання інтелекту людини, а також підтверджує те, з чим педагоги мають справу щодня: люди мислять і вчаться багатьма різноманітними способами. 

Візуально-просторовий тип множинного інтелекту

Вправа  "Створи собі сам"
Створюємо комікси,  ілюстрації, фотоальбоми,  малюнки тощо.      

У своїй роботі я більше застосовую вправ для дитини з особливими освітніми потребами.  

Якщо, у дитини домінує візуально-просторовий тип множинного інтелекту, я надаю перевагу справам творчого характеру. Адже,  цей тим диктує правило "творчості багато не буває". 

Чим більше творчості на урок, тим краще дитина засвоює матеріал.         

Вправа з ілюстрацією "Уяви".
Потрібно, щоб учень уважно розглянув малюнок. Уявив, що він знаходиться на тому місці. Що ти можеш там побачити? Опиши      

Вправа "Злови слово"
Зачитую дитині слова. Якщо серед них трапиться назва рослини (можна щось інше), учень повинен плеснути в долоні - "зловити слово"   

Залучаю батьків до співпраці

У своїй практиці я ще залучаю батьків учня до спільної роботи, щоб заповнити прогалину можливої відсутності дитини в школі. Великим плюсом тут є те, що батьки є дуже контактними. Я пропоную виконувати їм одну вправу, яку практикую і сама.     

Вправа "Малювання сюжетного малюнку за словесною інструкцією"

Дитині пропонують намалювати сюжетний малюнок, описуючи словами, що саме має бути зображено. Батькам варто обрати тематику, яка є цікавою дитині і активуватиме її до роботи.
Наприклад, лісова галявина, вулиця міста, ілюстрації до улюбленого мультфільму, космос тощо. Головне послідовно і детально пояснити, що повинно бути зображено: на лісовій галявині ростуть квіти, два кущі, під кущами гриби, за рулем ховається зайчик, праворуч має бути зображена ялинка, а ліворуч - береза тощо. 

Після того, як дитина закінчить малюнок, потрібно їх запитати: 

Чи все ти зобразив на малюнку? 

Повтори завдання. 

Чи все зображено?

Теорія множинного інтелекту - це певна система, яка допомагає знайти найефективніший підхід до кожної дитини. Вона ґрунтується на тому, що кожна дитина має певну комбінацію типів інтелекту, один із яких є найрозвиненішим домінантним.           

За теорією множинного інтелекту Говарда Гарднера, людина має не єдиний, так званий "загальний інтелект", а низку інтелектуальних здібностей, на основі чого і визначив дев'ять типів множинного інтелекту: вербально-лінгвістичний, логіко-математичний, візуально-просторовий, міжособистісний, внутрішньоособистісний, музичний, натуралістичний та екзистенціальний. 

Кожен із цих типів інтелекту має свою структуру, функції, мову, і тому є особливим потенціалом для розвитку. Визначивши вид інтелекту, який відноситься до ваших учнів, не слід поспішати помилково створювати для них ярлик, з якою-небудь однією яскраво вираженою здібністю. 

Слід пам'ятати, що кожен учень володіє всіма дев'ятьма здібностями, які мають різноманітність своїх проявів.          

Сучасна педагогіка все більше говорить про особистісну орієнтацію освітнього процесу, його індивідуалізацію, особистісний зміст освіти. Але при цьому непорушним залишається принцип навчання всіх усьому. 

Обов'язок школи - забезпечити засвоєння стандарту більш індивідуалізованим, а значить, і більш ефективним. Шкільну програму в основному наголошує на двох типу множинного інтелекту  - вербально-лінгвістичному й логіково-математичному. 

Однак Говард Гарднер вважає, що існує безліч інших знань і талантів збагатити наше життя й допомогти нам ефективно взаємодіяти з навколишнім світом.                           

Важливим та головним принципом застосування теорії множинного інтелекту у школі це те, що освітній процес повинен будуватися таким чином, аби дати можливість дітям набути досвід, що вимагав би залучення різних типів інтелекту.                          

Усі діти розумні та унікальні, і всі заслуговують на особливий підхід! Дібраний,  унікальний підхід. Що ми, вчителі, і намагаємося робити максимально відмінно. У школі, де я працюю асистентом вчителя, крім звичайних дітей, навчається дитина з особливими освітніми потребами. Тому моя задача, як асистента вчителя,  допомогти в першу чергу саме цьому учневі.                  

Застосовуючи теорію множинного інтелекту в освітньому процесі є безліч переваг: 

1) Можливість адаптувати чи модифікувати навчальні матеріали відповідно до домінантного типу інтелекту дітей. 

2) Шанс знайти підхід до учнів, які зіштовхнулися з труднощами у вивченні навчального матеріалу.    

3) Урізноманітнення уроків новими відходами до засвоєння навчального матеріалу. Наприклад, за допомогою відео та медіафайлів,  настільних ігор, дидактичних матеріалів тощо.  

4) Краще розуміння дітьми самих себе, власного стилю навчання,  чисту та здібностей.