Василова Ірина Володимирівна
заступник директора з виховної роботи,  психолог, вчитель біології

LinkLinkYouTubeFacebookInstagram

Одним з найважливіших завдань сучасної школи є індивідуалізація освітнього процесу, його орієнтація на особистість дитини. Відповідно, не викликає сумніву надзвичайна важливість, гостра необхідність такої підготовки підростаючого покоління, за якої середню школу закінчували б освічені інтелектуальні особистості, які мають знання основ наук, загальну культуру, вміння самостійно і гнучко мислити, ініціативно, творчо вирішувати життєві та професійні питання.

Таким чином, сутність особистісно-орієнтованого навчання реалізується в умовах гуманістичного підходу до навчання. Загалом ці умови зводяться до такого:

• учні отримують можливість вільно висловлювати свої думки та почуття у процесі спілкування;
• кожен учасник спілкування залишається у фокусі уваги інших;
• учасники спілкування почуваються в безпеці від критики.

Підсумовуючи вищесказане, можна дійти невтішного висновку: щоб реалізувати процес індивідуалізації необхідно освоювати нові підходи до освіти з урахуванням нових ідей і технологій навчання.

Однією з інновацій даного напрямку є теорія множинного інтелекту. Як стверджує Г. Гарднер, американський психолог, спеціаліст у галузі клінічної психології та нейропсихології, існує 8 типів інтелекту. 

Ступінь прояву та розвитку того чи іншого типу інтелекту залежить від життєвого досвіду індивідума. Чим частіше людина використовує той чи інший тип інтелекту, тим більше можливостей розвинути його під час навчання. Провівши дослідження у 5 класі, можемо визначити опорними такі типи інтелекту: візуально-просторовий, тілесно-кінестетичний, вербально-лінгвістичний, внутрішньоособистісний, природничий, музичний. Тому освітній процес потрібно намагатися будувати таким чином, щоб дати можливість дітям набути досвіду, який вимагав би залучення різних типів інтелекту. 

Важливо допомогти дітям зрозуміти, що вони можуть виявити свої здібності та навички різними способами, у різних видах діяльності, а потім створити умови для навчання з опорою на їхні сильні сторони.

 Сукупний вплив на всі різновиди інтелекту протягом уроку має гарантовано створювати умови для розвитку творчого потенціалу учнів. Головне - надати дитині можливість пізнавати, вивчати щось тим способом і шляхом, який йому найбільш близький, і в якому він почувається комфортно.

Як розуміти дитину, спираючись на розуміння її переважаючого типу інтелекту?

ВЕРБАЛЬНО-ЛІНГВІСТИЧНИЙ. «Я думаю та вчуся за допомогою слів».

Спосіб вираження через спілкування в усній та писемній формі.

Що подобається такій дитині: 

Сильні сторони дитини з вербально-лінгвістичним інтелектом:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з вербально-лінгвістичним інтелектом до навчання: 

Таку дитину варто мотивувати через прочитання цікавих літературних творів (можна не за шкільною програмою) та обговорення прочитаного, через дискусії, написання постів з отриманою цікавою інформацією (наприклад, написати про космос, про якусь історичну подію і своє особисте ставлення до цього, тощо). Наша шкільна система якраз налаштована на розвиток вербально-лінгвістичного інтелекту, тому такі діти часто навчаються із задоволенням і люблять вивчати історію, літературу, мови. Такій дитині легше запам’ятовувати матеріал, нові слова, коли вона їх читає та пише. 

НАТУРАЛІСТИЧНИЙ. «Я думаю та вчуся у взаємодії з природою».

Спосіб вираження через інтерес до дослідження довкілля.

Що подобається такій дитині: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з натуралістичним інтелектом до навчання: 

через дослідження та спостереження (вирощування рослин вдома, заняття в гуртках при зоопарках, походи до планетарію). Якщо ви маєте намір привити дитині звичку читати – давайте книжки з історіями про тварин, космос, природні явища, клімат, тощо. Слідкуйте за тим, щоб ваша дитина щодня ходила гуляти на вулицю та мала можливість спілкуватися з природою. Спробуйте проводити вдома цікаві дослідження з фізики, хімії, біології .

МІЖОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ. «Я думаю та вчуся разом з іншими людьми».

Спосіб вираження через спілкування з іншими.

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з міжособистісним інтелектом до навчання: 

Такій дитині подобається проводити час з друзями, тому давайте можливість виконувати домашні завдання, або навчатися в парі, або команді. Пропонуйте проєктні роботи, де потрібна взаємодія з іншими. Слідкуйте за тим, щоб ваші дії не обмежували дитину у спілкуванні з друзями, адже саме через спілкування з іншими вона швидше навчається. Якщо у вас є молодші діти, попросіть дитину з міжособистісним інтелектом допомагати молодшому виконати якесь домашнє завдання, адже роль педагога, наставника дуже подобається дітям з міжособистісним інтелектом. 

ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ. «Я думаю та вчуся ставлячи питання та аналізуючи інформацію».

Спосіб вираження через мільйон питань.

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з натуралістичним інтелектом до навчання: 

Такій дитині дуже подобається працювати над науковими проєктами або глибокими дослідження якоїсь теми. Якщо ваша дитина ще не грає в шахи – запишіть її на такий гурток, навіть онлайн. Статистика та пошук відповіді на питання «чому» дає велике поле для вивчення фізики, історії, математики. Не змушуйте таку дитину зазубрювати вірші та читати художні твори, натомість, давайте автобіографічні книги та фільми про науковців, бізнесменів, спортсменів, політиків, історичні події, економічні події, тощо. Ставте запитання такій дитині і спонукайте її гуглити і шукати інформацію самостійно. Давайте можливість робити презентації та презентувати систематизовану інформацію. 

МУЗИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ. «Я думаю та вчуся за допомогою ритмів». 

Спосіб вираження через створення звуків та музики. 

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з музичним інтелектом до навчання: 

Якщо у дитини яскраво виражений музичний інтелект, слід якомога раніше віддати її в музичну школу, адже з такої дитини може вирости чудовий музикант, композитор, співак, звукорежисер. Є декілька прикладів, як можна через музичний інтелект зацікавити дитину у навчанні – не читати книгу, а слухати її у аудіозаписі, або самостійно знайти музичний супровід до якоїсь історичної події, яку зараз вивчають на уроці історії. Якщо говорити про вивчення іноземної вони, тут можна слухати та співати пісні, дивитися відео. Але найголовніше, дозвольте дитині виконувати домашні завдання під музику, яку вона сама собі обирає. Музика такій дитині не заважає, навпаки, саме музичний супровід допомагає їй розслабитися і засвоїти інформацію. 

ВІЗУАЛЬНО-ПРОСТОРОВИЙ. «Я думаю та вчуся за допомогою уяви та візуальних картинок».

Спосіб вираження через створення зображень.

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з візуально-просторовим інтелектом до навчання: 

Вивчення будь-якого нудного шкільного матеріалу можна опановувати за допомогою відеоматеріалу з YouTube або освітніх платформ. Однак, візьміть до уваги, що дитина з візуально-просторовим інтелектом надаватиме перевагу гарно змонтованим відео з сучасною обробкою. Можна залучити таку дитину до підготовки проєкту з використанням фото та відео, які відображатимуть події, або експерименту. Створювати візуальні mind map до матеріалу, який вивчає дитина. Взагалі, такі карти допоможуть дитині з будь-яким інтелектом краще засвоїти інформацію. 

КІНЕСТЕТИЧНИЙ. «Я думаю та вчуся за допомогою рухів».

Спосіб вираження через рух та тактильні відчуття. 

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з кінестетичним інтелектом до навчання: 

Долучайте таку дитину до спорту або шкільного театру. Якщо ваша дитина надміру активна, надайте перевагу неагресивним видам спорту, адже після таких занять дитина буде ще більш збуджена. Вас це може здивувати, але саме люди з кінестетичним інтелектом можуть бути чудовими хірургами. Слідкуйте за тим, щоб ваша дитина не засиджувалася довго за виконанням домашніх завдань, адже саме це може бути демотиватором у навчанні. Домовляйтеся про фіксований час на виконання завдань. Якщо ж ви вчитель молодших класів, дозволяйте такій дитині рухатися, стояти, якщо їй так хочеться, не змушуйте сидіти на одному місці під час уроку, пропонуйте поприсідати десь у кутку, або інколи виходити з класу, щоб пройтися коридором.

Найкращий варіант для такої дитини – вивчати щось через рухому гру, з м’ячем (задаючи питання можна кидати м’яч тій дитині, яка має дати відповідь) або в парах рухаючись по класу, а не сидячи на місці. Такій дитині легко і цікаво вивчати шкільний предмет через тактильні відчуття. Саме таким дітям завжди хочеться доторкнутися до якого музейного експонату під час екскурсій, або відвідати контактний зоопарк, де можна доторкнутися до тварин.  

ВНУТРІШНЬО-ОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ. «Я думаю та вчуся розмірковуючи самостійно».

Спосіб вираження через роздуми наодинці.

Що любить робити така дитина: 

Сильні сторони такої дитини:

Негативні сторони:

Як мотивувати дитину з візуально-просторовим інтелектом до навчання: 

Це саме ті діти, які полюбляють читати. Зазвичай, проблем у навчанні у таких дітей не буває, адже у них від природи є самодисципліна. Однак, не всі предмети така дитина буде вчити старанно, адже в неї вже є своя інтуітивно сформована думка, про те, які предмети для неї цікаві і потрібні, а які – ні.  Вас це може здивувати, але діти з внутрнішньо- особистісним інтелектом можуть бути чудовими психологами, політиками, вчителями або письменниками. 

Зверніть увагу, що у вашої дитини є декілька таких інтелектів, саме тому Говард Гарднер назвав свою теорію «Множинний інтелект». Тому не слід засмучуватися, якщо ви визначили лише один з інтелектів у вашої дитини. Слід придивитися до дитини уважніше, поспостерігати за нею і ви неодмінно відкриєте в ній багато інтелектів, де якийсь один чи два будуть основними. 

Джерела: У підготовці використано роботи та дослідження психологині Юлії Саліонович та онлайн-ресурси:

Книжка «Multiple Intelligences in the Classroom» 2017року. 

Сайт: https://www.verywellmind.com/gardners-theory-of-multiple-intelligences-2795161

Сайт Говарда Гарднера https://www.howardgardner.com/ 

Цікавий тест для дорослих

Спирається на роботу доктора Говарда Гарднера

Психолог Говард Гарднер, професор Гарвардського університету, розробив теорію «множинного інтелекту». Він стверджував, що люди мають різні типи інтелекту і така класифікація набагато справедливіша, ніж стандартний IQ Тест, який вимірює лише інтелектуальний потенціал людини. Теорія множинного інтелекту користується значною популярністю серед викладачів, і багато вчителів використовують її в школах, щоб допомогти учням обрати їхній життєвий шлях