Lamba transportimine

Lambaid peaksid transportima nõutavat koolitust saanud inimesed. Vastava tõendita sõidukiga võib lambaid vedada kuni 50 km kaugusele. Kui veate lambaid kaugemale, peab transpordi jaoks olema tõend. Lambaid on kõige parem vedada sõidukis, kus nad saavad püsti seista. Põrand ei tohiks olla libe ning loomi tuleb kaitsta tuule ja vihma eest. Tavaliselt on lambaid lihtne transportida, ehkki neid võib olla keeruline autokasti saada.

Ärge vedage väikese sõidukiga liiga palju loomi, eriti kui nende hulgas on ka väikesed talled. Kaaluge, kas talled saaks võtta pakkimiskastiga autokabiini. Kasti tuleb teha hingamisugud või auk, nii et talle pea jääb välja. Kasti saab turvavööga kinnitada. Ärge vedage tallesid pikka maad emast eraldi. Parem oleks panna kasti kaks talle, siis ei tunne nad end nii üksildasena ega karda. Talled on väga erinevad: mõni võib terve tee ema hüüda, teine püsib aga vaikselt. Ärge siduge lamba jalgu kinni ega pange loomi autosse külili. Kui peate vedama vaid ühte looma, võite ta panna kotti, nii et pea jääb välja. Siduge kotisuu pea kõrvalt kinni – ärge pange nööri ümber looma kaela. Järelkärus transporditavaid loomi ei tohi kaelarihmapidi kuhugi kinnitada. Loom peab saama tasakaalu säilitamiseks vabalt seista.

Suuremates taludes peetakse jäärasid ka talvisel ajal, samas kui väiksemates taludes on tavaks pidada jäärasid lühemat aega – ainult paaritusperioodil. Jäära tallu toomine võib tekitada probleeme. Lammastele ei meeldi muutused ja uued asjad. Väikseimgi muutus nende ümbruses tekitab neis stressi ja hirmu. Kui soovite teha muudatusi, tehke neid järk-järgult. Seetõttu võibki loomade ühest talust teise viimisel tekkida probleeme. Tavaliselt aitab, kui hoida karja mõned päevad laudas ja alles seejärel lasta karjamaale. Loomad peavad karjas paika panema uue hierarhia. See on eriti tähtis siis, kui te toote karja vana looma. Noored loomad lükatakse kiirelt hierarhias tahapoole ja nad lepivad sellega suuremate tülideta. See on aeg, mil loomad õpivad tundma teid ja teie neid.