Avaleht

Sada aastat tagasi olid küla ühisel heinamaal või ühises metsas koos rohtu nosivad lambad, lehmad ja hobused tavaline vaatepilt. Tänapäeval ei näe me seda kuigi sageli. Selline erinevate koduloomade kasulik kooseksisteerimine oli vanasti tingitud pikast ja pimedast talvest, mil loomad jagasid ühte lauta. Nii sai neist üks kari. Suvel kaitsesid suured loomad väiksemaid kiskjate eest. Inimesedki olid alati kohal, elades koduloomade lähedal, neid valvates. Karjane oli valmis appi tõttama, kui koduloomad seda vajasid. Tihe side oli ja on siiani inimese ja koduloomade vahel usaldusliku suhte tekkimise põhieeldus. Naised olid lammastega tihedalt seotud, sest kogu hoolitsus ja töö käis käsitsi, otseses kontaktis loomadega. Nüüdsel ajal on see, mida lambad söövad ning kus ja kuidas nad elavad, suuresti inimese määrata. Vanasti võisid lambad paljusid asju iseseisvalt otsustada. Nüüd on masinad inimese asemele astunud ning koduloomad pigem kardavad kui usaldavad inimest.

Lammas oli väga tähtis loom, andes soojade kehakatete valmistamiseks vajaliku villa kõrval perele ka liha ja karusnahka. Luudest ja sarvedest saadi materjali, millest valmistati mitmesuguseid tööriistu. Meie maalambaid on lihtne õpetada ja nendega on kerge suhelda. Lambale saab selgeks õpetada tema nime, samuti selle, kuidas eri olukordades käituda. Lambad olid ka laste jaoks olulised loomad. Lambaid jälgides õppisid nad, kuidas uted tallede eest hoolitsevad ja kuidas jäärad karja kaitsevad. Talled on vahvad ja pakuvad sageli lõbusat vaatepilti. Lambad kiinduvad kergesti oma hooldajaisse. Maalambad on väikesekasvulised ning naistel ja lastel on nende eest lihtne hoolitseda. Traditsiooniline lambapidamine erineb mitmeti tänapäevasest tööstuslikust lambakasvatusest. See raamat sisaldab põhilist teavet traditsioonilise lambapidamise kohta, sealhulgas nii praktilisi nõuandeid kui ka folkloori. Need nõuanded tulevad kasuks kõigile uutele lambapidajatele, eriti aga väiketalunikele, kes sooviksid lambaid traditsioonilisel viisil kasvatada. Iga talu on ainulaadne, mistõttu selles raamatus sisalduvad nõuanded ei pruugi kõigis taludes ühtviisi toimida. Traditsiooniline lambapidamine on kõigele vaatamata siiski võimalik. Maalambad vajavad hoolt, kuid üle kõige vajavad nad lahkust ja armastust!

Selle lehekülge materjalid põhinevad raamatule Michelson, Annika: Ute! Ute! Ute! Traditsioonilise lambapidamise kogemused. 64 lk. 2013 ISBN 978-9949-9376-7-7 (pdf) Raamat on saadaval ka soome, rootsi ja inglise keeles.