уроки 11 клас (профіль)

І семестр

Навчально-методичне забезпечення викладання географії у 11 класі

Програма: Географія. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів,10-11 класи. — Наказ Міністерства освіти і науки України від 23 жовтня 2017 року №1407

■ основний підручник: П.Масляк та ін. Географія. Профільний рівень. Харків "Ранок", 2019

додаткові джерела: Атлас. «Географія: географічний простір Землі. 11 клас», «Інститут передових технологій», Київ, 2019 р.

Кількість годин на рік 175, (5 годин на тиждень)

Вступ

Знаннєвий компонент:

називає об’єкт дослідження і структурні компоненти географії;

пояснює значення загальнонаукових та загальногеографічних категорій (простір, час, взаємодія природи і суспільства, розвиток, комплекс, систе­ма, структура, процес, геосистема, територія, район, регіон тощо);

наводить приклади географічних комплексів і систем, процесів.

Діяльнісний компонент:

розрізняє три рівні геосистем (планетарний, регіональний, локальний);

визначає причини та наслідки природних і суспільних процесів.

Оцінно-ціннісний компонент:

висловлює судження щодо пізнавальної та конструктивної ролі географії

Урок 1. Географія як система наук. Об’єкт дослідження географії. Поняття «Геосистема». Рівні геосистем.

Д/з: ДД/з: вивч.§/з: вивч.§Д/з: вивч.§Д/з: вивч.§вивч.§1 п.1,2

Урок 2. Географія серед наук, її структура. Пізнавальна та конструктивна роль географії

Д/з: вивч.§1 п.3,4

Розділ І. Топографія з основами геодезії та картографія. Географічні інформаційні системи (ГІС) та дистанційне зондування Землі (ДЗЗ)

Тема 1. Топографія з основами геодезії


Знаннєвий компонент:

називає визначення топографії та геодезії, елементи топографічної карти;

пояснює особливості та відмінності зображення земної поверхні на глобусі, аерофотознімках, космічних знімках, планах, картах, особливості читання і використання топографічної карти;

розуміє залежність між кутами орієнтування, зближенням меридіанів і магнітним схиленням;

знає основні умовні позначення топографічних карт, складники Державної геодезичної мережі України (астрономо-геодезична мережа (АГМ) та опорна геодезична мережа (мережа згущення).

Діяльнісний компонент:

розрізняє топографічні карти і плани за їх масштабом і призначенням;

характеризує засоби отримання інформації з топографічних карт;

розпізнає на місцевості об’єкти, зображені на топографічній карті;

визначає географічний і магнітний азимути, дирекційний кут, румб, висоту точок за топографічною картою, номенклатуру аркуша карти за масштабом, географічні та прямокутні координати точок, масштаб плану і карти за прямокутною сіткою, абсолютну і відносну висоту місцевості за допомогою перерізу рельєфу та кількісними характеристиками умовних знаків рельєфу;

застосовує системи координат для визначення положення точок земної поверхні;

уміє застосувати отримані знання під час орієнтування на місцевості за допомогою топографічної карти, плану, схеми;

читає топографічні карти, плани міст, схеми руху транспорту;

виконує окомірну зйомку ділянки на місцевості;

розв’язує задачі за топографічною картою.

Ціннісний компонент:

оцінює значення топографічних карт у побуті та господарській діяльності;

робить висновки щодо актуальності знань і навичок роботи з топографічною картою

Урок 3. Топографія та геодезія як науки. Форма і розміри Землі (геоїд, рівнева поверхня). Топографічна карта. Розграфлення й номенклатура топографічних карт.

Д/з: вивч.§2,3, завдання стор.8,12

Урок 4. Проекція топографічних та оглядово-топографічних карт. Прямокутні координати. Прямокутна (кілометрова) сітка.

Д/з: вивч.§4, завдання стор.15

Урок 5. Основні умови позначення топографічних карт для зображення об’єктів місцевості та рельєфу земної поверхні. Практична робота №1. Маршрутна окомірна зйомка ділянки пришкільної території.

Практична робота 1

Тема. Маршрутна окомірна зйомка ділянки пришкільної території

Мета: поглибити систему знань про план місцевості; закріпити практичне вміння створювати план ділянки (на прикладі пришкільної території).

Обладнання: планшет із прикріпленим аркушем креслярського паперу або спеціальна папка-планшет; компас шкільний або Адріанова, візирна лінійка, рулетка.

Словник

Окомірна зйомка — один із полегшених методів топографічної зйомки, який використовується для складання схематичного плану місцевості. Під час окомірної зйомки відстані вимірюються кроками або рулеткою, орієнтуються за компасом, а напрям на предмети та точки контурів, що їх знімають, прокреслюють за допомогою візирної лінійки.

Планшет — лист фанери або картону із закріпленим на ньому компасом і папером для креслення. Треба зорієнтувати компас, закріплений на планшеті; позначити стрілкою на плані напрямок «північ — південь».

Компас — прилад для визначення напрямків сторін горизонту. Під час виконання роботи для зручності він кріпиться до планшета.

Візирна лінійка — тригранна лінійка. Якщо візирної лінійки немає, використовуйте звичайну, поставивши її на «ребро».

Хід роботи

1. Перш ніж розпочати окомірну зйомку, здійсніть огляд усієї ділянки, визначте її розміри на око та за допомогою компаса знайдіть сторони горизонту. Така підготовча робота необхідна, щоб вибрати й нанести на планшет «вихідну точку», із якої починатиметься зйомка, і вибрати масштаб з огляду на розмір ділянки місцевості й величини планшета.

2. На планшеті з прикріпленим аркушем креслярського паперу проведіть лінію «північ — південь» у вигляді стрілки, укажіть біля стрілки цей напрямок. Напрямок стрілки має збігатися з напрямом на компасі. Після цього планшет потрібно зорієнтувати: звільнити стрілку компаса, дати їй заспокоїтись, а потім, повертаючи планшет навколо осі, навести північний кінець стрілки на цифру 0.

3. На аркуші паперу оберіть точку для позначення місця свого розташування. Один кінець візирної лінійки прикладіть до цієї точки, а інший спрямуйте на об’єкт, який слід позначити на плані.

4. За допомогою лінійки олівцем проведіть лінію, після чого виміряйте відстань до обраного предмета рулеткою або кроками. Цю відстань відкладіть на проведеній лінії в обраному масштабі. Предмет позначте умовним знаком, а лінію витріть гумкою. Потім у такий самий спосіб оберіть та нанесіть на план декілька інших місцевих об’єктів (п’ять—сім).

5. Для створення плану території навколо школи обійдіть її будівлю, наносячи на план перехідні точки. Після кожного повороту маршруту зупиняйтеся, зорієнтовуйте планшет і визначайте напрямок на наступну точку. Кожна перехідна точка визначається прокладанням напрямку з попередньої точки й відкладанням відстаней у масштабі зйомки.

Д/з: вивч.§5 п.1, завдання стор.18 №1-3

Урок 6. Вимірювання на топографічній карті

Д/з: вивч.§5 п.2,3, завдання стор.18 №4,5

Урок 7. Державна геодезична мережа України (ДГМУ). Практичне використання топографічних карт. Практична робота №2. Перевірка та оновлення топографічного плану свого населеного пункту

Практична робота 2

Тема. Перевірка та оновлення топографічного плану чи карти свого населеного пункту або його частини (польове дослідження)

Мета: закріпити та узагальнити практичні навички роботи з топографічною картою; навчитися шляхом візуального обстеження об’єктів свого населеного пункту (або його частини) зіставляти їх із наявними об’єктами на топографічному плані або карті; ідентифікувати умовні знаки топографічних планів або карт із реальними об’єктами місцевості.

Обладнання: комплект топографічних карт, лінійки з поперечним масштабом, циркуль-вимірювач, лінійки, калькулятор, олівці, гумки.

Хід роботи

1. Доберіть картографічний матеріал (топографічний план чи карту власної місцевості), що охоплює територію (або її частину), на якій проводитиметься перевірка та оновлення змісту.

2. Проведіть польове обстеження території, позначеної на топографічному плані або карті, із метою їх аналізу та можливого доповнення змісту: кількісні та якісні характеристики, власні назви, об’єкти місцевості, що не відображені, тощо.

3. Приведіть зміст топографічних планів та карт у відповідність до сучасного стану місцевості (нанесіть на план чи карту виявлені вами в процесі польового дослідження зміни).

4. Зробіть висновок про практичне значення вчасної перевірки та оновлення топографічного плану чи карти свого населеного пункту або його частини для подальшого розвитку господарства, транспорту, туризму тощо.

Д/з: вивч.§6, завдання стор.21

Урок 8. Практична робота №3-4. Прокладання маршруту на топографічній карті свого району. Вимірювання відстаней між точками у межах свого району за Публічною кадастровою картою України.

Практична робота 3

Тема. Прокладання маршруту на топографічній карті свого району (на плані міста) за допомогою азимутів і відстаней між точками

Мета: узагальнити практичні навички роботи з топографічною картою; навчитися прокладати маршрут на топографічній карті (на плані) свого району (міста) за допомогою азимутів і відстаней між точками.

Обладнання: комплект топографічних карт, лінійки з поперечним масштабом, циркуль-вимірювач, лінійки, калькулятор, олівці, гумки.

Словник

Азимут — кут між напрямком па північ і заданим напрямком, відкладений за годинниковою стрілкою. Азимути вимірюються від 0° до 360°.

Хід роботи

1. Підготуйте топографічну карту обраної вами території.

2. Оберіть маршрут, який ви плануєте дослідити.

3. Опишіть уявну подорож уздовж та по обидві сторони (до 300 м) від обраного вами маршруту за планом:

1) напрямок руху (азимути істинний та магнітний, дирекційний кут);

2) подолані відстані;

3) об’єкти природи (рельєф, рослинний світ, гідрографія);

4) об’єкти діяльності людини (господарські об’єкти, забудова тощо).

4. Зробіть висновки щодо значення практичних навичок роботи з топографічною картою для пересічного їх користувача.

Помічник

Щоб розпочати маршрут, потрібно визначити координати свого місця перебування, знайти на місцевості позначені на карті об’єкти, які розташовані поряд. Розташовувати карту треба так, щоб напрямки до зображених на ній об’єктів збігалися з напрямками до таких самих об’єктів на місцевості, і рухатися від одного орієнтира до іншого.

Визначення напрямків. Для орієнтування на місцевості використовують кути орієнтування, одним із яких є азимут. На місцевості азимут визначають за допомогою компаса. Магнітна стрілка компаса орієнтується вздовж магнітного меридіана та вказує на магнітний полюс. Кут між напрямком магнітного меридіана та напрямком на певний предмет називають магнітним азимутом.

На карті за допомогою транспортира вимірюють істинний (географічний) азимут, відкладений за годинниковою стрілкою між північним напрямком географічного меридіана та напрямком па певний орієнтир. Напрямку дійсного меридіана на топографічній карті відповідають бокові сторони рамки аркуша карти. Як виміряти на карті географічний азимут? Для цього в початковій точці лінії проводять лінійкою географічний меридіан (лінію, паралельну до бокової рамки), а потім транспортиром вимірюють кут між меридіаном і заданим напрямком.

Магнітний та географічний азимути здебільшого неоднакові, оскільки географічний та магнітний полюси не збігаються. Між ними утворюється кут, який називають магнітним схиленням. Він може бути східним (якщо північний кінець магнітної стрілки відхиляється від північного кінця географічного меридіана на схід) або західним (якщо північний кінець магнітної стрілки відхиляється від північного кінця географічного меридіана на захід).

Вимірювання відстаней. Для того щоб визначити на карті відстань між будь-якими об’єктами, потрібно виміряти на ній лінійкою або циркулем відстань між цими об’єктами в сантиметрах і помножити отримане число на величину масштабу. Без будь-яких розрахунків відстань на карті можна визначити, використовуючи лінійний масштаб. Для цього достатньо виміряти циркулем-вимірювачем відстань між заданими точками на карті, прикласти його до лінійного масштабу та прочитати за надписами величину в метрах або кілометрах, що відповідає відстані на місцевості. Для визначення довжини кривих та звивистих ліній використовують спеціальний прилад — курвіметр.

Практична робота 4

Тема. Вимірювання відстаней між точками в межах свого району (міста) за Публічною кадастровою картою України (ПККУ)

Мета: навчитися користуватися відкритими картографічними ресурсами; ознайомитися зі змістом та інструментарієм інформаційного порталу ПККУ. Навчитися проводити вимірювання на електронній карті.

Словник

Публічна кадастрова карта України (ПККУ) — інформаційний портал, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру. Доступ до ПККУ здійснюється за адресою http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Додаткова інформація

Для роботи з ПККУ необхідно ознайомитися з її змістом та інструментарієм інформаційного порталу:

http://212.26.144.108/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F:%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0_%D0%B7_%D0%9F%D1%83%D0%B1%D0%BB%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%8E_%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%8E_%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BE%D1%8E

Хід роботи

1. Знайдіть у мережі Інтернет Публічну кадастрову карту України (ПККУ).

2. Ознайомтеся з інструментами, доступними для роботи з картою.

3. Оберіть територію (область, район, місто), у межах яких здійснюватимуться вимірювання. Ліворуч у робочому вікні відображається «Фільтр по регіону», який дозволяє здійснювати швидку навігацію територією України.

4. Праворуч у робочому вікні розміщено панель «Шари», за допомогою якої можна здійснювати навігацію між картографічними матеріалами та виводити на екран комбіновану інформацію з різних інформаційних шарів. Оберіть із меню «Шари» базові шари та шари, які ви бажаєте бачити на карті.

5. Масштабуйте карту до масштабу, коли візуалізуються межі ділянок.

6. На ПККУ реалізовано функції вимінювання відстаней (довжин) і площ. Щоб виміряти довжину, оберіть на панелі інструментів , потім натисніть лівою кнопкою миші на робочому вікні ПККУ у відповідній області карти та продовжуйте натискати лівою кнопкою миші в кожній наступній (поворотній) точці об’єкта. Угорі поруч із панеллю інструментів буде відображено значення довжини.

7. Користуючись інструментом вимірювання довжин, виміряйте відстані між обраними точками (кількість точок на вибір учителя/учительки) у межах свого району (міста). Зафіксуйте дані в зошиті.

8. Зробіть висновок щодо практичного значення ПККУ, особливостей і зручності роботи з нею та важливості наявної в ній інформації.


Д/з: повт.§6, пройти тестування

Урок 9. Практична робота№5-6. Визначення географічних (з точністю до секунд)та прямокутних координат окремих точок своєї місцевості. Визначення кутів орієнтування, азимутів географічних, дирекційних кутів, румбів, магнітного схилення.

Практична робота 5

Тема. Визначення географічних (із точністю до секунд) та прямокутних координат окремих точок своєї місцевості

Мета: продовжувати формувати навички практичного використання топографічних карт для визначення географічних і прямокутних координат; закріпити знання про практичне застосування топографічних карт; формувати навички визначення прямокутних координат за топографічною картою та нанесення об’єктів на карту за координатами; закріпити навички визначення географічних координат за топографічною картою та нанесення їх на карту за відомими географічними координатами.

Обладнання: комплект топографічних карт, лінійки з поперечним масштабом, циркуль-вимірювач, лінійки, калькулятор, олівці, гумки.

Словник

Географічні координати — кутові величини: широта В і довгота L, що визначають положення об’єктів на земній поверхні й карті.

Додаткова інформація

Прямокутні координати записують семизначними числами. Одиниці вимірювання при цьому не вказують. У Північній півкулі координата X завжди є додатним числом, у Південній півкулі — від’ємним. Координата Y — завжди додатне число. Щоб число не було від’ємним, навмисно початок відліку від осьового меридіана геодезичної зони позначили не в 0, а в 500 км. Максимальна відстань від осьового меридіана до країв зони є на екваторі й становить близько 330 км. Чим далі до полюсів, тим зона стає вужчою через кулястість Землі.

Хід роботи

1. Визначте прямокутні координати точок за лініями кілометрової сітки, які проведені на топографічній карті (зазвичай через 1 км).

Помічник

Лінії кілометрової сітки показують відстань будь-якої точки від екватора в метрах (координата X) та від осьового меридіана певної геодезичної зони (координата Y). Координати X визначають за горизонтальними лініями кілометрової сітки, координату Y — за вертикальними.

Визначити прямокутні координати об’єкта на карті можна за допомогою циркуля-вимірювача. Циркулем вимірюють по перпендикуляру відстань від певного об’єкта до нижньої кілометрової лінії і за масштабом визначають її дійсну величину. Потім цю величину в метрах приписують праворуч до значення підпису кілометрової лінії, а за довжини відрізка понад 1 км спочатку підсумовують кілометри, а потім також приписують число метрів праворуч. Це буде координата об’єкта X (абсциса). Таким само прийомом визначають і координату — Y (ординату), тільки відстань від об’єкта вимірюють до лівої сторони квадрата. За відсутності циркуля-вимірювача відстані вимірюють лінійкою або смужкою паперу.

2. Визначте географічні координати точок (об’єктів); кількість визначає вчитель/учителька.

Помічник

Для визначення довготи необхідно: провести через вибрану точку умовну лінію (меридіан), опустивши перпендикуляр на північну або південну рамку топографічної карти. Порахувати, скільки мінут (′) і секунд (ʺ) укладено між західною стороною рамки й меридіаном точки. Додати отримане значення до довготи західної сторони рамки й записати довготу точки з точністю до секунд.

Для визначення широти необхідно: провести через вибрану точку умовну лінію (паралель), опустивши перпендикуляр на західну або східну рамку топографічної карти. Порахувати, скільки мінут і секунд укладено між південною стороною рамки й паралеллю точки. Додати отримане значення до широти південної сторони рамки й записати широту точки з точністю до секунд.

Практична робота 6

Тема. Визначення кутів орієнтування, географічних азимутів, магнітних, дирекційних кутів, румбів, магнітного схилення

Мета: навчитися користуватися топографічними картами, визначати кути орієнтування, географічних азимутів, магнітних, дирекційних кутів, румбів, магнітного схилення; удосконалити наявні й сформувати нові практичні вміння та навички роботи з топографічними картами; навчитися розв’язувати конкретні задачі за допомогою топографічної карти.

Обладнання: навчальні топографічні карти, креслярське приладдя.

Помічник

Основний вихідний напрямок — напрямок географічного меридіана. Орієнтувальними кутами напрямку є азимути, дирекційний кут, румб.

Кути орієнтування: азимут географічний, або істинний (А) — кут, що відраховується від північного напрямку географічного меридіана до заданого напрямку; азимут магнітний (АМ) — кут, що відраховується від північного напрямку магнітного меридіана до заданого напрямку; дирекційний кут (α) — кут, що відраховується від північного напрямку осьового меридіана або лінії, паралельної йому, до заданого напрямку.

Усі названі кути відраховуються за годинниковою стрілкою та змінюються від 0 до 360°.

Румб (r) — кут, що відраховується від найближчого, північного або південного напрямку певного меридіана (у геодезії).


Румб змінюється від 0 до 90° і перебуває в певній чверті, яка позначається відповідним напрямком, тому до кутової величини румба додається позначення чверті, у якому перебуває орієнтована лінія.

У морській навігації румб — це міра кута кола горизонту, розділеного на 32 румба.

Географічний і магнітний меридіани, а також лінія, паралельна осьовому меридіану, вертикальна лінія сітки або просто лінія сітки, проведені через одну точку на карті, не збігаються. Магнітний меридіан відхиляється від географічного на кут, що називається схиленням магнітної стрілки, або магнітним схиленням (δ).

Хід роботи

1. Оберіть на навчальній топографічні карті вісім об’єктів які стануть основою для вимірювань (пронумеруйте їх і занесіть до таблиці).

2. Визначте географічні та прямокутні координати восьми точок за навчальною топографічною картою.

3. Визначте відстань між ними.

4. Визначте дирекційний кут ліній між обраними вами точками 1—2, 3—4, 5—6 та 7—8.

5. Визначте географічний азимут ліній 1—2, 3—4, 5—6 та 7—8.

6. Визначте дирекційний кут і магнітний азимут із точок 1, 3, 5 та 7 у точки 2, 4, 6 та 8.

7. Визначте румби та магнітне схилення.

Точка

1

2

3

4

5

6

7

8

Географічні координати

Прямокутні координати

Відстань

Дирекційний кут ліній

Азимут географічний

Дирекційний кут

Магнітний азимут

Румби

Магнітне схилення

8. Зробіть висновки про можливості використання топографічних карт для визначення кутів орієнтування, географічних азимутів, магнітних, дирекційних кутів, румбів, магнітного схилення та практичне значення цих вимірювань.

Д/з: повт.§4, закінчити завдання практичних робіт №5,6

Урок 10. Практична робота 7-9. Визначення абсолютних та відносних висот у межах свого району. Побудова перерізу рельєфу між найвищою та найнижчою точками своєї місцевості. Читання схем руху транспорту свого обласного центру.

Практична робота 7

Тема. Визначення абсолютних та відносних висот у межах свого району

Мета: продовжити розвиток навичок користування паперовими та електронними топографічними картами, визначення висоти точок та абсолютну висоту місцевості; удосконалити наявні й сформувати нові практичні вміння та навички роботи з топографічними картами.

Обладнання: навчальні паперові топографічні карти, креслярське приладдя, електронні топографічні карти своєї місцевості з інтернет-джерел.

Помічник

Шар топографічної карти з Публічної кадастрової карти України: http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta

Хід роботи

1. Пригадайте поняття абсолютної та відносної висоти місцевості.

2. За топографічною картою своєї місцевості визначте та запишіть у таблицю абсолютну висоту географічних об’єктів.

№ з/п

Назва об’єктів

Абсолютна висота найвищої точки

1

2

3

4

5

6

3. За топографічною картою своєї місцевості визначте та запишіть у таблицю відносну висоту географічних об’єктів.

№ з/п

Назви об’єктів

Максимальні висоти (глибини)

Перевищення точок

1

2

3

4

5

6

4. Зробіть висновки щодо практичного значення знань про абсолютну та відносну висоти місцевості та вміння їх визначати.

Практична робота 8

Тема. Побудова перерізу рельєфу між найвищою та найнижчою точками своєї місцевості

Мета: навчитися будувати переріз рельєфу між найвищою та найнижчою точками своєї місцевості за допомогою топографічних карт (паперових та електронних); удосконалити наявні й сформувати нові практичні вміння та навички роботи з топографічними картами.

Обладнання: навчальні паперові топографічні карти, креслярське приладдя, електронні топографічні карти своєї місцевості з інтернет-джерел.

Помічник

Шар топографічної карти з Публічної кадастрової карти України: http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta

Хід роботи

1. Оберіть на місцевості два об’єкта (найвища точка А та найнижча точка Е на території), між якими буде побудовано переріз рельєфу, та знайдіть їх на топографічній карті (паперовій або електронній).

2. Побудуйте профіль між пунктами А та Е і зробіть висновки щодо видимості одного пункту з іншого.

Практична робота 9

Тема. Читання схеми руху транспорту свого обласного центру

Мета: розширити знання про топографічну карту, з’ясувати можливості використання планів міст та схем руху транспорту, закріпити засвоєння правил орієнтування за планами міст, сіл та схемами руху транспорту; продовжити формування вмінь виділяти суттєві ознаки плану та карти, продовжувати розвивати навички роботи з топографічною картою.

Обладнання: схеми транспорту руху (паперові та електронні з інтернет-джерел).

Хід роботи

1. Доберіть карти своєї місцевості, що містять схеми руху транспорту свого обласного центру.

2. Опишіть місцевість (місце розташування ділянки, рельєф поверхні, внутрішні води території, природний рослинний покрив, перелік і розміщення промислових, сільськогосподарських і соціально-культурних об’єктів, шляхи сполучення: основні дороги, їх напрямок).

3. Складіть маршрут подорожі від місця свого проживання до школи, від школи до центру населеного пункту, від школи до найближчої бібліотеки.

4. Визначте, якими видами транспорту можна пересуватися за цими маршрутами, та заповніть таблицю.

Ділянка маршруту

Види транспорту, якими можна пересуватися за ним

Час або графік роботи транспорту

Від місця свого проживання до школи

Від школи до центру населеного пункту

Від школи до найближчої бібліотеки

5. Зробіть висновки про можливості та зручності використання планів міст і схем руху для орієнтування та пересування населеним пунктом його пересічного жителя або гостя.

Д/з: повт.§5, оформити практичні роботи

Урок 11. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Позначення на карті найнебезпечніших шляхів свого населеного пункту до школи для учнів свого класу»; «Проектування розміщень об’єктів соціальної інфраструктури та топографічній карті своєї місцевості»; «Знаходження на місцевості та оцінювання стану пунктів ДГМУ, що позначені на карті»

Дослідження 1

Тема. Позначення на карті свого населеного пункту найбезпечніших шляхів до школи для учнів свого класу (колективна робота)

Мета: розширити знання про топографічну карту; з’ясувати питання щодо можливостей практичного використання та доступності планів міст і схем руху транспорту; забезпечити засвоєння правил орієнтування за планами міст, сіл і схемами руху транспорту.

Хід роботи

1. Доберіть карти своєї місцевості, що містять схеми руху транспорту свого обласного центру.

2. Складіть маршрути подорожей від свого будинку до школи.

3. Визначте, якими видами транспорту можна пересуватися за цими маршрутами.

4. Укажіть найбільш безпечні та найкоротші шляхи до школи.

Дослідження 2

Тема. Проектування розміщення об’єктів соціальної інфраструктури на топографічній карті своєї місцевості

Мета: набути практичних навичок роботи з топографічною картою; навчитися визначати комплекс об’єктів (підприємств, закладів, організацій та споруд), які забезпечують умови функціонування суспільного виробництва та життєдіяльності населення на прикладі власного населеного пункту.

Хід роботи

1. Визначте комплекс об’єктів (підприємства, заклади, організації та споруди), які забезпечують умови функціонування суспільного виробництва й життєдіяльності населення, формування фізично та інтелектуально розвиненого, суспільно активного члена суспільства на прикладі власного населеного пункту.

2. Обґрунтуйте розміщення об’єктів соціальної інфраструктури, що відіграють важливу роль у просторовій організації суспільного виробництва, зокрема формуванні територіально-виробничих комплексів, створюючи передумови для стабілізації трудових ресурсів, розширення сфери докладання праці, регулювання міграційних процесів.

3. Нанесіть на топографічну карту (план) своєї місцевості схему створення запланованих об’єктів соціальної інфраструктури.

Помічник

Закон України «Про планування і забудову територій»: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1699-14

Дослідження 3

Тема. Знаходження на місцевості та оцінювання стану пунктів ДГМУ, що позначені на карті

Мета: ознайомитися з Державною геодезичною мережею України (ДГМУ) та дослідити її зміст; навчитися знаходити на місцевості опорні геодезичні пункти єдиної ДГМУ (дерев’яні чи металеві споруди — чотирикутні піраміди, розташовані на пагорбах).

Хід роботи

1. Зайдіть на сайт Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру для загального ознайомлення з ДГМУ http://dgm.gki.com.ua/ua/map.

2. Ознайомтеся з місцем розташування геодезичних пунктів у межах території, де ви проживаєте.

3. Визначте, які із зазначених пунктів наявні у вашій місцевості:

— геодезичні пункти 1-го, 2-го, 3-го та 4-го класів;

— нівелірні пункти 1-го та 2-го класів.

4. Якщо поблизу вашої школи не розташовані пункти ДГМУ, знайдіть за сайтом найближчі опорні геодезичні пункти й разом з учителем/учителькою організуйте екскурсію до них.

5. Підготуйте звіт щодо густоти опорних геодезичних пунктів у вашій місцевості та їхнього стану.

Помічник

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 р. № 836 «Про затвердження Порядку охорони геодезичних пунктів», обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі та їх відновлення здійснюються не рідше, ніж один раз на десять років, а на території міст і зон активної господарської діяльності — не рідше, ніж один раз на п’ять років.

6. Дізнайтеся, чи виконується ця Постанова у вашій місцевості.

Д/з: повт.§1-6

Урок 12. Тематичний зріз знань


Тема 2. Картографія

Знаннєвий компонент:

називає способи зображення Землі, елементи карти, методи картографічних досліджень.

пояснює основні картографічні поняття і терміни, відмінності між різними видами масштабу, різними класами карт, картографічними проекціями;

знає, де розміщені на електронному глобусі Україна, своя область і свій населений пункт.

Діяльнісний компонент:

розпізнає види карт за просторовим охопленням, масштабом, змістом і призначення, види генералізації карт;

порівнює зображення свого населеного пункту на глобусі, аерофотознімку та космічному знімку, плані, карті;

характеризує переваги різних методів отримання географічної інформації із загальногеографічних та тематичних карт;

визначає об’єкти, напрямки, відстані, географічні координати за навчальними картами;

застосовує сучасні навігаційні системи на практиці;

уміє користуватися навчальними картами й атласами, картографічними інтернет-джерелами, читати план та карту, використовуючи їх умовні знаки та легенду.

Ціннісний компонент:

оцінює практичне значення географічних карт для себе і своєї родини, джерел географічної інформації для життєдіяльності людини

Урок 13. Картографія як наука та її зв'язок з іншими науками. Класифікація картографічних творів. Математична основа карт.

Д/з: вивч.§7,8, завдання стор.24, 27

Урок 14. Сутність і чинники генералізації. Види генералізації. Способи картографічного зображення об’єктів і явищ на загальногеографічних та тематичних картах. Написи на географічних картах.

Д/з: вивч.§9, завдання стор.30

Урок 15. Електронні карти та глобуси. Картографічні інтернет-джерела. Навігаційні карти.

Д/з: вивч.§10, завдання стор.34

Урок 16. Практична робота №10-11. Порівняння форм і площ материків на картах світ, побудованих у різних проекціях. Визначення географічних координат точок за різними за просторовим охопленням картах.

Практична робота 10

Тема. Порівняння форм і площ материків на картах світу, побудованих у різних проекціях

Мета: формувати уявлення про різні види проекцій; систематизувати знання про зміни форм і площ материків на картах світу, побудованих у різних проекціях.

Обладнання: підручник, атласи, фізичні карти світу та океанів, географічні енциклопедії та довідники, електронні карти, інтернет-джерела.

Помічник

Визначення площі палеткою. Палетки використовують для визначення площ ділянок, які мають криволінійні контури, а сама палетка — це квадрат або прямокутник із прозорого матеріалу (наприклад целулоїд або пластик) із нанесеною сіткою квадратів, площа яких відома. Для визначення площі контуру на нього накладають палетку й підраховують кількість повних квадратів N1 у середині контуру. Потім визначають кількість неповних квадратів N2 уздовж межі контуру, утворюючи «на око» цілі квадрати. Загальну площу контуру обчислюють за формулою S = S(N1 + N2), де S — площа одного квадрата.

Хід роботи

1. Поясніть, що таке картографічна проекція та чому виникають спотворення на картах.

2. Доберіть у шкільних атласах для різних географічних курсів карти світу, побудовані в різних проекціях (конічна, циліндрична, азимутальна).

3. Заповніть таблицю порівняння.

№ з/п

Територія дослідження

Масштаб карти

Площа території дослідження за довідником

Площа території дослідження за картою

  1. Африка

  2. Гренландія

  3. Антарктида

  4. Південна Америка

4. Зробіть висновки щодо виявлених даних.

Практична робота 11

Тема. Визначення географічних координат точок за різними за просторовим охопленням картами

Мета: закріплення знань щодо систем координат: математичних та географічних.

Обладнання: підручник, атласи, фізичні карти світу та океанів, географічні енциклопедії та довідники, електронні карти, інтернет-джерела.

Словник

Географічні координати — широта й довгота певної точки земної поверхні. Екватор і нульовий меридіан є осями системи географічних координат подібно до осей прямокутної системи координат у математиці.

Помічник

Системи координат використовуються для відображення розташування точки у дво- або тривимірному просторі. Для просторових об’єктів використовують координатну систему для визначення розміщення заданої точки відносно інших. Рене Декарт (1596—1650 рр.) розробив одну із систем координат, якою ми зараз користуємося, — прямокутну, або Декартову систему координат, у якій кожна вісь є ортогональною (повернена на 90°) відносно інших.

Хід роботи

1. Оберіть карти (паперові або електронні), на яких можна знайти столиці країн світу, обласні центри України та свій (або найбільший сусідній) населений пункт.

2. Визначте за обраними картами координати та заповніть таблицю.

№ з/п

Назва населеного пункту

Масштаб карти

Географічні координати

Прямокутні координати

Столиці країн світу:

широта

довгота

x

y

1

2

Обласні центри України

4

5

Власний (найбільший сусідній) населений пункт

6

3. Зробіть висновки про зручність карт різних масштабів для найбільш точного визначення географічних координат.

Д/з: повт.§9, закінчити завдання практичних робіт №10,11

Урок 17. Практична робота №12. Застосування навігаційної карти своєї області для визначення оптимального маршруту переміщення між визначними об’єктами свого краю.

Практична робота 12

Тема. Застосування навігаційної карти своєї області для визначення оптимального маршруту переміщення між визначними об’єктами свого району

Мета: розвивати навички практичного використання навігаційних карт і вміння визначати маршрути за їхньою допомогою.

Обладнання: інтернет-джерела та карти в мобільних пристроях (Apple Maps, Google Maps та ін.).

Хід роботи

1. Здійсніть пошук в Інтернеті навігаційних карт території України.

2. Оберіть безкоштовний варіант навігаційної карти та визначте визначні об’єкти свого району.

3. Визначте маршрути для їх огляду та оберіть оптимальний за часом і зручностями пересування (зробіть копії екрана з обраними маршрутами, вставте в текстовий документ і зробіть опис, який допоможе туристу орієнтуватися).

Д/з: повт.§12, оформити прктичну роботу №12

Урок 18. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Роль картографії у формуванні системи знань про навколишній світ»; «Значення карт у житті та господарстві»; «Історія розвитку картографії: від глиняних табличок до віртуальних карт»

Примітка. Для проведення досліджень можна об’єднатися в робочі групи або пари.

Дослідження 1

Тема. Роль картографії у формуванні системи знань про навколишній світ

Мета: розвинути та закріпити знання та розуміння ролі картографії у формуванні системи знань про навколишній світ.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. Дослідіть історію розвитку картографії як науки.

2. Визначте галузі знань, які широко використовують картографію.

Дослідження 2

Тема. Значення карт у житті та господарській діяльності людини

Мета: дослідити значення карт у житті та господарській діяльності людини.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. Складіть перелік способів та випадків використання карт у житті та господарській діяльності людини з конкретними прикладами.

2. Зробіть висновки про значення карт для сучасної пересічної людини.

Дослідження 3

Тема. Історія розвитку картографії від зображень на глиняних табличках до віртуальних карт

Мета: розвинути та закріпити знання щодо історії розвитку картографії в контексті історичної епохи.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. У табличному вигляді систематизуйте історію розвитку картографії від зображень на глиняних табличках до віртуальних карт.

Часовий період (основні етапи)

Вид картографічного зображення

Картографічні зображення в первісних народів

Малюнки, виконані на дереві, корі, шкірі тварин тощо.

Наприклад, …

2. Зробіть висновки про вплив розвитку техніки і технологій на підвищення точності картографічних творів.

Д/з: повт.§7-10, захист досліджень

Тема 3. Географічні інформаційні системи (ГІС)

та дистанційне зондування Землі (ДЗЗ)

Знаннєвий компонент:

називає основні структурні компоненти ГІС, основні елементи цифрових карт і космічних знімків;

наводить приклади використання ГІС та ДЗЗ;

пояснює роль космічного знімання в картографії, особливості введення та виведення інформації в ГІС.

Діяльнісний компонент:

аналізує можливості використання космознімків в географічних дослідженнях;

характеризує функціональні можливості ГІС;

визначає відмінності між аерофототопо-графічним і космічним зніманням;

розрізняє види знімання (фотографічне, сканерне, радіолокаційне тощо).

Ціннісний компонент:

оцінює сфери застосування ГІС та ДЗЗ;

робить висновки щодо доцільності застосування ГІС та ДЗЗ у практичній діяльності

Урок 19. Поява і розвиток ГІС

Д/з: вивч.§11 п.1, завдання стор.37 №1-3

Урок 20. Програмне забезпечення ГІС

Д/з: вивч.§11 п.2, завдання стор.37 №4,5

Урок 21. Функціональні можливості ГІС. Джерела даних та організація інформації в ГІС

Д/з: вивч.§12 п.1,2 завдання стор.40 №1-3

Урок 22. Введення та виведення інформації в ГІС. Сфери практичного застосування ГІС.

Д/з: вивч.§12 п.3 завдання стор.40 №4,5

Урок 23. Дистанційне зондування Землі. Аерофототопографічне знімання і космічне знімання.

Д/з: вивч.§13 завдання стор.42

Урок 24. Види зйомок: фотографічні, сканерні, теплові та радіолокаційні, монозональні і багатозональні.

Д/з: вивч.§14 завдання стор.44

Урок 25. Роль космічних знімків у картографії. Використання знімків у географічних дослідженнях.

Д/з: вивч.§15 завдання стор.47

Урок 26. Практична робота №13-14. Дешифрування космознімку заданої ділянки своєї місцевості. Опис території за космічним знімком. Порівняння різночасових космічних знімків і відповідних картографічних матеріалів.

Практична робота 13

Тема. Дешифрування космознімку заданої ділянки своєї місцевості

Мета: сформувати практичне вміння знаходити й дешифрувати космознімки на задану територію; поглибити систему знань про дешифрувальні ознаки космознімків.

Обладнання: відкриті інтернет-ресурси: Google Earth, Open Street Map, Публічна кадастрова карта України.

Словник

Дешифрування космічних знімків (іноді застосовується термін «інтерпретація») — виявлення, розпізнавання на знімках земної поверхні, отримуваних із космічних апаратів (пілотованих або безпілотних), або окремих об’єктів, об’єктів одного виду (із подальшим описом — графічним, словесним, цифровим), або картографування території — тематичне або комплексне (наприклад топографічне).

Додаткова інформація

Дешифрувальні ознаки — особливості фототону, що дозволяють ідентифікувати об’єкти на поверхні Землі.

1. Колір (фототон). За кольором можна ідентифікувати склад порід за наявності достатньої попередньої інформації. Зазвичай світлий колір мають вапняки та інші карбонатні породи, а також граніти, темний — глинисті породи, основні магматичні породи. Відтінки залежать від особливостей складу. Зверніть увагу: у районах із розчленованим рельєфом колір залежить не тільки від кольору порід, але й від експозиції схилу, на якому ці породи виходять. Тінь дуже просто можна переплутати з темним фототоном самих порід.

2. Форма об’єктів. Багато геологічних об’єктів ідентифікуються за характерною морфології поверхні землі.

3. Характерні малюнки земної поверхні — деякі геологічні об’єкти можна ідентифікувати за характерними малюнками земної поверхні на знімках. Наприклад, масиви гранітів часто мають характерний сітчастий малюнок за рахунок добре розвиненої регулярної мережі тріщин, карбонатні комплекси іноді орієнтуються за характерним малюнком карстового рельєфу із дрібними безстічними западинами, зазвичай незакономірного розташування.

Непрямі ознаки:

1. Геоморфологічні ознаки обумовлені переважно стійкістю порід до руйнування й способами руйнування. Породи, що легко руйнуються, утворюють зниження і згладжені форми рельєфу, міцні породи — підняття, урвища, скелі.

2. Рослинність і типи ґрунтів. На густоту й тип рослинності впливає характер гірських порід і/або елювіальних відкладів. Залежать від властивостей порід: складу, пористості, тріщинуватості, стійкості до вивітрювання тощо.

3. Сліди антропогенного впливу (будівельні об’єкти, поля, кар’єри, відвали тощо) частіше ускладнюють дешифрування, але іноді й сприяють ідентифікації геологічних об’єктів.

https://infourok.ru/deshifrirovanie-kosmicheskih-snimkov-prezentaciya-k-uroku-po-specdiscipline-2972386.html

Хід роботи

1. Оберіть на космознімку (із відкритого інтернет-ресурсу) територію для дешифрування. Скопіюйте (зробіть копію екрана) вибраний фрагмент у програму растрової графіки (відповідно до знань, отриманих із програми курсу інформатики).

2. Знайдіть на знімку різноманітні географічні об’єкти (півострови, острови, озера, річки, міста, гори).

3. Проведіть (приблизно) адміністративні кордони.

4. Виділіть природні ландшафти (хвойні і мішані ліси, болота, степи, напівпустелі та ін.).

5. Ідентифікуйте різні антропогенні об’єкти (для знімків міст і прилеглих територій).

6. Нанесіть на космознімок лініями контури ідентифікованих об’єктів.

7. Занотуйте отриману інформацію у вигляді легенди до космознімку.

8. Зробіть висновки про важливість навичок знаходити й дешифрувати космознімки для фахівців та пересічних користувачів картографічної інформації.

Практична робота 14

Тема. Опис території за космічним знімком. Порівняння різночасових космічних знімків і відповідних картографічних матеріалів

Мета: набути практичних навичок опису території за космічним знімком; шляхом візуального обстеження навчитися порівнювати різночасові космічні знімки й відповідні картографічні матеріали; знаходити, розпізнавати, визначати географічну сутність об’єктів на космічному знімку, встановлювати та описувати їх характеристики.

Помічник

У програмі Google Earth є потужна база космознімків усієї території земної кулі. Для багатьох регіонів наявні підбірки знімків за різні роки. Для США та Західної Європи такі колекції є найбільшими і часто охоплюють знімки ще від 1940-х рр. Для території України найчастіше це три—п’ять знімків періоду 2000—2003 рр., для великих міст — більше (наприклад, для Києва — кілька десятків). База постійно оновлюється, і нові знімки з’являються все частіше. Щоб побачити доступні знімки з минулих років, потрібно натиснути піктограму годинника зі стрілкою «назад». З’являється додаткова панель згори, де є «лінія часу» зі штрихами-відмітками дат, за які наявні знімки цієї території у вибраному масштабі. Переміщуючи повзунок часу, обираємо потрібні дати знімків. Далі зберігаємо кожне зображення (Ctrl+Alt+S), називаючи файл роком зйомки (наприклад, 2003).

За супутниками Digital Globe інформацію можна знайти, зокрема у Google Earth, відмітивши в шарах позначку «покриття Digital Globe»:

При цьому відображаються номер знімка, хмарність та якість. Додаткові характеристики можна знайти в архіві за посиланням Preview. За трьома проаналізованими знімками формується спільна таблиця, у якій потрібно порівняти відмінності знімків.

Хід роботи

1. Ідентифікуйте (дешифруйте) за знімком основні природні та антропогенні елементи (річки та їх заплави, озера, ліси, поля, будинки, автошляхи, залізниці, кар’єри, промислові споруди тощо).

2. Проаналізуйте відмінності трьох вибраних космічних знімків за такими показниками:

— час отримання;

— площа охоплення;

— розрізнення (роздільна здатність);

— хмарність.

3. Зробіть висновки про відмінність різночасових космічних знімків.


Д/з: повт.§14-15, закінчити завдання практичних робіт №13,14

Урок 27. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: Космічні спостереження за станом сільськогосподарських угідь»; «Дослідження свого населеного пункту на Публічній кадастровій карті України на картографічну відповідність»; «Дослідження відкритих картографічних веб-ресурсів»

Примітка: для проведення досліджень можна об’єднатися в робочі групи або пари.

Дослідження 1

Тема. Космічні спостереження за станом сільськогосподарських угідь

Мета: навчитися аналізувати та дешифрувати космічні знімки, визначати території та оцінювати стан сільськогосподарських угідь за космічними знімками.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. Пригадайте визначення понять «космічний знімок», «дешифрувальні ознаки».

2. Самостійно доберіть у мережі Інтернет ресурси, які дозволяють здійснювати спостереження за станом сільськогосподарських угідь.

3. Оберіть територію сільськогосподарських угідь для спостереження.

4. Порівняйте інформацію про стан сільськогосподарських угідь у різних джерелах на різні часові періоди.

5. Сформуйте висновки щодо отриманих даних та визначте доцільність залучення для таких досліджень матеріалів космічних спостережень.

Дослідження 2

Тема. Дослідження свого населеного пункту на Публічній кадастровій карті України на картографічну відповідність

Мета: розвинути навички та закріпити вміння користуватися електронними картографічними ресурсами; оцінювати територію власного проживання за допомогою Публічної кадастрової карти України.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. Зайдіть на сайт http://map.dazru.gov.ua/.

2. Знайдіть на карті свій населений пункт за власною адресою.

3. Проаналізуйте зміст карти, позначення на ній земельних ділянок.

4. Сформуйте висновки щодо отриманих даних та визначте ступінь доцільності залучення для таких досліджень матеріалів космічних спостережень.

Дослідження 3

Тема. Дослідження відкритих картографічних веб-ресурсів

Мета: розвинути та закріпити вміння користуватися відкритими картографічними ресурсами.

Орієнтовний план проведення дослідження

1. Заповніть таблицю.

Назва веб-ресурсу

Наявні шари

Опис можливостей редагування інформації

Глобальні

Локальні

2. Сформуйте висновки щодо важливості вміння працювати з відкритими картографічними ресурсами для пересічного користувача Інтернету.


Д/з: повт.§11-15, захист досліджень

Урок 28. Підсумковий урок за темами «Картографія» та «Геоінформаційні системи». Тематичне оцінювання.

Д/з: повт.§7-15

Розділ ІІ. Загальні закономірності географічної оболонки Землі

Тема 1. Географічні наслідки параметрів Землі як планети. Рухи Землі

Знаннєвий компонент:

називає види рухів Землі, параметри осьового та орбітального рухів планети;

пояснює і наводить приклади географічних наслідків осьового та орбітального рухів Землі;

знає межі поясів освітлення, види часу;

Діяльнісний компонент:

характеризує пояси освітленості Землі;

розпізнає на схемах руху Землі точки сонцестоянь і рівнодення;

установлює послідовність зміни пір року у Північній та Південній півкулі, причини зміни пір року;

використовує знання про силу Коріоліса для пояснення причин формування пасатів, циклонів та антициклонів, течій тощо;

порівнює наслідки дії сили Коріоліса у Північній і Південній півкулях;

розв’язує задачі на визначення місцевого і поясного часу, перехід від місцевого часу до поясного;

визначає висоту Сонця над горизонтом, астрономічні пори року;

обчислює дальність видимого горизонту залежно від висоти місця спостереження.

Оцінно-ціннісний компонент:

оцінює пізнавальну та конструктивну роль знань про рухи Землі;

обґрунтовує судження щодо практичного значення знань про фізичні закони, зокрема дію сили Коріоліса

Урок 29. Рухи Землі у Сонячній системі та Всесвіті. Сонячно-земні взаємодії. Вплив місяця на Землю. Показники руху Землі навколо своєї осі. Полярне стиснення Землі. Сіла Коріоліса. Практична робота №15. Визначення часу сходу і заходу Сонця та тривалості дня.

Практична робота 15

Тема. Визначення часу сходу й заходу Сонця та тривалості дня

Мета: за допомогою звичайних вимірювальних інструментів та сайтів навчитися визначати час сходу й заходу Сонця та тривалість дня.

Хід роботи

1. Ознайомтеся з інформацією розміщеною на: timeadate.eu/pages/uk/sunrise-calc-uk.html.

2. Поясніть, які існують способи визначення часу сходу й заходу Сонця та тривалості дня.

3. Для того щоб визначити час сходу й заходу Сонця та тривалість дня, треба виміряти (знати) азимут (величина горизонтального кута) між напрямком на північ та точкою, де зійшло (зайшло) Сонце. За допомогою цієї інформації виміряйте час сходу й заходу Сонця та тривалість дня для вашої місцевості.

4. Визначте, о котрій годині зійшло та зайшло сонце, якщо день тривав 12 год 20 хв.

Д/з: вивч16, завдання практичної роботи №15

Урок 30. Періодичність припливів. Зміна дня і ночі. Добова ритміка у географічній оболонці. Доба – одиниця часу. Основні види часу. Практична робота №16. Розв’язування задач на визначення часу.

Практична робота 16

Тема. Розв’язування задач на визначення часу

Мета: закріпити навички розв’язування задач на визначення часу.

Хід роботи

1. Пригадайте, що таке лінія зміни дат, із якою швидкістю в годинах Земля обертається навколо своєї осі (на екваторі).

2. Пригадайте, як визначається широта місцевості. За фізичною картою України визначте географічну широту Миколаєва, Запоріжжя, Львова.

3. Визначте час і дату в Лондоні та Нью-Йорку, якщо місцевий час у Білій Церкві становить 1 год 30 хв, а дата — 20 жовтня.

Д/з: вивч.§17, оформити завдання практичної роботи №16

Урок 31. Пояси освітленості Землі Визначення висоти Сонця над горизонтом та тривалості дня. Практична робота №17. Визначення висоти Сонця над горизонтом.

Практична робота 17

Тема. Визначення висоти Сонця над горизонтом

Мета: закріпити навички розв’язання задач на визначення висоти Сонця над горизонтом.

Хід роботи

1. Пригадайте, що таке висота Сонця над горизонтом, на які природні процеси на Землі вона впливає.

2. Поясніть, чи для всіх ділянок поверхні Землі і чи в будь-який час можна визначити висоту Сонця над горизонтом.

3. Пригадайте, що таке дні рівнодення та сонцестояння. Визначте максимальну висоту Сонця над горизонтом на Південному полярному колі опівдні 21 березня, 21 червня, 23 вересня та 22 грудня.

Д/з: вивч.§18 п.1,2, завдання практичної роботи №17

Урок 32. Орбітальний рух Землі: Основні характеристики. Географічні наслідки обертання Землі навколо Сонця.

Д/з: вивч.§18 п.3, завдання стор.56 №3,4

Урок 33. Послідовність зміни пір року у Північній та Південній півкулях. Причини зміни пір року. Характеристики астрономічних весни, літа, осені, зими.

Д/з: вивч.§19, завдання стор.59

Урок 34. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Моделювання природних явищ на Землі у дні рівнодень та сонцестоянь»; «Прояви сили Коріоліса на річках своєї місцевості та їх екологічні наслідки»

Дослідження 1

Тема. Моделювання природних явищ на Землі у дні рівнодень та сонцестоянь

Мета: створити уявну модель природних явищ на Землі у дні рівнодень та сонцестоянь.

Хід роботи

1. Пригадайте та поясніть, що таке природне явище. Наведіть приклади природних явищ.

2. Опишіть природні явища, що відбуваються на Землі у дні рівнодень та сонцестоянь.

3. Змоделюйте ситуацію, яка відбувалася б у дні рівнодень та сонцестоянь, коли б земна вісь не мала наклону до площі орбіти Землі.

Дослідження 2

Тема. Прояви сили Коріоліса на річках своєї місцевості та їх екологічні наслідки

Мета: дослідити річки своєї місцевості щодо впливу на їх течію та русло проявів сили Коріоліса; визначити екологічні наслідки цих проявів.

Хід роботи

1. Пригадайте, що ви знаєте про силу Коріоліса та приклади проявів наслідків дії цієї сили.

2. Дослідіть береги річок своєї місцевості та поясніть, чи впливає на їх формування (формування річкової долини) сила Коріоліса.

3. Визначте екологічні наслідки проявів впливу сили Коріоліса на формування русла річок своєї місцевості. Проаналізуйте їх вплив на людину, її господарську діяльність та навколишнє природне середовище.

Д/з: повт.§16-19

Тема 2. Географічна оболонка Землі

Знаннєвий компонент:

називає складові географічної оболонки;

розуміє закономірності географічної оболонки;

пояснює та наводить приклади прояву основних закономірностей географічної оболонки.

Діяльнісний компонент:

характеризує географічну оболонку, сучасний етап її розвитку;

розрізняє деструктивні та конструктивні впливи антропогенної діяльності на навколишнє середовище.

Оцінно-ціннісний компонент:

розуміє значення географічних знань для збереження навколишнього середовища людства

Урок 35. Склад, межі та будова географічної оболонки. Закономірність цілісності та кругообігів речовин та енергії. Закономірність ритмічності та безперервності й нерівномірності розвитку.

Д/з: вивч.§20, завдання стор.61

Урок 36. Закономірність зональності та азональності. Сучасний етап розвитку географічної оболонки. Антропосфера. Деструктивні та конструктивні впливи антропогенної діяльності на навколишнє середовище.

Д/з: вивч.§21, завдання стор.64

Урок 37. Підсумковий урок за темами «Географічні наслідки параметрів Землі як планети. Рухи Землі», «Географічна оболонка Землі».

Д/з: повт16-21

Тема 3. Геологічне середовище людства

Знаннєвий компонент:

називає складові внутрішньої будови Землі, літосфери, структурні елементи літосферних плит;

знає поняття «геологічне середовище людства», особливості температурного режиму, агрегатного стану речовин Землі;

пояснює механізм руху літосферних плит, виникнення землетрусів, вулканів, зсувів, формування тектонічних структур;

формулює закономірності поширення корисних копалин;

наводить приклади гірських порід магматичного, осадового, метаморфічного походження.

Діяльнісний компонент:

класифікує види корисних копалин;

визначає найбільш поширені у своїй місцевості гірські породи, тектонічні структури за формами рельєфу і основними видами корисних копалин (на основі тематичних карт);

характеризує процеси, що відбуваються в надрах і на поверхні Землі, їхні наслідки;

використовує тектонічну карту для визначення ступеня загрози сейсмічних явищ на території України;

моделює комплекс заходів для протидії появи і розвитку зсуву, осипища;

обґрунтовує розташування основних форм рельєфу на материках, в океанах, на території України;

встановлює за тематичними картами зв'язок між рельєфом, корисними копалинами і густотою населення, розташуванням видобувних і матеріало-, паливомістких виробництв;

порівнює тектонічну будову, рельєф, корисні копалини материків, їх частин;

розв’язує задачі на визначення показника забезпеченості країни окремими видами мінеральних ресурсів.

Оцінно-ціннісний компонент:

визначає рівень безпеки проживання в районах поширення вулканів, землетрусів, зсувів;

оцінює ресурсні властивості літосфери;

робить висновки про вплив рельєфу на розміщення населення і його господарську діяльність;

пропонує способи розв’язання ресурсної проблеми на планеті


Урок 38. Внутрішня будова Землі. Температурний режим, агрегатні стани речовини Землі. Властивості літосфери. Геологічне середовище людства. Літосферні плити, їх структурні елементи. Практичні робота №18. Позначення на схематичному розрізі Землі зміни температури від поверхні до ядра.

Практична робота 18

Тема. Позначення на схематичному розрізі Землі зміни температури від поверхні до ядра

Мета: визначити зміни температури внутрішніх шарів Землі та створити схематичну модель цих змін.

Хід роботи

1. Пригадайте, чому і як змінюється температура внутрішніх шарів Землі, яка енергія визначає наявність їх високої температури.

2. Поясніть, на основі яких даних, досліджень і спостережень вчені висунули гіпотезу зміни температури внутрішніх шарів Землі.

3. На схематичному розрізі позначте температуру внутрішніх шарів Землі.

Д/з: вивч.§22, завдання стор.66

Урок 39. Гіпотеза дрейфу материків А.Вегенера. Рух літосферних плит.

Д/з: вивч.§23 п.1,2, завдання стор.70 №1,2

Урок 40. Тектоніка літосферних плит. Платформи і геосинкліналі, пов’язані з ними форми рельєфу.

Д/з: вивч.§23 п.3,4, завдання стор.70 №3,4

Урок 41. Вплив рельєфу на розселення людей. Рельєф як чинник розвитку і розташування виробництва. Практична робота №19. Визначення тектонічних структур за формами рельєфу і основними видами корисних копалин (на основі фізичних і комплексних карт материків)

Практична робота 19

Тема. Визначення тектонічних структур за формами рельєфу та основними видами корисних копалин (на основі фізичних і комплексних карт материків)

Мета: на основі використання та зіставлення даних фізичних і комплексних карт материків визначити тектонічні структури, які відповідають певним формам рельєфу та основним видам корисних копалин.

Хід роботи

1. Назвіть основні тектонічні структури, форми рельєфу та групи корисних копалин за способом утворення та господарського використання. Наведіть їх приклади в межах різних материків Землі.

2. Заповніть таблицю.

Материк

Тектонічна структура

Відповідна форма рельєфу

Наявні види корисних копалин

Африка

Північна Америка

Євразія

Південна Америка

3. На основі даних таблиці зробіть відповідні висновки про залежність тектонічних структур, форм рельєфу та переважаючих видів корисних копалин.

Д/з: вивч.§24 завдання стор.72

Урок 42. Гірські породи. Неперервність циклу гірських порід. Закономірності поширення гірських порід. Практична робота №20. Розпізнавання гірських порід, найбільш поширених у своїй області, та визначення їх господарського значення.

Практична робота 20

Тема. Розпізнавання гірських порід, найбільш поширених у своїй області, та визначення їх господарського значення

Мета: навчитися використовувати довідники та визначальники гірських порід для розпізнавання гірських порід, найбільш поширених у своїй області, та визначати їх господарське значення.

Обладнання: шкільна колекція гірських порід та мінералів, можливість виходу в Інтернет до каталогу мінералів, гірських порід і скам’янілостей (на сайті Білоруського державного університету: geology.brsu.by/page/katalog-mineralov-gornyh-porod-i-okamenelostey).

Хід роботи

1. Виберіть кілька зразків гірських порід зі шкільної колекції та визначте їх належність до однієї з категорій: 1) пухкі, сипучі; 2) слабо в’яжучі, які легко ламаються руками; 3) міцно в’яжучі, руками не ламаються.

2. Установіть, чи має порода однорідний склад, чи вона шарувата, чи повністю або частково (в окремих шарах) складається з основної маси та будь-яких включень (зерниста структура).

3. Заповніть таблицю за зразком.

План опису гірських порід

1. Структура

Щільна

2. Маса

Порівняно важка

3. Колір

Відтінки червоного кольору

4. Твердість

Крихка

5. Походження

Осадова, уламкова

6. Використання людиною

У будівництві, цегляне виробництво

Назва визначеної породи

Глина

Д/з: вивч.§25 п.1, завдання стор.75 №1,2

Урок 43. Процеси в надрах і на поверхні Землі, їхні наслідки. Вулканізм, його позитивні і негативні наслідки. Зниження і попередження небезпеки вулканічних процесів.

Д/з: вивч.§25 п.2, завдання стор.75 №3,4

Урок 44. Землетруси, їх види, характеристики, негативні наслідки. Вимірювання сили землетрусів. Попередження небезпеки сейсмічних процесів. Зсуви, умови їх формування, причини виникнення. Засоби протидії зсувам.

Д/з: вивч.§26,27 п.1, завдання стор.77

Урок 45. Ресурсні властивості літосфери. Види корисних копалин, закономірності їх поширення. Мінеральні ресурси як чинники розташування видобувних і мінераломістких та енергоємних виробництв. Вплив людини на літосферу. Глобальна проблема вичерпання мінеральних ресурсів.

Д/з: вивч.§27 п.2,3, §28 завдання стор.81

Урок 46. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Конструювання моделі «Циклу гірських порід» на основі колекції гірських порід і мінералів» Визначення скам’янілостей та різних форм скам’яніння за зображеннями та фотографіями»; «Причини заселення схилів вулканів»; «Сучасні вимоги до будівництва у районах з високою сейсмічністю».

Дослідження 1

Тема. Конструювання моделі «циклу гірських порід» на основі колекції гірських порід і мінералів

Мета: зконструювати модель «циклу гірських порід» на основі колекції гірських порід і мінералів шкільного кабінету географії (хімії).

Хід роботи

1.Скористайтеся інформацією про цикл перетворення гірської породи на сайті: geodictionary.com.ua/

2. Розгляньте малюнок.


Цикл перетворення гірської породи:

1 — магма;

2 — кристалізація;

3 — магматичні породи;

4 — ерозія;

5 — седиментація;

6 — відклади й осадові породи;

7 — тектонічне занурення й метаморфізм:

8 — метаморфічні породи;

9 — плавлення.

3. Складіть власну модель «циклу гірських порід» на основі шкільної колекції гірських порід і мінералів.

Дослідження 2

Тема. Визначення скам’янілостей та різних форм скам’яніння за експонатами місцевого краєзнавчого музею

Мета: відвідати місцевий краєзнавчий музей та визначити скам’янілості й різні форми скам’яніння за допомогою його експонатів.

Хід роботи

1. Познайомтеся з експонатами місцевого краєзнавчого музею з розділу «Геологія».

2. Познайомтеся з матеріалами експозиції Національного науково-природничого музею Національної академії наук України з розділу «Геологія»: museumkiev.org/.

3. Визначте скам’янілості та різні форми скам’яніння за експонатами вашого місцевого краєзнавчого музею (обласного країзнавчого музею).

Дослідження 3

Тема. Причини заселення схилів вулканів

Мета: дізнатися причини заселення схилів вулканів людиною; указати вулкани, схили яких найбільше заселені людиною.

Хід роботи

1. Знайдіть та опрацюйте інформацію про заселення схилів вулкана Етна на Сицилії, який востаннє вивергався у 2011 р.

2. Доберіть інформацію про освоєння людиною Гавайських островів, складених рештками вулканічної діяльності.

3. Зробіть загальні висновки про причини заселення схилів вулканів.

Дослідження 4

Тема. Сучасні вимоги до будівництва в районах із високою сейсмічністю

Мета: дізнатися про сучасні вимоги до будівництва в районах із високою сейсмічністю на прикладі окремих країн.

Хід роботи

1. Доберіть інформацію про основні принципи, яких слід дотримуватися під час проектування сейсмостійких споруд:

— принцип симетрії;

— принцип гармонії;

— принцип антиважкості;

— принцип еластичності;

— принцип забезпечення замкнутого контуру;

— принцип забезпечення надійності фундаментів;

— принцип застосування сейсмоізоляції.

2. Дізнайтеся, у яких країнах існують сучасні вимоги до будівництва в районах із високою сейсмічністю.

3. Зробіть висновки про залежність між кількістю жертв землетрусів у минулому й зараз в умовах суворого законодавства в країнах, де будівництво відбувається в районах із високою сейсмічністю.


Д/з: повт.§22-25

Урок 47. Узагальнення знань.

Д/з: повт.§26-28

Тема 4. Атмосфера та системи Землі

Знаннєвий компонент:

називає складники атмосфери,

кліматотвірні чинники й типи клімату;

наводить приклади взаємодії атмосфери з літосферою, гідросферою, біосферою.

Діяльнісний компонент:

читає синоптичні та кліматичні карти;

будує графіки зміни (добової, місячної, річної) температури повітря, діаграми хмарності, зміни кількості опадів, рози вітрів;

розрізняє погоду під час проходження циклону, антициклону, холодного і теплого атмосферних фронтів;

пояснює механізм утворення глобальних і місцевих систем потоків у тропосфері;

визначає типи клімату за кліматограмами;

встановлює сукупність чинників, що формують клімат певної місцевості;

характеризує типи клімату;

порівнює клімат окремих регіонів на материках і на території України;

обґрунтовує вплив агрокліматичних ресурсів на спеціалізацію рослинництва.

Оцінно-ціннісний компонент:

оцінює ресурсні властивості атмосфери;

визначає рівень безпеки проживання в районах поширення атмосферних стихійних явищ;

усвідомлює загрози кліматичних змін і забруднення атмосфери;

пропонує способи розв’язання проблеми глобального потепління

Урок 48. Еволюція атмосфери. Склад атмосфери як результат її взаємодії з літосферою, гідросферою, біосферою та впливу людини.

Д/з: вивч.§29 п.1,2, завдання №1-3 стор.84

Урок 49. Сонячне випромінювання та нагрівання всіх геосистем Землі. Відмінності випромінювання та поглинання тепла гірськими породами, водою, повітрям.

Д/з: вивч.§29 п.3,4, завдання №4,5 стор.84

Урок 50. Тропосфера: температурний режим, зміна атмосферного тиску, вітри, вологість, опади. Практична робота №21. Визначення середньої добової, місячної, річної температури повітря, амплітуди її коливань.

21.docx

Додаток до завдання №2 практичної роботи №21

Практична робота 21

Тема. Визначення середньої добової, місячної, річної температури повітря, амплітуди її коливань

Мета: закріпити вміння визначати за допомогою вихідних даних і математичних розрахунків середню добову, місячну, річну температури повітря та амплітуди її коливань.

Обладнання: інформаційні ресурси: meteopost.com/ua/weather/kiev/, reshalka.com/uchebniki/7-klass/algebra/merzlyak/774.

Хід роботи

1. За даними таблиці (meteopost.com/ua/weather/kiev/) розрахуйте середньодобову температуру повітря для міста Києва (або власного обласного центру). Визначте добову амплітуду коливання температур.

2. За даними таблиць розрахуйте середньомісячну та середньорічну температуру повітря для міста Києва. Визначте амплітуди температур для березня місяця та для 2018 р.

3. Зробіть загальні висновки про коливання температур протягом доби, місяця та року в Україні.


Д/з: вивч.§30, оформити завдання практичної роботи №21

Урок 51. Погода. Синоптичні карти. Практична робота №22-23. Побудова рози вітрів для окремих районів в Україні та прогнозування на її основі погоди. Графічне моделювання глобальної системи потоків (вітрів) у тропосфері.

22.docx

Додаток до завдань №1,№3 практичної роботи №22

Практична робота 22

Тема. Побудова рози вітрів для окремих районів (пунктів спостереження) в Україні та прогнозування на її основі погоди

Мета: закріпити навички побудови рози вітрів для окремих районів (пунктів) в Україні за даними метеорологічної служби; розвивати вміння прогнозувати погоду на основі даних про напрямок вітру.

Обладнання: інформаційний ресурс: disted.edu.vn.ua/courses/learn/3412

Хід роботи

1. За даними рози вітрів вкажіть переважаючі напрямки вітрів, які зображено на малюнку.

2. Перегляньте на каналі Ютуб відео «Практична робота з географії в 6 класі № 6» (із 5 хв 30 с).

3. За даними таблиці побудуйте графік рози вітрів.

3. За даними таблиці та графіка поясніть, як протягом місяця змінювалася погода під впливом переважаючих вітрів, які дні, можливо, були дощовими, а які — ні і чому.

4. Зробіть висновки про вплив вітрів на формування погоди й клімату певної місцевості.

Практична робота 23

Тема. Графічне моделювання глобальної системи потоків (вітрів) у тропосфері

Мета: за допомогою кліматичних карт географічного атласу та інших даних розвивати навички графічного моделювання на прикладі системи потоків (вітрів) у тропосфері конкретної місцевості.

Обладнання: кліматичні карти України, контурна карта своєї області, дані сайта meteopost.com/ua/weather/kiev/.

Хід роботи

1. За допомогою кліматичних карт географічного атласу визначте напрямки переважаючих вітрів у межах території одного з материків (океанів чи конкретної країни, на вибір).

2. Змоделюйте глобальну систему потоків (вітрів) у тропосфері в межах обраної вами території. Поясніть, як цей тип циркуляції повітря в атмосфері впливатиме на формування клімату в цій частині земної кулі.

3. Зробіть висновки про значення знань щодо глобальної системи потоків (вітрів) у тропосфері для господарської діяльності й життя людини.

Д/з: вивч.§30, оформити завдання практичних робіт №22,23

Урок 52. Клімат, кліматичні чинники, кліматичні карти. Карта кліматичних поясів. Практична робота №24. Визначення типів клімату за кліматодіаграмами. (Електронний додаток QR-код стор.98 підручника)

24.docx

додаток до практичної роботи №24

Практична робота 24

Тема. Визначення типів клімату за кліматограмами

Мета: закріпити вміння та навички роботи із кліматограмами; розвивати вміння визначати тип клімату за кліматограмами певної місцевості.

Обладнання: кліматограми окремих регіонів світу та міст; інформаційні ресурси: 8klasgeo.at.ua/index/klimatodiagrami/0-15, klimadiagramme.de.

Хід роботи

1. Уважно прочитайте пам’ятку роботи з кліматограмою.

Як працювати із кліматичною діаграмою

1) Ознайомтеся з умовними позначення кліматичної діаграми.

2) Визначте розташування шкали температур і кількості опадів.

3) З’ясуйте особливості річного ходу температур.

4) Визначте температури найтеплішого та найхолоднішого місяців.

5) Обчисліть річну амплітуду температур.

6) Визначте за діаграмою річну кількість опадів.

7) Оцініть розподіл опадів за місяцями впродовж року.

8) Установіть місяці, які впродовж року були найвологішими й найсухішими.

9) Установіть тип клімату, який характеризує кліматодіаграма (кліматичний пояс, область).

10) Укажіть території поверхні Землі, для яких цей тип клімату характерний.

2. Доберіть та охарактеризуйте кліматограми міст (наприклад, такі, що розташовані приблизно на одній географічній широті, нижче 200 м над рівнем моря, у Євразії).

3. Визначте тип клімату, основні показники якого зображено на цих кліматограмах (або тих, що обрали ви).

4. Зробіть висновки про основні особливості роботи з кліматограмами та інформацію, яку вони надають.


Д/з: вивч.§31, оформити практичну роботу №24

Урок 53. Вплив атмосфери на літосферу: вивітрювання, рельєфоутворення. Кліматичні умови як чинник розселення і розташування виробництва та інфраструктури.

Д/з: вивч.§32, завдання стор.93

Урок 54. Ресурсний потенціал атмосфери. Енергетичні кліматичні ресурси як чинник розвитку відновлювальної енергетики.

Д/з: вивч.§33 п.1,2, завдання №1-3 стор.96

Урок 55. Агрокліматичні ресурси та їх вплив на спеціалізацію сільського господарства. Практична робота №25. Визначення основних показників агрокліматичних ресурсів у своїй області.

Практична робота 25

Тема. Визначення основних показників агрокліматичних ресурсів у своїй області (за картою агрокліматичного районування України)

Мета: розвивати навички роботи з картографічними матеріалами, уміння визначати основні показники агрокліматичних ресурсів у своїй області за картою агрокліматичного районування України.

Обладнання: кліматичні карти України, карта агрокліматичного районування України.

Хід роботи

1. Розгляньте легенду карт: кліматичної та агрокліматичного районування України.

2. Укажіть основні показники агрокліматичних ресурсів у своїй області за допомогою цих карт.

3. Зробіть висновки щодо значення знань про агрокліматичні ресурси для розвитку сільського господарства та транспорту окремих регіонів країни.

вивч.§33 п.3, завдання №4,5 стор.96, створити плакат https://jamboard.google.com/d/16ICLywoiPHGJz4OYenrUJGiIbfZNznlbT9RVVSQgo5w/edit?usp=sharing

Урок 56. Стихійні атмосферні явища, їх прогнозування та засоби протидії.

Д/з: вивч.§34, завдання №1-3 стор.98

Урок 57. Вплив людини на стан атмосфери та кліматичні зміни на планеті. Глобальне потепління.

вивч.§34, завдання №4,5 стор.98, розробити проект https://jamboard.google.com/d/1uVzQgb_hyvqxqjvvNCeln1uqiwqYMy0W9rMy0nX-6K0/edit?usp=sharing

Урок 58. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Ресурсний потенціал атмосфери у своїй місцевості та приклади його використання»; «Система протидії засухам у своїй місцевості»; «Дюнно-барханний рельєф як приклад взаємодії геосфер».

Дослідження 1

Тема. Ресурсний потенціал атмосфери у своїй місцевості та приклади його використання

Мета: пояснити на конкретних практичних прикладах поняття про ресурсний потенціал атмосфери (на прикладі своєї місцевості); підібрати конкретні приклади його використання; визначити, наскільки раціонально використовується ресурсний потенціал атмосфери (на прикладі своєї місцевості); розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації.

Хід роботи

1. Доберіть додаткову інформацію про поняття «ресурсний потенціал атмосфери» та охарактеризуйте його з точки зору невичерпного ресурсу.

2. Поясніть способи використання ресурсів атмосфери на прикладі використання та виробництва вітрової енергії.

3. За допомогою додаткових джерел інформації доберіть приклади використання або ресурсного потенціалу атмосфери у своїй місцевості.

Дослідження 2

Тема. Система протидії посухам у своїй місцевості

Мета: розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації, аналізу наслідків господарської діяльності людини (на прикладі своєї місцевості); формувати вміння аналізу прикладів (існування, створення або взагалі відсутності) системи протидії посухам у своїй місцевості; виховувати вміння та бажання використовувати природні ресурси з точки зору концепції сталого розвитку.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел інформації доберіть приклади наслідків такого природного стихійного лиха, як посухи, інформацію про причини їх поширення на певних територіях планети та України.

2. Доберіть аналітичні та статистичні дані про масштаби негативних наслідків посух, що відбувалися в різні роки в межах своєї області.

3. Запропонуйте на основі аналізу підібраної інформації систему заходів щодо протидії посухам у своїй місцевості.

Дослідження 3

Тема. Дюнно-барханний рельєф як приклад взаємодії геосфер

Мета: розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації про райони поширення на планеті форм дюнно-барханного рельєфу; навчати аналізувати процес утворення форм дюнно-барханного рельєфу як приклад взаємодії геосфер.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел інформації поясніть, що таке дюнно-барханний рельєф, у межах яких територій земної кулі він поширений, результатом взаємодії яких геосфер він є.

2. Зробіть висновки про зв’язок поширення форм дюнно-барханного рельєфу із проблемою глобального потепління.

3. Зробіть припущення та пропозиції щодо заходів, які сприяли б обмеженню поширення дюнно-барханного рельєфу.


повт.§32-34, захист досліджень

Урок 59. Підсумковий урок за темою «Атмосфера та системи Землі», тематичне оцінювання.

повт.§29-34

Тема 5. Гідросфера та системи Землі

Знаннєвий компонент:

називає складові Світового океану, найбільші водні об’єкти материків, України;

формулює залежність між тектонічною, геологічною будовою, рельєфом, кліматом і водами суходолу;

знає формулу обрахунку показника забезпеченості водними ресурсами.

Діяльнісний компонент:

розпізнає на контурних картах різного масштабу частини Світового океану, найбільші річки, озера;

класифікує річки, озера, болота, льодовики за різними критеріями;

складає характеристику вод певного регіону (країни);

порівнює водозабезпеченість окремих регіонів;

аналізує систему течій у Світовому океані, густоту і конфігурацію річкової мережі території, режим річок;

установлює взаємозв’язок між літосферою, атмосферою, гідросферою на прикладі окремих ландшафтів своєї місцевості;

визначає природні і штучні водойми та їх характеристики за топографічною картою;

використовує фізичні і топографічні карти для характеристики водних об’єктів;

застосовує гідрографічні поняття для опису (характеристики) водних об’єктів;

розв’язує задачі на визначення показника водозабезпеченості території;

Оцінно-ціннісний компонент:

оцінює ресурси Світового океану та прісних вод на суходолі, вплив якості води на здоров’я людей, запасів водних ресурсів на розташування водомістких виробництв;

визначає рівень безпеки проживання на узбережжях океанів, у районах поширення катастрофічних паводків, повеней, карсту;

усвідомлює загрози забруднення вод Світового океану і суходолу;

пропонує способи розв’язання проблеми забруднення водойм своєї місцевості

Урок 60. Еволюція гідросфери. Запаси води на Землі. Світовий океан та його складові.

Д/з: вивч.§35, завдання стор.102

Урок 61. Вплив процесів у літосфері на природу океанів. Роль океану у формуванні гірських порід і рельєфу узбережжя. Практична робота №26. Установлення взаємозв’язку між процесами руху земної кори і будовою дна океану за тематичними картами атласу.

Практична робота 26

Тема. Установлення взаємозв’язку між процесами руху земної кори й будовою дна океану за тематичними картами атласу

Мета: розвивати навички роботи з тематичними картами атласу; уміння моделювати та зіставляти, робити висновки про взаємозв’язок між процесами руху земної кори й будовою дна океану.

Обладнання: карти атласу: фізична, океанів, тектонічна.

Хід роботи

1. За даними карт океанів з’ясуйте території, де розташовані рухомі ділянки земної кори.

2. Визначте напрямки та швидкість руху ділянок літосферних плит у різних частинах Світового океану. Порівняйте отримані показники, зробіть відповідні висновки та заповніть таблицю.

3. Поясніть, який існує взаємозв’язок між процесами руху земної кори й будовою дна океану.

пр 26.docx

повт.§35, оформити завдання практичної роботи №26

Урок 62. Роль атмосферних процесів (явищ) на Світовий океан. Роль Світового океану у формуванні глобальних і місцевих систем потоків у нижніх шарах атмосфери. Практична робота №27-28. Складання та аналіз схеми системи течій у Світовому океані. Порівняння холодної та теплої океанічних течій на клімат материка.

Практична робота 27

Тема. Складання та аналіз схеми системи течій у Світовому океані

Мета: продовжити розвиток навичок роботи з тематичними географічними картами; розвивати вміння складати картосхеми та робити на їх основі висновки.

Обладнання: фізична та контурна карта океанів, кольорові олівці.

Хід роботи

1. За допомогою фізичної карти океанів нанесіть на контурну карту систему течій у Світовому океані у вигляді схеми.

2. Підпишіть теплі та холодні течії відповідними кольорами. Позначте на картосхемі райони, де беруть початок теплі течії і де вони поступово перетворюються на холодні.

3. Проаналізуйте закономірності руху води у Світовому океані на прикладі замкнутих кіл течій Атлантичного океану та циркумполярної течії Західних вітрів у районі Антарктиди. Зробіть відповідні висновки.

Практична робота 28

Тема. Порівняння впливу холодної та теплої океанічних течій на клімат материка (на вибір)

Мета: продовжити формування вміння визначати й порівнювати вплив різних природних чинників на формування клімату певних територій (на прикладі океанічних течій: холодних і теплих); розвивати навички роботи з картами та ілюстративними матеріалами.

Обладнання: фізична карта океанів, кліматична карта світу.

Хід роботи

1. За допомогою карт атласу встановіть теплі та холодні течії, які омивають материки Землі.

2. За допомогою таблиці та кліматограм встановіть вплив теплих та холодних течій на формування клімату материків.

3. Зробіть відповідні висновки.

додаток до практичної роботи №28

28.docx

Д/з: вивч.§36, оформити завдання практичних робіт №27,28

Урок 63. Ресурсний потенціал світового океану. Вплив людини на стан вод океанів та їх частин, запаси мінеральних, біологічних ресурсів.

Д/з: вивч.§37, завдання стор.106

Урок 64. Води суходолу (поверхневі, підземні), чинники їх нерівномірного розподілу. Взаємозв’язок геологічної будови, рельєфу і річкової мережі на території.

Д/з: вивч.§38, завдання стор.109

Урок 65. Практична робота №29. Побудова профілю перерізу долини Дніпра на одній з ділянок, де збереглося природне річище.

Практична робота 29

Тема. Побудова профілю перерізу долини Дніпра на одній із ділянок, де збереглося природне річище

Мета: закріпити навички побудови перерізу рельєфу на прикладі долини Дніпра, де збереглося природне річище, за допомогою географічних карт; удосконалити наявні й сформувати нові практичні вміння та навички роботи з географічними картами.

Обладнання: навчальна фізична карта України, креслярське приладдя.

Хід роботи

1. Оберіть на карті ділянку, де збереглося природне річище Дніпра. Визначте два об’єкти (точки А та Б на території), між якими буде побудовано переріз рельєфу, та знайдіть їх на географічній карті.

2. Побудуйте профіль між пунктами А та Б за допомогою зображених на карті горизонталей (кольорової відмивки) і зробіть висновки щодо особливостей рельєфу лівого та правого берегів Дніпра.


Д/з:повт.§38, оформити завдання практичної роботи №29

Урок 66. Вплив геологічних процесів на формування озер, пластів підземних вод. Взаємозв’язок клімату і вод суходолу. Практична робота №30. Порівняльний аналіз діаграм витрати води в річці.

Практична робота 30

Тема. Порівняльний аналіз діаграм витрат води в річці (на вибір)

Мета: продовжити формування навичок роботи з діаграмами географічного змісту на прикладі аналізу діаграм витрат води в річці; установлювати залежність між кліматом місцевості та режимом річок.

Обладнання: діаграми витрат води в річках України та світу.

Хід роботи

1. Розгляньте діаграми середньомісячних витрат води річок у м3/с:

Річка Конго

Річка Сена

Річка Шилка

Річка Амазонка

2. Порівняйте витрати води вказаних вище річок за місяцями та порами року.

3. За допомогою карт атласу встановіть кліматичні умови, у яких сформувалася та існує кожна із зазначених річкових систем.

4. Зробіть відповідні висновки.

додаток до практичної роботи №30

30.docx

Д/з: вивч.§39, оформити завдання практичної роботи №30

Урок 67. Прісна вода як ресурс і чинник розміщення населення і виробництва. Мінеральні і термальні води. Практична робота №31. Знаходження за умовними знаками на топографічній карті найбільших штучних водойм у своїй місцевості та пояснення їх розташування.

Практична робота 31

Тема. Знаходження за умовними знаками на топографічній карті найбільших штучних водойм у своїй місцевості та пояснення їх розташування

Мета: формувати навички роботи з електронними картами та знаходження за ними найбільших штучних водойм своєї місцевості й пояснення їх розташування.

Обладнання: топографічна карта своєї області (за наявності), можливість виходу в Інтернет для використання карт: google.com.ua

Хід роботи

1. Знайдіть на топографічній карті (друкованій або електронній) найбільші штучні водойми вашої місцевості. Визначте їх географічне положення щодо найбільших населених пунктів.

2. Поясніть особливості їх географічного розташування саме в цих місцях.

3. Зробіть висновки про господарське використання та значення найбільших штучних водойм для вашої місцевості.

Д/з: вивч.§40, завдання стор.114

Урок 68. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Просторові закономірності формування у Світовому океані акваторій з високим рівнем забруднення»; « Система протидії паводкам і повеням в окремих регіонах України»; «Карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер»; «Прозорість води у річці (озері, ставку): від чого залежить і чому змінюється?». «Річки – міжнародні транспортні коридори», «Екологічні проблеми малих річок свого регіону».

Дослідження 1

Тема. Просторові закономірності формування у Світовому океані акваторій із високим рівнем забруднення

Мета: розвивати навички самостійного добору та опрацювання необхідних джерел інформації; формувати навички логічного мислення; удосконалювати вміння аналізувати наукову інформацію та робити відповідні висновки на її основі.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел знань установіть місце утворення найбільших сміттєвих плям у Світовому океані.

2. За допомогою карти Світового океану простежте напрямки руху океанічних течій у межах цих ділянок океанів.

3. Установіть ділянки океану, звідки та куди спрямовані основні морські транспортні коридори в межах Світового або конкретного океану.

4. За допомогою підібраної інформації визначте джерела та просторові закономірності формування у Світовому океані акваторій із високим рівнем забруднення.

5. Зробіть відповідні висновки.

Дослідження 2

Тема. Система протидії паводкам і повеням в окремих районах України

Мета: дослідити наявність та результативність системи протидії паводкам і повеням в окремих районах України; розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації, уміння робити висновки.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел інформації доберіть приклади паводкових явищ у долинах річок Закарпаття (Тиса, Латориця, Теребля, Тересва, Боржава) Львівської (Дністер із притоками), Волинської (Прип’ять із притоками) або іншої областей України.

2. Дослідіть наявність (або відсутність) та результативність системи протидії паводкам і повеням у цих чи інших районах України.

3. На основі зібраної інформації зробіть висновки про необхідність результативної роботи системи протидії паводкам і повеням у західних районах України, особливо на фоні поглиблення процесу глобального потепління.

Дослідження 3

Тема. Карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер

Мета: формувати навички встановлення прикладів взаємодії геосфер і наслідків цих процесів; розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації, уміння самостійно їх опрацьовувати та презентувати результати власних здобутків.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел інформації встановіть регіони земної кулі, де поширений карстовий рельєф (Моравський карст, Чехія; Гірський Крим, Україна; Налларбор, Австралія; карстові печери: Оптимістична, Українське Поділля, Мамонтова, США, Крубера, Абхазія та інші).

2. Схарактеризуйте основні види карстових утворень, які поширені в літосфері (озера, печери, провалля, сталактити й сталагміти тощо).

3. За допомогою шкільної колекції мінералів та гірських порід доберіть зразки порід, які сприяють утворенню карстових форм рельєфу в межах певних територій (гіпс, вапняк, галіт, крейда та інші).

4. Охарактеризуйте карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер: літосфери і гідросфери. Поясніть роль, участь та значення біосфери в карстових процесах (Буррен, Ірландія та інші). Зробіть загальні висновки.

Дослідження 4

Тема. Прозорість води в річці (озері, ставку): від чого залежить і чому змінюється

Мета: розвивати навички дослідницької роботи, уміння опрацьовувати відібрані в природі зразки, робити на їх основі узагальнення та висновки; сприяти формуванню в учнів розуміння взаємозв’язків усіх земних геосфер та результатів впливу господарської діяльності людини на навколишнє природне середовище.

Хід роботи

1. Доберіть зразки води з кількох водойм вашої місцевості та дослідіть їх стан: вміст іонів водню (за допомогою універсального індикаторного паперу і кольорової шкали рН); каламутність (за допомогою лабораторних вагів та паперового фільтру); вміст нітритів і нітратів (за допомогою паперових індикаторів для виявлення в’яжучого азоту); колір та прозорість.

2. Порівняйте зразки, взяті вами в природі, зі зразком водопровідної води, та зробіть відповідні висновки.

3. Установіть, як використовується вода дослідженої вами водойми та чи витримано санітарно-гігієнічні норми під час її використання.

Дослідження 5

Тема. Річки — міжнародні транспортні коридори

Мета: розвивати навички добору інформації на задану тему, уміння оцінювати, аналізувати та узагальнювати; визначити річки, які перетворилися на міжнародні транспортні коридори, зробити висновок про наслідки господарської діяльності людини на річковий організм.

Хід роботи

1. На прикладі Дунаю за допомогою карт географічного атласу встановіть країни, що використовують річку як транспортну артерію. Укажіть основні річкові порти. (заповнити таблицю, див.додаток)

2. Доберіть статистичні дані щодо пасажиро- та вантажопотоку річкою Дунай у межах окремих країн.

3. Установіть, коли і як Дунай став транс’європейським водним коридором.

4. Доберіть приклади позитивного та негативного впливу господарської діяльності людини на річку Дунай. Зробіть загальні висновки.

5. Назвіть інші річки, які можна вважати міжнародними транспортними коридорами.

Дослідження 6

Тема. Екологічні проблеми малих річок свого регіону

Мета: виховувати дбайливе та раціональне ставлення до природи власного регіону та планети Земля загалом; розвивати навички дослідницької діяльності, уміння робити висновки й узагальнення.

Хід роботи

1. Дослідіть одну з малих річок свого регіону. Опишіть її за планом характеристики річки.

План характеристики річки

1) Назва річки, її походження.

2) Басейн океану, до якого належить річка.

3) Місце витоку й гирла, напрямок течії.

4) Особливості будови річкової долини в різних частинах її течії.

5) Наявність на річці порогів та водоспадів.

6) Притоки річки першого порядку.

7) Географічні пояси, які перетинає річка.

8) Основні види живлення річки.

9) Особливості водного режиму.

10) Господарське освоєння та використання річки.

11) Наслідки господарського використання річки.

12) Заходи для збереження річкової екології.

2. Дослідіть історію господарського використання річки в минулі часи й зараз, установіть відмінності та їх причини.

3. Зробіть висновки про роль малих водойм і річок у вашій місцевості.

додаток, таблиця р.Дунай

досл 11 кл.docx

Д/з: повт35-38, захист обраного дослідження

Урок 69. Узагальнення знань.

Д/з:повт.§38-40

Тема 6. Біосфера та системи Землі

Знаннєвий компонент:

називає складові біосфери, типи ґрунтів, ґрунтотвірні чинники;

наводить приклади взаємодії біосфери з літосферою, атмосферою, гідросферою;

Діяльнісний компонент:

читає карти природних зон, ґрунтів;

розрізняє типи ґрунтів за основними характеристиками;

пояснює формування ареалів рослин і тварин;

визначає природні зони за основними типами ґрунтів, типовими представниками рослинності та тваринного світу;

встановлює сукупність чинників, що формують ґрунти, рослинність і тваринний світ певної місцевості;

характеризує типи ґрунтів, природні зони;

порівнює ґрунти окремих регіонів;

обґрунтовує вплив ґрунтів на спеціалізацію рослинництва.

Оцінно-ціннісний компонент:

оцінює ресурсні властивості біосфери;

визначає рівень безпеки проживання в районах поширення отруйних рослин, окремих видів хижих та отруйних тварин;

усвідомлює загрози зменшення біорізноманіття, виснаження, забруднення і деградації ґрунтів.

пропонує способи розв’язання проблеми збереження родючості ґрунтів, видового складу рослинності та тваринного світу

Урок 70. Біосфера та її складові. Особливості поширення живих організмів на суходолі і в океанах. Природні чинники формування ареалів рослин і тварин: рельєф, клімат, води суходолу. Біологічні ресурси.

Д/з: вивч.§41,42, завдання стор.118

Урок 71. Гірські породи органічного походження. Роль живих організмів у формування ґрунтів. Ґрунт. Типи ґрунтів. Вплив ґрунтів на спеціалізацію господарства регіону країни.

Д/з: вивч.§43, завдання стор.120

Урок 72. Природні зони. Карти ґрунтів і природоохоронних зон. Практична робота №32. Опис одного з типів ґрунтів своєї місцевості та визначення ґрунтоутворювальних чинників.

Практична робота 32

Тема. Опис одного з типів ґрунтів своєї місцевості та визначення ґрунтоутворювальних чинників

Мета: формувати навички складання опису одного з типів ґрунтів своєї місцевості за допомогою створення та дослідження ґрунтового розрізу; розвивати вміння визначати ґрунтоутворювальні чинники для певних територій, навички роботи в команді (групі).

Обладнання: приладдя, необхідне для створення ґрунтового розрізу: штикові лопати, відра для ґрунту, метр для проведення вимірювальних робіт, планшет для запису польових вимірювань.

Хід роботи

1. Об’єднайтеся в групи та зробіть ґрунтовий розріз (studfiles.net/preview/5643464/page:2/).

2. За допомогою вимірювальних інструментів визначте потужність шарів ґрунту та занотуйте отримані результати на планшеті.

3. Опишіть один із типів ґрунтів своєї місцевості (за даними ґрунтового розрізу) та оцініть його родючість.

4. Охарактеризуйте ґрунтоутворювальні чинники, під впливом яких утворився цей тип ґрунту.

Д/з: вивч.§44, завдання стор.122

Урок 73. Урок захисту досліджень. Теми досліджень: «Рослини і тварини свого населеного пункту, записані у Червоній книзі України»; «Деградовані ґрунти: причини і перспективи використання».

Дослідження 1

Тема. Рослини і тварини навколо свого населеного пункту, записані в Червоній книзі України

Мета: визначити види тварин і рослин, що мешкають у межах свого населеного пункту, які занесено до Червоної книги; розвивати дбайливе ставлення до навколишнього природного середовища.

Хід роботи

1. Складіть перелік типових тварин і рослин вашої місцевості.

2. Визначте, які з них занесено до Червоної книги України (nature.land.kiev.ua/, redbook-ua.org/).

3. Чи створено в межах території, де зустрічаються червонокнижні рослини і тварини, які-небудь природоохоронні території? Яка сфера їх діяльності?

4. Зробіть висновки про необхідність бережливого ставлення до навколишнього природного середовища. Проведіть відповідні бесіди з учнями та ученицями молодших класів.

Дослідження 2

Тема. Деградовані ґрунти: причини і перспективи використання

Мета: розвивати навички дослідницької діяльності, уміння відбирати та оцінювати навчальну й наукову інформацію.

Хід роботи

1. За допомогою додаткових джерел інформації поясніть, що таке деградовані ґрунти, укажіть території України, де вони поширені, установіть причини їх утворення та поширення.

2. Дослідіть наявність деградованих ґрунтів у межах вашої адміністративної області.

3. Доберіть приклади відновлення родючості деградованих ґрунтів та способи проведення відновлювальних робіт.

Д/з: повт.§41-44, захист дослідження

Урок 74. Підсумковий урок за розділом ІІ «Загальні закономірності географічної оболонки Землі»

Д/з: повт.§16,20,22, 29,35,41

Розділ ІІІ. Загальні суспільно-географічні закономірності світу.

Тема 1. Світосистемний підхід у суспільній географії

Знаннєвий компонент:

формулює визначення понять «світосистема», «географічний простір»;

називає підсистеми світосистеми;

пояснює системоутворювальну роль просторів: географічного, економічного, інформаційного та соціокультурного.

Діяльнісний компонент:

складає схему світосистеми;

установлює відповідність між підсистемами і суспільними явищами (процесами);

характеризує географічний простір;

обґрунтовує роль географічного простору у світосистемі;

Оцінно-ціннісний компонент:

усвідомлює глобальну єдність у системі «суспільство – природа»

Урок 75. Світова система як результат і процес формування глобальної єдності в системі «Суспільство – природа». Функціонально-компонентний склад світової системи: демографічно-екологічна підсистема, господарська (економічна),

інформаціно-технологічна, соціально-культурна, політична підсистеми.

Д/з: вивч.§45, завдання стор.124

Урок 76. Системоутворююча роль просторів: географічного, економічного, інформаційного та соціокультурного. Географічний простір, його характеристики.

Д/з: вивч.§46, завдання стор.126

Підсумки першого семестру