Урок 17. Запаси води на Землі. Світовий океан та його складові. Дослідження. Система протидії паводкам, повеням, селям і лавинам в окремих районах України (стор.114, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Система протидії паводкам і повеням в окремих районах України
Мета: дослідити наявність та результативність системи протидії паводкам і повеням в окремих районах України; розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації, уміння робити висновки.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації доберіть приклади паводкових явищ у долинах річок Закарпаття (Тиса, Латориця, Теребля, Тересва, Боржава) Львівської (Дністер із притоками), Волинської (Прип’ять із притоками) або іншої областей України.
2. Дослідіть наявність (або відсутність) та результативність системи протидії паводкам і повеням у цих чи інших районах України.
3. На основі зібраної інформації зробіть висновки про необхідність результативної роботи системи протидії паводкам і повеням у західних районах України, особливо на фоні поглиблення процесу глобального потепління.
Д/з: вивч.§15, повт.тему "Гідросфера", "Тихий океан"
Урок 18. Вплив процесів у літосфері на природу океанів.
Д/з: повт.§15, підготувати презентацію, повт.тему "Атлантичний океан", "Індійський океан"
Урок 19. Води суходолу, чинники їх нерівномірного розподілу на материках та по території України. Дослідження. Карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер. (стор.114, дослідження №3)
Дослідження
Тема. Карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер
Мета: формувати навички встановлення прикладів взаємодії геосфер і наслідків цих процесів; розвивати навички самостійного добору необхідних джерел інформації, уміння самостійно їх опрацьовувати та презентувати результати власних здобутків.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації встановіть регіони земної кулі, де поширений карстовий рельєф (Моравський карст, Чехія; Гірський Крим, Україна; Налларбор, Австралія; карстові печери: Оптимістична, Українське Поділля, Мамонтова, США, Крубера, Абхазія та інші).
2. Схарактеризуйте основні види карстових утворень, які поширені в літосфері (озера, печери, провалля, сталактити й сталагміти тощо).
3. За допомогою шкільної колекції мінералів та гірських порід доберіть зразки порід, які сприяють утворенню карстових форм рельєфу в межах певних територій (гіпс, вапняк, галіт, крейда та інші).
4. Охарактеризуйте карстовий рельєф як приклад взаємодії геосфер: літосфери і гідросфери. Поясніть роль, участь та значення біосфери в карстових процесах (Буррен, Ірландія та інші). Зробіть загальні висновки.
Д/з: вивч.§16, повт.тему "Північний Льодовитий океан", "Євразія"
Урок 20. Практична робота №6. Складання та аналіз схеми системи течій у Світовому океані; порівняння впливу холодної та теплої океанічних течії на клімат одного з материків. Дослідження. Прозорість води у річці (озері, ставку): від чого залежить і чому змінюється? (стор.114, дослідження №4)
https://drive.google.com/file/d/1NFLp4HESpVVzOuxWhhDFVd4yangzSspq/view?usp=sharing
Дослідження
Тема. Прозорість води в річці (озері, ставку): від чого залежить і чому змінюється
Мета: розвивати навички дослідницької роботи, уміння опрацьовувати відібрані в природі зразки, робити на їх основі узагальнення та висновки; сприяти формуванню в учнів розуміння взаємозв’язків усіх земних геосфер та результатів впливу господарської діяльності людини на навколишнє природне середовище.
Хід роботи
1. Доберіть зразки води з кількох водойм вашої місцевості та дослідіть їх стан: вміст іонів водню (за допомогою універсального індикаторного паперу і кольорової шкали рН); каламутність (за допомогою лабораторних вагів та паперового фільтру); вміст нітритів і нітратів (за допомогою паперових індикаторів для виявлення в’яжучого азоту); колір та прозорість.
2. Порівняйте зразки, взяті вами в природі, зі зразком водопровідної води, та зробіть відповідні висновки.
3. Установіть, як використовується вода дослідженої вами водойми та чи витримано санітарно-гігієнічні норми під час її використання.
Д/з: повт.§16, повт.тему "Географічне положення.Загальні відомості про Україну", "Рельєф"
Урок 21. Біосфера та її складові. Закономірності поширення живих організмів на суходолі і в океанах.
Пройдіть тест за посиланням
vseosvita.ua/go введіть код: hzt023
або
https://vseosvita.ua/test/start/hzt023
Д/з: вивч.§17, повт.тему "Тектонічні структури, геологічна будова", "Мінеральні ресурси"
Урок 22. Роль живих організмів у формуванні ґрунтів. Ґрунт - «дзеркало» ландшафту. Дослідження. Деградовані грунти: причини і перспективи використання. (стор.122, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Деградовані ґрунти: причини і перспективи використання
Мета: розвивати навички дослідницької діяльності, уміння відбирати та оцінювати навчальну й наукову інформацію.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації поясніть, що таке деградовані ґрунти, укажіть території України, де вони поширені, установіть причини їх утворення та поширення.
2. Дослідіть наявність деградованих ґрунтів у межах вашої адміністративної області.
3. Доберіть приклади відновлення родючості деградованих ґрунтів та способи проведення відновлювальних робіт.
Д/з: вивч.§18 , повт.тему "Кліматичні умови та ресурси України"
Урок 23. Природні зони. Порівняння карт грунтів і природних зон світу та України. Дослідження. Чинники порушення широтної зональності на материках та території України
Пройдіть тестування "Всеосвіта" код nvt760
Дослідження
Тема. Чинники порушення широтної зональності на материках та території України
Мета: розвивати навички дослідницької діяльності, ситематизації й узагальнення інформації, удосконалювати картографічну компетентність.
Хід роботи
1. Визначте протяжність кліматичних і географічних поясів у межах кожного з материків. Які з них мають суттєві відмінності за широтою в межах одного материка в різних його частинах? Які з них зумовлені рельєфом, які - гідрографічними об'єктами чи їхніми особливостями, зокрема течіями, які - розмірами материка?
2. Визначте географічні пояси, що не мають суцільного поширення. Які чинники такої особливості ви б назвали визначальними?
3. Аналогічно прослідкуйте особливості поширення природних зон на материках і в межах України.
4. У мережі Інтернет знайдіть інформацію про антропогенне навантаження (перетворення, трансформацію) на ландшафти. Визначте природні зони, найбільш змінені людиною. Чи можна вважати людську діяльність чинником порушення широтної зональності?
5. Зробіть висновок про чинники порушення широтної зональності.
Д/з: повт.§17-18, Тестові завдання "Ранок, інтерактивне навчання" (QR-код стор.122), повт.тему "Внутрішні води та водні ресурси України"
Розділ ІІІ. ЗАГАЛЬНІ СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ СВІТУ
Урок 24. Світосистема як результат і процес формування глобальної єдності в системі «суспільство - природа»
Д/з: вивч.§19, завд.№3 стор.78 "Від теорії до практики", повт.тему "Грунти, рослинний покрив, тваринний світ України"
Урок 25. Динаміка чисельності населення світу. Природні соціальні, економічні й екологічні чинники. Дослідження. Вплив старіння населення на місце країни в міжнародному поділі праці. (стор.144, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Вплив старіння населення на місце країни в міжнародному поділі праці
Мета: визначити вплив старіння населення на місце країн в міжнародному поділі праці; проаналізувати вплив старіння нації на проблеми, пов’язані з розвитком економіки, на прикладі високорозвинених країн (Японія, Німеччина, Велика Британія та інші); визначити способи розв’язання соціально-економічних завдань, пов’язаних зі старінням нації.
Хід роботи
1. Доберіть додаткову інформацію про вплив старіння населення на місце країни в міжнародному поділі праці.
2. Поясніть, у який спосіб у цих країнах вирішуються проблеми нестачі трудових ресурсів, фінансові та соціально-економічні проблеми (запровадження робототехніки та автоматизації, підвищення пенсійного віку, залучення остарбайтерів та сезонних працівників, проблеми пенсійного забезпечення тощо).
3. Зробіть відповідні висновки та узагальнення.
Д/з: вивч.§20, повт.тему "ПТК. Фізико-географічне районування"
Урок 26. Практична робота №7. Обчислення показників народжуваності, смертності, природного механічного приросту населення країни статистичними даними. Дослідження. Екологічні та соціальні проблеми густозаселених регіонів світу (стор.144, дослідження №5)
https://drive.google.com/file/d/177ZFc_FKbfu20u7pRY5s2-RZFRpy4OV-/view?usp=sharing
Дослідження
Тема. Екологічні та соціальні проблеми густозаселених регіонів світу
Мета: дослідити та визначити екологічні та соціальні проблеми густозаселених регіонів світу; встановити взаємозв’язок між рівнем соціально-економічного розвитку країн та рівнем прояву цих проблем у їх густозаселених регіонах; продовжити формування особистого ставлення до розв’язання та профілактики виникнення екологічних та соціальних проблем.
Хід роботи
1. Доберіть теоретичну інформацію та ілюстративний матеріал до запропонованої теми.
2. Оцініть гостроту екологічних і соціальних проблем густозаселених регіонів світу, переглянувши на каналі Ютуб фільм «Дім» всесвітньовідомого французького фотографа Яна Артюса Бертрана та режисера Люка Бессона (2009 р.).
3. Проаналізуйте внесок кожної людини у створення екологічних і соціальних проблем, особливо в густонаселених регіонах планети.
4. Подискутуйте щодо слів Я. А. Бертрана, які він сказав після прем’єрного показу фільму: «Жодних авторських прав та обмежень, покажіть цей фільм якомога більшій кількості людей».
Д/з: вивч.§21, повт.тему "Гірські природні комплекси"
Урок 27. Поняття «глобальна економіка». Формування «інформаційного суспільства». Дослідження. Працемісткі виробництва густозаселених регіонів світу. (стор.144, дослідження №3)
Дослідження
Тема. Працемісткі виробництва густозаселених регіонів світу
Мета: узагальнити знання про особливості працемістких виробництв та чинники їх розміщення; визначити роль густозаселених регіонів світу для розміщення працемістких виробництв; розвивати навички самостійного пошуку, відбору та критичної обробки навчальної інформації, використання карт.
Хід роботи
1. За допомогою карт атласу знайдіть найбільш густозаселені райони двох-трьох країн світу.
2. Доберіть інформацію про наявність у цих районах працемістких підприємств (приладобудування, легка промисловість та інші).
3. Поясніть причини, за яких працемістка легка промисловість із країн Європи перемістилася до країн Північної Африки.
4. Зробіть загальні висновки.
Д/з: вивч.§22, повт.тему "Природні комплекси морів"
Урок 28. Практична робота №8. Позначення на контурній карті (знаками руху) глобальних ланцюгів доданої вартості «видобування алюмінієвої сировини — виробництво глинозему — виробництво первинного алюмінію — споживання алюмінію». Дослідження. Світовий ринок патентів: лідери й аутсайдери. (стор.165, дослідження №1)
https://drive.google.com/file/d/1b34J6vaOVm2LXfsXxbipMDPUdFUUFG7T/view?usp=sharing
Дослідження
Тема. Світовий ринок патентів: лідери й аутсайдери
Мета: розвивати навички роботи з додатковими джерелами географічних знань, уміння відбирати, оцінювати, аналізувати та усвідомлювати інформацію.
Хід роботи
1. Доберіть та опрацюйте інформацію про світовий ринок патентів, наприклад, https://vc.ru/design/34992-kak-vyglyadit-mirovoy-rynok-intellektualnoy-sobstvennosti-v-infografike.
2. Підготуйте графічний аналіз даних щодо країн-лідерів та аутсайдерів на світовому ринку патентів, зробіть відповідні висновки.
Д/з: вивч.§23,24, завдання стор.95, повт.тему "Використання та охорона природних умов і природних ресурсів"
Урок 29. Географічні складники політичної географії: географічний простір, території, географічні місця. Дослідження. Роль транснаціональних компаній розвитку машинобудівних хімічних виробництв в Україні (стор.165, дослідження №3,4)
Дослідження 3
Тема. Трансконтинентальна виробнича кооперація у виробництві літаків корпорації «Боїнг» (США)
Мета: закріпити знання про поняття «виробнича кооперація»; показати роль коопераційних зав’язків для розвитку промислового виробництва на прикладі виробництва літаків корпорації «Боїнг»; розвивати вміння добору необхідної інформації з подальшим її аналізом.
Хід роботи
1. Доберіть додаткову інформацію про корпорацію «Боїнг» та її коопераційні зв’язки.
2. Доберіть інформацію про корпорації, із якими компанія «Боїнг» має промислові і технологічні зв’язки.
3. Зробіть висновки про вплив кооперації на можливості досягнення кращих економічних результатів та якості готової продукції на прикладі компанії «Боїнг».
Дослідження 4
Тема. Роль ТНК у розвитку хімічних виробництв в Україні
Мета: визначити роль та місце ТНК у розвитку хімічних виробництв в Україні; показати значення розвитку хімічної промисловості на сучасному етапі розвитку економіки країни; розвивати вміння опрацьовувати інформацію та статистичні дані, робити висновки та узагальнення.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації встановіть, які ТНК залучені до розвитку хімічних виробництв в Україні.
2. Визначте, які саме галузі хімічної промисловості розвиваються в Україні завдяки співпраці з міжнародними ТНК.
3. Зробіть висновки про результативність та перспективи співпраці України з ТНК у сфері розвитку хімічної промисловості.
Д/з: вивч.§25,26, завдання стор.102, повторити "Економічна і соціальна географія як наука. Загальна характеристика господарства України"
Розділ ІV. СУСПІЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ
Урок 30. Українська держава і територія держави України. Політико-географічне положення України: глобальне, регіональне, сусідське. Дослідження. Гельсінські угоди (Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі) (стор.193, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Гельсінські угоди (Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі) — програма дій для будівництва єдиної, мирної, демократичної Європи
Мета: дізнатися більше про Гельсінські угоди (Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі) як програму дій будівництва єдиної, мирної, демократичної Європи; показати значення цієї угоди в умовах сучасної геополітичної ситуації в Європі та світі.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації ознайомтеся зі змістом Гельсінських угод.
2. Оцініть соціально-політичні умови часу укладення цієї угоди.
3. Назвіть, які саме країни й чому погодилися укласти цю угоду.
4. Оцініть роль ОБСЄ (Організація з безпеки та співробітництва в Європі) у будівництві єдиної, мирної і процвітаючої Європи та її роль як міжнародної організації.
5. Зробіть відповідні висновки.
Д/з: вивч.§27 п.1,2, завдання №1-3 стор.111, повт.тему "Кількість, розміщення, статева та вікова структура населення України. Система розселення і розвиток поселень"
Урок 31. Політико-економічна оцінка державного кордону України. Реформування адміністративно - територіального устрою України. Дослідження. Сучасна географія трудової еміграції з України. (стор.203, дослідження №1)
Дослідження
Тема. Сучасна географія трудової еміграції з України
Мета: дослідити географію сучасної трудової еміграції з України; розвивати вміння аналізувати статистичну інформацію, робити висновки та узагальнення.
Хід роботи
1. За допомогою додаткових джерел інформації доберіть дані про сучасну географію трудової еміграції з України.
2. Установіть країни-лідери за кількістю емігрантів українського походження. Створіть картографічну ілюстрацію української трудової міграції.
3. Зробіть висновки про позитивні та негативні наслідки трудової міграції з України.
Д/з: вивч.§27 п.3,4, завдання №4-5 стор.111. повт.тему "Паливна промисловість. Електроенергетика"
Урок 32. Демографічна політика в Україні. Дослідження. Соціальні проблеми монофункціональних міст (стор.203, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Соціальні проблеми монофункціональних міст
Мета: дібрати інформацію та проаналізувати сучасні соціальні проблеми монофункціональних міст; з’ясувати, які заходи (політичні, соціальні та економічні) допоможуть розв’язати проблеми монофункціональних (малих) міст; розвивати навички самостійної дослідницької роботи.
Хід роботи
1. Доберіть інформацію з додаткових джерел знань про монофункціональні міста України та інших країн світу.
2. Визначте, які соціальні проблеми найбільш актуальні для монофункціональних міст. Поясніть, чому саме вони і саме в монофункціональних містах виникають.
3. Запропонуйте власні шляхи розв’язання цих проблем. Чи різні вони будуть для України та інших країн світу? Зробіть загальні висновки.
Д/з: вивч.§28 п.1-3, повт.тему "Металургійна промисловість. Машинобудування"
Урок 33. Практична робота №9. Аналіз картограм народжуваності, смертності, природного приросту, густоти населення, урбанізації в Україні. Дослідження. Давальницька сировина у швейній індустрії України: позитивні й негативні аспекти для виробників і споживачів. (стор.227, дослідження №2)
Дослідження
Тема. Давальницька сировина у швейній індустрії України: позитивні й негативні аспекти для виробників і споживачів
Мета: дослідити ступінь та причини залученості давальницької сировини у швейну індустрію України; визначити позитивні й негативні аспекти цього факту для виробників і споживачів; розвивати навички роботи з додатковими джерелами інформації, уміння порівнювати, робити висновки й узагальнення.
Хід роботи
1. Доберіть інформацію про країни походження давальницької сировини, яку використовують у швейній індустрії України.
2. Дізнайтеся про роботу легкої промисловості інших країн, де поширена практика використання давальницької сировини.
3. Визначте позитивні й негативні аспекти використання давальницької сировини для виробників і споживачів.
4. Зробіть загальні висновки.
https://drive.google.com/file/d/1kjaFYOULjWKVY73_xb3B-yjjOSUWS3Mq/view?usp=sharing
Д/з: вивч.§28 п.4,5, повт.тему "Хімічна промисловість. Лісова промисловість/"
Урок 34. Сучасні риси національної економіки України. Конкурентні переваги України на світових ринках сільськогосподарської продукції, рудної сировини і металів. Дослідження. Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні: основні центри, компанії. (стор.227, дослідження №3)
Дослідження
Тема. Офшорна розробка програмного забезпечення в Україні: основні центри, компанії
Мета: дібрати додаткову інформацію з питання офшорної розробки програмного забезпечення в Україні; встановити основні центри, компанії та види готового продукту, який вони виробляють (або послуг, які надають); установити роль та місце офшорної розробки програмного забезпечення в Україні як сфери господарської діяльності; розвивати вміння аналізувати, визначати причинно-наслідкові зв’язки, робити узагальнення та висновки.
Хід роботи
1. Доберіть додаткову інформацію з питання офшорної розробки програмного забезпечення в Україні.
2. Визначте основні центри, компанії, які займаються офшорною розробкою програмного забезпечення в Україні, і складіть картодіаграму просторового поширення цієї сфери економічної діяльності в Україні та обсяги продукту, який виробляється.
3. Зробіть загальні висновки.
Д/з: вивч.§29, повт.тему "Харчова промисловість. Сільське господарство. Соціальна сфера"
Урок 35. Практична робота №10. Аналіз секторальної структури економіки України. Дослідження Реалізація планів сталого розвитку в різних країнах: успіхи і прорахунки (стор.259)
https://drive.google.com/file/d/1rGiqY29AP4kPC9shTOKQZnGqZagMLN5_/view?usp=sharing
Дослідження
Тема. Реалізація планів сталого розвитку в різних країнах: успіхи і прорахунки
Мета: дібрати інформацію щодо позитивних прикладів реалізації планів сталого розвитку в різних країнах (країни Скандинавії, Нова Зеландія, Канада, Ісландія); оцінити можливість використання досвіду цих країн іншими країнами світу; формувати свідоме ставлення до необхідності вирішення проблем сталого розвитку за участю кожного жителя планети Земля, уміння обирати раціональну економічну, споживчу й соціальну поведінку, робити висновки та узагальнення.
Хід уроку
1. Доберіть інформацію про позитивний досвід реалізації планів сталого розвитку в різних країнах: Скандинавії, Новій Зеландії, Канаді, Ісландії та інших.
2. Складіть перелік прикладів позитивного й негативного досвіду країн у питаннях сталого розвитку.
3. Визначте роль свідомого ставлення кожного жителя планети Земля щодо необхідності спільного вирішення проблем сталого розвитку.
4. Оцініть власне вміння обирати раціональну економічну, споживчу й соціальну поведінку, яка не шкодить навколишньому природному середовищу.
5. Зробіть загальні висновки.
Д/з: вивч.§30, повт.тему "Транспорт. Економіко-географічні райони України"