Видання

Автори: Пономарьова Г. Ф., Харківська А. А., Дмитренко К. А.

У монографії висвітлено теоретичні  та методичні засади, сутність професійної комунікації в науково-педагогічній теорії та практиці  та охарактеризовано процес формування готовності майбутніх соціальних педагогів і соціальних працівників до професійної комунікації у процесі педагогічних практик. Визначено основні складові моделі формування готовності майбутніх соціальних педагогів і соціальних працівників до професійної комунікації у процесі педагогічних практик. Обгрунтовано доцільність організації та контролю проходження практики майбутніми соціальними педагогами й соціальними працівниками в закладах освіти. 

Монографія розрахована на здобувачів вищої освіти, магістрантів, аспірантів, докторантів, науково-педагогічних працівників вищої школи та всіх тих, хто цікавиться проблемою розвитку креативних здібностей фахівців в освітній галузі.

Укладачі: Бєляєв С. Б, Молчанюк О. В., Онипченко О. І., Роганова М. В., Чаговець А. І.

У навчально-методичному посібнику розкрито теоретичні та методолгоічні засади використання методолгоії у науково-педагогічному дослідженні. Розглянуто рівні методології та наведено приклади використання відомих методологічних підходів під час розв'язання комплексу науково-педагогічних задач, що включають розроблення змісту освітньо-професійних програм, розроблення методолгоічного дослідження в галузі теорії виховання, загальної педагогіки та історії педагогики. Розроблено систему завдань для самостійної роботи, що забезпечуютьреалізацію індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освітиу процесі вивчення методології та методів науково-педагогічних досліджень.

Навчально-методичний посібник орієнтованона фахівців в галузі педагогіки, викладачів закладів вищої освіти, для здобувачів освіти освітнього ступеня "бакалавр", "магістр", "доктор філософії". 

    Колектив авторів: Харченко С.Я., Бабіч В.І., Григоренко В.Л., Докучаєва В.В., Кальченко Л.В., Коношенко С.В., Краснова Н.П., Лісовець О.В., Омельченко С.О., Онипченко О.І., Островська Н.О., Петришин Л.Й., Прошкін В.В., Рвссказова О.І., Степаненко В.І., Сургова С.Ю., Тимошенко Н.Є., Ткачов С.І., Ткачова Н.О., Хміль Н.О., Шевченко Н.О.

У монографії представлено теоретичні та практичні засади проблеми реалізації сучасного науково-педагогічного дискурсу у процесі вирішення актуальних освітніх проблем. Зміст монографії складається з двох розділів, у яких розглянуто основні напрями соціально-педагогічних досліджень сучасної соціальної сфери, окреслено вагомі проблеми професійної освіти та шляхи їхнього вирішення. Книгу призначено для науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників.

Авторський колектив: Ольга Андрусик, Тетяна Дрожжина, Ганна Єфімцева, Валентина Какадій, Олег Марущенко, Ольга Рассказова

У книзі у легкій і захопливій формі представлена щоденна діяльність закладу дошкільної освіти в контексті гендерних стереотипів та дискримінації, схарактеризовані можливі перетворення дошкілля на шляху до гендерної чутливості та дискримінації.

Книга буде корисна всім,хто працюють у дошкільній освіті, студенству педагогічних спеціальностей, батьківству, бабусям і дідусям, усім,ю хто цікавляться гендерною тематикою, проблемами сучасної освіти й виховання.

Olha Rasskazova, Valeriia Hryhorenko.

Joint monograph. SOCIAL AND EDUCATIONAL SERVICES FOR CHILDREN WITH DISABILITIES:HISTORY, THEORY AND PRACTICE. 

Development of sociality of preschool and school age children in the educational environment: ccombination of inclusive and animation approches. 

Укладачі: Галина Пономарьова, Алла Харківська, Марія Андреєва, Катерина Волкова, Тамара Отрошко, Ольга Рассказова, Юлія Чернецька, Сергій Харченко

 Становлення iнклюзивного підходу освiтi вимагає докорінної перебудови світогляду педагогів, учнів, батьків, створення дестигматизуючих умов для будь-яких категорій дітей, подолання проблеми інституціоналізації «незручних» у загальноосвітній школі дiтей в окремі соціальні осередки, а згодом – маргіналізації. Одним з основних суб'єктів діяльності з проблемними дітьми i молоддю в умовах інклюзивної та інтегрованої освіти виступае соціальний працівник / соціальний педагог - фахівець соціальної та освітньої сфер, який безпосередньо здійснює соціальне виховання дітей та молоді, займається соціально-педагогічню корекцією, соціальною реабілітацією осіб з інвалідністю, сприяє їх включенню в освітнє середовище. У посібнику репрезентовано соціально-педагогічний підхід роботи з різними категоріями дітей і молоді в інклюзивному та інтегрованому освітніх середовищах. Висвітлено існуючі погляди на норму та девіацію в контексті становлення інклюзивного підходу в освіті; причини, чинники, прояви, класифiкацiї нестандартної поведінки дітей у сучасних умовах навчання; надана Загальна характеристика специфічних категорій учнівського контингенту в умовах інклюзивної освіти; розкрито специфіку дiяльностi соціального працівника / соціального педагога з різними категоріями дiтей в умовах інклюзивної освіти; висвітлено проблему розвитку соціальної компетентності студентської молоді з особливими освітніми потребами; надано психолого-педагогічний практикум з роботи майбутніх соціальних педагогів з різними категоріями дітей і молоді в умовах інклюзивного та інтегрованого навчання.

Автор: Оксана Онипченко

 У монографії подано ретроспективний аналіз теоретико-методологічних засад питання статеворольової соціалізації дітей та підлітків упродовж всього ХХ століття.

Визначено теоретичні передумови розвитку проблеми статевої просвіти, статевого виховання в історії вітчизняної педагогічної думки; проаналізовано етапи формування наукових підходів до вирішення питання статеворольової соціалізації; описано види статевих девіацій та засоби їх профілактики.

У контексті педологічної ідеї вітчизняної педагогічної думки розглянуто політико-ідеологічну складову процесу статеворольової соціалізації дітей та підлітків через реформування побуту, інституту шлюбу та сім’ї, морально-етичної парадигми у 20–30-ті роки ХХ століття.

Проаналізовано етапи формування культури статеворольової поведінки; визначено медико-психологічні аспекти статеворольової соціалізації дітей та підлітків; висвітлена роль фамілістики в підготовці дітей та підлітків до сімейного життя; показано тенденції сексуальної соціалізації, трансформації жіночих та чоловічих ролей, моделей поведінки, виконання подружніх ролей.

Монографія адресована науковцям, викладачам, соціальним педагогам, соціальним працівникам, шкільним психологам, батькам і всім тим, хто цікавиться питаннями статевої просвіти, статевого виховання, статеворольової соціалізації особистості.

Автори: Юлія Чернецька, Маріанна Білозерова

Робочий зошит відповідає робочій програмі вибіркового освітнього компонента «Професійна мобільність працівників соціальної сфери» його зміст відображає бачення автора щодо можливостей виконання освітньої програми в умовах сьогодення, а технологія проведення експериментальних досліджень створює умови для виконання основної мети освітнього компонента – формування професійної мобільності як виключно важливої особистісно-професійної характеристики працівника соціальної сфери на етапі його підготовки у ЗВО. Теоретичний матеріал та практичні завдання, які подано у зручній для засвоєння формі, сприятимуть підвищенню рівня професійної компетентності майбутніх соціальних працівників, їх готовності кваліфіковано і майстерно виконувати свої професійні обов’язки, забезпечить оволодіння сучасними теоретичними і прикладними знаннями з соціальної роботи.

Потреба в наданні якісних соціальних послуг вимагає підготовки майбутніх працівників соціальної сфери, які швидко пристосовуються до змін, готових постійно оновлювати та вдосконалювати свої професійні уміння та навички, усвідомлювати ступінь відповідальності, а це означає – і здатних навчитися нової професії. Вони повинні бути готовими до реалізації нових професійних функцій й бути здатні сприйняти ці конфігурації як звичайний режим сучасних потреб до професії. Тож сьогодні потрібен професійно мобільний кваліфікований працівник, готовий повноцінно жити й працювати навіть у стані невизначеності й непередбачуваності, готовий до саморозвитку й самовдосконалення.

Робочий зошит вибіркового освітнього компонента «Професійна мобільність працівників соціальної сфери» рекомендовано для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, які навчаються за освітньо-професійною програмою галузі знань 23 Соціальна робота, спеціальності 231 Соціальна робота.

Укладачі: Марія Андреєва, Тетяна Гладун

  Навчальне видання підготовлено відповідно до вимог навчальної програми з дисципліни «Основи соціалізації особистості». Видання містить конспекти лекцій, які охоплюють такі модулі як «Соціалізація як складова процесу формування особистості, фактори соціалізації» і «Виховання у контексті соціалізації». У навчальному посібнику висвітлено погляди вітчизняних і зарубіжних науковців на проблеми соціалізації особистості. Окреслене питання подано з позиції суб’єкт-суб’єктного підходу. Розкрито суть і універсальні характеристики процесу соціалізації, охарактеризовано вплив різних факторів на соціалізацію особистості/

Навчальне видання призначено для викладачів та здобувачів (першого) рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання зі спеціальності Соціальна робота.

Укладачі: Марія Андреєва, Тетяна Гладун

 Методичнi настанови підготовлено відповідно до вимог навчальної програми з дисципліни «Основи соціалізації особистості». Видання містить методичні вказівки до семінарськихі практичних занять, які охоплюють такі модулі як «Соціалізація як складова процесу формування особистості», «Фактори соціалізаці», «Виховання у контексті соціалізації». У методичних вказівках розроблені завдання, спрямовані на поглиблення та конкретизацію, систематизацію знань, розвиток логічного мислення студентів, набуття ними умінь працювати з різними літературними джерелами, формування умінь аналізувати процес соціалізації та його вплив на розвиток особистості і громади, формувати здатність до діяльності з попередження негативної соціалізації, а також формувати вміння студентів оцінювати проблеми, потреби, специфічні особливості та ресурси клієнтів. Здатність розробляти шляхи подолання проблем, пов'язаних з негативною соціалізацією.

Навчальне видання призначено для здобувачів вищої освіти денної та заочної форм навчання зі спеціальністю Соціальна робота.

Укладачі: Алла Харківська, Наталія Василенко, Анна Лисак, Павло Бабак

 

У щоденнику висвітлено мету, завдання та зміст практики, зазначено компетентності, які формуються у здобувачів вищої освіти у результаті проходження практики. Також визначено основні вимоги до контролю й оцінювання видів діяльності на педагогічній практиці, подано форму звіту.

Щоденник складений відповідно до програми педагогічної практики «Асистентська практика у 3BO» та призначений для здобувачів вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота, а також науково-педагогічних працівників та завідувачів практики закладів вищої освіти. 

Укладачі: Катерина Волкова, Тетяна Гладун, Ольга Рассказова

У посібнику розглянуто проблему розвитку соціальної компетентності дітей з аутизмом в умовах інклюзивної освіти; розкрито сутність, складники та особливості розвитку соціальної компетентності дітей молодшого шкільного віку з аутизмом; з'ясовано сучасний стан розвитку соціальної компетентності цієї категорії дітей в інклюзивному освітньому середовищі 33CO. Схарактеризовані особливості розвитку соціальної компетентності дитини з аутизмом, зумовлені соціальною ситуацією розвитку, що складається із сукупності психовікових та соціально-педагогічних чинників, які визначають систему відносин між дитиною в межах невного вікового періоду й соціальною дійсністю (шкільне й сімейне мікросередовище). 

Укладачі: Олена Бєлоліпцева, Катерина Волкова, Юлія Лисенко, Ольга Рассказова, Юлія Чернецька

Методичні рекомендацiï містять загальні положення щодо виконання та оформлення результатів кваліфікаційних робіт здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 231Соціальна робота.

 


Матеріали науково-практичної конференциї "Наукові дослідження аспірантів: Педагогічна теорія і практика" (23грудня 2020 р., м. Харків)

Матеріали VIII Міжвузівського науково-практичного семінару "Актуальні питання соціальної роботи на сучасному етапі розвитку українського суспільства" (10 листопада2020 р., м. Харків)


Укладачі: Валентина Анголенко, Ірина Цибуліна

Навчальне видання підготовлено відповідно до вимог навчальної програми з дисципліни «Пенітенціарна педагогіка та психологія».

Видання розраховане на здобувачів вищої освіти, науково-педагогічних працівників, соціальних працівників, працівників служби пробації, працівників пенітенціарної системи України.


Укладачі: Олександр Могилка, Ірина Філенко, Анастасія Шебардіна

     Програма реабілітації підлітків, які вживають або знаходяться в залежності від психоактивних речовин, розроблена в межах проєкту "Права та здоров'я уразливих  груп населення: заповнюючи прогалини" для впровадження її у центрах денного перебування та інших закладах, що не передбачають повну ізоляцію підлітків, які мають залежність від психоактивних речовин.                           Програму розроблено з урахування психологічних та вікових особливостей підлітків, враховано основні принципи та підходи роботи з неповнолітніми особами на підставі нормативно-правових актів, що регулюють надання соціальної, медичної, та психолого-педагогічної допомоги дітям.


Матеріали VII Міжвузівського науково-практичного семінару "Професійна мобільність як чинник соціальної адаптації і творчої самореалізації особистості в умовах суспільних трансформацій" (29 квітня 2020 р., м. Харків)


Трансформація соціальної педагогіки та соціальної роботи в культурі інформаційного суспільства : колективна монографія (до 90-річчя ХДАК) / за наук. ред. проф. А. О. Рижанової. Харків : ХДАК, 2019. 207 с.

Колективна монографія є результатом узагальнення і систематизації результатів наукових досліджень переважно в докторських та кандидатських роботах викладачів, аспірантів щодо сутності соціальної педагогіки, соціальної роботи та їх перетворень відповідно до вимог культури інформаційного суспільства, щоб сучасні технології соціально-педагогічної діяльності забезпечували ефективність соціального розвитку людини (групи, суспільства) ІІІ тисячоліття засобами соціального виховання та соціальної допомоги. Видання стане в нагоді як ученим, так і практикам соціальної педагогіки, соціальної роботи, крім того здобувачам вищої освіти, що опановують спеціальності соціальної сфери.

Укладачі: Вікторія Герасименко, Світлана Гордієнко

У виданні охоплено ключові терміни і поняття з основних розділів курсу «Основи соціалізації особистості» («Концептуальні засади процесу соціалізації особистості», «Особливості та наслідки впливу різних факторів соціалізації на особистість людини», «Соціальне виховання як керована складова соціалізації особистості», «Актуальні проблеми соціалізації особистості у сучасному суспільстві»). Призначено для педагогічних працівників та студентів спеціальності 231 «Соціальна робота».

 


Автор: Неллі Тарасенко

 У курсі лекцій викладено проблемні питання розуміння процесу формування здорового способу життя дітей, висвітлено практичні засоби популяризації здорового способу життя серед різновікових категорій дітей, зокрема в умовах вулиці.

Курс лекцій може бути використаний при підготовці майбутніх викладачів соціальної роботи, соціальної педагогіки, фахівців зі спеціальностей «Соціальна педагогіка» та «Соціальна робота» у закладах вищої освіти, також у роботі педагогів, психологів, соціальних педагогів, у діяльності спеціалістів соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді, педагогів-організаторів, керівників гуртків, культорганізаторів позашкільних закладів освіти та інших фахівців, які працюють з дітьми та молоддю.

 


Укладачі: Неллі Тарасенко, Катерина Волкова, Катерина Дмитренко

Щоденник з навчально-ознайомчої практики для студентів майбутніх соціальних працівників та соціальних педагогів укладено відповідно до вимог освітньо-професійної програми підготовки фахівців за спеціальністю 231 Соціальна робота та Положення про проведення практики студентів закладів вищої освіти. У щоденнику дається характеристика соціально-педагогічної діяльності майбутнього соціального працівника та соціального педагога у різних закладах освіти та профільних соціальних службах. Щоденник може бути використаний при підготовці майбутніх фахівців соціальної сфери: соціальних педагогів, соціальних працівників у закладах вищої освіти, коледжах, викладачами-керівниками педагогічної практики. 

Автори: Неллі Тарасенко, Лариса Кондрацька, Ольга Рассказова

 У посібнику окреслено мультикомандний підхід до органiзацiï інклюзивного середовища, зокрема визначені суб’єкти його організації в закладі середньої освіти та мікрорайоні, накреслено стратегії їх взаємодії; наведено нормативно-правові документи що регламентують питання організації інклюзивного освітнього простору, робоча документація суб’єктів створення iнклюзивного простору закладу середньої освіти; висвітлено методичні засади діяльності психологічної служби – основного організатора інклюзивного простору в 33CO положення про психологічну службу ЗЗСО. Практичний посібник адресовано працівникам психологічної служби закладу середньої освіти, зокрема: соціальним-педагогам, психологам, асистентам вчителя, фахівцям у сферi спеціальної, інтегрованої, інклюзивної освіти, соціальної та соціально-педагогічної реабілітації дітей з особливими освітніми потребами, а також вчителям, методистам шкіл, студентам педагогічних вузів, аспірантам; батькам, волонтерам, представникам громадських організацій, широкому загалу українського суспільства, що опікується проблемами інклюзивної освіти.

Матеріали науково-практичної конференциї "Наукові дослідження аспірантів: Педагогічна теорія і практика"                (24 квітня 2019 р., м. Харків)


Матеріали науково-практичної конференциї "Наукові дослідження аспірантів: Педагогічна теорія і практика"              (25 квітня 2018 р., м. Харків)


Матеріали науково-практичної конференциї "Наукові дослідження аспірантів: Педагогічна теорія і практика"                 (26 грудня 2017 р., м. Харків)


Укладачі: Валентина Анголенко, Олена Бєлоліпцева, Юліана Дьоміна, Тетяна Ісаєва, Юлія Лисенко, Ольга Рассказова, МаринаТкаченко, Юлія Чернецька, Ірина Цибуліна 

Навчально-методичний посібник «Гендерночутливий підхід у роботі з вразливими верствами населення у соціально-правовій сфері спрямований на гендерну просвіту працівників та волонтерів пробації; працівників територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), державних та недержавних соціальних служб, викладачів вищої школи, які опікуються підготовкою майбутніх соціальних працівників; сприяння оволодінню фахівцями гендерночутливим підходом у профе сійній діяльності. 

Навчально-методичний посібник є складовою розроблених науково-методичних матеріалів: робочої програми, курсу лекцій з дисципліни «Соціальний супровід сім'ї» Призначено для викладачів соціальної педагогіки та студентів, які навчаються за спеціальністю «Соціальна робота», соціальних педагогів-практиків, соціальних пра цівників, працівників служби пробації та територіальних центрів.


Укладачі: Марія Андреєва, Катерина Волкова, Тамара Отрошко, Ольга Рассказова, Юлія Чернецька, Сергій Харченко

Становлення iнклюзивного підходу освiтi вимагає докорінної перебудови світогляду педагогів, учнів, батьків, створення дестигматизуючих умов для будь-яких категорій дітей, подолання проблеми інституціоналізації «незручних» у загальноосвітній школі дiтей в окремі соціальні осередки, а згодом – маргіналізації. Одним з основних суб'єктів діяльності з проблемними дітьми i молоддю в умовах інклюзивної та інтегрованої освіти виступае соціальний працівник / соціальний педагог - фахівець соціальної та освітньої сфер, який безпосередньо здійснює соціальне виховання дітей та молоді, займається соціально-педагогічню корекцією, соціальною реабілітацією осіб з інвалідністю, сприяє їх включенню в освітнє середовище. У посібнику репрезентовано соціально-педагогічний підхід роботи з різними категоріями дітей і молоді в інклюзивному та інтегрованому освітніх середовищах. Висвітлено існуючі погляди на норму та девіацію в контексті становлення інклюзивного підходу в освіті; причини, чинники, прояви, класифiкацiї нестандартної поведінки дітей у сучасних умовах навчання; надана Загальна характеристика специфічних категорій учнівського контингенту в умовах інклюзивної освіти; розкрито специфіку дiяльностi соціального працівника / соціального педагога з різними категоріями дiтей в умовах інклюзивної освіти; висвітлено проблему розвитку соціальної компетентності студентської молоді з особливими освітніми потребами; надано психолого-педагогічний практикум з роботи майбутніх соціальних педагогів з різними категоріями дітей і молоді в умовах інклюзивного та інтегрованого навчання.

Автор: Юлія Чернецька

 У монографії розглянуто актуальні питання роботи соціального педагога з наркозалежними особами в реабілітаційних центрах, а саме: представлено історичний ОГЛЯД систем надання допомоги наркозалежним різними соціальними інститутами, зроблено аналіз сучасного стану такої роботи для можливості здійснення комплексної допомоги наркозалежним.

У монографії також презентовано аналіз стану наукової розробленості провідного поняття роботи «ресоціалізація наркозалежних», виокремлено його роль та місце в понятійній тріаді «соціалізація десоціалізація ресоціалізація». Висвітлено характеристики діяльності реабілітаційних центрів як соціальних осередків, у яких одним із провідних суб'єктів є соціальний педагог. Розглянуто науково-методологічні підходи до соціально-педагогічної роботи з ресоціалізації наркозалежних

Розроблена автором система соціально-педагогічної роботи з ресоціалізації наркозалежних осіб в реабілітаційних центрах є інноваційним теоретичним підгрунтям для здійснення практичної соціально-педагогічної діяльності з ресоціалізації наркозалежних, яка знайшла відповідне відображення у соціально-педагогічних технологіях, представлених у практичному розділі Монографію адресовано вченим у галузі педагогічної науки, студентам педагогічних ВНЗ, аспірантам, соціальним працівникам, які працюють у сфері надання соціальних послуг наркозалежним та їх родинам, фахівцям із соціальної та соціально педагогічної реабілітації, працівникам Центрів соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді, консультантам із хімічної залежності, соціальним педагогам, учителям, методистам шкіл, батькам, волонтерам, представникам громадських організацій та ін.

Укладачі: Сергій Харченко, Ольга Рассказова, Юлія Чернецька

 Науково-методичний посібник присвячений ключовим питанням роботи соціального педагога з наркозалежними особами в реабілітаційних центрах, а саме, представлено історичний огляд систем надання допомоги наркозалежним різними соціальними iнститутами, викладені теоретичні підходи для можливості здійснення такої роботи. Визначено об’єкти та суб’єкти соціально-педагогічної роботи. Подано аналіз стану і напрямів розв’язання проблеми ресоціалізації наркозалежності як на вітчизняних теренах, так і за кордоном. Розкрито сутність і змiст соціально-педагогічних технологій, розроблено технології роботи зі співзалежними членами родини наркозалежної особи, технології профілактичної роботи, подано діагностичний інструментарій, комплекс тренінгових занять, що сприятимуть ресоціалізації наркозалежних.

Посібник розраховано на фахівців у галузі соціальної педагогіки, соціальної роботи, психології, а також на студентів, магістрантів, аспірантів, працівників реабілітаційних центрів і соціальних служб, та всіх не байдужих до проблем наркозалежних осіб.

Автор: Ольга Рассказова

У монографії подаються результати багаторічного авторського дослідження актуальної в сучасній педагогічній науці проблеми розвитку соціальності учнів в умовах інклюзивного навчання. Презентовано аналіз стану наукової розробленості провідного поняття роботи - «соціальність» у ретроспекції й на сучасному етапі в зарубіжних та вітчизняних дослідженнях, виокремлено його представленість у наукових працях з питань інвалідності. Висвітлено теоретико-методологічні основи розвитку соціальності учнів: розкрито соціально педагогічну суть та структуру соціальності, особливості її розвитку в учнів, зокрема у дітей з різними психофізичними проблемами. Розлянуто соціально-педагогічні засади розвитку соціальності школярів в умовах інклюзивної освіти, а також обґрунтовано на концептуальному, програмному та методично процесуальному рівнях відповідну соціально-педагогічну технологію.

Монографію адресовано вченим у галузі педагогічної науки, студентам педагогічних вузів, аспірантам, фахівцям у сфері спеціальної, інтегрованої, інклюзивної освіти, соціальної та соціально-педагогічної реабілітації дітей з особливими освітніми потребами, соціальним педагогам, учителям, методистам шкіл, батькам, волонтерам, представникам громадських організацій, широкому загалу українського суспільства.

 


    Укладачі: Алла Анатоліївна Харківська, Ірина Вячеславівна Цибуліна, Катерина Анатоліївна Дмитренко, Анна Федорівна Лисак

   Робочий зошит призначений для аудиторної та позааудиторної роботи з практики «Навчальна практика». Видання містить теоретичний матеріал та практичні завдання, необхідні для засвоєння програми практики.

   Робочий зошит призначено для педагогічних та науково-педагогічних працівників, завідувачів практики, а також здобувачів освіти другого курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності Соціальна робота.

Укладач: О.І.Онипченко

     Навчально-методичний посібник містить стислий виклад лекцій з української історіографії. 3'ясовується поняття предмета і завдання української історіографії, ї джерела та місце в структурі історичної науки, обгрунтовується наукова періодизація зародження і розвитку знань з історії України. Особливу увагу приділено характеристиці витоків і особливостей розвитку української історичної думки, її розвитку в княжу добу, в козацько-гетьманські часи, в період перебування українських земель у межах Російської та Австро-Угорської імперій, а також у часи визвольних змагань за відновлення і зміцнення державної незалежності України. Простежується внесок в українську історичну науку провідних істориків, наукових осередків та інституцій як материкової України, так й української діаспори. Розвиток української історіографії розглядається на тлі європейської історичної науки.

     Навчально-методичний посібник орієнтовано на фахівців в галузі педагогіки, соціальної педагогіки/ соціальної роботи, викладачів закладів вищої освіти, для здобувачів вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня «доктор філософії».

Укладач: О.І.Онипченко

   Навчально-методичний посібник є узагальненням теоретичних концепцій та практики соціального забезпечення в Україні та за кордоном. Розкриті сучасні системи соціального захисту в Україні та за кордоном, роль соціальної політики в сфері соціального забезпечення населення. Визначено теоретико-методологічні соціального забезпечення та понятійний апарат. Обгрунтовано державно-правові основи соціального захисту населення в Україні, соціальне забезпечення населення через систему надання гуманітарної та благодійної допомоги. Особлива увага приділяється практиці соціального забезпечення конкретних категорій населення (сімʼї, діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, безробітні, особи з інвалідністю та ін.).

   Навчально-методичний посібник орієнтовано на здобувачів вищої освіти та викладачів спеціальності 231 Соціальна робота, працівників соціальної сфери.

    Укладач: Ібрагім Ю.С.

   У навчально-методичному посібнику «Запобігання професійного вигорання соціального педагога» розкрито теоретико-методологічні засади синдрому професійного вигорання; висвітлено проблему набуття навичок збереження психологічного здоровʼя соціальних педагогів й фахівців соціальної сфери; подано шляхи подолання симптомів професійного вигорання та деформації тощо.

     Посібник має на меті надати студентам, викладачам, аспірантам та фахівцям соціальної сфери необхідні знання про шляхи підвищення психологічної стійкості, профілактики професійного вигорання у професійній діяльності, про засоби використання набутих знань, умінь й навичок у практичній діяльності.

    Матеріали посібника можуть бути використані для підготовки соціальних педагогів при вивченні курсу «Запобігання професійного вигорання соціального педагога», орієнтовані на соціальних працівників, будуть корисні співробітникам громадських організацій та обʼєднань, слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів та соціальних педагогів.

      Укладачі: Андреєва М.О., Гладун Т.О.

      Методичні настанови підготовлено відповідно до вимог навчальної програми з дисцилліни «Основи соціалізації особистості». Видання містить методичні вказівки до семінарськихі практичних занять, які охоплюють такі модулі як «Соціалізація як складова процесу формування особистості», «Фактори соціалізації» і «Виховання у контексті соціалізації». У методичних вказівках розроблені завдання спрямовані на поглиблення, конкретизацію, систематизацію знань, розвиток логічного мислення студентів, набуття ними умінь працювати з різними літературними джерелами, формування умінь аналізувати процес соціалізації та його вплив на розвиток особистості і громади, формувати здатність де діяльності з попередження негативної соціалізації, а також формувати вміння студентів оцінювати проблеми, потреби, специфічні особливості та ресурси клієнтів. Здатність розробляти шляхи подолання проблем повʼязані з негативною соціалізацією.

     Навчальне видання призначено для здобувачів вищої освіти денної та заочної форм навчання зі спеціальністю Соціальна робота.

     Укладачі: Юлія Чернецька, Олександр Кумсков

    Програма реабілітації наркозалежних осіб розроблена в рамках діяльності наркологічного центру «ЛУЧ» за підтримки кафедри соціальної роботи Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради для впровадження її у наркологічних реабілітаційних цетрах та інших закладах, що передбачають повну ізоляцію наркозалежних з метою їх соціальної реабілітації та подальшої ресодіалізаці

  У програмі враховані психологічні особливості наркозалежних та алкозалежних та основні фактори соціалізації лодини у даний період життя. В основу програми закладено концептуальну ідею щодо необхідності формування поведінки не повʼязаної з ризиком для життя та здоровʼя в умовах сконструйованого соціального середовища налагодження соціальних звʼязків, формування особистісних якостей та навичок протистояння впливу негативним факторам соціального середовища. Програма базується на використанні потенціалу особистості та залученні його власних ресурсів до подолання проблеми, повʼязаної із наявністю залежності.

   Програма розроблена для використання працівниками реабілітаційних центрів, а саме, адміністрацією, консультантами з хімічної залежності, стажерами, фахівцями сошальної сфери і психологами, а також може бути використана при підготовці студентів спеціальності «Соціальна робота», «Психологія» в закладах вищої освіти.