Науково-дослідна робота 

         Науково-дослідна діяльність науково-педагогічного складу здійснюється за такими основними напрямами:

o  підготовка докторських і кандидатських дисертацій;

o підготовка навчально-методичної та наукової літератури (монографій, підручників, навчальних посібників, наукових статей, доповідей, повідомлень, рецензій, відгуків і т. ін.);

o рецензування дисертацій та авторефератів дисертацій, що подаються до захисту іншими особами.

        Науково-дослідна робота здобувачів освіти здійснюється під керівництвом науково-педагогічних працівників і оформлюється у вигляді рефератів, наукових повідомлень, тез, статей, наукових робіт, що рекомендуються кафедрою для участі в конкурсах вузівського, міжвузівського, регіонального та Всеукраїнського рівня.

          Здобувачі освіти залучаються до спільного з викладачами виконання НДР за темами кафедри:

·  розвиток соціальності  учнів в умовах  інклюзивної освіти (Рассказова О.І.);

·  розвиток соціальної компетентності студентів з особливими потребами у вищому навчальному закладі  (Андреєва М.О.);

· соціально-педагогічна робота з ресоціалізації наркозалежної молоді (Чернецька Ю.І.);

· соціально-педагогічна робота з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах (Бєлоліпцева О.В.);

·  формування здорового способу життя дітей та молоді (Тарасенко Н.В.);

·   соціально-педагогічна робота з людьми похилого віку (Лисенко Ю.О.);

·   формування готовності майбутніх соціальних педагогів до професійної комунікації (Дмитренко К.А.);

· статево-рольова соціалізація дітей та підлітків (Онипченко О.І.);

·  соціальна робота у сфері захисту прав дитини (Цибуліна І.В.).

У межах співпраці з громадською організацією «ЕдКемп Україна» викладачі й аспірантка кафедри соціальної роботи долучилися до проходження ознайомчого онлайн-курсу «Соціально-емоційне та етичне навчання» (СЕЕН) на сайті Університету Еморі (США) https://101.seelearning.emory.edu/uk.


Участь наукових керівників аспірантів у дослідницьких проектах, результати яких регулярно публікуються та/або практично впроваджуються

Наукове керівництво аспірантами ОНП Соціальна робота здійснюють професори, доктори, та кандидати наук кафедри соціальна робота, які беруть активну участь у дослідницьких проєктах.

Спільно Харківською обласною громадською організацією «Харківський обласний гендерний ресурсний центр» викладачами (В. Анголенко, Ю. Лисенко, О. Рассказова, Ю.Чернецька та ін.) запроваджено реалізацію інноваційного пілотного партнерського проєкту Гендерний відкритий університет, що з 2016 року отримав підтримку Харківської міської ради у межах регіонального проєкту Єдина соціальна мережа, й щорічно реалізується з метою забезпечення гендерної просвіти працівників соціальної сфери (результати роботи відображено на урядових веб-ресурсах https://dniokh.gov.ua/?p=54478, сайті Центру гендерної культури https://www.facebook.com/genderopenuniversity/, в публікаціях, у тому числі на англійській мові http://journals.uran.ua/sr_edu/article/view/193438 тощо).

Ю. Лисенко, О. Рассказова взяли участь у проєкті «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді» (https://www.genderculturecentre.org/centr-gendernoi-kulturi-yak-platform/)


В. Анголенко, О. Рассказова, М. Андреєва долучилися до підготовки та участі у проєкті «Основи волонтерства в інклюзивному освітньому середовищі» у рамках Стратегії розвитку Харківської області на 2021-2027 роки та міжнародної договірної співпраці з Усеукраїнською громадською організацією "Асоціація корекційних педагогів України" та Благодійним фондом "Квіти життя" (http://surl.li/svmk).

Керівники залучаються до міжнародних проєктів. Зокрема, в рамках проекту UNFPA Трамплін до рівності (імплементується за фінансової підтримки Швеції) О.І. Рассказова разом із аспірантами академії Анною Єфімцевою і Валентиною Какадій взяла участь у реалізації: 1) фінсько-українського навчального курса «Новий український підручник. Методи та інструментарій оцінювання якості навчальної літератури для нової української школи. Модуль 2 – Антидискримінаційна експертиза: основні напрямки та критерії» (17.04.2021, 04.03.2021; для співробітників УІРО); 2) ознайомчого вебінару для експертного кола предметних (галузевих) комісій та експертних груп за темою: «Антидискримінаційна експертиза освітнього контенту: основні напрями та критерії» (24.03.2021; для експертів ІМЗО); 3) тренінговому вебінарі з недискримінації в освіті (зокрема, у вчителюванні) «Школа онлайн: недискримінаційний вимір» для вчительства та методистів/-ок національного проєкту «Всеукраїнська Школа Онлайн»; 4) підготовці експертів до проведення інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти з урахуванням недискримінаційного підходу» (7 дводенних онлайн-тренінгів з недискримінаційного підходу в освіті для експертного кола 21 регіонального підрозділу ДСЯО); 5) розробці гайду про недискримінаційне вчителювання в офлайні та онлайні за підсумками проаналізованих 316 уроків проєкту «Всеукраїнська Школа Онлайн»; 6) дводенному навчальному тренінгу представниць/-ків авторських колективів і видавництв щодо створення недискримінаційної освітнього контенту; 7) дворічному проєкті Гендерного інформаційно-аналітичного центру «КРОНА» щодо гендерного аналізу української дошкільної освіти за підтримки и Heinrich Böll Foundation, Бюро Київ – Україна (за результатами видано методічний посібник http://krona.org.ua/assets/files/books/genderni-budni-doshkillya.pdf).

Ю. Лисенко та Ю. Чернецька взяли участь у німецько-українському проєкті «Кроки просвіти на шляху до порозуміння», за фінінсової підтримки німецького бюро Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Основними завданнями проєкту є підтримка внутрішньопереміщених осіб: організація надання та підвищення якості соціальних, просвітницьких, інформаційних послуг дітям дошкільного, шкільного віку, молоді, батькам ВПО та представникам приймаючих громад Харківської області через організацію локальних мереж допомоги на базі ГО "АММА", Харківської гуманітарно-педагогічної академії та філій (http://surl.li/svmh).


В. Анголенко, М. Андреєва, К. Волкова, О. Рассказова, долучилися до проєкту «Інтегрований курсу онлайн-лекцій «Інклюзивна освіта» із залученням іноземних фахівців провідних ЗВО та реабілітаційних установ Італії з 10.10.2020 р. по 14.11.2020 р. (http://surl.li/svmi).


На кафедрі виконуються докторські дослідження:

Лисенко Ю.О. 13.00.05. Тема : "Соціально-педагогічна підтримка людей похилого віку засобами местецтва" .

Бєлоліпцева  О.В. 231 Тема: "Теорія та практика формування гендерної культури фахівців соціальної сфери у неформальній освіті дорослих".

                                          Тематика магістерських робіт 2020-2021 н.р.

Тематика магістерських робіт 2020-2021 навчальний рік.pdf

                                          Тематика курсових робіт 2020-2021 н.р.

Тематика курсових робіт 2020-2021 навчальний рік.pdf

Викладачки Ольга Рассказова та Неллі Тарасенко вже багато років виступають спікерками вебінарів щодо толерантності та впровадження інклюзивного підходу в освіту.

Такі вебінари було розпочато ними ще 6 років тому, коли виступили спікерками вебінарів для педагогічних працівників інклюзивних закладів, батьків, асистентів-вчителів, дефектологів «Використання книг соціальних історій та інтерактивних книг в умовах інклюзивної освіти» у межах       8-ого iнтернет-марафону (25-26-27 жовтня 2016 року), «Теорія і практика організації уроків толерантності як умова розбудови інклюзивної освіти в Україні» у межах 7-ого iнтернет-марафона              (23-24 червня 2016 року); «Формування здорового способу життя особливих дітей» (19 травня 2016), «Індивідуальний супровід особливої дитини та сім’ї в умовах ЗОШ» (21 квітня 2016), «Соціально-педагогічний підхід до формування дитячого колективу в умовах інклюзивного закладу» (22 березня  2016 р.), «Теорія і практика організації уроків толерантності як умова розбудови інклюзивної освіти в Україні» (22 грудня 2015 р.), «Використання інтерактивних книг в роботі з дітьми з розладами аутистичного спектру в умовах інклюзивної освіти» (27 травня 2015 р.), «Розвиток соціальності учнів в умовах інклюзивної освіти» (19 березня 2015 р.).

Порушені у вебінарах питання залишаються актуальними, а тому робота активно продовжується: проводяться вебінари, "Уроки толерантності" у закладах освіти, до такої роботи активно залучаються студентська молодь.

Переглянути вебінар можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=RIDRTZutVR0&ab_channel=%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%2C%D0%92%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0