Центральна міська бібліотека для дорослих

Історія Центральної міської бібліотеки нерозривно пов’язана з історією міста Оржонікідзе*, а починалася вона у 1967 році, коли місту виповнилося лише 11 років. Спочатку це була невелика книгозбірня, філія Нікопольської районної бібліотеки з двох кімнат за адресою вул. Пушкіна, буд. 13. Очолила бібліотеку Пучкова Аза Антонівна – бібліотекарка і директорка в одній особі. Вона обслуговувала на абонементі та в читальному залі.

Приміщення бібліотеки виявилося затісним ще від початку, незважаючи на те, що фонд налічував лише понад дві з половиною тисячі примірників. Прискорити розширення допоміг випадок. Під час чергової комісії з області перевіряльниця не лише констатувала, що у бібліотеці тісно, а й почала клопотатися перед міським керівництвом про надання іншого приміщення.

У 1974 році вузол зв’язку, який тоді займав праве крило першого поверху по вул. Калініна**, буд. 7, переїхав на своє теперішнє місце, а вивільнене приміщення віддали під бібліотеку.

Переїзд, який зайняв близько місяця, добре пам’ятає одна з перших працівниць закладу Катерина Воронкіна: «Працівниці бібліотеки візками перевозили книги та майно через стару площу, облаштовували стелажі. На новому місці було краще, а ще просторіше стало після того, як читальний зал «переїхав» на другий поверх у вивільнене Будбанком приміщення».

В читальному залі готувалися до сесій, читали періодику, якої було дуже багато: «Литературная газета», «Новый мир», «Правда», «Известия» та інші. Часто до книжкового фонду надходила нова література, значна частина якої була ідеологічного характеру. Працював міжбібліотечний абонемент, городяни мали можливість замовити книги, яких не було у місті. Охоче бібліотеку відвідували як молодь, так і літні люди, однаково активно читали робітники та інтелігенція, службовці та студенти.

Жителі міста охоче проводили час у бібліотеці. На базі читального залу було створено клуби за інтересами «Бібліотека. Книга. Молодь» (2007 рік), «Надвечір’я» (2011 рік) та жіночий клуб «Подруга» (2014-2018 рр.).

Центральна міська бібліотека для дорослих перебуває тут і донині. Бібліотека бере активну участь у Всеукраїнських акціях, конкурсах, дослідженнях, регіональних проєктах, кампаніях, працює за власними проєктами і цільовими програмами.

30-го вересня 2016 року на першому поверсі відкрито коворкінговий простір «Арт-центр» в рамках проєкту «Коворкінговий простір у бібліотеці» за цільовою бібліотечною програмою «Живи яскраво! Твори натхненно!». До послуг відвідувачів «Арт-центру»: конференц-зала, інтернет-майданчик, кінозал, релакс-зона, місце для клубного спілкування, приміщення групової та індивідуальної роботи. Тут проводяться конференції, семінари, тренінги, презентації, лекції, майстер-класи, зустрічі, організовуються художні та фотовиставки.

З 2017 року ЦМБ почала створювати електронний каталог на книжкові фонди бібліотек ЦБС в рамках регіонального проєкту «Електронний каталог» і перейшла на систему корпоративної каталогізації з формування зведеного краєзнавчого каталогу статей із періодичних видань «Дніпропетровщина» та розміщення цих ресурсів на сайті ДОУНБ.

Центральна міська бібліотека для дорослих взяла участь у міській цільовій програмі «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Покров-2017 року з проєктом «Коворкінговий простір бібліотеки – сучасний інформаційний центр розвитку громади» та зайняла друге місце серед 12 поданих проєктів.

ЦМБ створює статті для просвітницького проєкту Портал «ДніпроКультура», присвяченого культурі Придніпров’я загалом і сучасної Дніпропетровської області зокрема.

2018 рік – участь та перемога у міжнародному проєкті «Ініціативи із застосування принципів Універсального дизайну та доступності».

Перемогою відзначено бюджет участі 2019 року «Бібліотечний коворкінг – інформаційний і дозвіллєвий центр розвитку громади». У Коворкінговому просторі змінено дизайн та облаштовано його сучасною комп’ютерною, офісною та мультимедійною технікою, мобільними меблями.

Центральна міська бібліотека для дорослих проводила краєзнавчі та літературні лекції для слухачів «Університету ІІІ віку» Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Покров (2018-2019 роки).

Зараз в центральній міській бібліотеці для дорослих працює 7 бібліотечних та 1 технічний працівник.

Бібліотека забезпечує швидкий та ефективний доступ користувачів до інформаційних ресурсів. На сьогоднішній день Центральна міська бібліотека для дорослих обслуговує понад 4 тисячі користувачів, працює 2 клуби за інтересами «Бібліотека. Книга. Молодь» та пен-клуб «Покров літературний» (створено у 2018 році).

Сьогодення

В умовах інформатизації суспільства першочерговим завданням для бібліотеки є впровадження в діяльність інформаційно-комунікаційних технологій, які допомагають зробити бібліотеку більш доступною, привабливою та ефективною.

В умовах децентралізації змінюється і модель сучасної бібліотеки. Розвиток бібліотеки заради громади.

Пандемія коронавірусу внесла суттєві корективи в роботу ЦМБ, вплинула на проведення масових заходів, негативно позначилася на відвідуваності бібліотеки. Завдання, поставлені у програмі діяльності на 2020 рік, виконані у повному обсязі тільки за І квартал.

У 2020 році колектив ЦМБ зосередився на професійному розвитку. Працівники ЦМБ опановували дієві інструменти онлайн-діяльності: сервіси бібліотек у дистанційному режимі, дистанційне бібліотечно-інформаційне обслуговування; web-інформування, значної уваги приділили розвитку власних медіапродуктів. Група в соціальній мережі Facebook, де бібліотекарі впроваджують наступні форми роботи: флешмоби і челенджі, онлайн-презентації, розповіді про видатних людей, подкасти, відеоогляди та віртуальні виставки.

За 2020 рік бібліотекарі ЦМБ підвищували професійну компетенцію. Отримано 6 сертифікатів за успішне проходження курсу ВУМ «Бібліотека – відкритий публічний простір» та 3 сертифікати «Бібліотеки у досягненні Цілей сталого розвитку».

Бібліотека – це особливий простір з особливою енергетикою, настроєм, затишком. Тут можна зустріти відомих людей міста, побувати на презентаціях, виступах, побачити виставки творів мистецтва. Люди різного віку приходять сюди не лише за книгою, а й поспілкуватись, взяти участь у масовому заході, тренінгу, майстер-класі, у засіданнях пен-клуб «Покров літературний», відвідати бібліотечний кінозал, змістовно провести своє дозвілля. Мешканці міста мають можливість відвідати уроки комп’ютерної грамотності, створені безбар’єрні умови для людей з інвалідністю.