Бібліотека-філія № 1

Історична довідка

Починалося все у 1968 році. Саме тоді було прийнято рішення Орджонікідзевської міської Ради про створення міської дитячої бібліотеки з 01 серпня 1968 року. На посаду завідуючої була прийнята Волчкова Алевтина Гаврилівна. Виконком міської Ради виділив кошти на придбання книг і обладнання. За короткий термін на Орджонікідзевському рудо-ремонтному заводі виготовили найнеобхідніший бібліотечний інвентар: стелажі, вітрини для книжкових виставок, шухляди для книг і формулярів. Для бібліотеки виділили приміщення у тодішньому центрі міста. Воно займало дві кімнати у міському будинку піонерів по вул. Калініна, буд. 5. Одна з кімнат була абонементом, друга – читальним залом.

Збереглася перша книга наказів по Орджонікідзевській міській дитячій бібліотеці, розпочата 05 вересня 1968 року. Наказом №1 на посаду бібліотекаря була прийнята Суха Раїса Василівна. Наказом №2 прийнята прибиральницею Голубєва Анна Зінов’євна. Тоді Алевтина Гаврилівна зібрала свій нечисленний колектив і сказала: «Ми тут надовго і ми будемо працювати дружно, злагоджено. Ніяких пересудів і недомовок у нас не буде». Так воно і було протягом багатьох років.

Книг спочатку було дуже мало, їх приносили з дому мешканці міста. Перша інвентарна книга була розпочата 26 серпня 1968 року. Перша книга, записана у ній, називалася «Детям о Ленине!» (1967 року видання) і коштувала вона 43 копійки. Термін користування книгою було обмежено до мінімального, згадувала пізніше Алевтина Гаврилівна, оскільки бажаючих почитати було значно більше, ніж самих книг.

Поступово книжкові надходження збільшилися. В комплектуванні фонду велику допомогу надавали Дніпропетровська обласна дитяча бібліотека та Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат. 18 березня 1969 було закінчено першу інвентарну книгу. В ній записано 5025 книг. Бібліотека почала передплачувати також низку пізнавальних і науково-популярних журналів та газет. Зростав фонд бібліотеки, зростали кількість користувачів і відвідувань.

Згідно облікових документів найбільшу кількість надходжень було отримано у 1988 році – 2608 примірників, а бібліотечний фонд тоді становив понад 44 000 примірників дитячих книг.

Для пропаганди книги та читання працівники бібліотеки організовували книжкові виставки з актуальних тем, відкриті перегляди літератури, проводили читацькі конференції, зустрічі з цікавими людьми, обговорення, диспути.

Дитяча бібліотека працювала за планом: кожному працівнику належало записати за рік 1 тисячу читачів. Максимальна кількість взятих у тимчасове користування книг – 5 примірників, термін повернення – 15 днів.

Режим роботи бібліотеки для дітей був комфортним: щодня з 9 до 17 години, з вихідним днем у суботу. Бібліотека обслуговувала всі категорії дитячого населення міста: дошкільників, учнів 1-х – 8-х класів, керівників дитячого читання – батьків, вихователів, вчителів.

Відповідно до збільшення кількості користувачів та книжкових надходжень, і штат працівників теж збільшився. З 1968 року по 1974 рік він становив 6 працівників, які були спеціалістами з бібліотечною освітою.

Колектив злагоджено працював багато років. Вони стояли біля витоків і розбудови дитячої бібліотеки у місті. Назвемо їхні імена: Волчкова Алевтина Гаврилівна, Суха Раїса Василівна, Савченко Варвара Іванівна, Кравцова Марія Мар’янівна, Губа Любов Іванівна, Таран Ганна Федорівна, Русінова Галина Михайлівна, Літвінова Галина Петрівна, Волкова Тетяна Євгенівна. Саме ці люди працювали у бібліотеці не один десяток років і віддали їй часточку свого життя, а тепло своїх сердець – дітям.

Успішна робота бібліотеки багато у чому залежить від її керівника. За весь період існування бібліотеку очолювали:

1968–1988 роки – Волчкова Алевтина Гаврилівна

1988–1994 роки – Волкова Тетяна Євгенівна

1995–2003 роки – Литвинова Галина Петрівна

2003–2010 роки – Потапова Наталія Володимирівна

З 2011 року – Литвиненко Тетяна Іванівна.

У 1979 році бібіліотеку перемістили в нове приміщення за адресою вул. Калініна, буд. 7. Нове приміщення було набагато більшим. Просторі та світлі кімнати для обслуговування користувачів вмістили в себе значно більше стелажів із книгами, книжкові вітрини, столи, стільці та іншу бібліотечну техніку. Було розділено книжковий фонд для молодших і старших школярів. Утворилося два повноцінні відділи: було облаштовано абонемент і читальний зал для дошкільнят і учнів 1–4 класів, абонемент і читальний зал для учнів 5–9 класів, два книгосховища.

З 1980 року у дитячій бібліотеці створено театр ляльки і книги. Його назвали на честь казкового героя – «Буратіно». Про історію його створення слід розповісти окремо.

На одному з обласних семінарів, які регулярно відвідувала директор ЦДБ, для покращення роботи дитячих бібліотек з наймолодшими користувачами, було рекомендовано придбати бібліотечні лялькові театри. Головною метою таких театрів у бібліотеках була «екранізація» літературних творів – казок, віршів, оповідань.

Оскільки Орджонікідзевська ЦДБ була зацікавлена в якнайширшій пропаганді книг, у 1979 році у радянській мережі магазинів «Книга – поштою» було замовлено кілька комплектів ляльок. Вони не змусили себе довго чекати і восени з міста Москва прийшло кілька посилок. Комплекти ляльок було підібрано за казками: «Колобок», «Рукавичка», «Курочка-ряба». Окремо було два комплекти ляльок-звірів: зайчик, лисичка, вовк, ведмідь, жаба, курочка, їжак. Ще були у посилках набори просто лялькових голівок – так званий пальчиковий театр. До нього додавалася лялькова одежа, але можна було виготовити і якусь іншу, потрібну для того чи іншого спектакля. До всього цього лялькового розмаїття додавався репертуарний збірник.

Технічні працівники дитячої музичної школи виготовили «ширму». Працівники дитячої бібліотеки виготовили декорації. Так спільними зусиллями ляльковий театр був готовий до роботи. Відповідальна місія очолити його випала Літвіновій Галині Петрівні – старшому бібліотекарю молодшого відділу ЦДБ. Вона пропонувала відвідувачам молодшого відділу стати юними акторами лялькового театру. Діти погоджувались, наввипередки розподіляли ролі, бігли після уроків до бібліотеки, репетирували. Їм було цікаво не так грати певну роль, чи озвучувати персонажа, як погратися незвичайними ляльками. Але наполеглива робота керівника спрямовувала роботу у правильне русло. У процесі цієї роботи формувалися навички водіння ляльок, добір та обробка текстів, набувався досвід у керівника і акторів.

Першою, дебютною виставою була «Книжкова лікарня». Її текст взяли з репертуарного збірника. Тема була актуальною – дбайливе ставлення до книги. Готувалися ретельно, хвилювалися. Прем’єра відбулася у 1980 році. Школярі показали виставу для дошкільників. Успіх був неймовірний. Першими акторами були Юля Волкова, Катя Шевченко, Оксана Савченко.

Таким чином у бібліотеці у 1981 році створився гурток юних лялькарів. Він носив назву «Буратіно». У ньому завжди набиралося з десяток постійних учасників, а решта – тимчасові. Діти – це такий непосидючий контингент. Вони швидко захоплюються справою, але і швидко розчаровуються, шукаючи інше захоплення, швидко підростають, переходять з класу в клас, у них з’являються інші інтереси і справи. Тож у ляльковому театрі ляльки і книги «Буратіно» охочих акторів було багато, а вірних цій справі – одиниці.

Важко перерахувати, скільки дітей займалися у гуртку за весь час його існування з 1981 по 2016. В більшості своїй це були дівчатка. Галина Петрівна Літвінова з ними не тільки розучувала сценки, п’єски, спектаклі, а і давала їм початкові знання театрознавства, історії театру взагалі і лялькового зокрема, давала уроки постановки голосу, тримання і руху ляльок. Разом з дітьми виготовлялися елементи декорацій, добирався музичний супровід, обговорювався репертуар. Керівник заохочувала дітей маленькими призами, солодкими подарунками. З роками накопичувався репертуар і досвід. Гурток переріс у клуб. Учасники розробили свій статут. Метою клубу були об’єднання юних користувачів бібліотеки на основі спільних інтересів до читання, розвиток творчих здібностей та акторських навичок. Його девіз – «Тепло своїх долонь ми друзям віддаємо».

На кожному занятті з дітьми проводилися хвилинки-веселинки, конкурси на правильне вимовляння скоромовок, вікторини. Діти любили неформальне спілкування, рівноправне ставлення до них, тому часто репетиції супроводжувалися чаюванням, щирими дружніми бесідами. Це зігрівало і зближувало колектив. Члени клубу ляльки і книги «Буратіно» брали активну і безпосередню участь у обласних та Всеукраїнських конкурсах, наприклад «Книгоманія», різного роду обласних конкурсах, краєзнавчих мандрівках, фотоконкурсах.

Працівники дитячої бібліотеки теж оволоділи мистецтвом ляльководіння. А згодом ляльковий театр став неабиякою знахідкою для роботи з дошкільниками. Діти із задоволенням дивляться лялькові вистави за літературними творами, щиро вірять в казку, коментують, підказують, плескають у долоньки. Він значно підвищує ефективність роботи бібліотеки у популяризації книги.

В репертуарі цього міні-театру ряд вистав за творами дитячих письменників, казки літературні і на сучасний лад, історії про виховання добра, дружбу, про повагу до книги: «Пих», «Колобок», «Чарівна квітка», «Капризка», «Книжкова лікарня», «Кіт Матроскин» та інші, всього понад 30 творів. Їх розробляють самі працівники бібліотеки, беруть із репертуарних збірників, і просто використовують готові літературні твори.

Театр є родзинкою, вдалим поєднанням бібліотечної роботи з елементами мистецтва. Особливе задоволення спостерігати за щасливими оченятами дітей, які у бібліотеці зустрічаються з казкою, щиро сприймають лялькове дійство, переймаються подіями, сміються, плескають у долоньки. Був, навіть, випадок, коли актори з ляльками вийшли на поклон, щоб діти бачили, хто робить для них казку, а один хлопчина розплакався. Він розчарувався в тому, що це несправжні ляльки, він так щиро вірив у їх існування.

У 1981 році на базі Орджонікідзевської міської бібліотеки для дітей відбувся обласний семінар по обміну досвідом роботи з читачами-дітьми різних вікових категорій, на який прибули працівники дитячих бібліотек області. Це було своєрідним екзаменом для працівників бібліотеки і почесною місією.

З роками, з часом, робота дитячої бібліотеки удосконалювалась, змінювалась. Цей процес невпинний. За велінням часу, у кінці 90-х років минулого століття, бібліотека стала надавати відвідувачам додаткові платні послуги, що сприяло активному поповненню книжкових фондів новими надходженнями, покращенню матеріально-технічної бази. Це був один з кращих періодів роботи дитячої бібліотеки. Це пов’язано з історичними змінами в Україні. Саме у той період почало розквітати книговидавництво, і також дитяче. З’явилося багато нових авторів, цікавих пригодницьких і гостросюжетних книг (Дж. Ролінг, Р. Л. Стайн), книг, які раніше були дефіцитними (О. Дюма, Д. Дефо, В. Скотт, Ф. Купер, А. К. Дойл). Прочитати нові цікаві книги було багато бажаючих. Це стосувалося старшого відділу бібліотеки. Плата за них була символічною – 05 копійок за один день користування. Такі цікаві книги читалися швидко – 2-3, максимум – 5-7 днів. Тоді популярність, відвідуваність та книговидача бібліотеки зросли у рази. Зароблені кошти збиралися і на них купували нові цікаві книги, спочатку самостійно, а коли кошти стали суттєво збільшуватись – централізовано. Коли фонди бібліотеки суттєво пішли на оновлення, було введено плату за користування бібліотекою – 1 гривня на рік (така плата за послуги бібліотеки була введена по всій Україні). Було запроваджено також додаткові платні послуги, такі як: «нічний абонемент» (видача книг з читального залу на ніч додому), резервування книг підвищеного попиту, видача книг з читального залу на копіювання та інші. Всі ці нововведення сприяли розвитку бібліотеки як книгозбірні, як осередку для набуття знань і змістовного відпочинку.

У 2008 році бібліотека відзначила свій 40-річний ювілей. Це була подія загальноміського масштабу. До неї ретельно готувалися. У бібліотеці було зроблено косметичний ремонт. Саме ж свято було проведено у Всеукраїнський день бібліотек – 30 вересня. Бібліотеку привітала міська влада, громадськість, політичні партії міста, підприємці, шанувальники. Дякуючи їм у бібліотеці з’явився комп’ютер, два телевізори, DVD – плейєр, нові книги, м’які іграшки для лялькового театру.

З натхненням і творчо бібліотека продовжила свій подальший шлях по життю, несучи свою просвітницьку місію, а вся її робота була спрямована на залучення до читання якнайбільшої кількості дітей різних вікових категорій та всіх груп організаторів дитячого читання.

У вересні 2013 року центральна міська бібліотека для дітей відзначила свій черговий ювілей – 45 років. Ювілей бібліотеки пройшов без зайвої помпезності, але щирі і вірні друзі не забули її привітати, і завжди залишаються з нею. Цей життєвий рубіж бібліотека зустріла достойними показниками. Кількість її відвідувачів не зменшилась. До цієї визначної дати дитяча бібліотека підготувала і випустила путівник «Міська дитяча бібліотека», мандрівку дитячою бібліотекою «Як стати хорошим читачем» та дайджест «Роки бібліотеці до лиця. Дитячій бібліотеці 45 років».

У 2018 році Центральна дитяча бібліотека відзначила свій 50-річний ювілей.

До цієї визначної дати було випущено брошуру «Центральна бібліотека для дітей міста Покров. Історія і сьогодення».

Сьогодення

В усі роки своєї діяльності дитяча бібліотека надавала можливість усім категоріям користувачів-дітей безкоштовно користуватися книгою, журналом, газетою.

Щорічно бібліотека обслуговує понад 2000 користувачів. Діти записуються до бібліотеки разом з батьками, це дошкільники та учні початкових класів, відвідують бібліотеку самостійно та групами. Особливо результативними є колективні відвідування. Їх перевага полягає в тому, що діти знайомляться з бібліотекою, її відділами, книжковими ресурсами. Часто це буває масовий захід. Потім вони можуть приходити до відповідного відділу бібліотеки самостійно, індивідуально, користуватися літературою за бажанням чи потребою.

Традиційно щороку у вересні бібліотека посвячує першокласників у читачі, видаючи при цьому своєрідне посвідчення, або медаль «Юний читач дитячої бібліотеки».

Книжковий фонд дитячої бібліотеки є універсальним, і становить понад 26000 примірників. Він включає в себе довідково-інформаційні видання – енциклопедії, словники, довідники відповідно до віку відвідувачів; літературу з усіх галузей знань – природничо-наукову, історичну, по мистецтву і спорту, мовознавству та літературознавству, художню літературу; краєзнавчу літературу; педагогічну для організаторів дитячого читання.

Бібліотечні фонди і масова робота дитячої бібліотеки допомагають дітям засвоїти соціальний досвід свого народу, привернути увагу до культурних і духовних надбань, сформувати громадянина незалежної України і просто культурну освічену людину. Саме ці принципи лягли в основу соціокультурної та популяризаційної діяльності міської дитячої бібліотеки. У цьому напрямку бібліотека завжди підтримувала, і підтримує зараз, тісні зв’язки зі школами міста, шкільними бібліотеками, будинком творчості дітей та юнацтва, школами естетичного виховання. Вони є партнерами і конкурентами одночасно.

Щороку центральна міська бібліотека для дітей міста Покров проводить близько 150-ти масових заходів різних форм і напрямків роботи, від колективних відвідувань, показів лялькових вистав, пізнавальних екскурсій до загальноміських конкурсів. Вони проходять у стінах бібліотеки, за її межами – на вулицях, та в шкільних класах. До їх проведення бібліотека залучає відомих людей, творчих особистостей, почесних громадян, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, воїнів-інтернаціоналістів.

Особливо напружені дні у бібліотеці під час канікул. Травень-червень, час літньої школи, бібліотека приймає по декілька груп за день. Використовуються всі форми бібліотечної роботи: екскурсії, бесіди, огляди, мандрівки, відеоранки, вікторини, конкурси – переважно розважального характеру. Величезним успіхом користується ляльковий театр. В особливо святкові дні – такі, як день захисту дітей – бібліотекарі самі стають акторами, переодягаються казковими героями і дають вистави. З успіхом використовується у проведенні масових заходів відеопідтримка, як вдале доповнення на ту чи іншу тему.

Бібліотека бере участь у Всеукраїнських, обласних та міських конкурсах. За останні кілька років читачі дитячої бібліотеки взяли участь у: сімейному конкурсі «Пам’ять мого роду», обласній літературно-краєзнавчій подорожі «Мандруємо рідним краєм», у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Книжкові майстри», у міському конкурсі дослідницьких робіт «Чорнобиль та Східна Україна. Портрети і долі. 1986 – 2016 рік», у конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд», літературному конкурсі для дітей та юнацтва «Краю мій, барвисте Придніпров’я», обласному літературному конкурсі творчих робіт «До рідного слова торкаюсь душею», Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання», обласному конкурсі відгуків на твори сучасних українських письменників «ВООК-симпатія 2018», Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули 2018». Крім того, бібліотека провела багато конкурсів на своєму бібліотечному рівні: щорічні бенефіси читача, «Бібліопанночка», «Найкраща телеграма Дідові Морозу», «Мій портрет у бібліотечному інтер’єрі», «Моя бібліотека майбутнього».

Центральна бібліотека для дітей міста Покров сьогодні активно популяризує читання, прагне стати справжнім культурним центром, центром інформації, осередком змістовного дозвілля. У бібліотеці також можна вивчити уроки, поспілкуватися з ровесниками, відзначити свято, малювати, читати вголос, ремонтувати книги, подивитися лялькову виставу і взяти в ній участь, переглянути мультик. До послуг юних користувачів – мережа Інтернет, куточки відпочинку. В бібліотеці комфортний температурний режим, приміщення чисті, світлі. Персонал бібліотеки уважний і завжди надасть потрібну книгу, інформацію, довідку.

Особливої уваги заслуговує проблема дозвілля дітей. Дитяча бібліотека завжди надавала цьому питанню великого значення. Кілька останніх років поспіль у бібліотеці працюють клуби: «Книголюб», «Ми – читайлики», та ляльки і книги «Буратіно». Змістовно і з користю бібліотека пропонувала дітям проводити час у її приміщенні. Працівники бібліотеки старалися урізноманітнити роботу в клубах цікавими розважальними елементами, чаюванням, пригощанням, спілкуванням, переодяганням у казкові персонажі. Такі прийоми зближують аудиторію, дають змогу розкритися талантам.

У 2016 році великої популярності серед відвідувачів старшого відділу ЦДБ набула креатив-лабораторія «Фантазія і ваших рук дива». Рукоділля, виготовлення усіляких корисних дрібничок для побуту, для навчання, для творчості, стали цікавими відвідувачам бібліотеки. Заняття у креатив-лабораторії «Фантазія і ваших рук дива» у 2017 році передбачали продовження виготовлення поробок з природного та підручного матеріалів. Це спроба залучити дітей до творчості, до прикладного мистецтва і разом з тим активне щире спілкування присутніх, обговорення шкільних і побутових проблем, творчі суперечки, змістовне дозвілля. У 2018 році ця креативна майстерня стала агенцією корисних умінь. Інформація про роботу цієї агенції корисних умінь подається у соціальній мережі Facebook, познайомитися з нею може кожен бажаючий і стати членом цієї веселої компанії теж може бути кожен.

На молодшому відділі працює читай-компанія «Ми – читайлики». Її основною задачею є: привернути увагу наймолодших відвідувачів бібліотеки до книги і читання шляхом голосних читань кращих творів дитячої літератури вітчизняних та зарубіжних авторів.

Клуб «Книголюб». Основними завданнями і метою клубу є і залишається згуртування дітей навколо спільного інтересу, читання, популяризація дитячої книги та бібліотеки серед різних вікових категорій користувачів – дітей, допомога у внутрішній роботі бібліотеки. Членами клубу є читачі середнього шкільного віку.

Для того, щоб привернути увагу городян, залучати до читання різні категорії населення, дитяча бібліотека продовжує активно використовувати такі форми роботи як флешмоби, бібліодесанти, літературні лавочки, читальні зали під відкритим небом, різноманітні вуличні акції. Ми діємо за принципом: якщо читач не йде до бібліотеки, то бібліотека йде назустріч читачеві. До таких акцій ми залучаємо своїх кращих відвідувачів, добровільних помічників, членів клубів. Разом з ними ми роздаємо мешканцям міста рекламну продукцію про бібліотеку – візитівки, закладки, листівки, календарики, цікавимось літературними уподобаннями, проводимо соціологічні дослідження. Адже немає кращої реклами бібліотеки як її користувачі.

Працівники і постійні відвідувачі ЦДБ міста Покров однозначно вважають, що бібліотека для дітей потрібна, необхідна, актуальна. Бібліотечний простір повинен вражати і надихати, необхідні нові концепції оформлення дизайну фізичного простору бібліотеки. Бібліотека повинна бути естетно приваблива для того, щоб діти могли там знаходитися, вчитися і гратися. Приміщення повинні бути просторими, світлими, теплими в холодну пору року і прохолодними влітку. Меблі – яскравого кольору без гострих елементів, комфортні стільці, зручні столи. Для цього бібліотека робить усе можливе своїми силами: у 2018 році розширила площу для змістовного відпочинку в рекреаційній зоні бібліотеки.

У 2018 році бібліотека для дітей взяла участь у міській цільовій програмі «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Покров на 2018-2021 роки». Вона розробила і запропонувала до розгляду і підтримки громади проект «Бібліотека для дітей - інформаційний, освітній, інтелектуальний, культурний та дозвіллєвий простір». Основним завданням проекту було: обладнати ЦДБ сучасними меблями, комп’ютерною технікою, розвиваючими та логічними іграми, об’ємними конструкторами, матеріалами для творчості. Бібліотечну територію трансформувати в інтерактивний та комфортний простір для гри і читання, для самоосвіти і змістовного дозвілля, безкоштовно задовольняючи цим потреби дітей усіх вікових категорій. Цей проект деякий час був у числі лідерів, але не потрапив у число переможців.

Сучасний бібліотечний простір – це не стільки простір для книги і інших носіїв інформації, стільки простір для користувача, його душі та творчості. На сучасному етапі змінилися переваги дітей, їх пізнавальні та читацькі інтереси, джерела одержуваної інформації. Особливо це відчувалося у 2020 році, який кардинально змінив усі вектори і напрямки роботи не тільки дитячих бібліотек, а й усього суспільства.

Центральна дитяча бібліотека міста Покров твердо стоїть на позиціях активного дитячого читання, читання саме паперової книги для навчання і для відпочинку, навіть, попри карантинно-обмежувальні заходи.

За 2020 рік ЦДБ працювала з користувачами повних 5 місяців, з яких 02 січня – 12 березня без будь-яких обмежень, повноцінно. У вересні – листопаді – з обмеженням доступу.

Пандемія коронавірусу внесла суттєві корективи в роботу ЦДБ, вплинула на проведення масових заходів, негативно позначилася на відвідуваності бібліотеки, і, взагалі, втрата активного користувача офлайн відчутно позначилася на усій діяльності ЦДБ. Завдання, поставлені у програмі діяльності на 2020 рік, виконані у повному обсязі тільки за І квартал.

Однак, і в умовах карантину, користувачі ЦДБ взяли участь у Всеукраїнському конкурсі фотомалюнка «Мрійник року» та Всеукраїнському конкурсі дитячого читання «Книгоманія 2020».

Влітку, працюючи в умовах адаптивного карантину без обслуговування користувачів, було зроблено багато внутрішньої роботи:

- Завершено переведення бібліотечного фонду ЦДБ на УДК: упорядковано фонди усіх відділів та внутрішнє наповнення каталогів ЦДБ.

- У липні 2020 року у коридорі та холі ЦДБ зроблено косметичний ремонт стін та пофарбовано підлогу. У серпні – пофарбовано підлогу у читальному залі для учнів 5 – 9 класів.

- На площину соціальних мереж перейшли масові заходи – переважно книжкові викладки, презентації новинок, фотоколажі, тощо.

- Влітку ЦДБ запропонувала своїм користувачам взяти участь у онлайн зустрічі з письменниками, які організував Форум видавців на платформі ZOOM – 17-18 червня; а також участь у Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання 2020» та Всеукраїнському конкурсі «Творчі канікули».

- Не припинялося ведення електронного каталога ЦБС.

- 21-24 липня всі працівники ЦДБ зареєструвалися на платформi громадянської освіти ВУМ і прослухали курс лекцій на тему «Бібліотека – відкритий публічний простір», пройшли відповідне тестування і отримали сертифікати.

У 2020 році розпочато роботу над творчим краєзнавчим проєктом «Алфавіт мого міста», який являтиме собою друковане видання з короткими відомостями про всі визначні місця, пам’ятні знаки, заклади і об’єкти міста Покров. Інформація буде розташовуватися в алфавітному порядку і супроводжуватися фотознімками. Робота виконана на 80%, зібрано великий фотоархів, систематизовано відомості про пам’ятники, меморіальні дошки, заклади культури та освіти.

У вересні в ЦДБ було започатковано відеочитання творів сучасних українських письменників у рамках читай-компанії для наймолодших користувачів бібліотеки «Ми – читайлики». Ці читання стали популярними і поступово розширилися рубриками «Невідоме про відоме» та «Народознавчий калейдоскоп». А згодом ЦДБ стала залучати до популяризації читання у відеоформаті своїх юних користувачів.

Із розвитком новітніх технологій і різноманітних носіїв інформації перед бібліотекою стоїть завдання не втратити свій імідж, заохочувати постійних читачів та залучати нових до читання. Крім уже існуючої сторінки на Facebook, ЦДБ створила сторінку в соціальній мережі Instagram, де знайшла велику кількість прихильників і друзів. А ще всі свої відеосюжети розміщувала на YouTube – каналі «ЦБС Покров». Бібліотека активно популяризувала книгу на вуличних акціях не зважаючи на погодні умови, а з масовими заходами бувала у шкільних класах.

Бібліотека для дітей є повноправним членом міської громади і позиціонує себе у суспільстві як книжкову скарбницю, як небайдужого учасника всіх міських подій, загальноміських свят, вшанування пам’яті героїв війни, воїнів-інтернаціоналістів, воїнів ООС, ліквідаторів аварії на ЧАЕС, бере участь у міських толоках.

Приміщення усіх відділів ЦДБ охайні, чисті, естетично привабливі, тепловий режим – комфортний.

Усі працівники дитячої бібліотеки мають спеціальну освіту, багаторічний досвід роботи, постійно підвищують свій професійний і загальноосвітній рівень, що забезпечує кваліфіковане обслуговування всіх категорій користувачів, якісне надання бібліотечних послуг. У 2020 році професійне навчання відбувалося в онлайн-режимі і зайняло чи не найбільше часу, ніж у будь-який попередній рік.

Проблемними залишаються питання поновлення книжкових фондів, придбання сучасної електронної та мультимедійної техніки, меблів.