2. Atmosfäär

2.7. Kliimadiagrammid






Kliima näitlikustamiseks kasutatakse kliimadiagramme. Diagrammil kujutatakse joonega temperatuuri ja tulpadega sademete hulka. Vasakpoolne vertikaalskaala näitab sademete hulka millimeetrites ning parempoolne temperatuuri kraadides. Alumisele horisontaalskaalale on märgitud kalendrikuude numbrid või algustähed.

Skaalad on teineteise suhtes paigutatud nii, et kui sademete tulp ulatub temperatuuri joonest kõrgemale, on kliima niiske. Siis langeb sademeid rohkem, kui aurub. Kui tulp jääb madalamale, on kliima kuiv – kõik, mis sajab, aurub.

Kliimadiagrammile on lisatud paiga nimi, aastane sademete hulk ja aasta keskmine õhutemperatuur. Mõnikord on diagrammile kirjutatud ka vastava koha geograafilised koordinaadid.

Irkutskis valitseb parasvöötme mandriline kliima. Sademeid on suhteliselt vähe, suvel rohkem, kui talvel. Aastas on sademeid kokku 418 mm. Umbes pool aastat on keskmine temperatuur alla nulli. Aasta keskmine temperatuur on -0,6 °C.

See diagramm näeb natuke teistmoodi välja, aga põhimõtted on samad. Hondurases asuva Tela kliima on stabiilselt soe, et mitte öelda palav. Aasta keskmine temperatuur on 25,6 °C. Sademete hulk on nii suur, et tulbad ei mahuks diagrammile ära, sellepärast on poole skaala pealt muudetud mõõtkava. Sademeid on aastas keskmiselt 2587 mm. Sademed ületavad aurumist. Märtsis on sademeid märgatavalt vähem, kui teistel kuudel.