Евакуація

Тривожний рюкзак учня для безпечного перебування в укритті.

Вміст рюкзаку - є рекомендованим. Рюкзак НЕ ПОВИНЕН БУТИ ВАЖКИМ!

ОПОВІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ПРО НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

“УВАГА ВСІМ!” – це головний сигнал цивільного захисту. Подається включенням сирен для привернення уваги населення в екстремальних випадках.

Почувши цей сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення оперативного чергового Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації. Тим, хто знаходиться на вулиці, слід зайти в установу, магазин, де попросити зробити теж саме.

На кожний випадок загрози надзвичайних ситуацій готуються варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).

Вислухавши це повідомлення кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

Повідомлення включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (район, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях.

ЗМІСТ КОЖНОГО ПОВІДОМЛЕННЯ буде залежати від екстремальних умов, розмірів, тривалості та масштабів можливих наслідків надзвичайних ситуацій, ступеню небезпеки факторів ураження для населення та стану рятувальних і невідкладних аварійних відновлювальних робіт.

Варіанти повідомлень:

1. При аварії на хімічно небезпечному об’єкті

“УВАГА! Говорить Департамент цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації.

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні (дата, місяць і час) відбулася аварія на (місце) з викидом в повітря хлору. Хмара зараженого повітря поширюється у (такому-то) напрямку з швидкістю км/г . В зону хімічного зараження потрапляють: (іде перерахування масивів і вулиць).

Жителям масивів і вулиць (іде перелік) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків). У підвалах, нижніх поверхах не ховатися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця та підвальні приміщення.

Жителям (масивів і вулиць) негайно залишити квартири (будинки), об’єкти господарської діяльності за планом евакуації і виходити у райони (такі-то).

Всім громадянам надягти засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, дитячі протигази, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватяну марлеву пов’язку або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди.

Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з нашими вказівками.”

2. При аварії на радіаційно небезпечному об’єкті

“УВАГА! Говорить Департамент цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації.

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) відбулась аварія на Чорнобильській атомній станції з викидом в повітря радіоактивних речовин. Хмара радіоактивного повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне міста Черкаси через … (хв., год.). В зону можливого випадання радіоактивних опадів потрапляють: … (іде перерахування районів, масивів, вулиць).

Жителям … (масивів, вулиць) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків) та місць утримання сільськогосподарських тварин. Пам’ятайте, що підвальні, заглиблені і загерметизовані приміщення є надійним місцем укриття від радіоактивних опадів.

Всім громадянам прийняти препарат йоду та привести у готовність засоби індивідуального захисту органів дихання і шкіри і постійно тримати їх при собі. По нашій команді або при необхідності одягніть їх. При собі майте плівкові (полімерні) накидки, плащі або куртки.

Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з нашими вказівками. ”

3. При загрозі катастрофічного затоплення частини території міста

“УВАГА! Говорить Департамент цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації.

ГРОМАДЯНИ! Сьогодні …(дата, місяць і час) внаслідок……..(указати чого) розпочалося руйнування греблі водосховища Київської та Канівської ГЕС, що може призвести до утворення хвилі прориву і катастрофічного затоплення частини території наступних районів міста Черкаси: . (перелік районів, масивів і вулиць).

Населенню, що проживає на території (районів, масивів, вулиць) міста Черкаси перенести необхідні речі на горища, верхні поверхи будинків, підготувати необхідний одяг і взуття, зібрати продукти харчування. Перед виходом вимкнути електроенергію, газ і самим вийти в безпечні райони (перерахувати які). Там пройти реєстрацію на збірних евакопунктах (вказати адресу).

Якщо ви не змогли залишити зону катастрофічного затоплення, підготуйте підручні плаваючі засоби та підніміться на верхні поверхи будинків і споруд.

Про отриману інформацію сповістіть сусідів, надайте допомогу старим і хворим. За будь-яких обставин не втрачайте самовладання, не піддавайтесь паніці.

Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з нашими вказівками і чекайте на допомогу аварійно-рятувальних сил. ”

4. При загрозі інфекційних захворювань (епідемій) на території міста

“УВАГА! Говорить Департамент цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації.

ГРОМАДЯНИ! На території …. (яких районів, масивів) міста з’явилися окремі випадки захворювання населення особливо небезпечними інфекційними захворюваннями на … (вказати які хвороби), що можуть перейти в епідемію. Потерпілі вживали в їжу продукти, закуплені на стихійних ринках, що не пройшли лабораторного контролю.

ГРОМАДЯНИ! Ті, які спілкувалися з потерпілими та у яких з’явилися наступні симптоми … (вказати які) повинні негайно звернутися в лікувальні заклади для отримання необхідної медичної допомоги.

Попереджуємо громадян про небезпеку захворювання внаслідок споживання продуктів, які придбані на стихійних ринках міста.

ГРОМАДЯНИ! Дотримуйтесь особистої і громадської гігієни. Бережіть здоров’я і життя як своє особисте, так і оточуючих людей.


Як діяти населенню в разі виникнення надзвичайних ситуацій? Поради

Оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій здійснюється через мережу дротяного мовлення, а також через місцеві радіомовні станції і телебачення та пересувні автомобілі, які оснащені гучномовцями.

1) Як діяти при проведенні евакуації?

Перед повідомленням про порядок та початок евакуації буде подано звуковий сигнал «УВАГА, ВСІМ!» – сирени і переривисте звучання електросирен.


Почувши цей сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення про надзвичайну ситуацію та порядок дій. Тим, хто знаходиться на вулиці, слід зайти в установу, магазин, де попросити зробити теж саме.


На кожний випадок надзвичайних ситуацій підготовлено різні варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.


Уподовж 5 хвилин після подачі звукових сигналів передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію. Вислухавши повідомлення, кожний громадянин повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

Якщо сигнал застав вас у транспорті, громадському місці – необхідно уважно і спокійно вислухати повідомлення, визначитись, де поблизу знаходяться найближчі укриття, якнайшвидше добратися туди й укритися в них.

Пам’ятайте!

Висока організованість та дисципліна кожного громадянина – головне під час евакуації!

Загальні правила:

– Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

– Уточніть місце найближчого укриття (приміром, підвальне приміщення, метрополітен, паркінг).

– Підготуйтеся: при виході з собою упакуйте в герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас питної води та консервованих продуктів на 2-3 доби, найпростіші засоби санітарної обробки та гігієни. Дітям дошкільного віку вкласти в кишеню або пришити до одягу записку, у якій вказати прізвище, ім’я та по-батькові дитини та батьків і домашню адресу.

– Обов’язково взяти з собою засоби індивідуального захисту (протигази, респіратори, марлеві пов’язки).

– Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі.

– На збірних евакуаційних пунктах уважно слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.