1986 Class A Regional Scores
Aledo Sectional
Alexis
Alwood 61-44 ROVA
Knoxville 86-46 Alexis
Williamsfield 50-48 Yorkwood
Galva 55-49 Winola
Alwood 70-57 Knoxville
Williamsfield 51-49 Galva (OT)
Alwood 62-42 Williamsfield
Farmington
Princeville 62-37 Brimfield
Farmington 75-56 Yates City
Peoria Heights 72-56 Elmwood
Peoria Bergan 71-56 Dunlap
Princeville 50-31 Farmington
Peoria Bergan 77-59 Peoria Heights
Princeville 65-63 Peoria Bergan
Roseville
Monmouth 67-65 Monmouth Warren
Avon 84-49 Biggsville Union
Stronghurst Southern 70-44 Spoon River Valley
Abingdon 66-61 Roseville
Avon 72-63 Monmouth
Abingdon 54-48 Stronghurst Southern
Avon 61-51 Abingdon
Sherrard
Kewanee 60-53 Rockridge
Cambridge 75-36 Westmer
Wethersfield 50-46 Aledo
Sherrard 67-48 Orion
Kewanee 60-48 Cambridge
Sherrard 61-36 Wethersfield
Kewanee 49-48 Sherrard
Bushnell Sectional
Dallas City
Warsaw 88-53 Colchester
Hancock Central 55-54 Nauvoo-Colusa
Dallas City 82-59 Sciota NW
Hamilton 93-67 LaHarpe
Warsaw 81-54 Hancock Central
Hamilton 68-56 Dallas City
Warsaw 71-60 Hamilton
Havana
Balyki 66-44 Bushnell-PC
Lewistown 71-47 Easton
Havana 52-45 Cuba
Astoria 63-53 Table Grove VIT
Balyki 69-64 Lewistown
Havana 61-45 Astoria
Balyki 68-64 Havana
Mount Sterling
Rushville 69-57 Industry
Plymouth 67-66 Chandlerville
Augusta SE 52-36 Beardstown
Brown County 86-61 Rushville
Augusta SE 48-44 Plymouth
Augusta SE 83-81 Brown County (2 OT)
Quincy
Mendon Unity 62-49 West Pike
Liberty 71-37 Camp Point Central
Payson Seymour 58-54 Barry
Quincy ND 75-44 Mendon Unity
Liberty 72-56 Payson Seymour
Quincy ND 62-61 Liberty
Byron Sectional
Huntley
Richmond-Burton 72-56 Alden-Hebron
Huntley 64-37 North Boone
Woodstock Marian 51-49 Harvard
Marengo 81-61 Richmond-Burton
Huntley 64-55 Woodstock Marian
Marengo 56-50 Huntley
Maple Park
St. Edward 76-38 Hiawatha
Elgin Academy 67-51 Hinckley-Big Rock
Kaneland 87-50 Hampshire
Genoa-Kingston 83-70 Burlington Central
St. Edward 60-37 Elgin Academy
Kaneland 64-47 Genoa-Kingston
Kaneland 56-55 St. Edward
Mount Morris
Forreston 55-53 Franklin Center
Mount Morris def. Malta
Polo 70-68 Leaf River (OT)
Ashtom 67-42 Oregon
Mount Morris 49-47 Forreston
Polo 61-57 Ashton
Polo 48-46 Mount Morris
Stillman Valley
Winnebago 76-42 Pecatonica
Stillman Valley 77-47 Rockford Christian
Byron 94-40 Rockford Lutheran
South Beloit 48-43 Durand
Stillman Valley 55-52 Winnebago (OT)
South Beloit 50-43 Byron
Stillman Valley 43-42 South Beloit
Lemont Sectional
Chicago
Providence-St. Mel 101-36 Chicago Latin
FW Parker 81-49 Chicago Cathedral
St. Gregory 79-50 Ida Crown
St. Benedict 75-52 Quigley North
Providence-St. Mel 64-54 FW Parker
St. Gregory 54-46 St. Benedict
St. Gregory 63-62 Providence-St. Mel
Geneva
Lemont 66-44 Fox Valley Lutheran
Geneva 90-47 St. Vincent de Paul
Wheaton Christian 74-52 Mooseheart
Aurora CC 56-51 Lemont
Geneva 72-59 Wheaton Christian
Geneva 69-67 Aurora CC
Norridge
Ridgewood 48-28 Northridge Prep
Holy Trinity 71-31 Yeshiva
Driscoll 79-48 North Shore CD
Luther North 31-25 Walther Lutheran
Ridgewood 57-57 Holy Trinity
Luther North 54-42 Driscoll
Luther North 53-47 Ridgewood
Westmont
Westmont 70-50 Lisle
Timothy Christian 87-31 Harvard School
Nazareth 78-47 St. James
Hales Franciscan 71-54 Immaculate Conception
Westmont 51-37 Timothy Christian
Nazareth 59-58 Hales Franciscan
Wesmont 65-52 Nazareth
Momence Sectional
Herscher
Wilmington 60-50 Herscher
Reddick 60-50 Dwight
Gardner-South Wilmington 64-57 Coal City
Mazon-Verona-Kinsman 52-45 Reed-Custer
Wilmington 65-45 Reddick
Mazon-Verona-Kinsman 55-46 Gardner-South Wilmington
Wilmington 44-42 Mazon-Verona-Kinsman
Kankakee
Manteno 52-50 Grant Park
Momence 72-42 Beecher
Bishop McNamara 83-50 Peotone
St. Anne 66-48 Manteno
Momence 63-61 Bishop McNamara
St. Anne 65-63 Momence (2 OT)
Palos Heights
Chicago Christian 58-38 Chicago University
Illiana Christian 85-55 Morgan Park Academy
Evergreen Park 73-36 Luther East
Luther South 52-46 Willibrord Catholic
Chicago Christian 52-40 Illiana Christian
Evergreen Park 57-51 Luther South
Chicago Christian 48-35 Evergreen Park
Streator
Ottawa Marquette 76-33 Wenona
Woodland 69-45 Marseilles
Odell 68-66 Seneca (OT)
Cornell 69-56 Lostant
Ottawa Marquette 55-50 Woodland
Odell 53-44 Cornell
Ottawa Marquette 77-61 Odell
Nashville Sectional
Breese
Carlyle 62-39 Breese Central
Woodlawn 74-46 Odin
Breese ND 63-44 Sandoval
Okawville 72-60 Nashville
Carlyle 67-45 Woodlawn
Breese MD 59-51 Okawville
Carlyle 42-40 Breese MD
DuQuoin
Elverado 67-53 Zeigler-Royalton
Sesser-Valier 74-52 Tamaroa
Waltonville 75-50 Christopher
DuQuoin 85-64 Elverado
Waltonville 89-72 Sesser-Valier
DuQuoin 78-68 Waltonville
Marissa
New Athens 54-53 Marissa
Columbia 56-54 Red Bud
Waterloo 60-48 Valmeyer
Gibault 72-46 New Athens
Waterloo 60-48 Columbia
Gibault 57-44 Waterloo
Sparta
Sparta 69-49 Gorham
Coulterville 70-48 Steeleville
Chester 49-39 Trico
Pinckneyville 55-42 Sparta
Chester 66-64 Coulterville
Pinckneyville 56-41 Chester
Newton Sectional
Fairfield
Grayville 44-43 Fairfield
Crossville 75-74 Edwards County
Cisne 60-58 Wayne City
Carmi 61-40 Grayville
Cisne 82-75 Crossville
Carmi 55-42 Cisne
Flora
North Clay 71-56 Clay City
Flora 84-37 Clay City
Dieterich 59-57 St. Anthony
Teutopolis 93-65 North Clay
Flora 56-43 Dieterich
Teutopolis 67-57 Flora
Marshall
Cumberland 57-48 Marshall
Martinsville 63-51 Kansas
Neoga 63-43 Hutsonville
Casey 75-53 Cumberland
Martinsville 73-67 Neoga
Martinsville 44-43 Casey
Robinson
Red Hill 78-41 Oblong
Lawrenceville 74-66 Allendale
Newton 68-65 Palestine
Robinson 65-56 Red Hill
Newton 69-57 Lawrenceville
Robinson 56-55 Newton
Norris City Sectional
Cairo
Century 52-37 Cobden
Anna-Jonesboro 88-71 Egyptian
Mounds Meridian 66-44 Shawnee
Cairo 66-56 Century
Mounds Meridian 67-49 Anna-Jonesboro
Cairo 72-44 Mounds Meridian
Metropolis
Hardin County 68-46 Joppa
Massac County 91-41 Dongola
Goreville 61-47 Vienna
Hardin County 42-38 Pope County
Massac County 67-47 Goreville
Hardin County 49-42 Massac County
Ridgway
Galatia 85-49 Crab Orchard
Ridgway 82-35 Equality
Eldorado 86-62 Shawneetown
Carrier Mills 66-55 Galatia
Eldorado 71-58 Ridgway
Carrier Mills 74-59 Eldorado
West Frankfort
Carterville 57-49 Thompsonville
McLeansboro 53-33 Bluford Webber
Norris City 72-42 Johnston City
West Frankfort 57-46 Carterville
McLeansboro 43-25 Norris City
West Frankfort 54-47 McLeansboro
Petersburg Sectional
Ashland
Petersburg PORTA 73-48 New Berlin
Ashland 45-43 Triopia
Jacksonville ISD 55-51 Routt
Pleasant Plains 53-46 Virginia
Petersburg PORTA 61-50 Ashland
Pleasant Plains 71-55 Jacksonville ISD
Pleasant Plains 69-62 Petersburg PORTA
Franklin
Auburn 55-52 Girard
Palmyra NW 72-49 Franklin
Waverly 81-55 Divernon
Virden 70-53 Pawnee
Palmyra NW 85-49 Auburn
Waverly 74-61 Virden
Palmyra NW 60-56 Waverly
Piasa
Carrollton 69-62 North Greene
Carlinville 70-46 Greenfield
Alton Marquette 60-51 Brussels
Piasa SW 58-48 Hardin Calhoun
Carlinville 57-52 Carrollton (OT)
Alton Marquette 53-47 Piasa SW
Carlinville 62-60 Alton Marquette
Pittsfield
Pleasant Hill 69-59 Meredosia
Winchester 90-71 Bluffs
Perry 55-48 Griggsville
Pittsfield 71-48 Pleasant Hill
Winchester 82-65 Perry
Winchester 57-47 Pittsfield
Pontiac Sectional
Colfax
Lexington 54-51 Pontiac
Gridley 49-44 Chenoa
Bloomington CC 49-45 Octavia
Normal University 73-53 Lexington
Bloomington CC 60-38 Gridley
Bloomington CC 60-54 Normal University
Eureka
El Paso 68-63 Minonk-Dana-Rutland
Eureka 70-49 Deer Creek-Mackinaw
Toluca 67-36 Lowpoint-Washburn
Roanoke-Benson 63-62 Flanagan
El Paso 56-53 Eureka
Roanoke-Benson 54-45 Toluca
Roanoke-Benson 55-46 El Paso
LeRoy
Clinton 57-44 Wapella
Blue Ridge 65-57 Deland-Weldon
LeRoy 47-38 Tri-Valley
Heyworth 64-59 Clinton
Blue Ridge 65-40 LeRoy
Heyworth 70-68 Blue Ridge (3 OT)
Tremont
Olympia 58-57 Tremont (OT)
Manito Forman 71-38 Delavan
Mason City 92-48 San Jose
Illini Bluffs 54-45 Green Valley
Olympia 59-46 Manito Forman
Mason City 66-42 Illini Bluffs
Olympia 63-60 Mason City
Port Byron Sectional
Annawan
Annawan 70-45 Prophetstown
Atkinson 84-57 Manlius
Riverdale 53-46 Erie
Walnut 59-55 Tampico
Annawan 59-47 Atkinson
Riverdale 63-52 Walnut
Annawan 70-52 Riverdale
Dakota
Orangeville 76-74 Pearl City
Aquin 68-57 Lanark
Shannon 69-60 Lena-Winslow
Dakota 80-56 Orangeville
Shannon 72-67 Aquin
Dakota 74-42 Shannon
Savanna
Sterling Newman 82-60 Savanna
Fulton 62-34 Unity Christian
Chadwick 56-41 Milledgeville
Morrison 81-73 Thomson
Sterling Newman 78-51 Fulton
Chadwick 55-51 Morrison
Sterling Newman 62-49 Chadwick
Stockton
Stockton 70-51 Scales Mound
Warren 63-53 East Dubuque
Mount Carroll 60-50 Galena
River Ridge 72-30 Stockton
Warren 52-50 Mount Carroll (2 OT)
River Ridge 65-42 Warren
Princeton Sectional
Bradford
Bradford 88-53 Sparland
Tiskilwa 64-40 Wyanet
Buda Western 77-47 Neponsey
Toulon 83-64 Wyoming
Bradford 63-48 Tiskilwa
Buda Western 69-59 Toulon
Bradford 49-48 Buda Western
Granville
Princeton 59-44 Henry
Mid-County 79-28 Tonica
Putnam County 72-43 DePue
St. Bede 49-45 Hall
Princeton 49-45 Mid-County
Putnam County 61-60 St. Bede
Princeton 69-40 Putnam County
Mendota
Shabbona 76-59 Earlville
Mendota 77-40 Paw Paw
LaMoille 70-60 Amboy
Ohio 75-62 Shabbona
Mendota 62-54 LaMoille
Ohio 76-65 Mendota
Somonauk
Newark 92-51 Serena
Waterman 56-45 Plano
Yorkville 67-50 Sandwich
Somonauk 67-57 Leland
Newark 78-52 Waterman
Yorkville 56-43 Somonauk
Newark 65-57 Yorkville
Shelbyville Sectional
Edinburg
Springfield Calvary 86-47 Springfield Lutheran
Edinburg 48-44 Morrisonville
Rochester 70-55 Kincaid
Riverton 53-50 Springfield Ursuline
Springfield Calvary 73-47 Edinburg
Rochester 56-48 Riverton
Springfield Calvary 71-44 Rochester
Mount Pulaski
Tri-City 69-45 New Holland-Middletown
Mount Pulaski 86-47 Illiopolis
Athens 66-57 Greenview
Tri-City 72-65 Hartsburg-Emden
Mount Pulaski 95-60 Athens
Tri-City 64-58 Mount Pulaski
Pana
Pana 71-39 Shelbyville
Stewardson-Strasburg 66-49 Windsor
Beecher City 72-37 Cowden-Herrick
Nokomis 58-44 Tower Hill
Pana 92-64 Stewardson-Strasburg
Beecher City 67-52 Nokomis
Pana 67-55 Beecher City
Stonington
Stonington 64-44 Assumption
Blue Mound 61-46 Moweaqua
Mount Auburn 54-36 Niantic-Harristown
Macon 57-53 Bethany
Stonington 63-52 Blue Mound
Mount Auburn 73-62 Macon
Mount Auburn 56-55 Stonington
Tuscola Sectional
Arcola
Arthur 49-27 Arcola
Tuscola 72-60 Atwood-Hammond
Sullivan 52-37 Oakland
Findlay 79-63 Lovington
Arthur 57-56 Tuscola
Sullivan 68-66 Findlay
Sullivan 61-54 Arthur
Cerro Gordo
Maroa-Forsyth 67-57 Bement
Warrensburg-Latham 62-55 Argenta-Oreana
St. Teresa 80-48 Cerro Gordo
Monticello 70-60 Maroa-Forsyth
St. Teresa 63-60 Warrensburg-Latham
St. Teresa 52-49 Monticello
St. Joseph
St. Joseph-Ogden 76-53 Newman
Villa Grove 86-55 Homer
Tolono Unity 68-49 ABL
St. Joseph-Ogden 82-66 Oakwood
Tolono Unity 69-61 Villa Grove
St. Joseph-Ogden 72-71 Tolono Unity
Westville
Catlin 58-49 Jamaica
Chrisman 61-58 Ridge Farm
Westville 71-61 Georgetown
Catlin 72-56 Shiloh
Chrisman 68-61 Westville
Chrisman 70-52 Catlin
Vandalia Sectional
Altamont
Vandalia 71-63 Altamont
Ramsey 59-46 Brownstown
Kinmundy-Alma 38-29 Farina-LaGrove
Patoka 63-57 St. Elmo
Vandalia 54-45 Ramsey
Kinmundy-Alma 91-72 Patoka
Kinmundy-Alma 52-50 Vandalia
Dupo
Lovejoy 72-51 Freeburg
Venice 86-63 Dupo
Madison 76-51 ESL Assumption
Lovejoy 89-80 Lebanon
Venice 69-47 Madison
Venice 75-58 Lovejoy
Staunton
Staunton 77-48 Lincolnwood
Hillsboro 68-60 Witt
Gillespie 57-45 Mount Olive
Bunker Hill 53-52 Litchfield
Staunton 77-62 Hillsboro
Gillespie 43-41 Bunker Hill
Staunton 64-43 Gillespie
Trenton
Greenville 68-42 Livingston
Metro East Lutheran 88-66 Worden
Highland St. Paul 56-43 Mulberry Grove
Wesclin 63-51 Greenville
Highland St. Paul 68-53 Metro East Lutheran
Wesclin 56-44 Highland St. Paul
Watseka Sectional
Clifton
Milford 76-54 Sheldon
Iroquois West 77-43 Donovan
Clifton Central 42-40 Crescent-Iroquois
Milford 60-59 Watseka
Iroquois West 59-38 Clifton Central
Iroquois West 72-56 Milford
Fairbury
Melvin-Sibley 62-60 Saunemin
Prairie Central 104-61 Ford Central
Buckley-Loda 52-46 Tri-Point
Cissna Park 97-66 Melvin-Sibley
Prairier Central 80-57 Buckley-Loda
Prairie Central 82-74 Cissna Park
Paxton
Gibson City 79-64 Saybrook-Arrowsmith
Paxton 82-57 Urbana Uni
Fisher 24-22 Rankin
Gibson City 59-55 Mahomet-Seymour
Fisher 72-64 Paxton
Gibson City 62-50 Fisher
Rossville
Rossville-Alvin 65-47 Schlarman
Armstrong 56-48 Wellington
Bismarck-Henning 66-53 Potomac
Hoopeston-East Lynn 65-43 Rossville-Alvin
Armstrong 72-57 Bismarck-Henning
Hoopeston-East Lynn 62-33 Armstrong