1938 District Scores
Number of teams advancing to regionals seems to have been variable.
Arthur
Bethany 36-26 Arthur
Humboldt 50-44 Pesotum
Sadorus 28-15 Longview
Tolono 27-13 Hindsboro
Arthur 34-29 Bethany
Sadorus 34-32 Tolono
Bethany 27-26 Sadorus
Bone Gap
Lancaster 46-21 Mill Shoals
Bellmont 28-22 Keensburg
Burnt Prairie 26-15 Springerton
Mount Erie 36-24 Browns
Bone Gap 40-20 Lancaster
Bellmont 43-23 Burnt Prairie
Bone Gap 29-24 Mount Erie (OT)
Bellmont 40-19 Bone Gap
Browning
Arenzville 38-28 Brooklyn
Camden 16-11 Huntsville
Industry 49-19 Hersman
Browning 32-19 Littleton
Chambersburg 33-15 Arenzville
Versailles 29-17 Camden
Industry 32-30 Browning (OT)
Bridgeport
Claremont 22-14 Sailor Springs
Allendale 41-20 Dundas
St. Francisville 43-18 Parkersburg
Flat Rock 40-18 Ingraham
Calhoun 35-15 Claremont
Allendale 13-10 St. Francisville
Flat Rock 37-30 Calhoun
Flat Rock 27-25 Allendale
Campbell Hill
Steeleville 39-16 Campbell Hill
Ava 30-21 Cutler
Willisville 34-21 Percy
Steeleville 28-17 Vergennes
Ava 28-26 Willisville
Ava 27-21 Steeleville
Colfax
Gridley 33-6 Sibley
Cropsey 32-20 Anchor
Towanda 22-12 Colfax
Cooksville 28-27 Strawn
Lexington 40-19 Gridley
Cropsey 34-14 Towanda
Cooksville 25-20 Lexington
Cropsey 30-12 Cooksville
Crete
Crete 41-14 Beecher
Mokena 26-25 Matteson
Crete 39-36 Lemont
Grant Park 32-12 Mokena
Crete 23-15 Grant Park
Cuba
Fairview 38-13 Smithfield
London Mills 31-11 Adair
Ipava 45-12 Ellisville
Table Grove 43-14 Bryant
Fairview 36-26 London Mills
Ipava 43-26 Table Grove
Fairview 47-28 Ipava
Cullom
Saunemin 15-10 Cabery
Braidwood 34-23 Cornell
Odell 46-13 Cullom
Piper City 44-19 Forrest
Kempton 42-14 Saunemin
Braidwood 41-24 Odell
Kempton 37-30 Piper City
Braidwood 28-18 Kempton
East Lynn
East Lynn 46-31 Henning
Stockland 44-27 Penfield
Rankin 33-16 Gifford
Stockland 24-22 Rankin
East Lynn 48-18 Wellington
Stockland 38-34 East Lynn
East Moline
Coal Valley 36-29 Atkinson
Andover 27-18 Hillsdale
Tampico 24-23 Port Byron
Cordova 42-18 Woodhull
Lyndon 30-14 Coal Valley
Tampico 35-30 Andover
Cordova 34-18 Lyndon
Cordova 33-22 Tampico
Elizabeth
Elizabeth 32-25 Scales Mound
Hanover 30-21 East Dubuque
Elkville
Cambria 37-16 DeSoto
Gorham 42-19 Crab Orchard
Elkville 46-17 Pittsburg
Valier 37-12 Royalton
Cambria 24-18 Tamaroa
Elkville 41-9 Gorham
Cambria 24-22 Valier
Elkville 44-21 Cambria
Farmersville
Waggoner 41-22 Morrisonville
Harvel 40-19 Palmer
Waggoner 38-29 Farmersville
Harvel 43-28 Raymond
Waggoner 52-17 Harvel
Franklin Grove
Byron 34-22 Franklin Grove
Harmon 27-25 Kings
Lee Center 18-16 Leaf River
Byron 34-13 Harmon
Lee Center 39-22 Byron
Geneva
Oswego 47-17 Sugar Grove
Somonauk 36-19 Plattville
Geneva 56-38 Hinckley
Oswego 37-32 Sandwich
Big Rock 31-29 Yorkville (2 OT)
Plano 21-17 Somonauk
Geneva 51-33 Oswego
Big Rock 31-29 Plano (OT)
Geneva 38-18 Big Rock
Glenarm
Divernon 21-13 Chagtham
Riverton 34-22 Modesto
Ball Twp. 29-19 Rochester
Pawnee 39-19 Edinburg
Divernon 34-21 Riverton
Ball Twp. 25-22 Pawnee
Divernon 23-21 Ball Twp.
Golden
Golden 54-17 Lima
Liberty 52-16 Lorraine
Coatsburg def. Timewell (Timewell forfeited due to scarlet fever outbreak)
Golden 55-31 Ursa
Liberty 50-28 Coatsburg
Golden 52-29 Liberty
Greenfield
Eldred 20-19 Scottville
Hettick 30-28 Rockbridge
Kane 28-26 Hillview
Chesterfield 35-18 Grafton
Hettick 45-35 Eldred
Chesterfield 32-22 Kane
Hettick 28-19 Chesterfield
Greenup
Greenup 45-26 Lerna
Westfield 45-26 Gays
Martinsville 62-27 Montrose
Greenup 37-33 Toledo
Westfield 22-19 Martinsville
Greenup 28-26 Westfield
Hampshire
Kingston 45-30 Fairdale
Plato 44-19 Maple Park
Hampshire 29-16 Burlington
Huntley 44-42 Plato
Elburn 32-27 Kaneville
Kirkland 46-11 Kingston
Hampshire 33-21 Huntley
Kirkland 43-31 Elburn
Hampshire 28-25 Kirkland
Highland
Alhambra 45-44 Worden
Troy 35-34 Lebanon
New Baden 30-12 St. Jacob
Venice 54-20 Breese
Trenton 46-25 Alhambra
New Baden 31-30 Troy
Venice 39-31 Trenton
Venice 52-40 New Baden
Hopedale
Hopedale 38-31 Danvers
Stanford 59-27 Hopedale
Jacksonville
Patterson 33-16 Woodson
Bluffs 32-20 Murrayville
Palmyra 21-11 Chapin
Franklin 26-25 Alsey
Pleasant Plains 43-17 Patterson
Bluffs 43-17 Palmyra
Pleasant Plains 41-17 Franklin
Bluffs 32-22 Pleasant Plains
Kansas
Brocton 51-24 Rardin
Kansas 32-31 Metcalf
Ashmore 49-15 Hume
Brocton 45-23 Redmon
Ashmore 24-22 Kansas
Brocton 37-20 Ashmore
Keithsburg
Oquawka 25-19 New Windsor
New Boston 42-17 Gladstone
Keithsburg 33-25 Seaton
Matherville 37-12 Little York
Oquawka 31-25 Keithsburg
Martinton
Martinton 43-18 Ashkum
Thawville 73-18 Bonfield
Donovan 25-10 Crescent City
Woodland 29-24 Danforth
Thawville 25-18 Martinton
Donovan 23-21 Woodland
Thawville 17-9 Donovan
Maquon
Altona 28-26 Wataga (OT)
Oneida 42-38 Rio
Maquon 32-30 Yates City
Victoria 25-22 Prairie City
Altona 38-28 Oneida
Victoria 24-20 Maquon
Altona 22-19 Victoria
Milton
Kampsville 34-21 Hardin
Hull 27-8 Bayliss
Rockport 34-28 New Salem
Miltonm 46-28 New Canton
Pearl 48-34 Kampsville
Nebo 30-22 Kinderhook
Hull 47-15 Rockport
Milton 52-27 Pearl
Nebo 34-22 Hull
Milton 37-32 Nebo
Mount Olive
Bethalto 60-22 Brighton
Mount Olive 40-16 Shipman
Bethalto 53-18 Bunker Hill
Mount Olive 47-27 Bethalto
New Burnside
Robbs 36-27 Creal Springs
Buncombe 27-23 Grand Chain
Joppa 31-24 Robbs
New Burnside 38-15 Buncombe
Joppa 29-16 New Burnside
New Holland
Beason 29-18 Middletown
Latham 32-23 Chestnut
New Holland 31-26 Shurley
Hartsburg 47-13 Emden
Beason 41-28 Latham
Hartsburg 54-22 New Holland
Hartsburg 38-29 Beason
Niantic
Macon 20-18 Mount Auburn
Niantic 30-16 Illiopolis
Warrensburg 28-27 Hammond
Argenta 27-25 Mount Zion
Tri-City 45-19 Macon
Niantic 39-15 Warrensburg
Tri-City 24-19 Argenta
Tri-City 26-22 Niantic
Odin
Beckemeyer 52-11 Irvington
Kinmundy 57-42 Iuka
Xenia 51-18 Vernon
Odin 57-7 Okawville
Patoka 49-17 Beckemeyer
Kinmundy 47-26 Xenia
Odin 60-43 Patoka
Kinmundy 31-19 Odin
Orangeville
Orangeville 48-24 Dakota
Pearl City 35-20 Davis
Winslow 16-14 Orangeville
Orangeville 46-24 Winslow
Plymouth
Burnside 66-16 Nauvoo
Colusa 31-12 Ferris
Plymouth 46-4 Fountain Green
Bowen 47-18 Elvaston
Burnside 39-17 Colusa
Bowen 31-26 Plymouth
Burnside 31-22 Bowen
Pocahontas
St. James 40-18 Shobonier
Pocahontas 64-15 Keyesport
Fillmore 35-22 Reno
Panama 45-21 Donnellson
Coffeen 29-27 St. James
Pocahontas 33-32 Fillmore
Panama 38-23 Coffeen
Panama 45-25 Pocahontas
Red Bud
Ellis Grove 29-19 Valmeyer
Baldwin 12-9 Prairie du Rocher
Mascoutah 29-22 Red Bud
New Athens 47-14 Ellis Grove
Freeburg 50-25 Evansville
Waterloo 20-11 Baldwin
Mascoutah 39-31 New Athens
Waterloo 29-24 Freeburg
Mascoutah 25-17 Waterloo
Ridgway
Shawneetown 35-20 Broughton
Cave-In-Rock 52-12 Omaha
Ridgway 23-21 Equality
Stonefort 27-17 Enfield
Shawneetown 24-20 Cave-In-Rock
Ridgway 31-26 Stonefort
Shawneetown 40-16 Ridgway
Rockford
Caledonia 27-14 New Milford
Monroe Center 58-23 Poplar Grove
Seward 21-12 Caledonia
Monroe Center 22-21 Seward
San Jose
Kilbourne 17-15 Manito
Bath 40-24 Greenview
San Jose 37-25 Forest City
Green Valley 41-22 Easton
Tallula 55-23 Kilbourne
Bath 46-18 San Jose
Green Valley 37-26 Tallula
Green Valley 36-34 Bath
Saybrook
Mahomet 33-10 Bellflower
Saybrook 47-20 Arrowsmith
Saybrook 37-32 Mahomet
Serena
Lisbon 27-17 Minooka
Earlville 44-24 Newark
Serena 30-18 Grand Ridge
Seneca 40-14 Sheridan
Leland 45-11 Lisbon
Earlville 29-27 Serena
Seneca 52-28 Leland
Earlville 36-34 Seneca
Sheffield
Buda 52-19 Mineral
Cambridge 29-24 Lafayettes
Neponset 39-18 Hooppole
Sheffield 37-29 Annawan
Buda 33-31 Cambridge (OT)
Sheffield 61-27 Neponset
Buda 27-26 Sheffield
Sidell
Indianola 28-23 Fairmount
Sidney 30-13 Scottland
Allerton 40-38 Catlin
Philo 36-25 Indianola
Sidell 18-12 Homer
Ogden 23-14 Sidney
Allerton 34-32 Philo (OT)
Sidell 22-19 Ogden
Allerton 27-26 Sidell
Steward
Lee 35-12 Compton
Steward 38-18 Malta
Paw Paw 33-20 West Brooklyn
Rollo 41-24 Creston
Steward 33-20 Lee
Rollo 51-40 Paw Paw
Rollo 48-34 Steward
Stronghurst
Terre Haute 33-13 Lomax
Biggsville 41-21 Media
Good Hope 54-22 Blandinsville
Stronghurst 39-29 Kirkwood
Bardolph 40-27 Terre Haute
Good Hope 39-38 Biggsville
Stronghurst 40-28 Bardolph
Stronghurst 46-38 Good Hope
Thebes
Wolf Lake 57-21 Grand Tower
Maguire 39-33 Ullin
Karnak 41-24 McClure
Thebes 37-26 Tamms
Alto Pass 45-36 Karnak
Wolf Lake 58-37 Thebes
Tower Hill
Oconee 43-10 Strasburg
Rosamond 18-16 Herrick
Cowden 48-14 Beecher City
Witt 40-28 Owaneco
Tower Hill 36-32 Oconee
Findlay 35-20 Rosamond
Cowden 37-21 Findlay
Tower Hill 23-20 Witt
Cowden 17-13 Tower Hill
Waltonville
Woodlawn 32-19 Belle River
Ina 47-26 Ewing
Dahlgren 44-23 Thompsonville
Opdyke 51-17 Bonnie
Waltonville 33-24 Woodlawn
Ina 33-32 Dahlgren
Waltonville 35-27 Opdyke
Ina 38-29 Waltonville
Wapella
Weldon 27-17 Waynesville
Downs 26-22 Cisco
Deland 31-24 Wapella
Weldon 39-24 Seymour
Downs 28-13 Deland
Weldon 20-16 Downs
Washington
Roanoke 33-17 Eureka
Washburg 27-19 La Rose
Washington 45-21 Metamora
Lowpoint 34-18 Armington
Roanoke 67-10 Washburn
Washington 20-15 Lowpoint
Roanoke 36-25 Washington
Watson
Mason 25-21 Lakewood
Bible Grove 27-14 Edgewood
Teutopolis 58-19 Dieterich
Iola 34-19 Mason
Watson 39-25 Sigel
Shumway 27-25 Bible Grove
Teutopolis 31-21 Iola
Shumway 32-25 Watson
Teutopolis 42-10 Shumway
Wauconda
Wauconda 28-25 Northbrook
Richmond 48-22 Grant
Niles Center 37-36 Warren
Palatine 31-22 Wauconda
Niles Center 33-32 Richmond
Palatine 37-35 Ela (2 OT)
Palatine 29-22 Niles Center
Wayne City
Wayne City 52-13 Geff
Bluford 70-24 Dix
Cisne 48-6 Shields
Clay City 51-24 Kell
Bluford 25-19 Wayne City
Clay City 36-12 Cisne
Clay City 46-22 Bluford
Wenona
Swaney 30-23 Magnolia
Long Point 38-5 McNabb
Rutland 27-26 Sparland
Tonica 19-16 Swaney
Varna 24-12 Long Point
Dana 30-16 Lostant
Rutland 33-29 Tonica
Varna 25-22 Dana
Rutland 37-29 Varna
Wheaton
Hinsdale 45-15 Leyden
Wheaton 32-24 Bensenville
Hinsdale 24-15 Wheaton
Wyanet
Bureau Twp. 44-27 Hennepin
Cherry 20-19 Bureau Jct.
Tiskilwa 27-19 Wyanet
Bureau Twp. 32-30 LaMoille
Manlius 27-19 Ohio
Malden 16-14 Cherry
Tiskilwa 22-20 Bureau Twp.
Manlius 27-10 Malden
Manlius 40-33 Tiskilwa