1948 Regional Scores
Carbondale Sectional
Cairo
Mounds 44-36 Mound City
Cairo 67-25 Tamms
Cobden 46-40 Anna-Jonesboro
Dongola 59-45 Karnak
Mounds 49-44 Cairo
Dongola 52-36 Cobden
Mounds 49-45 Dongola
Harrisburg
Marion 66-49 Eldorado
Carrier Mills 53-51 Cairo Sumner
Harrisburg 80-36 Norris City
Cave-In-Rock 54-45 Galatia
Marion 60-44 Carrier Mills
Harrisburg 45-35 Cave-In-Rock
Marion 53-49 Harrisburg
MARION (66): Hill 20, Buckner 19, Gulledge 12, Mazurek 6, Cagle 6, Connell 2, Anderson 1.
ELDORADO (49): Wilson 16, Thaxton 10, Holderfield 10, Melton 10, Kendall 2, Kingston 1.
CARRIER MILLS (53): Beggs 15, Travelstead 11, Lail 8, Pritchett 7, Osburn 6, Durfee 6.
CAIRO SUMNER (51): B. Bondurant 13, White 10, Goodman 9, Brooks 8, Tyler 6, Brown 3, E. Bondurant 2.
HARRISBURG (80): Brown 24, Cummins 20, Vinson 16, VanderPluym 9, Kibler 4, Hensley 4, Jones 2, Bobka 1.
NORRIS CITY (36): Mayberry 13, Hughes 10, P. Campbell 7, Willis 3, English 2, Coffman 1.
CAVE-IN-ROCK (54): Lowry 18, Davis 14, Clanton 6, Douglas 5, Willis 5, Spivey 3, Dutton 3.
GALATIA (45): G. Karnes 11, Pulliam 10, Griffiths 10, Kent 6, Gann 6, Golliher 2.
MARION (60): Buckner 18, Mazurek 13, Cagle 7, Hill 6, Connell 6, Gulledge 5, Anderson 5.
CARRIER MILLS (44): Pritchett 12, Osborn 10, Travelstead 9, Beggs 5, Durfee 5, Lail 3.
HARRISBURG (45): Vinson 15, Cummins 9, Brown 8, VanderPluym 8, Catlin 3, Jones 2.
CAVE-IN-ROCK (35): Dutton 14, Willis 9, Lowry 8, Douglas 2, Davis 2.
MARION (53): Buckner 16, Connell 10, Hill 9, Cagle 7, Mazurek 5, Anderson 3, Norman 2, Gulledge 1.
HARRISBURG (49): Vinson 17, Jones 14, Cummins 12, VanderPluym 5, Hensley 1.
Metropolis
Metropolis 48-28 Rosiclare
Golconda 67-27 New Columbia
Vienna 89-33 Joppa
Brookport 54-11 Robbs
Metropolis 54-49 Golconda
Vienna 67-56 Brookport
Metropolis 51-48 Vienna
Murphysboro
Murphysboro 39-34 Carterville
Carbondale 62-50 Gorham
Herrin 53-30 Carbondale University
Hurst-Bush 39-33 Elkville
Murphysboro 36-33 Carbondale
Herrin 53-41 Hurst-Bush
Murphysboro 49-40 Herrin
MURPHYSBORO (39): Butler 11, Cornett 10, French 6, Borgsmiller 4, Little 3, Sims 3, Imhoff 2.
CARTERVILLE (34): Bleyer 16, Armstrong 7, Burton 5, Layman 5, McClusky 1.
CARBONDALE (62): Halterman 19, Whittenberg 16, Hall 11, Hoern 5, Tellor 4, Delap 4, Crews 2, Fly 1.
GORHAM (50): Schimpf 17, Gale 11, Qualls 10, Lindsey 10, Worthen 2.
HERRIN (53): Henley 14, Hernbeck 14, Miller 9, Duncan 6, Hatfield 5, Brandon 3, Murphy 2.
CARBONDALE UNIVERSITY (30): Reinhardt 9, Rehn 5, Hunt 4, Humphrey 4, Williams 3, Trobaugh 3, Frank 2.
HURST-BUSH (39): Langston 13, Smith 10, Sanders 9, Snider 5, Brandon 2.
ELKVILLE (33): Claybrooks 12, Nance 8, Chamness 5, Wolfe 3, Casleton 3, Jackson 2.
MURPHYSBORO (36): Little 11, Cornett 9, French 6, Borgsmiller 5, Sims 3, Imhoff 2.
CARBONDALE (33): Tellor 9, Whittenberg 8, Halterman 8, Fly 5, Hoern 2, Hall 1.
HERRIN (53): Henley 15, Hatfield 11, Miller 11, Eckert 8, Duncan 4, Hardcastle 4.
HURST-BUSH (41): Langston 15, Snider 10, Sanders 6, Brandon 4, Smith 4, Proffit 2.
MURPHYSBORO (49): Borgsmiller 14, Little 13, Imhoff 8, Cornett 6, French 5, Sims 3.
HERRIN (40): Henley 11, Miller 10, Hatfield 8, Duncan 7, Hernbeck 3, Eckert 1.
Centralia Sectional
Benton
West Frankfort 62-41 Christopher
Johnston City 67-24 Thompsonville
Benton 75-43 Sesser
Zeigler 39-24 Valier
West Frankfort 50-47 Johnston City (2OT)
Benton 50-49 Zeigler
West Frankfort 51-43 Benton
Mount Vernon
Mount Vernon 63-28 Bluford
McLeansboro 64-20 Cisne
Fairfield 61-32 Wayne City
Opdyke 42-32 Woodlawn
Mount Vernon 58-40 McLeansboro
Fairfield 72-50 Opdyke
Mount Vernon 39-30 Fairfield
Pinckneyville
Pinckneyville 61-34 Chester
Nashville 84-39 Ashley
DuQuoin 52-31 Campbell Hill
Sparta 51-44 Willisville
Pinckneyville 73-33 Nashville
DuQuoin 59-46 Sparta
Pinckneyville 35-17 DuQuoin
Sandoval
Sandoval 73-21 St. Dominic
Salem 70-24 Farina
Centralia 89-25 Aviston
Breese 70-46 Kinmundy
Salem 81-41 Sandoval
Centralia 60-45 Breese
Centralia 58-50 Salem
Collinsville Sectional
Belleville
Belleville 42-35 East St. Louis
Dupo 54-51 O’Fallon
ESL Catholic 68-50 Waterloo
New Athens 47-43 Belleville Cathedral
Belleville 47-41 Dupo
New Athens 45-40 ESL Catholic
Belleville 56-29 New Athens
Highland
Highland 64-36 Highland St. Paul
Carlyle 57-45 Madison Dunbar
Pocahontas 47-44 Mulberry Grove
Livingston 58-33 Greenville
Highland 46-40 Carlyle (OT)
Livingston 59-31 Pocahontas
Livingston 55-48 Highland
Jerseyville
Carrollton 43-35 White Hall
Jerseyville 54-33 Brussels
Roodhouse 64-34 Greenfield
Hardin 40-38 Grafton
Carrollton 52-28 Jerseyville
Roodhouse 64-7 Hardin
Carrollton 55-49 Roodhouse
CARROLLTON (43): Chapman 14, Cory 11, G. Brannan 7, Whiteside 5, Staples 3, C. Brannan 2, D. Boe 1.
WHITE HALL (35): Milnes 13, Christison 10, Barnd 5, Dawdy 5, Blacketter 1, Schroeder 1.
JERSEYVILLE (54): Reynolds 14, Campbell 10, Davis 8, Arnold 4, Frough 4, Feyerbend 4, Warford 4, Woelfel 3, Waggoner 3.
BRUSSELS (33): Nolte 11, Bick 5, Toppmeyer 5, Fredrickson 5, Pohlman 4, Tepen 1, Droege 1, Baalman 1.
ROODHOUSE (64): Ballard 20, Ferguson 12, Carmean 11, Benner 7, Little 6, Day 2, Scott 2, Haviland 2, Bell 1, Roodhouse 1.
GREENFIELD (34): Coonrod 9, Gustine 6, Imel 6, Lewis 4, Waltrip 4, Overby 2, Shields 2, Nifong 1.
HARDIN (40): Mortland 16, Tepen 9, Dusey 8, Simon 3, Parker 2, Sidley 2.
GRAFTON (38): O. Legate 11, Wallace 10, Nairn 7, Harmon 5, Freeman 5.
CARROLLTON (52): C. Brannan 19, Chapman 7, G. Brannan 6, Cory 5, Staples 4, D. Boe 4, Brandt 3, Whiteside 3, Camerer 1
JERSEYVILLE (28): Woelfel 7, Reynolds 6, Feyerband 6, Warford 4, Campbell 3, Arnold 2.
ROODHOUSE (64): Ferguson 17, Little 12, Day 7, Eavlin 7, Roodhouse 6, Scott 3, Bell 3, Carmean 2, Benner 2, Ballard 1.
HARDIN (7): Mortland 4, Godar 2, Tepen 1.
CARROLLTON (55): Chapman 38, C. Brannan 8, Cory 5, G. Brannan 3, Whiteside 2.
ROODHOUSE (49): Ferguson 17, Little 9, Benner 9, Ballard 8, Bell 2, Day 2, Carmean 2.
Wood River
Collinsville 65-26 Madison
Wood River 44-39 Alton
Edwardsville 71-53 Western Military
Roxana 45-43 Granite City
Collinsville 57-48 Wood River
Edwardsville 52-50 Roxana
Collinsville 64-43 Edwardsville
COLLINSVILLE (65): Miranda 14, Sonnenberg 13, Schaulat 9, Ray 5, Anderson 5, Weber 4, Adams 4, Swaby 4, Thompson 4, Leskera 3.
MADISON (36): Gavlick 5, Reiter 5, Dutko 4, Mueller 4, Dutko 4, Rozycka 2, Ross 1, Ropac 1.
WOOD RIVER (44): Calvin 13, Mutz 11, Moore 7, McCormick 5, Vineyard 4, Talkington 2, Schoppet 2.
ALTON (39): Dunphy 19, Gaghen 10, Hicks 3, Eberlin 3, Kuhn 2, Nash 2.
ROXANA (45): Baker 14, Hunter 14, Browning 10, Bodwell 5, Balsters 2.
GRANITE CITY (43): Martinez 18, Schroeder 11, Borchers 5, Jones 5, Kraus 4.
EDWARDSVILLE (71): Gardner 20, Wheat 13, Coleman 13, Hoffman 11, Naumann 6, Davenport 3, Mohrin 3, Heinemeier 2.
WESTERN MILITARY (53): Corbett 22, Stutsman 10, Adkins 7, Carlson 5, Goodwin 5, Paddor 2, Walker 2.
COLLINSVILLE (57): Schaulat 21, Sonnenberg 13, Miranda 12, Anderson 4, Ray 3, Thompson 3.
WOOD RIVER (48): Calvin 15, Mutz 8, Moore 7, Talkington 6, Joiner 4, Vineyard 4, Van Doren 2, Schoppet 2.
EDWARDSVILLE (52): Wheat 14, Hoffman 12, Gardner 8, Coleman 8, Naumann 4, Davenport 2, Heinemeier 2.
ROXANA (50): Bodwell 13, Baker 13, Becker 8, McBride 6, Hunter 6, Browning 3, Hubbard 1.
COLLINSVILLE (64): Schaulat 16, Sonnenberg 14, Anderson 14, Miranda 12, Ray 4, Thompson 3, Swaby 2, Adams 2, Leskera 1, Weber 1.
EDWARDSVILLE (43): Gardner 14, Coleman 8, Wheat 6, Hoffman 4, Mohrin 4, Heinemeier 3, Davenport 2, Enloe 2.
Flora Sectional
Bridgeport
Lawrenceville 70-31 Oblong
Olney 96-31 Hutsonville
Robinson 63-43 Noble
Bridgeport 36-30 Clay City
Lawrenceville 58-45 Olney
Robinson 28-26 Bridgeport
Robinson 42-40 Lawrenceville
Carmi
Mount Carmel 56-43 Albion
Crossville 75-63 West Salem
Carmi 53-33 Enfield
Grayville 41-39 Browns
Mount Carmel 91-54 Crossville
Carmi 57-31 Grayville
Carmi 62-52 Mount Carmel
Casey
Charleston 55-32 Marshall
Paris 50-39 Newman
Casey 34-29 Martinsville
Charleston Teachers 44-36 Redmon
Paris 34-31 Charleston
Casey 53-47 Charleston Teachers
Paris 41-23 Casey
Effingham
Teutopolis 35-27 Louisville
Flora 84-47 Toledo
Effingham 61-37 Neoga
Strasburg 58-51 Newton
Flora 60-44 Teutopolis
Strasburg 34-33 Effingham
Flora 57-38 Strasburg
Galesburg Sectional
Canton
Canton 65-24 Elmwood
Farmington 47-26 Lewistown
Peoria Spalding 40-26 Glasford
Fairview 41-39 Cuba
Canton 50-25 Farmington
Peoria Spalding 35-28 Fairview
Canton 35-28 Peoria Spalding
Carthage
Carthage 66-35 Bowen
Hamilton 52-32 Warsaw
Dallas City 55-27 LaHarpe
Augusta 45-43 Sts. Peter & Paul
Carthage 62-32 Hamilton
Dallas City 54-44 Augusta
Carthage 52-44 Dallas City
Galesburg
Galesburg 42-35 Princeville
Abingdon 51-49 Wataga (2OT)
Corpus Christi 54-34 Knoxville
Oneida 51-49 Williamsfield (OT)
Galesburg 62-30 Abingdon
Corpus Christi 43-39 Oneida
Galesburg 38-35 Corpus Christi
Monmouth
Macomb 63-39 Roseville
Avon 57-38 Colchester
Good Hope 59-38 Macomb Western
Monmouth 76-36 Bushnell
Macomb 46-29 Avon
Good Hope 44-43 Monmouth
Macomb 46-30 Good Hope
Hoopeston Sectional
Fisher
Urbana Uni 35-32 Longview
Champaign 54-30 St. Joseph
Fisher 37-25 Mahomet
Tolono 65-57 Monticello
Champaign 61-29 Urbana Uni
Fisher 31-29 Tolono
Champaign 33-26 Fisher
CHAMPAIGN (33): Edwards 11, Fletcher 11, Shapland 5, Wilks 4, Bryant 2.
FISHER (26): D. Ems 8, Unzicker 5, Christensen 5, B. Ems 4, Stauffer 2, Chelberger 2.
Milford
Hoopeston 48-35 Milford
Rossville 67-29 Rankin
Cissna Park 44-37 Armstrong
Bismarck 49-30 Potomac
Hoopeston 51-41 Rossville
Bismarck 52-37 Cissna Park
Hoopeston 59-38 Bismarck
Paxton
Urbana 51-44 Paxton
Onarga Military 97-47 Gilman
Onarga 43-38 Gibson City
Saybrook 58-54 Rantoul
Onarga Military 60-35 Urbana
Saybrook 71-68 Onarga
Onarga Military 60-58 Saybrook
ONARGA MILITARY (60): Krabbe 28, Avery 12, Ibbitson 7, Gondreau 7, Gladstone 3, Fairman 2, Liska 1.
SAYBROOK (58): McNeilly 22, Kinsell 17, Lewis 14, Evans 3, Pruitt 2.
Westville
Danville 63-46 Ridge Farm
Westville 47-38 Schlarman
Georgetown 40-39 Oakwood
Hume 44-40 Catlin
Danville 51-33 Westville
Georgetown 53-41 Hume
Danville 49-39 Georgetown
Hillsboro Sectional
Gillespie
Gillespie 36-28 Mount Olive
Carlinville 51-29 Bunker Hill
Hillsboro 57-33 Staunton
Benld 52-29 Litchfield
Gillespie def. Carlinville
Hillsboro 49-28 Benld
Hillsboro 59-43 Gillespie
Mattoon
Mattoon 58-37 Lovington
Sullivan 40-39 Villa Grove
Tuscola 51-42 Greenup
Windsor 61-37 Atwood
Mattoon 48-27 Sullivan
Tuscola 44-40 Windsor
Mattoon 56-46 Tuscola
MATTOON (56): Tate 18, Seaman 12, Bartels 9, Record 8, Fuller 4, Lyons 2, Armstrong 2, Wagner 1.
TUSCOLA (46): Waters 16, Blaase 10, Ware 7, Schweighart 7, Van Winkle 2, Harting 2, Conn 2.
Pana
Pana 60-40 Nokomis
Taylorville 68-47 Assumption
Kincaid 44-37 Morrisonville
Shelbyville 65-46 Tower Hill
Pana 56-45 Taylorville
Kincaid 58-45 Shelbyville
Pana 62-42 Kincaid
St. Elmo
Vandalia 63-36 Beecher City
Brownstown 87-39 Ramsey
Altamont 68-54 Coffeen
St. Elmo 105-26 Herrick
Vandalia 40-23 Brownstown
Altamont 53-49 St. Elmo
Vandalia 43-22 Altamont
Jacksonville Sectional
Beardstown
Beardstown 66-41 Table Grove
Mount Sterling 74-16 Industry
Rushville 67-22 Astoria
Golden 125-15 Camden
Beardstown 67-54 Mount Sterling
Golden 59-57 Rushville (OT)
Beardstown 78-59 Golden
BEARDSTOWN (78): Elmore 29, Fischer 24, Baujan 16, Varley 5, Bingham 4.
GOLDEN (59): W. Hanke 22, Nolty 19, Patton 9, Muller 4, R Hanke 3, Ihnen 2.
Pittsfield
Pittsfield 63-30 Saukee
New Canton 43-40 Griggsville
Winchester 63-37 Barry
Alsey 44-42 Milton (OT)
Pittsfield 40-33 New Canton
Winchester 43-39 Alsey
Pittsfield 45-30 Winchester
PITTSFIELD (45): Dennison 14, Zimmerman 11, Vishall 9, Dell 8, Sidwell 2, Peebles 1.
WINCHESTER (30): Stuart 9, McLaughlin 9, Peak 5, O’Donnell 3, Lashmet 3, King 1.
Quincy
Quincy ND 70-28 Payson
Camp Point 45-28 Liberty
Quincy ND 58-38 Mendon
Clayton 70-20 Loraine
Quincy 84-48 Camp Point
Quincy ND 44-27 Clayton
Quincy 62-41 Quincy ND
Virginia
Jacksonville 40-33 Routt
Virginia 56-43 New Berlin
Waverly 60-34 Bluffs
Arenzville 56-24 Jacksonville ISD
Jacksonville 45-30 Virginia
Waverly 39-38 Arenzville
Jacksonville 52-46 Waverly
JACKSONVILLE (52): Smith 18, Spotts 12, Lasley 10, McKean 4, Mitchell 4, Self 4.
WAVERLY (46): Fenstermaker 13, McMahon 12, Perry 10, Bess 8, Mitchell 2, Laugharn 1.
Joliet Sectional
Aurora
Marmion 41-28 Wheaton
Batavia 59-54 St. Charles
Aurora West 65-39 Naperville
Geneva 54-42 Aurora East
Marmion 47-46 Batavia
Aurora West 59-34 Geneva
Marmion 54-40 Aurora West
Chicago Heights
Lockport 34-32 Calumet City
Thornton 58-34 Crete
Joliet 50-43 Bloom
Peotone 52-44 Blue Island
Thornton 47-37 Lockport
Joliet 48-45 Peotone
Thornton 38-36 Joliet
Dwight
Coal City 56-36 Gardner
Pontiac 52-31 Mazon
Dwight 39-35 Saunemin
Forrest 58-46 Reddick
Coal City 50-49 Pontiac (OT)
Forrest 45-32 Dwight
Forrest 59-45 Coal City
FORREST (59): M. Follmer 18, D. Zorn 16, C. Follmer 14, R. Zorn 9, Huette 2.
COAL CITY (45): Roback 16, Hodgens 11, Stewart 8, Berta 5, Pagliatto 3, Everetts 1, Major 1.
Kankakee
Kankakee 59-47 St. Anne
Bradley 71-47 Momence
Watseka 48-22 Herscher
Kankakee St. Pat 36-25 Chebanse
Kankakee 44-37 Bradley
Watseka 49-39 Kankakee St. Pat
Watseka 45-41 Kankakee
LaSalle Sectional
Ottawa
Streator 54-44 Seneca
Ottawa 85-41 Sandwich
Marseilles 51-47 Morris
Minooks 51-40 Serena
Streator 55-48 Ottawa
Minooka 42-41 Marseilles
Streator 49-38 Minooka
Princeton
Hall 57-48 Mendota
LaSalle-Peru 77-29 Walnut
Princeton 49-24 DePue
St. Bede 57-30 Ohio
LaSalle-Peru 38-31 Hall
St. Bede 40-39 Princeton
LaSalle-Peru 60-34 St. Bede
Sycamore
DeKalb 44-37 Hampshire
Marengo 57-54 Sycamore
Waterman 49-33 Shabbona
Genoa 36-32 Big Rock
DeKalb 55-32 Marengo
Waterman 57-35 Genoa
Waterman 33-30 DeKalb
Wenona
Minonk 55-47 Wenona
Cornell 44-43 Magnolia Swaney
Henry 58-27 Lacon
Toluca 48-42 Granville Hopkins
Minonk 74-44 Cornell
Henry 54-36 Toluca
Henry 52-42 Minonk
HENRY (52): Allard 16, Ingels 13, Van DeVeer 13, Ziegler 6, Steele 4.
MINONK (42): Anderson 12, Stokowski 11, Uphoff 10, Zupancic 5, Johnson 4.
Moline Sectional
East Moline
Moline 73-36 Moline St. Mary’s
Rock Island 59-29 Reynolds
East Moline 41-28 Rock Island St. Joe
Geneseo 38-33 Orion
Moline 48-42 Rock Island
East Moline 59-34 Geneseo
Moline 47-36 East Moline
Joy
Aledo 39-35 Alexis
Sherrard 57-28 Biggsville
Joy 35-31 Roosevelt Military
New Boston 49-27 Alpha
Aledo 39-38 Sherrard
Joy 36-26 New Boston
Aledo 49-36 Joy
Kewanee
Galva 53-40 Cambridge
Wyoming 54-46 Bradford
Kewanee 60-31 Toulon
Atkinson 52-47 Wethersfield
Galva 48-33 Wyoming
Kewanee 51-29 Atkinson
Kewanee 38-37 Galva
Mount Carroll
Morrison 70-51 East Dubuque
Savanna 62-23 Hanover
Fulton 60-25 Mount Carroll
Thomson 49-48 Lanark
Morrison 42-30 Mount Carroll
Thomson 47-43 Fulton
Morrison 45-31 Thomson
Peoria Sectional
Chenoa
Chenoa 73-35 Fairbury
Normal University 45-40 Gridley
Normal 45-32 Lexington
Anchor 38-36 El Paso
Chenoa 70-44 Normal University
Normal 47-39 Anchor
Normal 46-44 Chenoa
NORMAL (46): Spang 12, Schad 11, Gehrt 10, Smith 7, Halsema 6.
CHENOA (44): Sarver 13, Albeck 10, Ferree 7, McGregor 7, Frankenstein 6, Kaufman 1.
East Peoria
Peoria Woodruff 51-36 Eureka
East Peoria 60-33 Metamora
Peoria Central 53-18 Chillicothe
Dunlap 39-38 Washington
East Peoria 49-35 Peoria Woodruff
Peoria Central 33-19 Dunlap
Peoria Central 34-28 East Peoria
PEORIA CENTRAL (34): Scheffelbein 21, King 3, Kehl 3, Johnson 3, Waughop 2, Joos 2.
EAST PEORIA (28): Medwaris 8, Dowell 8, Colbert 7, Allison 5.
Lincoln
Elkhart 43-39 Mount Pulaski
Hartsburg-Emden 70-20 Middletown
Lincoln 63-34 Williamsville
New Holland 54-36 Atlanta
Hartsburg 52-40 Elkhart
Lincoln 30-27 New Holland
Hartsburg-Emden 43-35 Lincoln
HARTSBURG-EMDEN (43): Nibby 10, Lolling 9, G. Bruns 8, Hildebrand 7, Singley 6, Wrage 2, Conrady 1.
LINCOLN (35): Curry 10, Olsen 10, Hurt 5, Aery 4, McLean 2, Ritchhart 2, Dodson 1, Doolen 1.
Pekin
Pekin 73-27 Morton
Tremont 54-27 Danvers
Peoria Manual 83-32 Delavan
Mackinaw 40-37 Minier
Pekin 57-19 Tremont
Peoria Manual 49-37 Mackinaw
Pekin 57-41 Peoria Manual
PEKIN (57): Busby 18, Gerecke 9, Watson 9, J. Nelson 8, Harris 7, Vetter 6.
PEORIA MANUAL (41): Meyers 16, Philbee 9, Schmitt 8, VanScyoc 5, Diekhoff 1, Stewart 1, Barnewolt 1.
Rockford Sectional
Dixon
Sterling Community 36-32 Rock Falls
Dixon 36-32 Prophetstown
Sterling 64-34 Milledgeville
Amboy 65-48 Lee Center
Dixon 54-49 Sterling Community
Sterling 66-59 Amboy
Sterling 55-44 Dixon
STERLING (64): Baumgardner 20, Puterbaugh 10, Ohda 8, Galloway 6, McCormick 6, Bressler 4, Kenaga 4, Hussung 2, Sisson 2, Mellinger 2.
MILLEDGEVILLE (34): Oncken 10, Allison 6, Chandler 5, Bushan 5, G. Woodin 2, H. Woodin 2, Nicholas 2, Rosenby 2.
STERLING (55): Baumgardner 16, Galloway 13, Ohda 8, McCormick 6, Puterbaugh 5, Bressler 4, Kenaga 3.
DIXON (44): Phelps 14, Wallace 11, Eckhart 9, Munson 8, Mercer 2.
Freeport
Freeport 48-33 Dakota
Orangeville 66-33 Durand
Aquin 62-22 Galena
Stockton 41-32 Pecatonica
Freeport 49-37 Orangeville
Stockton 32-31 Aquin
Freeport 50-46 Stockton
FREEPORT (50): Stout 15, Sandifer 13, Bessert 9, Kasten 6, Ra. Gallagher 5, Altenbern 2.
STOCKTON (46): Everhart 23, Murphy 9, Schwartz 6, Goldhagen 4, Ames 4.
Oregon
Rochelle 63-20 Polo
Ashton 50-29 Oregon
Byron 50-35 Forreston
Mount Morris 38-29 Leaf River
Byron 36-34 Mount Morris
Rochelle 45-34 Ashton
Byron 37-34 Rochelle
BYRON (37): Champion 19, Ashelford 7, Leary 6, Daters 3, Hogan 2.
ROCHELLE (34): Ripp 10, D. Plum’y 9, P. Plum’y 7, Brennan 6, Konde 3.
Rockford
Belvidere 71-34 South Beloit
Rockford East 68-36 Rockford St. Thomas
Rockford West 61-29 Harvard
Stillman Valley 32-28 Harlem
Rockford East 72-53 Belvidere
Rockford West 78-33 Stillman Valley
Rockford East 61-52 Rockford West
Springfield Sectional
Clinton
Clinton 46-40 Farmer City
Bloomington Trinity 59-47 Maroa
Bloomington 49-37 Argenta
Deland 45-41 LeRoy
Clinton 53-33 Bloomington Trinity
Bloomington 51-45 Deland
Clinton 40-26 Bloomington
CLINTON (40): Andes 18, Coey 9, Luttrell 6, Sprague 3, Johnson2 , Swigart 2.
BLOOMINGTON (26): Crank 11, Bloodgood 6, Butler 3, Sipes 3, Kraft 2, Vandevender 1.
Decatur
Decatur 48-44 Moweaqua
Cerro Gordo 43-29 Tri-City
St. Teresa 39-37 Bement
Warrensburg 51-47 Mount Zion
Decatur 58-33 Cerro Gordo
Warrensburg 45-44 St. Teresa
Decatur 60-33 Warrensburg
Havana
Athens 70-57 Mason City
Petersburg 41-27 Chandlerville
Havana 64-43 Greenview
Easton 51-40 Pleasant Plains
Athens 61-42 Petersburg
Havana 52-42 Easton
Athens 55-43 Havana
ATHENS (55): Niebert 16. J. Jankauski 11, White 10, Wasilewski 8, Waggoner 6, Powell 2, Johnson 2.
HAVANA (43): Lane 12, VanEtten 8, Poland 7, Shafer 6, Wilson 6, Bieneman 4.
Springfield
Springfield 43-23 Springfield Feitshans
Springfield Cathedral 62-27 Raymond
Springfield Lanphier 57-41 Auburn
Virden 42-38 Riverton
Springfield Cathedral 46-36 Springfield
Springfield Lanphier 34-30 Virden
Springfield Cathedral 42-32 Springfield Lanphier
Waukegan Sectional
Elgin
Dundee 65-22 Crystal Lake
Woodstock 46-30 McHenry
Elgin 65-20 Palatine
St. Edward 49-40 Arlington Heights
Dundee 55-43 Woodstock
Elgin 51-25 St. Edward
Elgin 46-35 Dundee
ELGIN (46): Peterson 17, Survant 12, Markwardt 10, Turner 3, Leach 2, Svendsen 2.
DUNDEE (35): Schuldt 13, Ervin 12, Gaffney 5, Brettsinger 3, Faber 2.
Glen Ellyn
Glenbard 41-36 Hinsdale (OT)
Maine 38-28 Des Plaines St. Mary’s
Bensenville 47-33 Downers Grove
Glenbard 32-31 York
Bensenville 37-36 Maine
Glenbard 61-39 Bensenville
GLENBARD (61): Nix 16, Watson 15, Koester 10, Davis 7, Bierman 6, Welbourne 4, LePage 2, Peters 1.
BENSENVILLE (39): Thollander 13, Keller 11, Robertson 8, Baldwin 4, Huffman 1, Anderson 1, DesLaures 1.
Maywood
Lyons Twp. 55-51 Morton
Proviso 51-49 Leyden
Riverside-Brookfield 37-34 Oak Park
Morgan Park Military 53-45 Argo
Lyons Twp. 60-36 Proviso
Riverside-Brookfield 50-46 Morgan Park Military
Lyons Twp. 44-34 Riverside-Brookfield
LYONS TWP. (44): Norton 12, Storm 11, Vieth 9, Fritz 7, Beath 4, Taylor 1.
RIVERSIDE-BROOKFIELD (34): Crowe 9, Jarm 7, Bozik 6, Flaherty 6, Stejskal 4, Horalek 2.
Waukegan
Niles 47-43 Waukegan
New Trier 50-24 Zion
Evanston 45-43 Libertyville
Barrington 42-39 Highland Park (OT)
New Trier 49-37 Niles
Evanston 53-27 Barrington
New Trier 32-31 Evanston
NEW TRIER (32): Burnside 10, Christensen 7, Krantz 6, Moore 6, Gompert 3.
EVANSTON (31): Biggs 13, Cobb 8, Pritzschler 4, Hunt 2, Boub 2, Meyer 1, Robinson 1.