Довгий Станіслав Олексійович

 

Вчений у галузі охорони навколишнього середовища, телекомунікацій, інформаційних технологій, аерокосмічних досліджень Землі. Президент Малої академії наук України (з 2000р.), член–кореспондент Національної академії наук України (1997р.), член-кореспондент Академії педагогічних наук України (1999р.), доктор фізико-математичних наук (1996р.), заслужений діяч науки і техніки України (2001р.), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2005р.).

Народився 23 липня 1954 р. в с. Ганно–Требинівка Устимівського району Кіровоградської області. Тривалий час жив у селі. Спочатку на Кіровоградщині, а потім на Чернігівщині. В кінці семидесятих років Олексію Прокоповичу – батькові Станіслава Олексійовича, вже тоді відомому поетові, запропонували посаду завідувача редакцією поезії в Держлітвидаві України, і сім’я переїхала до Києва.

По закінченню школи С.Довгий вступив на механіко-математичний факультет Київського державного (нині національного) університету ім. Т. Г. Шевченка, який закінчив у 1976 р. Своїм учителем вважає академіка В. М. Глушкова. Розпочав трудову діяльність в Київській середній школі № 6, потім – в Інституті автоматики Міністерства приладобудування засобів автоматизації та систем управління СРСР. У подальшому працював в Інституті гідромеханіки НАН України, де пройшов шлях від аспіранта до завідувача відділом. Був відповідальним виконавцем та керівником ряду науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт загальнодержавного значення у галузі суднобудування, авіа- та ракетобудування. З перших днів аварії на ЧАЕС С. Довгий працює в складі робочої групи НАН України по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Під керівництвом С. Довгого була створена організаційно-технічна система ОТС «Інформ-Чорнобиль», яка стала базовою для Мінчорнобилю України.

З 1991 по 1997 роки С. Довгий – Генеральний директор Науково-виробничого об'єднання «Топаз-Інформ». У подальшому – директор Українського інституту досліджень навколишнього середовища і ресурсів при Раді національної безпеки та оборони України (1997-1998), Міністр у справах науки і технологій України (1998-1999), Член Ради з питань інтелектуальної власності та трансферу технологій при Президентові України (1999-2000), Голова Державного комітету України з питань науки та інтелектуальної власності (1999-2000), Голова правління ВАТ «Укртелеком» (2000-2001), Голова Державного комітету зв'язку та інформатизації України (2001-2002), Голова Спостережної ради ВАТ «Укртелеком» (2001-2003), директор Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України (з 2001 р.).

Народний депутат України четвертого скликання від блоку «За єдину Україну», № 33 у списку, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту житлово-комунального господарства та зв'язку, секретар Спеціальної комісії Верховної Ради України з питань майбутнього, співголова фракції Партії промисловців і підприємців України (2002-2006), народний депутат України п’ятого скликання від Блоку «Наша Україна», № 28 у списку, член фракції Блоку «Наша Україна», член Комітету Верховної ради України з питань бюджету (2006-2007), народний депутат України шостого скликання від Блоку «НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА», № 55 у списку (з 2007).

С.Довгий є автором понад 240 наукових праць, в тому числі 40 винаходів, 28 монографій та підручників. Сфери наукової діяльності: геодинаміка навколишнього середовища, обчислювальна математика, гідродинаміка, аеродинаміка, інформаційно-комунікаційні технології, зокрема, ГІС-технології для картографії, космічне землезнавство. Серед його учнів близько 20 кандидатів та докторів наук.

Веде велику громадську роботу як член редакційних колегій багатьох наукових журналів і збірників (зокрема, науково-технічного журналу «Наукові вісті Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»»), очолює і є членом ряду наукових рад і товариств, міжнародних наукових організацій. Президент Малої академії наук України (з 2000р.).

Зі студентських років С.Довгий активно займається виховною і педагогічною роботою (має 25 років педагогічного стажу в провідних вузах країни), а також Франції, Польщі, Малайзії та Росії.

Державний службовець 1-го рангу. Член Президії НАН України (з 1997р.), член Президії ВАК України (1998-2000р.р.). Член колегії Державного комітету зв’язку та інформатизації України (з 2002р.), член Комісії з організації технологічних парків та інноваційних структур інших типів (з 2003р.), член Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки (з 2006р.).

Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Верховної Ради України.

Малій планеті № 12189 Сонячної системи присвоєно ім'я «Довгий».