Інклюзивне навчання

Ресурсна кімната

  

Діти повинні жити у світі краси, гри, казки,

музики, малюнка, фантазії, творчості.

Василь  Сухомлинський

В Угроїдському ліцеї Краснопільської селищної ради з 1 вересня 2017 року запроваджено інклюзивне навчання. Інклюзивне навчання – передбачає створення освітнього середовища, яке б відповідало потребам і можливостям кожної дитини, незалежно від особливостей її психофізичного розвитку. Інклюзивна освіта складається з таких основних компонентів, як уключеність учня з особливими освітніми потребами в клас, залучення до діяльності і відчуття приналежності до колективу. На базі закладу освіти діють команди психолого-педагогічного супроводу, які складають індивідуальні програми розвитку для дитей з особливими освітніми потребами.

Мета інклюзивної освіти в загальноосвітньому навчальному закладі – створення умов для особистісного розвитку дітей із особливими потребами, формування освітньо - розвивального середовища для них шляхом забезпечення психолого-педагогічного, медико-соціального супроводу. Всі діти мають навчатися разом у всіх випадках, коли це виявляється можливим, не зважаючи на певні труднощі чи відмінності, що існують між ними. Школа має визнавати і враховувати різноманітні потреби своїх учнів шляхом узгодження різних видів і темпів навчання.

Важливим в інклюзивній освіті є робота з батьками, які  не тільки споглядачі навчального процесу, а безпосередні його учасники. Для вчителя батьки – партнери, помічники, порадники. Саме вони виступають ініціаторами навчання їх дитини з особливими потребами в загальноосвітньому закладі, а не в спеціальному.

   У роботі з батьками дотримуємося таких принципів:

·         співробітництво;

·         гуманність;

·         відкритість;

·         демократичність;

·         індивідуалізація та диференціація;

·         послідовність і систематичність.

 

Коли ми говоримо про освіту дітей з особливими потребами, ми говоримо про зміну базових принципів навчання. Базовим документом для створення інклюзивної освіти в Україні є концепція "Нової української школи", яка прописує реформування освіти до 2029 року. При інклюзивному навчанні відбувається повноцінне та ефективне наповнення всіх сфер соціалізації учня з особливими потребами. Важливим є формування позитивної громадської думки щодо інклюзивної освіти шляхом залучення до цієї справи засобів масової інформації, організації інформаційних компаній, які б сприяли виконанню законів, спрямованих на здобуття освіти дітей з особливими освітніми потребами. В закладі освіти для дітей  з особливими освітніми потребами проводяться додаткові корекційно-розвиткові заняття відповідно до Висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку осіб, наданих КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" Краснопільської селищної ради.

     В Угроїдському ліцеї в 2023/2024 н.р. є три інклюзивних класи. 

Асистент вчителя допомагає учням з особливими освітніми потребами у виконанні навчальних завдань, залучає їх до різних видів навчальної діяльності, бере участь у засіданнях команди супроводу, у  розробленні й виконанні індивідуальної програми розвитку дитини, адаптації та модифікації навчальних матеріалів з огляду на індивідуальні особливості навчально-пізнавальної діяльності дитини.

Функції асистента:

Організаційна:

Навчально-розвивальна:

Діагностична:

Прогностична:

Консультативна:

Асистент вчителя – це людина, яка супроводжує учня не лише у навчальному процесі, але й постійно моніторить стан розвитку дитини, рівень засвоєння знань та інформує про це оточення – батьків, педагогів, команду супроводу.

АСИСТЕНТ УЧИТЕЛЯ ПОВИНЕН МАТИ:

Вчитель та асистент вчителя – це єдина команда: вони постійно контактують між собою, обмінюються інформацією і намагаються знайти ті підходи, які допоможуть дитині засвоїти навчальний матеріал.

АСИСТЕНТ УЧИТЕЛЯ НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА:


Сучасне суспільство визнає, що саме інклюзія є більш гуманною та ефективною освітньою системою, яка здатна задовольнити потреби всіх категорій дітей, незалежно від рівня психофізичного розвитку, та сприяє створенню інклюзивного суспільства, яке б повною мірою сприймало таких учнів, визнавало їхні права на освіту, особистісний розвиток, професійну діяльність, участь у суспільному житті. Впроваджуючи інклюзію в освітньо-виховний процес, можна досягти розбудови українського суспільства, яке дозволить кожному громадянину незалежно від віку й статі, етнічної належності, здібностей, наявності або відсутності особливостей у розвитку, брати участь у житті суспільства й робити свій внесок в його розвиток. Отже, перехід до інклюзивної освіти, як найбільш сучасної форми соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими можливостями, – має стати пріоритетом у розвитку національної освіти.