Žirovina

Žirovina 2010

28.08.

teksta napisal i poslikal Slavko Stepanić

Fotografije

Film

Još jenu Žirovinu smu doživeli, ovaj put bila je to 17.po redu. Vreme ni bilo baš na neke visine ali nadam se da je obavlena još jena navada naše stare kaj su nam ostavili to v nasleđe. Zapraf nijova navada imala je ekonomski značaj jel su v nijovo doba šume bile rodne ze žirom pak su vujnem svijne žirovale. Za Bartolovo išlo se v šumu pogledati kuliko bu bilo žira natepeno i kuliko se bu moglo svin po rali naraniti.

Saka Sučija imala je svoju šumu de su jem bile svine a ak ni bilo dost žira onda su opelali svine v zajedničku šumu Turopolski lug. Dogodilo se da i v lugu ni bilo preveč žira a onda su morali svine voziti v Lonsko pole. Nekteri su ludi ili zadruge imale 5, 10, 50, 100 svin a na Lomice je najviše je imal Iva Doneževič kaj su mu rekli Boban a imal je 150 svin.

Sako leto ovlašteniki su na spravišču odlučili koliko bu godišna cena po velikom pajceku a koliko za maloga pajceka za žirovinu.

V jesen 1990.leta kat smu počeli z obnavlajnem Plemenite občine v stare goričke občine ni bilo več puno svim a denes je je još menše. I tak je 1994.leta Zdravek plemeniti Lučić ze sela Kuč počel z tum navadum makar nismu još imali svin. Kesneše je određen stari iskusni svijnogojec Miško pl.Kundić z Mraclina da najde turopolske svin jel je več ni moglo se najti v Turopolu jel kaj se ranilo bile su bele mesneta svijne. I tak je Miško otišel v Lonsko pole i v jene šume pri nekom čoveku prenašel turopolske pajceke.

I tak se počelo v Plemenite občine z svinogojstvom blizu črdaka v lugu a kat je broj svin porasel otpro je jeno krdo svin v lukavečkom čretu.

Ovoletna Žirovina počela je kak i sako leto svetum Mešum tera je bila f cirkve svete Sebastijana i Fabijana. Mešu je služil mladi plebanuš Andrija, imal je nadahnutu propovet o živlejnu i mislim da bu dober naslednik plebanušu Đuri. Pri meše je pevalo Rvacko pevačko društvo Kučani z Kuč.

Posle meše svi smu otišli v selsku drvenu školu teru je dal napraviti vu vreme svojega komešuvajna Franjo pl.Lučić. Tu smu videli izložbu slik i lepo se okrepili z pičem i kolačem i krenuli v Turopolski lug. Stali smu pri raspelu kaj su ga prije dve lete napravile Rvacke šume a kučki pevači su otpevali nekuliko pesme a posle se svi pomolili pri raspelu.

Pogledalo se i kuliko je žir natepen a po proceni lukavečkog kaštelana Želka pl.Stanilovića na rali bi se mogle naraniti i do dve svijne.

Nakom toga povratek je bil na črdak de je bilo sve pripravleno za svečano spravišče ali zbok kiše ni moglo biti vane pak se sve nabrzinu preselilo nutre v črdaka.

Himnu hrvacku, turopolsku i još nekuliko pesme otpevali su kučki pevači.

Spravišče je otprl komeš Franjo pl.Kos, pozdravil se goste. Kesneše su i gosti zeli reč i nekaj nam povedali. Bile i okrugli stol o svinami ali na stoječki jel ni bilo puno placa v črdaku.

Posle sve pripovedajne prišlo se narodnom veselju tero je bilo popračeno z turopolskemi oblizeki i pičem. Sporcke nakmičejne ni bilo zbok lošek vremena, jedino je bila izložba narodne nošne i lovačkog oružja a Jožek Pavišić z Korilovca donesel je jenu igru kaj su se naši dedovi igrali na penu.

Žirovina 2008

23.08.

teksta napisal i poslikal Slavko Stepanić

Turopolci i Plemenita opčina turopolska još jemput su održali svoju stoletnu tradiciju tera se zove Žirovina. Sako leto na bartolovsku subotu naši stari išli su f šumu da vide kak bu žir natepen. Takve manifestacije održavale su se do 1947.leta a onda je se bilo ukinuto kak i plemenita opčina ot ondašnje vlasti. Posle demokratskih izbora f Rvacke obnovlena je Plemenita opčina a onda je komeš Zdravek pl.Lučić obnovil i Žirovinu i ot onda se održava sako leto v lugarnice Čardak f Turopolskome lugu.

Tak je bilo i ovo leto-po običaju počelo je z mešum f cirkve f Kučami a predvbodil ju je prečasni Josip Ružman dekan Velikogoričko-odranskog dekanata sa domačem župnikom vlč. Đurom Sabolekom. Posle meše svi su plemiči otišli z avuti f Turopolski lug de je blagoslovleno auhtono turopolsko raspelo.

Posle blagoslova blagoslova raspela bil je povratak v lugarnicu de je održano žirovinsko spravišće pot precedanjem komeša Franje pl.Kosa u nazočnosti dužnosnika Plemenite opčine i gostof. Održan je i okrugli stol z temom o turopolskoj svinji Opet ispočetka ili eutanazija svih svinja turopoljske pasmine?” Zaklučeno je da je ona u velike zdrastvenoj poteškoči zbog neadekvatnoga prostora f terem se svinje drže, te da bi trebalo pronači i adekvatniji smeštaj.

U sklopu manifestacije održana je izložba starog oružja i narodne nošne te takmičenja v prasičkovanju, gađanju zračnom puškom, lukom i strelom, baltičanju te pračkom.

Nastavilo se z narodnim slavlem vuz tamburaški sastav iz Mraclina, porcijama gulaša, kotlovine i pićem.(Slafko Stepanić)

Žirovina 2007

25.08.07.

I ovo leto turopolski plemiči su održali tradiciju Žirovine. Negda su naši stari išli na bartolovsku subotu šumu glet " Kak bu žir natepen " odnosno da vide kulko bu žira ovo leto vrodilo i jel bu to dosta za pajceke. Žirovinu i spravišče održavala je Plemenita opčina negda i zajdna je bila 1946. a onda su komunisti maznuli nezinu i zabranili Žirovinu. I onda kat smu obnovili Plemenitu opčinu onda smu obnovili i Žirovinu. I tak se svako leto ob 11 vur zestanemo f Kuče i idemo na mešu, teru je do sat navek služil vukovinski plebanuš Đuro Sabolek.

Tak je bilo i ovo leto a posle meše smu svi išli f kučku školu gledet izložbu slik a posle nje f turpolski lug v lugarnicu. Nekteri su otišli i do Krčke vrat de je Miško pl.Kundić objašnaval zakaj su ona tu i rekel je da su druge polovice tu Turopolci krčili luga i delali senokoše a morale su dojti krčit se sučije. Popoldan je bilo spravišče na dvorišču lugarnice a precedal je župan Frajno pl.Kos a tu su bili i suci ze sve sučije. Bez političarof ni moči takvoga skupa napraviti pak su i one se prikrpali. Bilo je jesti i piti kuliko očeš a igrali su stari mraclinski tamburaši. I tak su Turopolci sproveli jeno lepo družejne, a zestali su se mnogi stari prijateli. A kletu bumu videli do bu živ a do mrtev, nadam se da se bumu opet videli. tekst i slike Slafko Stepanić Pogleč slike

Žirovina 2001.

27.08.2001.

Žirovinsko spravišče i druženje u Turopoljskom lugu

Tekst i fotografije: Veljko Skočilić

Već desetak godina nastavlja se tradicija veličanja plodova prirode, žira u Turopoljskom lugu kao glavna hrana turopoljskih svinja, a time i opstanka ljudi u ovom nekoć siromasnom kraju. Zajednički naziv spravišča ove godine išao je kao Žirovina 2001, a održao se je u subotu 25. kolovoza u Turopoljskom lugu s oko 200 pučana velikogoričkog kraja i naravno “plemenitaša“ .

· Točno u 11.00 počelo je s misom u kapeli Sv. Fabijana i Sebastijana u Kučama.

· Oko 12.00 odlazi se u obilazak stare skole u Kučama koja je pretvorena u atelje.

· Prije Spravišča išlo se u pregled žira u Turopoljskom lugu i izvorne turopoljske svinje. Posjetitelji mogli su vidjeti svinje ali žirova vrlo malo na stoljetnim hrastovima.

· Žirovinsko spravišče Plenenite opčine turopoljske održano je oko 13.30 u čardaku pokraj KPD Turopolje. Nazočni i gosti saborski zastupnici gospoda Šuker i Dehin kao ostala velikogorička svita. Prije i poslije Spravišča spraviščanci i gosti dobro su se zabavljali uz iće i piće

· Najatraktivniji dio odvijao se je u dijelu čardaka gdje postavljena izložba starih lovačkih pušaka, a posjetitelji su zapazili da je najviše “hrđe“ “dofurao“ gospodin Stjepan Kos.

· Bivši Župan gospodin plem. magistar Zdravko Lučić, dok mu gospođa profesorica županica odmara na Korčuli, rado se druži oko mladih puca.

· Mladi dipl. ing. šumarstva prikazao je uzgoj egzotičnih rajčica u turopoljskom kraju.

· Ako na misi nisu stigli doći na prigodni domjenak došli su “funkcioneri“ Grada Velike Gorice kako bi dali “težinu“ Žirovini 2001. Svaka čast gradonačelniku i saborskom zastupniku gospodinu Šukeru jer je pogledao i “hrđe“ turopoljskog kraja, a ne samo “tekuće“ izloške.

· Izložba starih lovačkih ”hrđa“ završila je proglašenjem, najstarije vlasnika gosp. Ivana Berkovića. “Toljaga“ je iz 1901 god.

· Najljepše lovačka “cijev“ je vlasništvo gosp. Stjepana Kosa iz Mraclina.

· Za pokoljenja turopoljaca slikali su se zajedna “najstariji“ i “najljepši“.

· Prasičkanje, stara igra iz davnina uveseljavala je gledateljstvo, a za uspomenu fotografirali su se prvi put na digitalni “fotić“ kao ekipa snova u sastavu: Nikola Galeković, Josip Ceković, Marko Križanić, Stjepan Vugrinović, Juraj Bobesić i Ivan Čunčić.

· Najmasovnije natjecanje bilo je gađanje iz zračne puške, pobjednik je gosp. Vladimir Križanić. Baltičkanje, ili jednostavno prevedeno na domaći razumljiv jezik, to je bacanje sjekirice kako da se zabila u deblo, bilo je popračeno pucanjem držala sjekirice jer je sponzoriramo od strane“Slobode“ ili “Merkatora“ - to nije baš bilo nikome sasvim jasno. Pobjednik je gosp. Damir Pelesk, a nije za “bacit“ i 2 mjesto koje je osvojio gosp. Stjepan Kos inače čovjek koji je na Žirivini 2001 “odfurao“ najviše diploma. Na 3 mjesto plasirao se “zaštitni znak“ ćoška i Starog grada gospodin Ivan Sever.

· Da su “plemenitaši“ pametni govori i susret održan između šahovskih klubova “Turopoljac“ i “Polet“ iz buševca.

I na koncu informatika je prvi put bila podrška na događanjima POT-a tako da su slavodobitnici dobili i pisane tragove, prekrasno izrađene diplome i zahvalnice. Sve je to digitalno fotografirao i “internetirao“

dugogodišnji turopoljski webmaster gosp. Veljko Skočilić dipl. ing. koji je i načinio niz fotografija na događaju Žirovina 2001.

Turopolci v žirovine 1925.leta z komešom Franjom pl.Lučićem

Turopolci v Žirovine 1946.z komešom Mijom pl.Pučkom