חרדה חברתית - דף הביתמהי חרדה חברתית? האם יש לי חרדה חברתית? למי פונים בבקשת עזרה? האם יש מדריכי עזרה עצמית שאוכל להעזר בהם? איך אוכל למצוא אנשים נוספים דומים לי? האם יש קבוצות תמיכה או טיפול בנושא? ... על כל השאלות האלו וגם נוספות ננסה לענות כאן בעמוד הקצר הזה או לפחות להפנות אתכם למקור המידע המתאים.

מהי חרדה חברתית?

חרדה חברתית היא תחושה של פחד ואי נוחות בסיטואציות חברתיות שעלול להוביל אוטומטית לתחושות של יתר מודעות עצמית, שיפוטיות, ותחושת נחיתות.
אם אדם חש חרדה ואי נוחות בסיטואציות חברתיות, אך מרגיש "בסדר" כשהוא לבד ייתכן שמדובר בחרדה חברתית.

אנשים הסובלים מחרדה חברתית בדרך כלל חווים קושי בסיטואציות הבאות: להכיר אנשים חדשים, להיות במרכז תשומת הלב, לדבר עם אנשי סמכות (למשל עם הבוס בעבודה) , פתיחה בשיחה עם אדם זר, דייטים, דיבור בפני קהל, התקשרות בטלפון, השתתפות במסיבות, שירה מול אנשים, לעשות משהו בזמן שמסתכלים עליהם...

כאשר מדובר בחרדה חברתית לעיתים קרובות נוצף בחשש מפני מה שאחרים יאמרו עלינו ובביקורת עצמית חריפה לפני ואחרי הסיטואציה החברתית. לעיתים החשש יהיה כה עז עד כדי כך שנימנע מהפעילויות החברתיות המלחיצות.רוצים להעמיק ולדעת עוד על חרדה חברתית - להלן מספר קישורים שכדאי לבדוק:
פרטים בסיסיים על חרדה חברתית: הגדרה, טיפול מומלץ, תרופות...
עוד דברים שתרצו לדעת על חרדה חברתית - סרטים, הרצאות, רגישות יתר, מופנמות ונושאים קרובים.

נראה לי שיש לי חרדה חברתית אבל אני לא בטוח 

ראשית נסה להעריך עד כמה השאלות הבאות "מדברות אליך":

 האם אתה
 כן  לא
 "בורח" מאירועים חברתיים ברגע האחרון?
   
 מפחד לפגוש אנשים חדשים?
   
 "מודע לעצמך" בסיטואציות יום יומיות?
   
 מניח שאנשים שופטים אותך לרעה?
   
 מעדיף לגלוש ברשת מאשר ללכת למסיבה?
   
 מובך בקלות?
   
 לעיתים קרובות חש מבודד?
   
 מודאג במשך ימים או שבועות לפני אירוע חברתי?
   
 משתמש באלכוהול או סמים כדי להתמודד עם מצבים חברתיים?
   

אם ענית כן על חלק מהשאלות. אם התחושה הכללית העולה מהשאלות מוכרת לך ייתכן שאתה סובל מחרדה חברתית.

הערכת רמת חרדה חברתית

שאלון LSAS או מבחן לייבוביץ הוא כלי המאפשר להעריך את רמת חרדה חברתית.
על מנת להעריך רמת חרדה חברתית בחן את עצמך באמצעות שאלון לייבוביץ להערכת רמת חרדה חברתית LSAS.

שאלון להערכת רמת ביישנות

כלי נוסף המעריך רמת ביישנות הוא שאלון להערכת רמת ביישנות.

ייעוץ והדרכה ראשוניים - מים שקטים

מבולבלים, לא יודעים למי לפנות, האם להתחיל טיפול, האם אתם סובלים מחרדה חברתית בכלל, מחפשים אוזן אנושית שתתן לכם הכוונה ראשונית - מומלץ לפנות למים שקטים - במים שקטים ידעו לתת לכם עזרה והכוונה לטיפול המתאים.

קבוצות חרדה חברתית

קבוצות חרדה חברתית מיועדות למתמודדים עם חרדה חברתית המעוניינים להפחית ברמת החרדה באמצעות חשיפה. הקבוצות משמשות גם למתן תמיכה וייעוץ לחברים. קיימות קבוצות עזרה עצמית וקבוצות מונחות (מים שקטים). קבוצות עזרה עצמית מופעלות על ידי חברי הקבוצה ושמות דגש על המפגש החברתי והתמיכה. קבוצות מונחות מופעלות על ידי מנחי קבוצה מקצועיים ומוסיפות מעבר למפגש החברתי והתמיכה מטרות טיפוליות כמו הפחתת ביקורת עצמית, פתוח ספונטניות, פתוח יכולות תקשורת בין אישית, חקירה עצמית, בטוי אישי ורגשי ועוד.

למי הקבוצות אינן מתאימות

הקבוצות אינן מיועדות לסובלים ממחלת נפש כמו סכיזופרניה או סוגים שונים של אוטיזם כמו  אספרגר. לעתים קושי חברתי מתבטא כתוצאה משנית של אחת ההפרעות המוזכרות. לאלו קבוצות חרדה חברתית אינן מסוגלות לתת מענה.

לפרטים נוספים והצטרפות

קבוצת חרדה חברתית בהנחיה מתקיימות באמצעות ארגון מים שקטים. להצטרפות ופרטים בקרו באתר מים שקטים - התמודדות עם חרדה חברתית
קבוצות עזרה עצמית מתקיימות באזורים שונים בארץ: חרדה חברתית - קבוצות עזרה עצמית

מדריכי עזרה עצמית

כאן באתר תמצאו שלל מדריכי עזרה עצמית להתגברות על חרדה חברתית וביישנות מתורגמים לעברית. מקום טוב להתחיל בו הוא כאן

החיים עם חרדה חברתית

אתם לא לבד. חרדה חברתית פוגעת בכ-10% מהאוכלוסיה כאן תוכלו למצוא סיפורי חיים ויצירות של אנשים כמוכם הסובלים מחרדה חברתית. מהקשבה לסיפורים תוכלו גם להבין טוב יותר מהי חרדה חברתית

מטפלים בחרדה חברתית

מחפשים מטפלים בחרדה חברתית? כאן תוכלו למצוא רשימה של פסיכולוגים ומטפלים במתמחים בחרדה חברתית.

פורום חרדה חברתית

מחפשים אנשים נוספים הסובלים מחרדה חברתית לתמיכה ברשת. הפורום הגדול ביותר נמצא בקבוצת פייסבוק תומכת ואקטיבית ואתם מוזמנים להצטרף

חדשות

אנחנו משתדלים לעקוב אחרי ידיעות וחדשות בנושא חרדה חברתית - בארץ ובעולם. ידיעות באנגלית אנחנו משתדלים לתרגם. לחדשות בעברית אנחנו מקשרים. את רשימת החדשות תמצאו כאן.