Dane prezentowane w tabelach można przeglądać i analizować z wykorzystaniem kilku standardowych funkcji: sortowanie, filtrowanie i grupowanie danych. Ponadto programy SoftwareStudio oferują inne standardowe funkcje ułatwiające codzienne korzystanie z programów np. drukowanie czy eksport danych do arkuszy Excel czy PDF.
Filtrowanie danych
Filtrowanie wykonywane jest za pomocą wiersza filtrowania. W polach wiersza filtrowania zapisywane są wartości a dostępna w polach ikona filtrowania wyświetla listę warunków filtrowania i opcji wykonania operacji. Wprowadzenie warunku filtrowania wymaga edycji pola, dla którego filtrowanie będzie wykonywane. Pole edytowane jest przez kliknięcie.
Deklaracja warunków filtrowania oraz dostępne warunki filtrowania są zależne od typu pola. W polu znakowym należy zapisać znak lub ciąg znaków, w polu numerycznym – liczbę. Kliknięcie ikony filtrowania wyświetla listę przewidywanych warunków filtrowania oraz dostępne funkcje.
Wybrany warunek filtrowania należy zaznaczyć przez kliknięcie. Po zdefiniowaniu warunku filtrowania należy wybrać operację, która ma zostać wykonana. Warunki filtrowania pól znakowych:
NIE USTAWIONE – brak określenie warunku filtrowania;
RÓWNY – filtrowanie wartości równych z zdefiniowanym znakiem lub ciągiem znaków;
RÓŻNY OD – Filtrowanie wartości różnych od zdefiniowanego znaku lub ciągu znaków;
PASUJĄCY DO WZORCA – filtrowanie wartości zaczynających się od podanego znaku lub ciągu znaków;
NIE PASUJĄCY DO WZORCA – filtrowanie wartości niezaczynających się od podanego znaku lub ciągu znaków;
ZAWIERAJĄCY -Filtrowanie wartości zawierający znak lub ciąg znaków;
NIE ZAWIERAJĄCY -Filtrowanie wartości Nie zawierających znaku lub ciągu znaków;
BRAK – filtrowanie pustych pól;
JEST -Filtrowanie niepustych wartości;
PUSTE – filtrowanie pól pustych;
NIE PUSTE – filtrowanie pól niepustych.
Sortowanie
Pod pojęciem sortowania należy rozumieć ustalony układ pewnego porządku prezentowania danych. Informacje zapisane w zbiorach mogą być wyświetlane według dowolnego porządku. Standardowo program domyślnie porządkuje zbiór według tzw. klucza głównego (domyślny numer porządku).
Dla większości rejestrów istnieje możliwość zmiany ustawienia porządku domyślnego, ustawia się to w odpowiednim szablonie rejestru. Aby zmienić kolejność wyświetlania informacji wystarczy kliknąć myszką na nagłówku tabeli (z nazwą kolumny) której chcemy ustawić porządek wyświetlania.
Dane można sortować według tekstu (od A do Z lub od Z do A), liczb (od najmniejszych do największych lub od największych do najmniejszych) oraz dat i godzin (od najstarszych do najnowszych i od najnowszych do najstarszych) w jednej lub większej liczbie kolumn. Podczas sortowania danych w widoku danych następuje modyfikacja kolejności wyświetlania danych. Sortowanie to technika pozwalająca ponownie rozmieścić rekordy w taki sposób, aby ułatwić zrozumienie danych. Typowym przykładem kolejności sortowania jest kolejność alfabetyczna lub liczbowa.
Sortowanie danych jest integralną częścią analizy danych. Sortowanie pozwala szybko wyświetlić dane w sposób, który ułatwia lepsze ich zrozumienie, organizowanie i odnajdywanie potrzebnych danych oraz podejmowanie bardziej efektywnych decyzji.
Sortowanie uruchamiane jest przez kliknięcie na wybrane pole w wierszu etykiet kolumn. Każde kolejne kliknięcie zmienia warunek sortowania. Dostępne warunki sortowania:
Sortowanie rosnące,
Sortowanie malejące,
Usunięcie warunku sortowania.
Grupowanie
Funkcja grupowania pozwala na przedstawienie danych wyświetlanych w tabeli pogrupowanych wg warunku (wybranej kolumny).
W tym celu można Grupować za pomocą funkcji wybieranej z menu kontekstowego wyświetlanego za pomocą prawego przycisku myszki. Po zgrupowaniu możemy je usunąć wybierając opcje USUŃ. Mając włączone pole grupowania przenosząc kolumnę do grupowania. W celu grupowania należy przeciągnąć kolumnę do panelu grupowania. Tym sposobem można również pogrupować dane według więcej niż jednego warunku.
Drukowanie
Wydruk dokumentu wykonywany jest przez użycie polecenia z górnego paska przycisków. Drukowany jest dokument, który został zaznaczony (przez kliknięcie na dowolną pozycję dokumentu) przed uruchomieniem funkcji. W górnym pasku okna wydruku dostępne są polecenia obsługi wydruku.
Eksport danych
Funkcja eksportu danych jest aktywna w kartotekach, rejestrach oraz raportach. Eksport danych jest uruchamiany przez przycisk w dolnym pasku ekranu. Program dysponuje funkcją eksportu danych do pliku w wybranym formacie. Po wybraniu polecenia wyświetlana jest lista parametrów eksportu danych. W parametrach wyboru zakresu eksportowanych danych domyślnie aktywny jest parametr EKSPORT TABELI GŁÓWNEJ. W grupie parametrów określających format pliku docelowego, operator może wybrać właściwy parametr (format pliku) przez kliknięcie. Układ danych w plikach tekstowych jest definiowany przez parametry PIONOWO i POZIOMO. Wykonanie eksportu danych wymaga potwierdzenia polecenia WYKONAJ. Podczas eksportu danych w dolnym pasku tabeli danych jest wyświetlany komunikat o wykonywanej funkcji.