Informacje z 2011 r.

Zarząd PTJV w kadencji 2012-2016

W grudniu 2011 r. wyłonione zostały władze PTJV na kadencję 2012-2016. Na Prezesa członkowie PTJV wybrali ponownie Krzysztofa Czubaszka. Prezes powołał Członków Zarządu PTJV - ponownie zostali nimi Andrzej Zydorczak (Wiceprezes) i Krzysztof Gucwa (Sekretarz).


PTJV na Facebooku

W grudniu 2011 r. uruchomiona została strona PTJV na Facebooku, pod adresem facebook.com/JuliuszVerne.


Pierwsze wydanie powieści Bracia Kip

W grudniu 2011 r. ukazało się nakładem PTJV pierwsze wydanie powieści Bracia Kip w tłumaczeniu Andrzeja Zydorczaka. Jest to kolejny, 26. tom serii Biblioteka Andrzeja. Książka opublikowana została w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie 98 numerowanych egzemplarzy, z podpisem tłumacza! Zamówienia można kierować na adres a.zydorczak@ptjv.pl.

Nobel dzięki Verne'owi

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2011 r. otrzymał Daniel Shechtman z Izraela, który swoją pasję naukową zawdzięcza lekturze Tajemniczej wyspy Juliusza Verne'a.

- Moim marzeniem w dzieciństwie było studiowanie inżynierii mechanicznej – opowiada noblista. – Po lekturze Tajemniczej wyspy, którą jako chłopiec przeczytałem 25 razy, pomyślałem, że jest to najpiękniejsza rzecz, jaką może robić człowiek. Inżynier z powieści zna się na mechanice i fizyce, tworzy podstawy funkcjonowania wyspy z niczego. Właśnie taki chciałem być.

Trzeba dodać, że ten urodzony w 1941 r. w Tel Awiwie naukowiec pracuje w Izraelskim Instytucie Technologicznym Technion w Hajfie – tym samym, którego wykładowcą był dr Zvi Har’El (1949-2008), wielki miłośnik Verne'a, założyciel funkcjonującej do dziś anglojęzycznej strony internetowej poświęconej życiu i twórczości autora Tajemniczej wyspy, która jest najlepszym tego typu miejscem w sieci (jv.gilead.org.il). A jeśli mowa o wspomnianej wyżej powieści, to nie sposób nie przypomnieć tu, że Verne, zabierając się za jej pisanie, informował listownie swego ojca, że chce stworzyć powieść o chemii. Ta dziedzina nauki odgrywa w książce o rozbitkach z wyspy Lincolna niebagatelną rolę. Czyż nie produkują oni nitrogliceryny albo substancji niezbędnych do produkcji szkła, korzystając jedynie z dostępnych zasobów naturalnych? I tak oto owa "powieść o chemii" sprawiła, że jeden z jej licznych miłośników dostał właśnie Nobla z chemii. A Nobel, jak wiemy, z nitrogliceryny wyprodukował dynamit. Jak to się wszystko ze sobą przedziwnie łączy...


Druga szkoła w Polsce przyjęła imię Juliusza Verne'a

We wrześniu 2011 r. w Warszawie powstała szkoła, która przyjęła imię Juliusza Verne'a. Jest to Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne'a, mieszcząca się w dzielnicy Bielany. Uruchomiona została na bazie przedszkola i na razie ma tylko jedną (pierwszą) klasę. Co roku będzie przybywała kolejna klasa.

Jest to już druga w Polsce szkoła (pierwsza mieści się w Białych Błotach koło Bydgoszczy), która ma za patrona autora Tajemniczej wyspy.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne'a przystąpiła do PTJV, więc w Towarzystwie są już dwie placówki, którym patronuje Juliusz Verne.


Wideorelacja z podróży dookoła świata

Michał Cichecki odbył w dniach 22 stycznia-25 marca 2011 r. podróż dookoła świata śladami Fileasa Fogga. PTJV było partnerem honorowym tej wyprawy. Z jej szczegółami można się zapoznać na stronie www.in80days.org oraz oglądając poniższą wideorelację.

Kolejne tomy z serii Juliusz Verne

Ukazały się kolejne tomy kolekcji Juliusz Verne, wydawanej przez Weltbild i rozprowadzanej w ramach Klubu dla Ciebie: Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi (I tom - czerwiec 2011, II tom - lipiec 2011; przypisy do tej powieści opracował Andrzej Zydorczak), Szkoła Robinsonów (sierpień 2011; powieść ta wyszła w przekładzie Andrzeja Zydorczaka), Piętnastoletni kapitan (I tom - wrzesień 2011, II tom - październik 2011; z przypisami Andrzeja Zydorczaka), Dwa lata wakacji (I tom - listopad 2011; II tom - grudzień 2011; z przypisami Andrzeja Zydorczaka).

Tak jak i wcześniejsze tomy, książki te wydane zostały w twardych okładkach, na powlekanym papierze i z oryginalnymi XIX-wiecznymi ilustracjami w wersji pokolorowanej.

Na powieści Dwa lata wakacji seria została, przynajmniej na razie, zakończona.


O Vernie w Tarnowie

Na książkach Juliusza Verne'a oparta była lekcja języka angielskiego, jaką 15 czerwca 2011 r. przeprowadził nasz kolega Krzysztof Gucwa w XI Gimnazjum im. Romana Brandstaettera w Tarnowie. Podczas spotkania czytał z uczniami m.in. komiksowe wydanie powieści W 80 dni dookoła świata.

Verne na fotoblogu

Krzysztof Gucwa, Sekretarz PTJV, uruchomił fotoblog poświęcony Juliuszowi Verne'owi. Można w nim znaleźć wiele ciekawych informacji okraszonych (medium zobowiązuje) licznymi zdjęciami. Fotoblog jest dostepny pod adresem www.photoblog.pl/julesverne.


Poeta i Verne

Także poeta Tomasz Różycki z Opola zaczytywał się Verne'em (Bez książek można żyć. Tylko co to za życie?, rozm. Piotr Guzik, "Gazeta Wyborcza Opole", 17 czerwca 2011 r.): "na samym początku moim ulubionym gatunkiem była literatura przygodowa. W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, Winnetou Karola Maya, Biały kieł Jacka Londona, Kapitan Blood Rafaela Sabatiniego, książki Jamesa Olivera Curwooda czy praktycznie wszystkie utwory Juliusza Verne'a - to było coś, co uwielbiałem czytać".

Czytaj cały wywiad


Kolejny czytelnik Verne'a

Do czytania Verne'a w młodości przyznaje się też Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu PESA Bydgoszcz S.A. W wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej Bydgoszcz" (O sporcie można czytać, nie tylko go uprawiać, rozm. Krzysztof Aładowicz, 15 czerwca 2011 r.) wspomina: "Moje pasje literackie zmieniały się w zależności od wieku. Jako dzieciak zagłębiałem się w Przygody Tomka Sawyera, pochłaniałem Karola Maya, Juliusza Verne'a. Z dzisiejszego punktu widzenia były tam proste przekazy. Ale na nich uczyłem się odróżniać dobro od zła. Te książki pokazały mi, że w życiu można spełniać marzenia, że gdzieś tam każdego z nas może czekać przygoda".

Czytaj cały wywiad


Stefan Chwin o Vernie

Pisarz Stefan Chwin w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" (Chwin. Świat bez liter to coś okropnego, rozm. Dorota Karaś, nr 138, 15 czerwca 2011, s. 14-15), wspominając swe ulubione lektury, wyznał: "W dzieciństwie czytałem klasyczne książki przygodowe. Winnetou, Wyspę skarbów, powieści Verne'a. Verne nie tylko wciągająco opowiadał, ale dodawał też sporą dawkę wiadomości naukowych, co mnie przyciągało, bo chciałem się różnych rzeczy o świecie z literatury dowiedzieć".

Czytaj cały wywiad


Prezydent Poznania o Vernie

W ramach akcji promującej czytelnictwo, prowadzonej przez "Gazetę Wyborczą", zapytano o ulubione lektury Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania. Oto fragment wywiadu ("Gazeta Wyborcza Poznań", 14 czerwca 2011 r.):

"Grobelny i hinduska księżniczka

Zafascynowała mnie powieść Pięćset milionów hinduskiej księżniczki - utopijna wizja miasta doskonałego, które zmaga się z problemami - o książkach swojego życia opowiada prezydent Poznania Ryszard Grobelny

Piotr Bojarski: Co pan ostatnio czytał?

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania: Pewnie wiele osób się zdziwi, ale ostatnio wróciłem do książek z młodości. Do Juliusza Verne'a, którego podebrałem synowi.

Co konkretnie pan podebrał?

- Ostatnio Węża morskiego, a wcześniej - jadąc gdzieś pociągiem - przeczytałem Pięć tygodni w balonie. W ten sposób wróciłem do Verne'a, który jest moim ulubionym autorem. Na jego książkach nauczyłem się czytać, zwłaszcza na Tajemniczej wyspie. Dzisiaj te książki mogą się wydawać nieco archaiczne, ale kiedy czytałem je trzydzieści lat temu, były nowoczesne.

A czy ma pan taką książkę, która panem wstrząsnęła, zmieniła życie?

- Cóż, takiej jednej, najważniejszej książki nie pamiętam. Ale gdybym miał wybrać, byłyby to właśnie książki Juliusza Verne'a: zafascynowały mnie nauką i wiarą w siłę człowieka. One pokazują, że siła umysłu jest w stanie zwalczyć wszelkie przeciwności losu i przyrody. Szczególnie zafascynowała mnie powieść, mniej chyba w Polsce znana, Pięćset milionów hinduskiej księżniczki - utopijna wizja miasta doskonałego, które zmaga się z różnymi problemami. Pod wpływem książek Verne'a, a czytałem je w wieku 10-15 lat, chciałem nawet zostać fizykiem eksperymentalnym i zacząłem interesować się nauką. Był taki czas, gdy czytałem dużo książek naukowych".

Czytaj cały wywiad


Promocja Hatterasa w Empiku

Marek Kamiński, polarnik i podróżnik, członek PTJV, promował wydaną w marcu 2011 r. powieść Przygody kapitana Hatterasa. Spotkał się z czytelnikami 2 czerwca o godz. 18.00 w warszawskim Empiku Junior, ul. Marszałkowska 116/122.


Verne w serwisie Fiszkoteka

Serwis fiszkoteka.pl, pomagający porządkować posiadaną wiedzę i skutecznie zapamiętywać fakty, zamieścił zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących Juliusza Verne'a. Dzięki nim można sprawdzić bądź pogłębić swoją wiedzę nt. Czarodzieja z Nantes. Zestaw ma być sukcesywnie powiększany o kolejne pytania/odpowiedzi.


O Vernie w Wilanowie i Powsinie

Krzysztof Czubaszek, prezes PTJV, spotkał się 11 i 12 maja 2011 r. z uczniami z terenu warszawskiej dzielnicy Wilanów. Przybliżył im postać oraz spuściznę literacką Juliusza Verne'a. Prelekcje pt. Juliusz Verne, jakiego nie znamy zorganizowała Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy - w swej filii przy ul. Przyczółkowej 27a (Powsin) dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 169 (11 maja) oraz w głównej siedzibie przy ul. Radosnej 11 dla uczniów Gimnazjum nr 117.

Fotoreportaż ze spotkań

Pierwsze polskie wydanie powieści Malec

W maju 2011 r. ukazało się nakładem PTJV pierwsze polskie wydanie powieści Malec, w przekładzie Andrzeja Zydorczaka. Liczący ponad 450 stron tom w twardych okładkach, z kompletem oryginalnych XIX-wiecznych ilustracji, w tym kolorowych, wydany został jako 25. tom Biblioteki Andrzeja - w limitowanym, kolekcjonerskim nakładzie 90 numerowanych egzemplarzy z podpisem tłumacza!

Osoby zainteresowane nabyciem powieści proszone są o przesłanie zamówienia na adres a.zydorczak@ptjv.pl.

Verne w podręczniku

Dwa fragmenty powieści 20000 mil podwodnej żeglugi w tłumaczeniu Andrzeja Zydorczaka i Krzysztofa Czubaszka zamieszczone zostały w podręczniku do języka polskiego dla klasy 1 gimnazjum, wydanym przez warszawskie wydawnictwo STENTOR (Teresa Marciszuk, Teresa Kosyra-Cieślak, Aneta Załazińska, Jest tyle do powiedzenia. Język polski. Gimnazjum. Klasa 1. Część 2, Warszawa 2009, 2010, s. 79-81, 202-205).

Kolejny tom z serii Juliusz Verne

W kwietniu 2011 r. ukazał się czwarty tom kolekcji Juliusz Verne, wydawanej przez Weltbild i rozprowadzanej w ramach Klubu dla Ciebie. Powieść W 80 dni dookoła świata, tak jak i trzy wcześniejsze (Pięć tygodni w balonie, Z Ziemi na Księżyc i Podróż do wnętrza Ziemi) wydana została w twardych okładkach, na powlekanym papierze i, co najważniejsze, z oryginalnymi XIX-wiecznymi ilustracjami w wersji pokolorowanej.

Wydawnictwo zapowiada, że w serii tej ukażą się w najbliższym czasie następujące tytuły: Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi (2 tomy), Szkoła Robinsonów, Piętnastoletni kapitan (2 tomy) i Dwa lata wakacji.

Przygody kapitana Hatterasa

Nakładem Instytutu Marka Kamińskiego, znanego polarnika i podróżnika, zdobywcy dwóch biegunów w jednym roku, członka Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne'a, ukazał się pierwszy pełny polski przekład powieści Przygody kapitana Hatterasa, przygotowany we współpracy z PTJV, w tłumaczeniu wiceprezesa PTJV Andrzeja Zydorczaka. Jest on też autorem znacznej części wnikliwych przypisów. Pozostałe zaczerpnięte zostały z krytycznego amerykańskiego wydania tej powieści w opracowaniu Williama Butchera. Walorem imponujących rozmiarów tomu (468 stron) są też XIX-wieczne ilustracje autorstwa Édouarda Riou, w ciekawej współczesnej aranżacji.

Książkę można zamówić pod adresem instytut@kaminski.pl. Cena: 47 zł (plus koszt wysyłki).

Promocja książki odbyła się m.in. w programie Kawa czy herbata w TVP1 w dn. 24 marca 2011 r. - w 106. rocznicę śmierci Juliusza Verne'a. Do czytania powieści o przygodach kapitana Hatterasa zachęcał sam Marek Kamiński.

- To niezwykła powieść, na miarę kapitana Nemo - powiedział Marek Kamiński. - Nie znałem tej książki. Gdybym ją znał, na pewno byłoby mi łatwiej dojść na biegun. Miałem w głowie inne książki Verne'a i były one dla mnie inspiracją do tego, żeby zdobywać bieguny. Najbardziej pamiętam Tajemniczą wyspę i przygody kapitana Nemo, czyli 20000 mil podmorskiej żeglugi.

Międzynarodowe Spotkania Vernowskie w Amiens

18 i 19 marca 2011 r. odbyły się w Amiens IX Międzynarodowe Spotkania Vernowskie. Wziął w nich udział Krzysztof Jagusiak, członek PTJV stale mieszkający we Francji.

Relacja z Amiens


Dookoła świata z PTJV

PTJV przyjęło patronat nad podróżą dookoła świata Michała Cicheckiego, mieszkańca Irlandii, który wyruszył śladami Fileasa Fogga 22 stycznia 2011 r.

Szczegóły dotyczące wyprawy, relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie www.in80days.org.