Juliusz Verne patronem szkoły

Po raz pierwszy w Polsce Juliusz Verne został oficjalnie uhonorowany - jego imię przyjęła Szkoła Podstawowa w Białych Błotach (woj. kujawsko-pomorskie).

Szkoła Podstawowa w Białych Błotach, miejscowości położonej tuż obok Bydgoszczy, od pewnego czasu poszukiwała odpowiedniego patrona. Decyzję o wyborze postaci zostawiła uczniom, bo to oni przede wszystkim powinni się z nią identyfikować. Rozpisany został plebiscyt, podczas którego, ku zaskoczeniu wielu, największą liczbę głosów zdobył... Juliusz Verne! Wyprzedził takich rywali, jak Adam Małysz czy Wanda Chotomska. Decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze w 2001 r. Następnie kilka miesięcy zajęły kwestie formalne (nadanie imienia musi zatwierdzić rada gminy) oraz przygotowania do uroczystości, która odbyła się 10 czerwca 2002 r. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczyło również Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a, w osobie niżej podpisanego oraz sekretarza Wojciecha Jamy. Jeszcze na długo przed owym ważnym dniem nawiązaliśmy kontakt z białobłocką szkołą, udostępniliśmy różnego rodzaju materiały na planowaną wystawę itp.

Ceremonia nadania imienia Juliusza Verne’a została przygotowana wprost perfekcyjnie i z rozmachem naprawdę godnym podziwu. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości - przedstawicieli lokalnych władz, oświaty, Sejmu. Zabrakło tylko reprezentanta ambasady Francji, co wypada uznać za skandal, aczkolwiek, znając z innych okoliczności zadufanie i nonszalancję osób znad Sekwany, nie było raczej zaskoczeniem.

Uroczystość rozpoczęła się prezentacją życia i dorobku twórczego Juliusza Verne’a oraz okolicznościowymi przemówieniami. Głos zabrał również prezes PTJV, który przekazał dyrektorowi szkoły postanowienie o przyjęciu placówki do grona członków Towarzystwa, statut oraz legitymację. Następnie władze szkoły wręczyły kilkunastu osobom medale pamiątkowe. Jeden z nich otrzymało nasze Towarzystwo. Po tym przyszła kolej na część artystyczną, której motywem przewodnim był patron szkoły. Uczniowie zaprezentowali interesujący spektakl, były też piosenki oraz spotkanie z Juliuszem Verne’em we własnej osobie! A to wszystko w scenerii z balonem oraz „Nautilusem”.

Awers i rewers pamiątkowego medalu

Akcentem kończącym uroczystość było odsłonięcie tablicy z popiersiem Juliusza Verne’a, umieszczonej na ścianie głównego holu. Autorem tej pięknej płaskorzeźby (jak również ww. medalu), jedynego zresztą w Polsce plastycznego wyobrażenia autora „Tajemniczej wyspy”, jest Adam Jezierzański, artysta z Bydgoszczy.

Popiersie oraz jego autor

Wystawa

Gdy ceremonia dobiegła końca, goście udali się na lampkę szampana i poczęstunek. Nikt też nie omieszkał zwiedzić bardzo starannie przygotowanej wystawy. Na ścianach korytarza zawisły tablice i gabloty prezentujące XIX-wieczne ilustracje z książek Verne’a, mapy, portrety pisarza i jego rodziny, faksymile rękopisów, prace dzieci, artykuły prasowe itp. Osnowę ekspozycji stanowiły materiały przekazane szkole na stałe przez Wojciecha Jamę.

Krzysztof Czubaszek