Talpunk alatt a gyógyító természet

Borsmenta

Gyorsítja az anyagcserét, tisztít, hatásos fejfájás és hányinger ellen: a menta nemcsak sokoldalú fogyókúrás gyógynövény, de kiváló ízű teája a kellemes leheletet is garantálja.

Citromfű

A hosszú élet titka

Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

Lándzsás útifű

Az aukubin hatóanyagnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, ezért például összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják. Használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható fel.

Készítsünk köhögésre lándzsás útifű szirupot

Két marék útifüvet daráljunk le vagy jól turmixoljuk össze, majd a pépet keverjük össze 30 dkg cukorral és 25 dkg mézzel. Közben adagoljunk egy kevés vizet is hozzá, hogy ne égjen oda. Folyamatosan kevergessük, kis lángon, míg sűrű massza nem keletkezik belőle, majd még melegen töltsük üvegekbe, és tegyük a hűtőszekrénybe.

Papsajtmályva

A növény a felső légutak megbetegedéseinél (köhögés, rekedtség, torokfájás) hatékonyan alkalmazható, de használják gyomor- és bélhurutok esetén is.

Vérehulló fecskefű

Alkalmazható gyomor-bélrendszeri görcsök esetén. Ha a növény sárga nedvével bekenjük a szemölcsöt, tyúkszemet, akkor elpusztítja a szemölcsöt okozó vírusokat. Az alkaloidoknak vírusellenes hatása van, de emellett megemlíthető, hogy a sejtosztódást is gátolja. A homeopátiás gyakorlatban a fecskefüvet máj- és epebántalmak kezelésére alkalmazzák.

Bodzavirág

Gyógyhatása:

- lázcsillapító,

- izzasztó,

- köhögéscsillapító

- vizelethajtó,

- emésztéskönnyítő,

- enyhe hashajtó,

- érerősítő.

A legfinomabb házi bodzaszörp receptje