08 - Nowe bicia

W katalogach znajdujemy informacje o monetach "nowego bicia" różniących się szczegółami rysunku od normalnych monet obiegowych. Skąd wzięły się takie monety?

Wszystkiemu są winni Francuzi.

Latem 1858 r. do Sekretarza Stanu przy Radzie Administracyjnej Królestwa Polskiego wpłynęło pismo o następującej treści:

Prośbę dotyczącą w sumie 63 monet (w tym 12 monet KP z datami 1835-1841) potraktowano bardzo poważnie.

W rezultacie do mennicy dotarło konkretne polecenie:

Czy może być coś prostszego, niż wyszukanie kilkunastu miedzianych monet obiegowych i wysłanie ich do Francji. Zapewne nie, ale skoro nadarza się okazja do wyprodukowania nowych "rzadkości numizmatycznych" i wymiany ich na inne materialne dobra, to nie można jej przecież zaprzepaścić. Przy okazji można uniknąć późniejszych zarzutów dotyczących luk w zbiorze własnych produktów i braku nadzoru nad zużytymi stemplami. Zamiast monety "odbić na posiadanych u siebie w zachowaniu stemplach" postanowiono wykonać nowe stemple do starych monet i użyć ich dla zaspokojenia potrzeb mera Avesnes.

W ten sposób powstały "nowe bicia" groszy i trojaków 1836 - 1841. Jak można było przewidzieć wybito ich więcej, niż miało trafić do Francji. Ile ich wybito? Tego nie wiemy.

1 grosz 1836 - "nowe bicie" dla miasta Avesnes

Dla porównania zwykła moneta obiegowa