02 - Od autora

Niniejszy katalog jest próbą zgromadzenia i udostępnienia możliwie pełnej informacji o wariantach stempli monet zdawkowych Królestwa Polskiego. Obejmuje monety o nominałach 1 grosz, 3 grosze, 5 groszy i 10 groszy z datami 1835 - 1841. Katalog jest rozwinięciem artykułu "Chronologia dziesięciogroszówek Królestwa Polskiego z datą 1840", który opublikowałem w Biuletynie Numizmatycznym nr 2 z roku 2009. Od czasu publikacji artykułu próbowałem dotrzeć do materiałów, które pozwoliły by teorię chronologiczną potwierdzić lub podważyć. Szczególnie zależało mi na monetach, które w artykule zostały tylko opisane na podstawie publikacji internetowych. Nie udało mi się potwierdzić ich istnienia, a to sprawiło, że w jednym przypadku zniknął jedyny właściwie argument sugerujący taką, a nie inną kolejność odmian. Zapewne życie jeszcze nie raz zweryfikuje moją teorię, ale uważam, że ważniejsze jest, by było co weryfikować i stawianie nawet ryzykownych tez jest lepsze, niż udawanie, że żadnego problemu nie ma, a kolejność emitowania odmian i wariantów nie ma znaczenia.

Po wielu latach kolekcjonowania tych monet stwierdziłem, że ustalenia Karola Plage, Konrada Berezowskiego, Władysława Terleckiego i Edmunda Kopickiego, że wymienię tylko tych najważniejszych, wymagają uzupełnień i sprostowań, a przede wszystkim uporządkowania. Niektóre odmiany są w tych katalogach opisywane niejednoznacznie i bez porównania opisów w różnych źródłach trudno jednoznacznie określić monetę. Moim zamiarem jest zebranie w jednym miejscu możliwie pełnej informacji pozwalającej kolekcjonerom na szybką identyfikację odmian i wariantów.

Katalog nie zawiera wycen. Podaję jedynie oszacowanie stopnia rzadkości poszczególnych odmian za katalogami wymienionymi w bibliografii. Podaję też odsyłacze do archiwalnych i najświeższych notowań Allegro oraz do archiwum WCN. Nie gwarantuję, że wyniki wyszukiwania dostarczane przez te odnośniki będą pełne - powodem jest dowolność określeń używanych w tytułach aukcji.

Zdjęcia przedstawiają monety z mojej kolekcji. Mam nadzieję, że wszystkie istotne szczegóły dodatkowo opisane w tekście są na nich wystarczająco dobrze widoczne. Z premedytacją umieściłem w katalogu zdjęcia monet z obiegu obok zdjęć monet znakomicie zachowanych. Zgadzam się, że należy dążyć do tego, aby w kolekcji umieszczać monety zachowane jak najlepiej, ale uważam też, że stan monet nie powinien być dla kolekcjonera najważniejszy. Standardowo na stronach katalogu wyświetlają się miniaturki - klikając w nie można zobaczyć zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Bardzo proszę o korespondencję z informacjami o innych, znanych Państwu odmianach, wariantach, usterkach i fałszerstwach. Pisać proszę korzystając z podstrony "10. porozmawiajmy".

Dostęp do katalogu jest bezpłatny. Możesz korzystać z niego do woli, możesz skopiować go sobie na swój komputer, możesz go drukować, ale pamiętaj, że wykorzystywanie tekstów i grafik umieszczonych w serwisie "Królestwo Polskie 1835-1841" w innych publikacjach, niezależnie od ich formy, jest niedozwolone bez mojej pisemnej zgody.

Jeżeli uznasz, że katalog zasługuje na uznanie, możesz wspomóc jego rozwój mniejszą lub większą darowizną korzystając z PayPal lub karty kredytowej - kliknij w przycisk "DONATE" w panelu po lewej.

Możesz również wesprzeć rozwój moich katalogów w taki sposób:

    • dodając link do mojej strony lub bloga na swojej stronie www, blogu, forum itp.,

    • wklejając linki lub udostępniając treści na Facebooku, Twitterze w innych mediach społecznościowych,

Za wszystkie formy wsparcia serdecznie dziękuję!

Sosnowiec, 31 marca 2011 r.

Jerzy Chałupski

Czytaj dalej