Visie op Opleiden 2025:
Iedereen wist dat het niet kon, totdat er iemand kwam die dat niet wist.
Vandaag in 2025 staat het opleiden van vakmensen door voldoende gefaciliteerde vakmensen centraal. Al met al hebben de veranderingen in het hoger onderwijs in het afgelopen decade het volgende gevolg gehad:
- De tevredenheid bij studenten is gestegen. Minimaal 80% geeft minimaal een 4 uit 5.
- De tevredenheid bij docenten is gestegen. Minimaal 80% geeft minimaal een 4 uit 5.
- De tevredenheid bij het bedrijfsleven is gestegen. Minimaal 80% geeft minimaal een 4 uit 5.
- De tevredenheid bij ouders van studenten is gestegen. Minimaal 80% geeft minimaal een 4 uit 5.
- Internationaal staat Nederland bekend om zijn innovatieve opleidingsconcepten die meer dan in andere landen excellente studenten afleveren.
- De kosten van het hoger onderwijs voor de belastingbetaler zijn met 25% gedaald ten opzichte van 2015.
- De beschikbare middelen per opleiding zijn met 50% gestegen.
- De terugverdientijd van de hele operatie is 4 jaar geweest.
Welke maatregelen zijn er de afgelopen jaren genomen?
- De wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek is zodanig gewijzigd dat de gerealiseerde inhoudelijke kwaliteit qua niveau en studielast meer concreet is gemaakt. Het verkrijgen van bekostiging is geen monopolie meer van onderwijsinstellingen. Het inrichten en verzorgen van deugdelijke hogere beroepsopleidingen is geen monopolie meer van onderwijsinstellingen maar ook commerciële bedrijven en onafhankelijk gecertificeerde docenten en examinatoren kunnen een deel van een opleiding verzorgen. De lessen en toetsen kunnen op verschillende locaties worden gevolgd en behaald.
- Er is voor bestuurders, leidinggevenden en uitvoerenden een nieuwe wet aangenomen die het strafbaar maakt om opdrachten die leiden tot het niet vervullen van de primaire publieke taak te verstrekken én uit te voeren. Wanneer dit soort opdrachten wel worden verstrekt of ontvangen is het verplicht hiervan aangifte te doen.
- De bedrijven, die 10 jaar geleden al 25%-50% van iedere technische opleiding realiseerden, hebben gezamenlijk de organisatie van praktijklessen overgenomen. De docenten en examinatoren zijn medewerkers van én in het bedrijfsleven. Deze onderwijsactiviteiten worden gefinancierd uit de rijksbijdrage.
- De opleidingen zijn landelijk georganiseerd. Zowel de wettelijk vereiste welomschreven doelstellingen als de studielast zijn SMART geformuleerd en beschreven onder regie van de beroepsgroep en het bedrijfsleven. Ieder vak in het curriculum wordt op meerdere plekken verzorgd. Hiervoor worden locatie-klassen samengesteld. Studenten kunnen kiezen bij welke docent en locatie ze de vakken willen volgen. Continu wordt er gewerkt aan het aanpassen van de inhoud op de huidige stand van de techniek en om de studielast op peil te houden. De kwaliteitscontrole wordt continu uitgevoerd door een samenwerking van studenten, beroepsgroep, docenten en examinatoren. De archivering van stukken ligt bij de overheid. Door het verzamelen en delen van de inhoud is er de afgelopen 10 jaar een volume aan inhoud ontstaan van meer dan 1000 EC’s per opleiding. Het invoeren van cijfers wordt door de examinatoren rechtstreeks in een centraal landelijk systeem gedaan. De diploma's worden door DUO verstrekt.
- Docenten en examinatoren zijn geaccrediteerd door het rijk en geregistreerd in het 'docenten en examinatoren register'. Zij zijn in dienst van bedrijven óf zelfstandig en werken deels aan bedrijfsprojecten en deels aan het opleiden van de volgende generaties. De pedagogisch-didactische opleidingen worden door gespecialiseerde bedrijven verzorgd. Er is tijd beschikbaar om wekelijks met het regionale team van vakbroeders, docenten en examinatoren bij elkaar te komen, bij te praten en voortgang en vernieuwingen in de vakken en opleiding te bespreken. Een belangrijk onderdeel hierin is het beoordelen van nieuwe online content op geschiktheid.
- Studenten schrijven zich in bij DUO voor een opleiding en kunnen kiezen op welke basislocatie zij de theorie en praktijk lessen gaan volgen én op welke locatie de (her)tentamens worden gemaakt. Theorielessen zijn beschikbaar op internet. Uitleg en toelichtingen en oefenen gebeurt samen op locatie. Praktijklessen worden verzorgd door bedrijven in speciale werkplaatsen. Of bij het bedrijf of op een speciale locatie. De gezamenlijke beleving en interactie met andere studenten/opleidingen vindt net als 10 jaar geleden plaats vooral buiten de lesuren in het studentenleven. Samen opgroeien en tot elkaar veroordeeld zijn blijft een gezonde basis voor ieder haar/zijn ontwikkeling.
- De onderwijsinstellingen in hun huidige vorm zijn opgeheven. De faciliteiten worden nu op commerciële basis verhuurd aan, onder andere, landelijke opleidingen.
Plan in hoofdlijnen:
Docenten & Examinatoren
- Centraal Register van docenten en examinatoren uit onderwijs en bedrijfsleven: 2015-2016
- Landelijk loket voor aangiftes door: 2016
- studenten over de inhoud van de opleidingen,
- docenten en examinatoren over opdrachten die leiden tot het niet kunnen behalen van de vrijwillig aanvaarde wettelijke opdracht door de instelling.
- Accreditatie docenten: 2015-2020
- Kader 2015-2017
- Registratie & Opleiding 2017-2020
- Accreditatie examinatoren: 2015-2020
- Kader 2015-2017
- Registratie & Opleiding 2017-2020
- Overhevelen arbeidscontracten: 2020-2025
- Docenten werken via: lecturersworld.nl
- Examinatoren werken via: examinersworld.nl
Studenten
- Inschrijving Studenten: Blijft hetzelfde via DUO
- Studenten zien roosters etc: via studentsworld.nl
Onderwijsinstellingen
- Overhevelen curriculum inhoud naar overheid 2017-2020
- Opheffen in huidige vorm per 2020