I was invited to write something about one my products for the news bulletin of the department of Human Geography in Utrecht. I wrote this piece in 2022 when the Stapbudget existed and could be used to buy the online Big Data ecourse I teach. To my knowledge this news item was never published, but I will share it here.
Het scriptiecijfer is binnen en daarmee is mijn studie afgerond. De nieuwe baan is inzicht. Ik begin daar als onderzoeker. Het is mijn tweede baan dus denk ik met mijn studie en al wat ervaring opzak alles te weten. Nee hoor er is nog genoeg te leren, leer ik al op de eerste dag in 2007.
In deze tijd, 2022 is er een tekort aan personeel en de digitale ontwikkelingen gaan zo snel dat je bijna een specialist nodig hebt. Maar nee in iedere functie die ik heb kan ik de skills leren die ik nodig heb als ik het wil. Vroeger voor 2022 was daar voor werknemers de scholingsaftrekpost in de inkomstenbelasting, hiermee kon ik aanvullend op wat mijn baas wilde betalen nog wat extra skills leren. Deze is dit jaar vervangen door het Stapbudget*.
Het Stapbudget is een subsidie die de overheid heeft bedacht om de scholingsaftrek in de inkomstenbelasting te vervangen. Met het Stapbudget heeft iedere Nederlander vanaf 18 jaar tot de AOW-leeftijd recht op 1.000 euro scholing per jaar. Het Stapbudget kan ingezet worden om trainingen, cursussen, opleidingen of coaching te volgen. Stap staat voor STimulering Arbeidsmarkt Positie.
Bij de scholingsaftrek betaalde ik mijn cursus en kreeg ik het terug via de inkomstenbelasting. Nu heb ik de mogelijkheid om me in één van de 5 periodes in te schrijven voor het Stapbudget om gebruik te maken van de 1.000 euro. Ik kan ieder jaar eenmalig gebruik maken van deze mogelijkheid ook al is mijn cursus duurder of goedkoper dan de 1.000 euro. Als mijn cursus 1.000 euro of minder is dan betaald de overheid de gehele cursus. Is mijn cursus duurder dan 1.000 euro dan betaal ik het resterende bedrag na aftrek van de 1.000 euro.
Ik kan 1 keer per jaar via stapuwv.nl gebruikmaken van het Stapbudget. Er is een lijst met cursussen, trainingen, opleidingen en coaches die aan de voorwaardes van het Stapbudget voldoen. Alleen voor cursussen op deze lijst kan ik de 1.000 euro inzetten, STAP-scholingsregister. Er zijn dit jaar nog 3 aanvraagperiodes, namelijk:
1 juli 2022 t/m 31 aug 2022
1 sept 2022 t/m 31 okt 2022
1 nov 2022 t/m 31 dec 2022
Lukt het me niet op 1 juli dan kan ik het weer proberen op 1 september. Let op dat de cursus ook daadwerkelijk gevolgd dient te worden anders kan UWV het Stapbudget terugvorderen, stapuwv.nl/voorwaarden.
Er is een uitzondering waar het Stapbudget niet voor geldt, namelijk voor het regulier onderwijs op het MBO, HBO en Universiteit voor studenten tot 30 jaar. Studenten tot 30 jaar kunnen namelijk een studiebeurs aanvragen bij DUO. Het Stapbudget is aanvullend op DUO en niet een concurrent. Wel is het mogelijk voor een student om cursussen buiten de eerdergenoemde reguliere onderwijs te volgen met het Stapbudget onder bepaalde voorwaarden. Een voorbeeld van een cursus die een student onder de 30 jaar zou kunnen volgen is de cursus Big Data bij Laudius waarvan ik docent ben. (UPDATE: Sept 2024: student debt €0 euro).
1 Juli 2022 sta ik om 10 uur klaar om het Stapbudget te gebruiken voor een journalistieke cursus. Als het dan niet lukt heb ik nog 2 pogingen in 2022.**
*The Stapbudget no longer exists.
** I later purchased the journalism course myself. I did not succeeded in buying the ecourse through the Stapbudget.
*Hogeschool Economische Studies Amsterdam ( HES Amsterdam) merged in 2004. I graduated in the summer of 2004, before the merger.