Методика навчання техніки штовхання ядра

Навчати техніці штовхання ядра можна всіх незалежно від їх фізичної підготовленості. На перших заняттях, особливо для осіб, слабо підготовлених фізично, застосовуються більш легкі ядра. Бажано, щоб число ядер відповідало кількості займающихся.

Майданчик для занять штовханням ядра з початківцями повинен бути рівним місцем з щільним грунтом і колом для штовхання. Щоб попередити нещасні випадки учнів розміщують на одній стороні майданчика на відстані 3—4 м один від одного. Снаряд штовхають тільки в одну сторону. Виходити за снарядом дозволяється після того, як всі виконають вправу.

Задача 1. Ознайомити тих, що займаються з технікою штовхання ядра із стрибка.

Засоби:

1 Ознайомлення з ядром і правилами виконання штовхання на змаганнях.

2. Пояснення і показ штовхання із стрибка з кола. Демонстрація наочностей.

Задача 2. Навчити правильно тримати і виштовхувати ядро.

Засоби:

1. Показ і перевірка правильності тримання ядра.

2. Імітація штовхання ядра.

Методичні вказівки.

Треба стежити за тим, щоб початківці не тримали ядро на кінцях пальців, інакше можливі травми.

Задача 3. Навчити виконанню фази фінального зусилля (без розгону).

Засоби:

1. Штовхання ядра з місця з початкового положення стоячи боком до напряму штовхання.

2. Те ж з початкового положення стоячи спиною до напряму штовхання.

3. Те ж, стоячи на одній правій(штовхання правою рукою) нозі і ставлячи ліву на грунт.

4. Імітація штовхання з названих початкових положень без ядра і з ядром.

Методичні вказівки.

При штовханні з місця вивчаються ті рухи і зусилля, які повинні слідувати після стрибка. Штовхання ядра з місця виконується спочатку стоячи боком у бік штовхання, але обов'язково після попереднього повороту плечового пояса направо Ноги при цьому злегка зігнуті, права стопа розташовується спочатку майже під прямим кутом до напряму штовхання. Це перехідна вправа до штовхання з положення стоячи спиною до напряму штовхання. При штовханні обов'язково добиватися активної роботи ніг в поєднанні з повним поворотом плечового пояса. Слід пям'ятати про характерні помилки при виконанні фінального зусилля: передчасному повороті голови і плечового пояса наліво, неузгоджено рухах плечового пояса і руки з ядром і нахилі тіла вліво або вперед.

У міру оволодіння штовханням ядра з місця з проміжного положення стоячи боком треба переходити до штовхання з положення стоячи спиною до напряму штовхання. Початкове положення поступово змінюється, перш за все за рахунок все більшого скручування тулуба направо. Стегна повинні бути розведені, гомілка правої ноги підтягнута під тіло з опорою на передню частину стопи.

Задача 4. Навчити стрибкоподібному розбігу.

Засоби:

1. Скачки на правій нозі без ядра, стоячи спиною до напряму штовхання в нахилі вперед з відведеною назад лівою ногою.

2. Підготовчі рухи перед стрибком.

3. Те ж з подальшим стрибком.

Методичні вказівки.

Навчати скачку за допомогою імітаційних вправ можна паралельно з вирішенням попередніх задач. Щоб учні краще відчули правильні рухи під час скачка, їх слід робити за допомогою партнера. Партнер (краще, якщо це буде теж учень) притримує відведену назад ліву ногу штовхаючого у підйому і легко тягне її, направляючи стрибок по горизонталі. Той, що навчається робить стрибок, використовуючи силу тяги партнера і звертаючи увагу на повне розведення стегон і швидке підтягування гомілки. Скачки виконуються безперервно серіями по 3—5 разів. При цьому треба уникати сильного відштовхування правою ногою з повним її розпрямленням, що веде до високого і далекого стрибка, а також до запізнілого підтяггування гомілки. Разом з цим слід надавати увагу навчанню маху лівою ногою назад і виконанню низького стрибка на правій нозі з швидким підтягуванням гомілки.

3адача 5. Навчити техніки штовхання ядра із стрибка.

Засоби:

1. Імітація стрибка з ядром.

2. Штовхання із стрибка полегшеного і нормального ядра.

3. Штовхання ядра із стрибка з кола з дотриманням правил змагань.

Методичні вказівки.

На кожному занятті початківці повинні штовхати ядро з місця і вивчати стрибок. Спочатку робиться короткий стрибок (40—50 см), оскільки в цьому випадку можна штовхнути ядро більш погоджено із стрибком.

Потрібно, щоб під час стрибка учні прагнули зберігати нахил тулуба, виконували стрибок погоджено з фінальним зусиллям, а фінальне зусилля — з яскраво вираженим прискоренням. Уривчастість руху після стрибка звичайно викликається високим і далеким стрибком з подальшим опусканням тулуба після приземлення.

Задача 6. Вдосконалення в техніці штовхання ядра і визначення індивідуальних особливостей.

Засоби:

1. Штовхання ядер різної ваги з кола.

2. Штовхання ядра на результат.

Методичні вказівки.

При оволодінні основами техніки штовхання ядра із стрибка слід виправляти помилки і пробувати вивчати деталі техніки, які не вдавалися раніше. Ці деталі звичайно пов'язані з прагненням виконати стрибок і фінальне зусилля злито і з більшою швидкістю для збільшення дальності польоту снаряда. Особливу увагу доводиться звертати на активну, злагоджену роботу ніг, тулуба і рук у фінальному зусиллі і виконання штовхання ядра в цілому в потрібному ритмі.